Czwartek, 28 maja 2020 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-03-08, 19:14 Jolanta Fischer/Redakcja

Damy kontra dziewuchy. "Kobiecość to macierzyństwo i wrażliwość"

Happening dziewcząt z Młodzieży Wszechpolskiej/fot. Jolanta Fisher
Happening dziewcząt z Młodzieży Wszechpolskiej/fot. Jolanta Fisher
Happening dziewcząt z Młodzieży Wszechpolskiej/fot. Jolanta Fisher
Happening dziewcząt z Młodzieży Wszechpolskiej/fot. Jolanta Fisher
Czy można zostać ikoną kobiecości w ciszy i pokorze codziennego życia? Według „narodowych dam”, zdecydowanie tak. Dziewczęta związane z Młodzieżą Wszechpolską, przekonywały o tym dzisiaj na bydgoskich ulicach, w trakcie happeningu „W Imieniu Dam”, rozdając przechodzącym paniom ulotki i kwiaty.
W tym roku ogólnopolska akcja odbyła się pod hasłem „Kobieta- opiekunka ogniska domowego”. Organizatorki odwoływały się do bohaterek, które wywarły szczególny wpływ na historię i kulturę światową, stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń. Wśród nich znalazły się postaci takie jak św. Joanna Beretta Molla czy Maria Mirecka-Loryś (legenda polskiego podziemia).

Jak zdradza Nicole Wójcik, wiceprezes bydgoskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej, słowo „damy” to alternatywa do feministycznego określenia „dziewuchy”. - Chcemy pokazać, że można żyć inaczej i być kobietą, ale nie tak, jak pokazują to środowiska feministyczne - mówi. - Kobiecość to dla nas macierzyństwo, wrażliwość, subtelność. Uważamy, że ważne jest poznanie własnego wewnętrznego piękna - dodaje.

Organizatorki wydarzenia deklarują dbałość o tradycje, historię i rodzinę, a także sprzeciwiają się aborcji i - jak określa Dorota Szewczak - „fałszywej równości płci”. - Siła kobiety nie polega na sile fizycznej, ale psychicznej, też na wrażliwości. Jesteśmy różni, ale przez to się uzupełniamy - mówi.

Akcja ma wyrażać sprzeciw wobec feministycznej narracji, która – zdaniem środowisk narodowych- zdominowała dyskusję o prawach kobiet, wolności i rodzinie.
Mówi Nicole Wójcik, wiceprezes bydgoskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej
Mówi Dorota Szewczyk

Wiadomości lokalne

2020-05-27, godz. 21:32 „Jest dla nas życiowym przewodnikiem”. Bydgoszcz upamiętni 100. urodziny Jana Pawła II Bydgoska Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wniosek w tej sprawie zgłosił Jarosław Wenderlich z klub ... » więcej 2020-05-27, godz. 20:19 Radni PiS: strategia rozwoju Bydgoszczy bez konkretów. PO: Wypracowali ją mieszkańcy Bydgoska Rada Miasta przyjęła strategię rozwoju miasta do 2030 roku. Radni PiS mieli do dokumentu wiele zastrzeżeń, jednak w ocenie radnych koalicji - choć do ... » więcej 2020-05-27, godz. 19:48 Personel przebadany, wszystkie testy ujemne. Uzdrowisko Ciechocinek zaprasza - Uzdrowisko Ciechocinek jest bezpieczne i gotowe na przyjęcie kuracjuszy - przekazał Polskiemu Radiu PiK prezes spółki Marcin Zajączkowski. Szefostwo spółki ... » więcej 2020-05-27, godz. 18:54 Przed maturami szkoła domaga się oświadczeń od uczniów, że są zdrowi Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia, że nie są zakażeni koronawirusem. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że o ... » więcej 2020-05-27, godz. 18:09 Prezydent Bydgoszczy: Budujmy przyszłość z bezpośrednim otoczeniem, nie z Toruniem - Bydgoszcz i Toruń mają kilkaset lat tradycji i nigdy się do siebie nie zbliżyły - mówił na sesji bydgoskiej Rady Miasta prezydent Rafał Bruski. Wyjaśniał ra ... » więcej 2020-05-27, godz. 16:12 Będzie nadzorował pracę siedmiu wydziałów. Nowy wiceprezydent Torunia [wideo] Pomoc społeczna, zdrowie, ochrona zabytków i zieleń miejska - to między innymi dziedziny, którymi jako nowy zastępca prezydenta Torunia zajmować się będzie Pa ... » więcej 2020-05-27, godz. 13:17 Uwaga, łabędzie na drodze! Nietypowa interwencja inowrocławskiej policji [zdjęcia] To było niecodzienne 'doprowadzenie'. Policjanci zaopiekowali się rodziną łabędzi i przekierowali ją w rejon pobliskiej rzeki. Tam posłuszni rodzice i siedem ... » więcej 2020-05-27, godz. 11:08 Były oficer z Bydgoszczy podejrzany o ustawianie przetargów dla armii [wideo] Do zatrzymań doszło w Bydgoszczy, Gdańsku i Warszawie. W gronie osób podejrzanych o zamieszanie w ten proceder, poza byłym żołnierzem, jest także dwóch biznes ... » więcej 2020-05-27, godz. 10:30 Rozmowa Dnia z Tomaszem Latosem: - W co gra opozycja? W destabilizację i chaos Gość Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK przypuszcza, że jedna z poprawek senackich ma spowodować przesunięcie wyborów prezydenckich na dni po 6 sierpnia. » więcej 2020-05-27, godz. 10:07 Kujawsko-pomorskie służby sanitarno-epidemiologiczne pomagają na Śląsku! Jedna z ekip specjalistów z Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych w regionie właśnie wróciła do domu ze Śląska, gdzie wspierała tamtejsze służby w ... » więcej
1234567