Sobota, 07 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-06, 14:13 Katarzyna Bogucka

Ekstremalna Droga Krzyżowa - modlitwą, sercem i... nogami. Rozpoczęły się zapisy

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników/fot. edk.org.pl
Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników/fot. edk.org.pl
Te niezwykłe rekolekcje trwają...44 kilometry, tzn. dystans z Bydgoszczy do Torunia. W tym roku EDK wypada 12 kwietnia. Rejestracja uczestników przez stronę edk.pl.
Tradycyjnie wydarzenie rozpoczyna msza święta w kościele Matki Boskiej Królowej Męczenników, o godz. 21. Zakończenie jest przewidziane w parafii św. Józefa w Toruniu. O której? To godzina indywidualna. Jak, kogo nogi poniosą...Trasa wiedzie przez miasto, przez pola, wąwozy, zarośla i strumyki.

- Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać - tak "reklamują" wydarzenie organizatorzy.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą EDK jest ks. Jacek Stryczek, do niedawna prezes Stowarzyszenia Wiosna (znanego chociażby z akcji Szlachetna Paczka). Początkowo EDK miała być adresowana do mężczyzn, ale na szczęście pomysł wyszedł poza postawione tak konkretnie granice.

Idą wierzący, wątpiący, buntujący się. To propozycja dla każdego. I każdy sam wybiera tempo, długość postojów na poszczególnych stacjach. Nikt nikomu niczego nie narzuca, choć zaleca się korzystanie z przygotowanych dla każdej stacji rozważań. Rozważań bardzo praktycznych, mocnych i autentycznych, pisanych przez ludzi rozsądnych, doświadczonych przez życie.

- To nowa forma duchowości, dziś już popularna w ponad 20 krajach, m.in. w USA, Australii, w Rzymie - mówi ks. Wojciech Retman, lider EDK w Bydgoszczy. - Każdy idzie tak, jak mu pozwalają siły. Pokonuje trasę 10 kilometrów albo 44 kilometry. Hasłem tegorocznej EDK są słowa: "Budujemy Kościół XXI wieku".

Warto wiedzieć, że trasa Bydgoszcz - Toruń nie jest jedyną opcją w województwie. Można wybrać inną drogę. W naszym regionie Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą m.in z Lipna, Torunia, Grudziądza i Mogilna.

Jak zwykle rejestracja uczestników odbywać się będzie przez formularz na stronie: www.edk.org.pl. Polskie Radio PiK objęło patronatem bydgoską EDK.
To nowa forma duchowości, dziś już popularna w ponad 20 krajach, m.in. w USA, Australii, w Rzymie - mówi ks. Wojciech Retman, lider EDK w Bydgoszczy

Wiadomości lokalne

2019-12-07, godz. 17:45 Pocięli dynię skalpelem i zajrzeli do niej za pomocą laparaskopii. "Medicalia" w Bydgoszczy [zdjęcia] Na twarzy maska, a w rękach skalpel, igła lub nóż. Bydgoszczanie mieli dziś okazję przyjrzeć się pracy chirurga. Wszystko w ramach trwających w mieście 'Medic ... » więcej 2019-12-07, godz. 16:22 Kilka dni temu planowali z Januszem Dzięciołem co zrobić, by przejazd był bezpieczny W miejscu, gdzie w piątek zginął Janusz Dzięcioł płoną znicze. Czy musiało dojść do tej tragedii? » więcej 2019-12-07, godz. 15:00 Niektórzy słuchają od rana do wieczora. 28. urodziny Radia Maryja w Toruniu Tłumy słuchaczy z całego kraju i z zagranicy przybyły do Torunia na obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Pierwsze kroki kierowali przed siedzibę rozgł ... » więcej 2019-12-07, godz. 13:46 Tramwajem do zdrowia, czyli kurs na profilaktykę nowotworową! „Zrób sobie prezent na Mikołajki, zbadaj się' - do tego zachęcali wolontariusze Akademii Walki z Rakiem w Toruniu w ramach akcji „Rzucamy światło na raka'. Gd ... » więcej 2019-12-07, godz. 12:38 Kosma Złotowski "Europosłem Roku". Nagroda za wspieranie polskiego transportu Kosma Złotowski odebrał w piątek nagrodę „Skrzydło Transportu” w kategorii „Europoseł Roku” z rąk Macieja Wrońskiego, prezesa Związku Pracodawców„Transport i ... » więcej 2019-12-07, godz. 11:15 Męski Różaniec przejdzie ulicami Bydgoszczy. Inicjatywa Wojowników Maryi W sobotę po raz pierwszy ulicami Bydgoszczy przejdzie Męski Różaniec. Jest to inicjatywa mężczyzn - członków wspólnoty Wojownicy Maryi. » więcej 2019-12-07, godz. 10:09 Trzylatka potrzebuje pomocy! Mikołajkowy Koncert Charytatywny dla Karinki Ma cztery latka, zachorowała nagle, rodzice wierzą, że najgorsze już za nimi. Teraz potrzebuję pieniędzy na rehabilitację. W sobotę (7 grudnia) w Białych Błot ... » więcej 2019-12-07, godz. 08:50 Weekend cudów, czyli dary jadą do potrzebujących. Finał „Szlachetnej Paczki” W sobotę (7 grudnia) rozpoczyna się Weekend Cudów, czyli wyjątkowe dwa dni, w których „Szlachetna Paczka” dostarczy pomoc do kilkudziesięciu tysięcy potrzebuj ... » więcej 2019-12-07, godz. 07:00 Mikołajowy rajd dobroczynny na czterech kołach. Tą pomocą sami pokierujemy! Rodzinna zabawa turystyczno - nawigacyjna dla posiadaczy aut osobowych, terenówek 4x4 i suv w Trzeciewnicy to doroczna propozycja Fundacji O To Chodzi Edukacj ... » więcej 2019-12-06, godz. 21:30 Cel jest szczytny, gadżety świetne, a lista darczyńców - imponująca. Wszystko dla Kuby! Wojskowy Hercules - a dokładniej wierny model samolotu, remontowanego obecnie w bydgoskich WZL-ach - będzie można w niedzielę (08.12.) wylicytować podczas Mik ... » więcej
1234567