Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
jazda
2019-03-26, 07:00 Redakcja

Wsiąść do pociągu w Bydgoszczy. Proste? Na oko wszystko jest w porządku...

Dworzec Bydgoszcz Główna jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale jest kilka punktów do poprawki/fot. Lech Przybyliński/Archiwum
Dworzec Bydgoszcz Główna jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale jest kilka punktów do poprawki/fot. Lech Przybyliński/Archiwum
Kontrolerzy NIK zajrzeli na osiem polskich dworców kolejowych. Sprawdzali czy obiekty są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bydgoszcz zdała egzamin, choć nie na najwyższą notę.
W żadnym ze skontrolowanych obiektów (Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin Główny, Piła, Kalisz, Opole Główne, Kędzierzyn Koźle, Kraków) nie stwierdzono przeszkód uniemożliwiających podróż, ale...

Nie uwzględniono wszystkich potrzeb pasażerów niepełnosprawnych. Najwięcej barier napotykały osoby z wadami wzroku. Najmniej – z wadami słuchu. Niektóre utrudnienia wciąż powodują konieczność korzystania ze wsparcia osób towarzyszących albo asysty personelu dworca.

Dobra wiadomość jest taka, że realizacja bydgoskiej inwestycji przyczyniła się do poprawy jakości obsługi pasażerów, w tym również osób niepełnosprawnych, m.in. o ograniczonej zdolności poruszania się. Plusów jest więcej, niż minusów. Kontrola ujawniła jednak szereg problemów, mających wpływ na dostępność dworca Bydgoszcz Główna dla tej grupy pasażerów. Oto niektóre z nich.

Kontrolerzy wypunktowali m.in. nieodpowiednio wykonane miejsca parkingowe przeznaczone dla kierowców z niepełnosprawnością.

Kolejne niedociągnięcie: automaty do sprzedaży biletów i infomaty były nieprzystosowane do możliwości ich obsługi przez osoby poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osobom z ograniczeniami ruchowymi nie zapewniano także dostępu do tarasu widokowego w głównym budynku.

Nieprawidłowo działały na dworcu w Bydgoszczy tzw. pętle indukcyjne. Urządzenia te umożliwiają poprawę słyszalności komunikatów głosowych u osób słabosłyszących, posługujących się aparatami słuchowymi.

Zwrócono również uwagę na zastosowanie elementów małej architektury w kolorach, które nie kontrastowały z tłem, a także na brak zastosowania na schodach (na krawędzi pierwszego stopnia w górę i pierwszego stopnia schodów w dół) żółtych pasów ostrzegawczych.

Na dworcu Bydgoszcz Główna kabiny dźwigów osobowych nie miały oznakowania przeznaczonego dla osób z dysfunkcją wzroku w takim zakresie, w jakim było ono przewidziane w dokumentacji projektowej. Nie wykonano też oznakowania dotykowego sześciu ciągów schodów w obrębie głównego budynku dworca.

W żadnym z dźwigów osobowych kontrolerzy nie znaleźli oznaczeń pismem Braille’a, dotyczących sposobu obsługi urządzeń komunikacji głosowej SOS. Nie było tam także możliwości uzyskania informacji głosowej odnośnie pomocy.

Zalecenia pokontrolne? Obowiązek stosowania zasad uniwersalnego projektowania obiektów budowlanych o użyteczności publicznej. Taki obowiązek byłby też wypełnieniem ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Więcej szczegółów w raporcie pt. "Na dworcach łatwiej, ale nie bez barier" na: www.nik.gov.plBydgoszcz
26 marca 2019 roku o godzinie 07:00

Wiadomości lokalne

2020-07-08, godz. 21:00 Ważny temat: niepełnosprawni - kto się nimi zajmie po śmierci opiekunów? Jak skutecznie pomóc osobom niepełnosprawnym? W jaki sposób mądrze zabezpieczyć ich przyszłość? Na naszej antenie mówił na ten temat podczas wizyty w Bydgoszc ... » więcej 2020-07-08, godz. 20:15 Gdzie grzebać zwierzęta? Włocławscy społecznicy wskazują os. Kazimierza Wielkiego We Włocławku miłośnicy czworonogów starają się o zrealizowanie tego celu od półtora roku. Problemem jest jednak lokalizacja. Na propozycję Krzywej Góry zaprot ... » więcej 2020-07-08, godz. 19:21 Głosowanie się opłaca. Gminy z dostaną bonusy za wysoką frekwencję - Nie mamy tak pokaźnych promes, jakie wręczają samorządowcom przedstawiciele rządu, ale o czeki na 20 tys zł też warto powalczyć - mówił w Toruniu marszałek ... » więcej 2020-07-08, godz. 17:10 Rafał Trzaskowski w Radziczu: - Rolników trzeba traktować jak przedsiębiorców Współpracę z rządem i walkę o jak największe unijne dopłaty dla rolników oraz stworzenie funduszu klęskowego, jeśli wygra wybory - obiecywał na spotkaniu w Ra ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Duma Ciechocinka zrzuciła "kieckę"! Od pół wieku nie było tak dużego remontu tężni [wideo, zdjęcia] Najdłuższe w Europie tężnie są właśnie odświeżane. Nową tarninę przywiezie około 180 tirów. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:04 Łączy dwie części gminy, ułatwia życie ludziom. Nowa droga w gminie Koneck Na ten remont czekali mieszkańcy - 4,5-kilometrowy odcinek drogi otwarto uroczyście w Kolonii Straszewskiej, w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-07-08, godz. 15:02 Policja z Bydgoszczy i Poznania wpadła na trop złodziei samochodów [zdjęcia, wideo] Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wspólnie z poznańskimi policjantami zatrzymali dwie osoby zamieszane w przestępczość samochodową. 41 i ... » więcej 2020-07-08, godz. 13:12 „Prezydent Warszawy pozbył się problemu”. Odpady z Czajki zagrożeniem dla regionu Co z bombą ekologiczną, którą zafundowała m.in. naszemu regionowi warszawska oczyszczalnia Czajka? Pytała dziś na polu koło Wójcina bydgoska poseł PiS Ewa Koz ... » więcej 2020-07-08, godz. 11:30 Poseł Myrcha: Polska polityka potrzebuje zupełnie nowego otwarcia [rozmowa] - Rafał Trzaskowski nie boi się używać słów, że jest niesiony nową falą, także w polskim społeczeństwie, które oczekuje nowego rozdziału, nie odcinając się oc ... » więcej 2020-07-08, godz. 09:42 Zderzenie ciężarówki z cysterną, naczepa w poprzek jezdni. Wypadek na „dziesiątce" Dwa samochody ciężarowe zderzyły się w środę po godz. 7.00 w Przyłubiu na drodze krajowej na 10 (Bydgoszcz-Toruń). Cysterna wypadła z drogi, a zestaw z naczep ... » więcej
1234567