Środa, 11 grudnia 2019 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-05, 11:23 Marcin Kupczyk/Redakcja

Socjolog: szeroka koalicja - w maju tak, jesienią już nie

Dr Radosław Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Dr Radosław Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Koalicja Europejska zawiązana niedawno przez większość partii opozycyjnych w Polsce to formuła doraźna - uważa socjolog dr Radosław Sojak. Gość Rozmowy Dnia twierdzi, że chodzi o nadzieje, iż dobry wynik w maju pozwoli uzyskać opozycji więcej głosów w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu.
- Sądzę, że Koalicja Europejska jest koalicją doraźną, taktyczną. Wybory europejskie zresztą sprzyjają powołaniu tego typu szerokiej koalicji, która ma - powiedzmy sobie jasno - znikome wspólne punkty programowe, bo właściwie każdy od każdego różni się w sposób dosyć istotny - powiedział dr Radosław Sojak.

- Natomiast chodzi chyba o to, żeby przy okazji wyborów europejskich, przy okazji których kwestie programowe nie wybrzmiewają zazwyczaj mocno, dlatego że dla sporej części Polaków Parlament Europejski jest dosyć odległy, o mglistych kompetencjach i tak naprawdę głosujemy tutaj w kwestii sympatii politycznych, czy mówiąc wprost pewnej dynamiki w stosunku do Unii Europejskiej. Otóż ta szeroka koalicja ma za zadanie po prostu odwrócić trend. Chodzi o to, żeby w końcu z PiS-em wygrać - dodaje socjolog.

- Założenie jest takie, że jeżeli to się uda przy okazji wyborów europejskich, to uruchomi to pewną falę społecznych emocji, która pozwoli już tym partiom w innej konfiguracji - bo nie wyobrażam sobie przetrwania koalicji i Zielonych i PSL, czy Nowoczesnej i PSL w kontekście wyborów parlamentarnych - ale na tej fali emocji, po ewentualnym zwycięstwie w wyborach do Europarlamentu, pozwoli potem poszczególnym partiom uzyskać lepsze wyniki. Być może przejąć władzę po jesiennych wyborach parlamentarnych - powiedział socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Posłuchaj Rozmowy Dnia z dr. Radosławem Sojakiem
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-12-11, godz. 13:50 Krok po kroku, każdego roku Toruń ułatwia życie niepełnosprawnym mieszkańcom Aż 1300 osób korzysta z Karty Osoby Niepełnosprawnej, a nieco mniej z programu „Pomagamy' wspierającego rodziny chorych dzieci - wynika z podsumowania działań ... » więcej 2019-12-11, godz. 13:09 Bus wiozący dzieci z domu dziecka miał wypadek. Auto wpadło w poślizg Groźny wypadek w Grzybnie, na trasie Chełmno-Toruń. Pięć samochodów osobowych zderzyło się z busem, wiozącym dzieci z domu dziecka w Chełmnie. » więcej 2019-12-11, godz. 12:50 Grudziądz: pojawiła się nadzieja na wyjście z ogromnego zadłużenia Plan naprawczy przygotowany przez Grudziądz został pozytywnie oceniony przez Regionalna Izbę Obrachunkową z Bydgoszczy. Dokument budzi zastrzeżenia komisji, a ... » więcej 2019-12-11, godz. 11:40 O odwecie Mariana Banasia, prezesa NIK, mówił toruński politolog na antenie PR PiK Dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu, który był gościem środowej (11.12.) Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że sytuacja w Najwyższej Izbie ... » więcej 2019-12-11, godz. 07:05 Orszak Trzech Króli zmierza do Bydgoszczy wielkimi krokami, ale zupełnie inną trasą 6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do bydgoskiej stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Można być widzem tego uli ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:07 Utrudnienia w Toruniu. Od czwartku zalecany objazd przez most gen. Zawackiej Utrudnienia w ruchu czekają na toruńskich kierowców w al. św. Jana Pawła II. W czwartek (12 grudnia) zamknięta zostanie jej jedna nitka (od strony Bydgoskiego ... » więcej 2019-12-10, godz. 20:25 Chcą pomóc Jarkowi. Koncert i akcja w toruńskich centrach handlowych „Trzy wymazy i do bazy” - to hasło akcji, która ma pomóc 16-letniemu Jarkowi Aleksandrowiczowi z Torunia wrócić do zdrowia. Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego ... » więcej 2019-12-10, godz. 19:15 Pisali listy w obronie praw człowieka. Akcja Amnesty International Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu nad Wisłą stanęli w obronie osób, których prawa są łamane. Młodzież włączyła w Międzynarodowy Maraton Pis ... » więcej 2019-12-10, godz. 18:35 Spotkanie wigilijne toruńskiej Caritas. Nagrody Cor Bonum Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, a na stołach świąteczne potrawy - podopieczni Caritas wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym ... » więcej 2019-12-10, godz. 17:12 Młodzieżowa Rada Miasta chce zmieniać Inowrocław Na pierwszym posiedzeniu zebrała się nowo wybrana Młodzieżowa Rada Miasta Inowrocławia. 20 radnych, reprezentujących młodzież z 7 szkół średnich, chce zmienia ... » więcej
1234567