Sobota, 28 listopada 2020 r.   Imieniny: Lesława, Zdzisława, Stefana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-03-05, 11:23 Marcin Kupczyk/Redakcja

Socjolog: szeroka koalicja - w maju tak, jesienią już nie

Dr Radosław Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Dr Radosław Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Koalicja Europejska zawiązana niedawno przez większość partii opozycyjnych w Polsce to formuła doraźna - uważa socjolog dr Radosław Sojak. Gość Rozmowy Dnia twierdzi, że chodzi o nadzieje, iż dobry wynik w maju pozwoli uzyskać opozycji więcej głosów w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu.
- Sądzę, że Koalicja Europejska jest koalicją doraźną, taktyczną. Wybory europejskie zresztą sprzyjają powołaniu tego typu szerokiej koalicji, która ma - powiedzmy sobie jasno - znikome wspólne punkty programowe, bo właściwie każdy od każdego różni się w sposób dosyć istotny - powiedział dr Radosław Sojak.

- Natomiast chodzi chyba o to, żeby przy okazji wyborów europejskich, przy okazji których kwestie programowe nie wybrzmiewają zazwyczaj mocno, dlatego że dla sporej części Polaków Parlament Europejski jest dosyć odległy, o mglistych kompetencjach i tak naprawdę głosujemy tutaj w kwestii sympatii politycznych, czy mówiąc wprost pewnej dynamiki w stosunku do Unii Europejskiej. Otóż ta szeroka koalicja ma za zadanie po prostu odwrócić trend. Chodzi o to, żeby w końcu z PiS-em wygrać - dodaje socjolog.

- Założenie jest takie, że jeżeli to się uda przy okazji wyborów europejskich, to uruchomi to pewną falę społecznych emocji, która pozwoli już tym partiom w innej konfiguracji - bo nie wyobrażam sobie przetrwania koalicji i Zielonych i PSL, czy Nowoczesnej i PSL w kontekście wyborów parlamentarnych - ale na tej fali emocji, po ewentualnym zwycięstwie w wyborach do Europarlamentu, pozwoli potem poszczególnym partiom uzyskać lepsze wyniki. Być może przejąć władzę po jesiennych wyborach parlamentarnych - powiedział socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Posłuchaj Rozmowy Dnia z dr. Radosławem Sojakiem
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-11-28, godz. 16:30 Miasto dołoży do remontów włocławskich kamienic Władze Włocławka chcą w przyszłym roku przeznaczyć 1,5 mln złotych na remonty śródmiejskich kamienic. » więcej 2020-11-28, godz. 13:25 Biskup włocławski Wiesław Mering złożył rezygnację Ordynariusz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Mering złożył rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu w związku z tym, że 10 grudnia skończy 75 lat - poi ... » więcej 2020-11-28, godz. 06:30 NFZ skontrolował przychodnie. W większości jest zapewniony dostęp pacjentów do lekarza Dostępność do lekarza pod lupą kujawsko-pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Urzędnicy sprawdzali czy w dobie pandemii bez problemu skontaktujemy się z pr ... » więcej 2020-11-27, godz. 20:08 Jabłońska za Moraczewską. Zmiana na stanowisku zastępcy prezydenta Włocławka Prezydent Włocławka w piątek wieczorem poinformował o zakończeniu współpracy z Barbarą Moraczewską - dotychczasowym swoim zastępcą. » więcej 2020-11-27, godz. 17:58 Nie chcą oddać osiedlowych klubów. Protestowali przed siedzibą spółdzielni Kilkadziesiąt osób protestowało przed siedzibą Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Decyzją zarządu spółdzielni kluby osiedlowe „Kopernik”, „P ... » więcej 2020-11-27, godz. 17:10 Kampanię czas zacząć. Konferencja Anny Ośko Anna Ośko wystartowała z kampanią wyborczą na wójta gminy Warlubie. Przedterminowe wybory wójta odbędą się 20 grudnia. » więcej 2020-11-27, godz. 15:07 Co się dzieje z mostami i wiaduktami w Bydgoszczy? Badania na Trasie Uniwersyteckiej [wideo] Przez most na trasie uniwersyteckiej w Bydgoszczy samochody osobowe mogą przejeżdżać bezpiecznie - poinformował Tomasz Okoński z Zarządu Dróg Miejskich i Komu ... » więcej 2020-11-27, godz. 13:05 Możliwość wykonywania szybkich testów antygenowych także w karetce - Testy antygenowe na obecność koronawirusa trafią do ratowników medycznych w najbliższych dniach - powiedział Polskiemu Radiu PiK Krzysztof Wiśniewski - rzec ... » więcej 2020-11-27, godz. 12:07 Inwestycja w Grudziądzu. Remont drogi oraz mostu na Trynce W ramach inwestycji wybudowano most przez rzekę Trynkę, ścieżkę rowerową i zatokę autobusową, droga zyskała również nowe oświetlenie. » więcej 2020-11-27, godz. 11:20 Narkotyki w domu i w samochodzie, a 30-latek już w areszcie Pół kilograma narkotyków przejęte przez kryminalnych z bydgoskiego Śródmieścia. » więcej
1234567