Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-26, 07:00 Redakcja

Wsiąść do pociągu w Bydgoszczy. Proste? Na oko wszystko jest w porządku...

Dworzec Bydgoszcz Główna jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale jest kilka punktów do poprawki/fot. Lech Przybyliński/Archiwum
Dworzec Bydgoszcz Główna jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale jest kilka punktów do poprawki/fot. Lech Przybyliński/Archiwum
Kontrolerzy NIK zajrzeli na osiem polskich dworców kolejowych. Sprawdzali czy obiekty są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bydgoszcz zdała egzamin, choć nie na najwyższą notę.
W żadnym ze skontrolowanych obiektów (Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin Główny, Piła, Kalisz, Opole Główne, Kędzierzyn Koźle, Kraków) nie stwierdzono przeszkód uniemożliwiających podróż, ale...

Nie uwzględniono wszystkich potrzeb pasażerów niepełnosprawnych. Najwięcej barier napotykały osoby z wadami wzroku. Najmniej – z wadami słuchu. Niektóre utrudnienia wciąż powodują konieczność korzystania ze wsparcia osób towarzyszących albo asysty personelu dworca.

Dobra wiadomość jest taka, że realizacja bydgoskiej inwestycji przyczyniła się do poprawy jakości obsługi pasażerów, w tym również osób niepełnosprawnych, m.in. o ograniczonej zdolności poruszania się. Plusów jest więcej, niż minusów. Kontrola ujawniła jednak szereg problemów, mających wpływ na dostępność dworca Bydgoszcz Główna dla tej grupy pasażerów. Oto niektóre z nich.

Kontrolerzy wypunktowali m.in. nieodpowiednio wykonane miejsca parkingowe przeznaczone dla kierowców z niepełnosprawnością.

Kolejne niedociągnięcie: automaty do sprzedaży biletów i infomaty były nieprzystosowane do możliwości ich obsługi przez osoby poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osobom z ograniczeniami ruchowymi nie zapewniano także dostępu do tarasu widokowego w głównym budynku.

Nieprawidłowo działały na dworcu w Bydgoszczy tzw. pętle indukcyjne. Urządzenia te umożliwiają poprawę słyszalności komunikatów głosowych u osób słabosłyszących, posługujących się aparatami słuchowymi.

Zwrócono również uwagę na zastosowanie elementów małej architektury w kolorach, które nie kontrastowały z tłem, a także na brak zastosowania na schodach (na krawędzi pierwszego stopnia w górę i pierwszego stopnia schodów w dół) żółtych pasów ostrzegawczych.

Na dworcu Bydgoszcz Główna kabiny dźwigów osobowych nie miały oznakowania przeznaczonego dla osób z dysfunkcją wzroku w takim zakresie, w jakim było ono przewidziane w dokumentacji projektowej. Nie wykonano też oznakowania dotykowego sześciu ciągów schodów w obrębie głównego budynku dworca.

W żadnym z dźwigów osobowych kontrolerzy nie znaleźli oznaczeń pismem Braille’a, dotyczących sposobu obsługi urządzeń komunikacji głosowej SOS. Nie było tam także możliwości uzyskania informacji głosowej odnośnie pomocy.

Zalecenia pokontrolne? Obowiązek stosowania zasad uniwersalnego projektowania obiektów budowlanych o użyteczności publicznej. Taki obowiązek byłby też wypełnieniem ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Więcej szczegółów w raporcie pt. "Na dworcach łatwiej, ale nie bez barier" na: www.nik.gov.plBydgoszcz
26 marca 2019 roku o godzinie 07:00

Wiadomości lokalne

2019-11-17, godz. 19:04 Bunt przeciwko wymieraniu. Protest klimatyczny w Toruniu „Wychodzimy na ulice, bo chcemy żyć” - mówią uczestnicy protestu, jaki miał miejsce w niedzielę w Toruniu. Przy pomniku Mikołaja Kopernika zgromadzili się czł ... » więcej 2019-11-17, godz. 17:35 Symbol walki o prawdę i wolność. Uczcili rocznicę spalenia zagłuszarki w 1956 r. Byli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, radni i patriotyczna młodzież. Bydgoszczanie uczcili 63. rocznicę spalenia zagłuszarki radiowej w 1956 r. » więcej 2019-11-17, godz. 16:10 Happeningi w regionie w obronie pieszych. By ofiar wypadków było mniej Happeningi w związku z przypadającym w niedzielę (17 listopada) Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbędą się w Bydgoszczy i w Toruniu. Koalicja ... » więcej 2019-11-17, godz. 10:48 Smycze, ubranka, obroże - wszystko dla psów i kotów. Targi PupiLove w Bydgoszczy Kolejna edycja PupiLovych Targów odbędzie się w niedzielę (17 listopada) w Bydgoszczy. To impreza skierowana do wszystkich właścicieli psów i kotów. » więcej 2019-11-16, godz. 19:00 50 plus za kierownicą. Bezpieczeństwo przede wszystkim Kierowcy z wieloletnim stażem mogli zweryfikować i udoskonalić technikę jazdy. To w ramach kolejnej edycji akcji prewencyjnej „50+ na drodze”, która odbyła si ... » więcej 2019-11-16, godz. 17:46 Dyskusja o kościele i młodych ludziach. Forum Młodzieży Diecezji Bydgoskiej - Młodzi wybierają kościół, który jest klarowny i otwarty - mówią uczestnicy I Forum Młodzieży Diecezji Bydgoskiej. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w Domu J ... » więcej 2019-11-16, godz. 16:15 95-lat MZK w Toruniu i przejażdżka „ogórkiem” Mieszkańcy Torunia mieli szansę odbyć sentymentalną podróż. Na ulice miasta wyjechał „ogórek”, czyli stary autobus marki Jelcz. Wszystko z okazji 95-lecia Mie ... » więcej 2019-11-16, godz. 14:05 Przemaszerowali przez centrum Bydgoszczy, by dać znać o Szlachetnej Paczce Marsz Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Bydgoszczy. To znak, że oficjalnie otwarto bazę rodzin, które można obdarować w przedświątecznym czasie. W wojewódz ... » więcej 2019-11-16, godz. 12:33 Armia to przygoda i wyzwanie. Przysięga wojskowa w Toruniu 123 elewów Narodowych Sił Rezerwowych potwierdziło oficjalnie chęć wstąpienia do armii. Uroczysta przysięga wojskowa odbyła się w Centrum Szkolenia Artylerii ... » więcej 2019-11-16, godz. 11:19 Zmarł bp Bronisław Dembowski - biskup senior diecezji włocławskiej Biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski zmarł w sobotę w nocy w szpitalu we Włocławku; miał 92 lata - poinformował moderator kurii ks. prał. L ... » więcej
1234567