Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-06, 14:13 Katarzyna Bogucka

Ekstremalna Droga Krzyżowa - modlitwą, sercem i... nogami. Rozpoczęły się zapisy

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników/fot. edk.org.pl
Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników/fot. edk.org.pl
Te niezwykłe rekolekcje trwają...44 kilometry, tzn. dystans z Bydgoszczy do Torunia. W tym roku EDK wypada 12 kwietnia. Rejestracja uczestników przez stronę edk.pl.
Tradycyjnie wydarzenie rozpoczyna msza święta w kościele Matki Boskiej Królowej Męczenników, o godz. 21. Zakończenie jest przewidziane w parafii św. Józefa w Toruniu. O której? To godzina indywidualna. Jak, kogo nogi poniosą...Trasa wiedzie przez miasto, przez pola, wąwozy, zarośla i strumyki.

- Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać - tak "reklamują" wydarzenie organizatorzy.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą EDK jest ks. Jacek Stryczek, do niedawna prezes Stowarzyszenia Wiosna (znanego chociażby z akcji Szlachetna Paczka). Początkowo EDK miała być adresowana do mężczyzn, ale na szczęście pomysł wyszedł poza postawione tak konkretnie granice.

Idą wierzący, wątpiący, buntujący się. To propozycja dla każdego. I każdy sam wybiera tempo, długość postojów na poszczególnych stacjach. Nikt nikomu niczego nie narzuca, choć zaleca się korzystanie z przygotowanych dla każdej stacji rozważań. Rozważań bardzo praktycznych, mocnych i autentycznych, pisanych przez ludzi rozsądnych, doświadczonych przez życie.

- To nowa forma duchowości, dziś już popularna w ponad 20 krajach, m.in. w USA, Australii, w Rzymie - mówi ks. Wojciech Retman, lider EDK w Bydgoszczy. - Każdy idzie tak, jak mu pozwalają siły. Pokonuje trasę 10 kilometrów albo 44 kilometry. Hasłem tegorocznej EDK są słowa: "Budujemy Kościół XXI wieku".

Warto wiedzieć, że trasa Bydgoszcz - Toruń nie jest jedyną opcją w województwie. Można wybrać inną drogę. W naszym regionie Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą m.in z Lipna, Torunia, Grudziądza i Mogilna.

Jak zwykle rejestracja uczestników odbywać się będzie przez formularz na stronie: www.edk.org.pl. Polskie Radio PiK objęło patronatem bydgoską EDK.
To nowa forma duchowości, dziś już popularna w ponad 20 krajach, m.in. w USA, Australii, w Rzymie - mówi ks. Wojciech Retman, lider EDK w Bydgoszczy

Wiadomości lokalne

2020-09-22, godz. 18:34 Tańsze mieszkania dla inowrocławian? Podpisano porozumienie W Inowrocławiu mogą powstać lokale z rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś prezydent Inowrocławia i prezes Kraj ... » więcej 2020-09-22, godz. 16:33 Poseł Robert Kwiatkowski o „Piątce dla zwierząt”: ta ustawa nie doprowadzi do przedterminowych wyborów „Przyszedł czas na zmiany” - tak o przyjętej przez Sejm „Piątce dla zwierząt” mówił w Toruniu poseł Robert Kwiatkowski. » więcej 2020-09-22, godz. 14:35 Wszystko o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Konferencja w Bydgoszczy Zatrudnieni na Kujawach i Pomorzu chętniej niż z innych regionów przystępują do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Właśnie o takim oszczędzaniu na emeryturę d ... » więcej 2020-09-22, godz. 13:55 Inspektorzy pracy odwiedzają szkoły. To nie kontrole. To prewencja Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szkół są otwarci na współpracę z inspekcją pracy. Tak wynika z ich dotychczasowych wizyt w placówkach oświatowych. » więcej 2020-09-22, godz. 13:28 Podejrzany o rozbój na dworcu. Rozpoznajesz go? Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście apelują o pomoc w identyfikacji osoby przedstawionej na filmie oraz zdjęciach. Wszyscy, którzy rozpozna ... » więcej 2020-09-22, godz. 12:57 Zieloni o zieleni w Toruniu. Wzorem ogrody fasadowe z Holandii [wizualizacje] Zielone dachy na starówce, drzewa w donicach na ulicy Szerokiej i żywopłoty wyłapujące spaliny przy ruchliwych drogach. To część propozycji toruńskich społecz ... » więcej 2020-09-22, godz. 11:59 Radny Szymański interpeluje do prezydenta Inowrocławia Trzeba doceniać sukcesy naukowe uczniów - tak uważa Dobromir Szymański inowrocławski radny Porozumienia. W interpelacji do prezydenta miasta Ryszarda Brejzy p ... » więcej 2020-09-22, godz. 10:05 Tragedia rodziny wypoczywającej pod Włocławkiem. Nie żyją 2 osoby Prawie 80-letnie małżeństwo zginęło w pożarze barakowozu w Szczutkowie w gminie Choceń. Matkę i ojca chciał ratować przebywający w budynku obok syn. » więcej 2020-09-22, godz. 09:35 Koalicja Kukiz'15 z Prawem i Sprawiedliwości? To nie jest niemożliwe Poseł Paweł Szramka, gość wtorkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, nie wykluczył koalicji Kukiz'15 z Prawem i Sprawiedliwością w przypadku w przypadku rozp ... » więcej 2020-09-22, godz. 08:05 Zieleni ma być w centrum miasta jak najwięcej. Nowy program w Toruniu Więcej zieleni pojawi się na toruńskiej Starówce. Miasto uruchamia nowy program, w pracach pomoże zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta. » więcej
1234567