Czwartek, 18 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Bogusławy, Apoloniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-04, 13:33 Katarzyna Bogucka, Tatiana Adonis

Do obiegu weszły dowody osobiste z elektronicznym chipem

Urzędnicy podkreślają, że wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli nasz dokument jest nadal ważny, to nie trzeba składać wniosku/fot. Tatiana Adonis
Urzędnicy podkreślają, że wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli nasz dokument jest nadal ważny, to nie trzeba składać wniosku/fot. Tatiana Adonis
Od poniedziałku (4.03.), w Bydgoszczy można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Wizualnie nie będzie się on różnić od poprzedniego, ale ma "wgrane" możliwości, które w przyszłości ułatwią życie. W bydgoskim ratuszu przyjęto już pierwsze wnioski o wydanie e-dowodu.
Nie zmienia się jedno. Nadal legitymujemy się plastikową kartą o wymiarach 8,5 na 5 i 40 cm, jednak wszystkie dowody wydane na podstawie wniosku składanego od 4 marca, są dowodami zawierającymi warstwę elektroniczną, czyli chip.

- Podstawową różnicą między dokumentem, którego używamy w tej chwili, a nowym jest warstwa elektroniczna wszyta w strukturę plastikowej karty. Ta właśnie warstwa, z dotychczasowego narzędzia jednofunkcyjnego, czyni narzędzie wielofunkcyjne - wyjaśniał w rozmowie z portalem money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych zawartych na dowodzie: awers - imię i nazwisko, data urodzenia, płeć oraz obywatelstwo posiadacza; rewers - numer PESEL, miejsce urodzenia, nazwisko rodowe, a także imiona rodziców.

Oprócz tego na nowym dokumencie jest zapisany numer CAN, który zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego, a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym (za pośrednictwem czytnika kart).

Jakie są dodatkowe funkcje nowego dowodu? W przyszłości karta ma spełniać kilka zadań, m.in.potwierdzać obecność po zbliżeniu do terminala, np. w banku czy na lotnisku. Niewykluczone, że będzie nim można także potwierdzać podpis elektroniczny.

Dowód muszę wymienić przede wszystkim ci, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu, ale mogą to też zrobić osoby, które mają ważny dokument, ale chcą już zacząć korzystać z dokumentu nowszej generacji.

Aby otrzymać nowy e-dowód należy złożyć stosowny wniosek. We wniosku należy podać dane, przyczynę wymiany, zaznaczyć czy chcemy mieć certyfikat (podpis elektroniczny) oraz dołączyć zdjęcie. Wydanie dokumentu potrwa około miesiąca i jest bezpłatne.

Wymóg wdrożenia nowych e-dowodów wynika z przepisów unijnych. E-dowód jest wykorzystywany m.in. w takich krajach jak Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Szwecja, Włochy, Niemcy, Chorwacja, Portugalia, Litwa, Estonia oraz Węgry. Dowody z elektronicznym chipem będą stopniowo wypierać dotychczasowe dokumenty. Całkowita wymiana zakończy się w 2029 roku.
Relacja Tatiany Adonis z Bydgoszczy
Warstwa elektroniczna, z dotychczasowego narzędzia jednofunkcyjnego czyni narzędzie wielofunkcyjne - wyjaśniał w rozmowie z portalem money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji

Wiadomości lokalne

2019-04-18, godz. 21:22 We Włocławku też problemy z maturami. Brakuje egzaminatorów Nawet jeśli w strajkujących szkołach zbiorą się rady pedagogiczne i przeprowadzą kwalifikację uczniów, to i tak trzeba będzie rozstrzygnąć problem komisji egz ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:32 Katarzyna Lubnauer w Bydgoszczy: Za Nową Piątkę PiS zapłacimy wszyscy - Ten rząd nie traktuje poważnie nauczycieli - mówiła w Bydgoszczy szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Według niej rząd nie chce rozwiązać problemu nauczy ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:37 To życie, a nie film. Jest akt oskarżenia w sprawie słynnego operatora Amerykański operator, który podczas zeszłorocznego Camerimage w Bydgoszczy pobił ratownika medycznego i szarpał się z policjantami stanie wkrótce przed sądem. » więcej 2019-04-18, godz. 16:17 W toruńskich placówkach oświatowych strajkuje 949 osób, a na zwolnieniach jest 450! Co z maturami? Po świętach zbiorą się rady pedagogiczne w toruńskich szkołach w sprawie klasyfikacji uczniów przed maturą. Dotychczasowe próby zakończyły się niepowiedzeniem. » więcej 2019-04-18, godz. 14:55 Pięć osób podejrzanych o cyberprzestępczość i wyłudzenie prawie miliona zł Lubuscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Biura Operacji Antyterrorystycznych zatrzymali w Toruniu pięć osób podejrzanych o cyberprzestępczość i o wyłud ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:05 Wojskowy liczył na seks z nastolatką. Wyrok w zawieszeniu Pułkownik Robert O. - były szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu skazany za składanie propozycji seksualnych 14-latce. Sąd w Grudziądzu o ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:09 „Flisak” popłynie przez Wisłę. Konkurs zakończony, nazwa dla promu wybrana „Flisak” to nazwa jednostki promowej, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Imię dla ... » więcej 2019-04-18, godz. 11:45 Nauczycielski wiec na pl. Wolności w Bydgoszczy [wideo, foto] Kilkuset nauczycieli zebrało się na pl. Wolności w Bydgoszczy. Był to wiec poparcia dla związkowców, którzy w Warszawie po raz kolejny spotkali się z rządem. ... » więcej 2019-04-18, godz. 11:01 Tragiczny wypadek na obwodnicy Bydgoszczy. Zginął 19-letni kierowca Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło rano w Emilianowie na drodze krajowej nr 10 Bydgoszcz - Toruń (na odcin ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:31 Ktoś celowo wywołał pożar lasu w Fordonie? To prawdopodobna przyczyna Podpalenie to przypuszczalna przyczyna pożaru lasu w bydgoskim Fordonie. Tak wynika z raportu dostarczonego przez kierującego działaniami ratowniczymi. W środ ... » więcej
1234567