Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-26, 07:00 Redakcja

Wsiąść do pociągu w Bydgoszczy. Proste? Na oko wszystko jest w porządku...

Dworzec Bydgoszcz Główna jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale jest kilka punktów do poprawki/fot. Lech Przybyliński/Archiwum
Dworzec Bydgoszcz Główna jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale jest kilka punktów do poprawki/fot. Lech Przybyliński/Archiwum
Kontrolerzy NIK zajrzeli na osiem polskich dworców kolejowych. Sprawdzali czy obiekty są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bydgoszcz zdała egzamin, choć nie na najwyższą notę.
W żadnym ze skontrolowanych obiektów (Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin Główny, Piła, Kalisz, Opole Główne, Kędzierzyn Koźle, Kraków) nie stwierdzono przeszkód uniemożliwiających podróż, ale...

Nie uwzględniono wszystkich potrzeb pasażerów niepełnosprawnych. Najwięcej barier napotykały osoby z wadami wzroku. Najmniej – z wadami słuchu. Niektóre utrudnienia wciąż powodują konieczność korzystania ze wsparcia osób towarzyszących albo asysty personelu dworca.

Dobra wiadomość jest taka, że realizacja bydgoskiej inwestycji przyczyniła się do poprawy jakości obsługi pasażerów, w tym również osób niepełnosprawnych, m.in. o ograniczonej zdolności poruszania się. Plusów jest więcej, niż minusów. Kontrola ujawniła jednak szereg problemów, mających wpływ na dostępność dworca Bydgoszcz Główna dla tej grupy pasażerów. Oto niektóre z nich.

Kontrolerzy wypunktowali m.in. nieodpowiednio wykonane miejsca parkingowe przeznaczone dla kierowców z niepełnosprawnością.

Kolejne niedociągnięcie: automaty do sprzedaży biletów i infomaty były nieprzystosowane do możliwości ich obsługi przez osoby poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osobom z ograniczeniami ruchowymi nie zapewniano także dostępu do tarasu widokowego w głównym budynku.

Nieprawidłowo działały na dworcu w Bydgoszczy tzw. pętle indukcyjne. Urządzenia te umożliwiają poprawę słyszalności komunikatów głosowych u osób słabosłyszących, posługujących się aparatami słuchowymi.

Zwrócono również uwagę na zastosowanie elementów małej architektury w kolorach, które nie kontrastowały z tłem, a także na brak zastosowania na schodach (na krawędzi pierwszego stopnia w górę i pierwszego stopnia schodów w dół) żółtych pasów ostrzegawczych.

Na dworcu Bydgoszcz Główna kabiny dźwigów osobowych nie miały oznakowania przeznaczonego dla osób z dysfunkcją wzroku w takim zakresie, w jakim było ono przewidziane w dokumentacji projektowej. Nie wykonano też oznakowania dotykowego sześciu ciągów schodów w obrębie głównego budynku dworca.

W żadnym z dźwigów osobowych kontrolerzy nie znaleźli oznaczeń pismem Braille’a, dotyczących sposobu obsługi urządzeń komunikacji głosowej SOS. Nie było tam także możliwości uzyskania informacji głosowej odnośnie pomocy.

Zalecenia pokontrolne? Obowiązek stosowania zasad uniwersalnego projektowania obiektów budowlanych o użyteczności publicznej. Taki obowiązek byłby też wypełnieniem ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Więcej szczegółów w raporcie pt. "Na dworcach łatwiej, ale nie bez barier" na: www.nik.gov.plBydgoszcz
26 marca 2019 roku o godzinie 07:00

Wiadomości lokalne

2019-04-21, godz. 16:00 Żeby tylko lanie wody nie skończyło się "laniem"...od policji Uważajmy, aby tradycja śmigusa - dyngusa nie przerodziła się w chuligańskie wybryki - ostrzegają kujawsko-pomorscy policjanci. Za przekroczenie granic w 'lany ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:00 W bydgoskim zoo zamieszkał gość z Afryki, a w zasadzie z Czech Nowym nabytkiem ogrodu jest dorosła para żenet. Zwierzęta pochodzą z czeskiego Zooparku w Zajeździe. W święta drapieżniki po raz pierwszy skorzystają z wybieg ... » więcej 2019-04-21, godz. 14:00 Stoły uginają się od jedzenia - podzielmy się nim! W Wielkanocny Poniedziałek do potrzebujących trafią dary przekazane przez bydgoszczan. Wszystko za sprawą wiosennej edycji akcji 'Ciepło serca w słoiku'. Jutr ... » więcej 2019-04-21, godz. 13:15 Botanik UKW zaprasza 26 kwietnia na otwarcie sezonu Na ten dzień zaplanowano koncert zespołu Pilersi oraz wycieczki z przewodnikiem - i z nagrodami. » więcej 2019-04-21, godz. 11:58 Alleluja i do przodu...czyli do Myślęcinka! W świąteczne dni warto wybrać się do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, który pięknie budzi się na wiosnę. Ogród zoologiczny jest czynny i w niedzielę i w po ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Mężczyźni z inowrocławskiego Szymborza nie odpuszczają! Bójcie się panny na wydaniu, kawalerowie już są gotowi! Od 1832 roku trwa tradycja tzw. przywołówek. Panowie, w wielkanocną niedzielę wieczorem, przygadują pa ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:41 Zamachy na Sri Lance. Wybuchy w kościołach i hotelach Co najmniej 156 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance - podaje Reuters, cytu ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:22 Pożar w Kruszwicy. Jedna osoba nie żyje W nocy spaliła się altana ogrodowa przy ulicy Droga Młyńska. Strażacy znaleźli w środku zwęglone zwłoki mężczyzny. » więcej 2019-04-21, godz. 08:00 Jeśli święta, to z rodziną! Z rodziną - tak święta będą spędzać zapytani przez nas bydgoszczanie. Nawet jeśli w Wielkanoc planują wyjazd, to także do najbliższych. » więcej 2019-04-20, godz. 18:05 Płonęły trawy wzdłuż linii kolejowej Toruń - Olsztyn Strażacy ugasili w sobotę kilka pożarów traw wzdłuż linii kolejowej na odcinku około 25 km pomiędzy miejscowościami Czystochleb i Kamionki Małe - poinformował ... » więcej
1234567