Środa, 11 grudnia 2019 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-05, 14:18 Michał Zaręba/Redakcja

Proces radny SLD kontra WSKSiM. Ugody nie ma. Sprawę rozstrzygnie sąd

Rozpoczął się proces z powództwa cywilnego, jaki Marek Jopp - toruński działacz lewicy, wytoczył Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Rozpoczął się proces z powództwa cywilnego, jaki Marek Jopp - toruński działacz lewicy, wytoczył Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Fot. Michał Zaręba
Rozpoczął się proces z powództwa cywilnego, jaki Marek Jopp - toruński działacz lewicy, wytoczył Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Marek Jopp uważa, że doszło do naruszenia zasady równego traktowania, ponieważ za niedostarczenie wymaganego zaświadczenia od proboszcza parafii, na której terenie mieszka skreślono go z listy studentów. Podyplomowy kierunek ochrona środowiska dofinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

- Szkoła nie jest uczelnią wyznaniową, owszem - założona przez osoby duchowne. Niemniej nie można jej w żaden sposób porównać do seminariów duchownych czy do papieskiej akademii. To nadal szkoła świecka, co nie zwalnia jej z nakazu równego traktowania. Uczelnia nie może się w tym przypadku zasłonić zasadą autonomii uczelni - uzasadniał powództwo Mateusz Chudziak, pełnomocnik Marka Joppa.

- "Walczę"o to, żeby na uczelni za środki państwowe, publiczne mogły kształcić się osoby niewierzące bądź innego wyznania - powiedział Marek Jopp.

- Warunki są postawione od wielu lat, wszyscy inni przyjęci na kierunek ochrona środowiska spełnili te warunki. Uczelnia w żaden sposób nie wnikała czy ktoś jest ochrzczony czy bierzmowany. To był swobodny wybór strony powodowej nie dopełnić tych warunków. Zamiarem szkoły w żaden sposób nie było działanie, aby kogoś traktować nierówno - odpowiadał Ryszard Stopa, pełnomocnik Wyższej Szkoły Kultury społecznej i medialnej w Toruniu.

Sąd zaproponował stronom zawarcie ugody. Marek Jopp chciałby, żeby uczelnia go przeprosiła, przyznała, że warunek jest dyskryminacyjny oraz by umożliwiła naukę bez opinii proboszcza. Działacz SLD jest osobą niewierząca.

Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 9 kwietnia.
Proces radny SLD kontra WSKSiM. Ugody nie ma. Sprawę rozstrzygnie sąd.
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-12-11, godz. 13:50 Krok po kroku, każdego roku Toruń ułatwia życie niepełnosprawnym mieszkańcom Aż 1300 osób korzysta z Karty Osoby Niepełnosprawnej, a nieco mniej z programu „Pomagamy' wspierającego rodziny chorych dzieci - wynika z podsumowania działań ... » więcej 2019-12-11, godz. 13:09 Bus wiozący dzieci z domu dziecka miał wypadek. Auto wpadło w poślizg Groźny wypadek w Grzybnie, na trasie Chełmno-Toruń. Pięć samochodów osobowych zderzyło się z busem, wiozącym dzieci z domu dziecka w Chełmnie. » więcej 2019-12-11, godz. 12:50 Grudziądz: pojawiła się nadzieja na wyjście z ogromnego zadłużenia Plan naprawczy przygotowany przez Grudziądz został pozytywnie oceniony przez Regionalna Izbę Obrachunkową z Bydgoszczy. Dokument budzi zastrzeżenia komisji, a ... » więcej 2019-12-11, godz. 11:40 O odwecie Mariana Banasia, prezesa NIK, mówił toruński politolog na antenie PR PiK Dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu, który był gościem środowej (11.12.) Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że sytuacja w Najwyższej Izbie ... » więcej 2019-12-11, godz. 07:05 Orszak Trzech Króli zmierza do Bydgoszczy wielkimi krokami, ale zupełnie inną trasą 6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do bydgoskiej stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Można być widzem tego uli ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:07 Utrudnienia w Toruniu. Od czwartku zalecany objazd przez most gen. Zawackiej Utrudnienia w ruchu czekają na toruńskich kierowców w al. św. Jana Pawła II. W czwartek (12 grudnia) zamknięta zostanie jej jedna nitka (od strony Bydgoskiego ... » więcej 2019-12-10, godz. 20:25 Chcą pomóc Jarkowi. Koncert i akcja w toruńskich centrach handlowych „Trzy wymazy i do bazy” - to hasło akcji, która ma pomóc 16-letniemu Jarkowi Aleksandrowiczowi z Torunia wrócić do zdrowia. Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego ... » więcej 2019-12-10, godz. 19:15 Pisali listy w obronie praw człowieka. Akcja Amnesty International Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu nad Wisłą stanęli w obronie osób, których prawa są łamane. Młodzież włączyła w Międzynarodowy Maraton Pis ... » więcej 2019-12-10, godz. 18:35 Spotkanie wigilijne toruńskiej Caritas. Nagrody Cor Bonum Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, a na stołach świąteczne potrawy - podopieczni Caritas wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym ... » więcej 2019-12-10, godz. 17:12 Młodzieżowa Rada Miasta chce zmieniać Inowrocław Na pierwszym posiedzeniu zebrała się nowo wybrana Młodzieżowa Rada Miasta Inowrocławia. 20 radnych, reprezentujących młodzież z 7 szkół średnich, chce zmienia ... » więcej
1234567