Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-04, 13:33 Katarzyna Bogucka, Tatiana Adonis

Do obiegu weszły dowody osobiste z elektronicznym chipem

Urzędnicy podkreślają, że wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli nasz dokument jest nadal ważny, to nie trzeba składać wniosku/fot. Tatiana Adonis
Urzędnicy podkreślają, że wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli nasz dokument jest nadal ważny, to nie trzeba składać wniosku/fot. Tatiana Adonis
Od poniedziałku (4.03.), w Bydgoszczy można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Wizualnie nie będzie się on różnić od poprzedniego, ale ma "wgrane" możliwości, które w przyszłości ułatwią życie. W bydgoskim ratuszu przyjęto już pierwsze wnioski o wydanie e-dowodu.
Nie zmienia się jedno. Nadal legitymujemy się plastikową kartą o wymiarach 8,5 na 5 i 40 cm, jednak wszystkie dowody wydane na podstawie wniosku składanego od 4 marca, są dowodami zawierającymi warstwę elektroniczną, czyli chip.

- Podstawową różnicą między dokumentem, którego używamy w tej chwili, a nowym jest warstwa elektroniczna wszyta w strukturę plastikowej karty. Ta właśnie warstwa, z dotychczasowego narzędzia jednofunkcyjnego, czyni narzędzie wielofunkcyjne - wyjaśniał w rozmowie z portalem money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych zawartych na dowodzie: awers - imię i nazwisko, data urodzenia, płeć oraz obywatelstwo posiadacza; rewers - numer PESEL, miejsce urodzenia, nazwisko rodowe, a także imiona rodziców.

Oprócz tego na nowym dokumencie jest zapisany numer CAN, który zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego, a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym (za pośrednictwem czytnika kart).

Jakie są dodatkowe funkcje nowego dowodu? W przyszłości karta ma spełniać kilka zadań, m.in.potwierdzać obecność po zbliżeniu do terminala, np. w banku czy na lotnisku. Niewykluczone, że będzie nim można także potwierdzać podpis elektroniczny.

Dowód muszę wymienić przede wszystkim ci, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu, ale mogą to też zrobić osoby, które mają ważny dokument, ale chcą już zacząć korzystać z dokumentu nowszej generacji.

Aby otrzymać nowy e-dowód należy złożyć stosowny wniosek. We wniosku należy podać dane, przyczynę wymiany, zaznaczyć czy chcemy mieć certyfikat (podpis elektroniczny) oraz dołączyć zdjęcie. Wydanie dokumentu potrwa około miesiąca i jest bezpłatne.

Wymóg wdrożenia nowych e-dowodów wynika z przepisów unijnych. E-dowód jest wykorzystywany m.in. w takich krajach jak Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Szwecja, Włochy, Niemcy, Chorwacja, Portugalia, Litwa, Estonia oraz Węgry. Dowody z elektronicznym chipem będą stopniowo wypierać dotychczasowe dokumenty. Całkowita wymiana zakończy się w 2029 roku.
Relacja Tatiany Adonis z Bydgoszczy
Warstwa elektroniczna, z dotychczasowego narzędzia jednofunkcyjnego czyni narzędzie wielofunkcyjne - wyjaśniał w rozmowie z portalem money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji

Wiadomości lokalne

2019-11-13, godz. 21:05 Testowali seniorów z wiedzy obywatelskiej. Olimpiada na bydgoskim UKW 75 pytań i 60 minut na odpowiedź - kujawsko-pomorscy seniorzy pisali e środę test z wiedzy obywatelskiej. » więcej 2019-11-13, godz. 19:48 Trasa S5: sześć firm chce kończyć odcinek za Włochów, wyrzuconych z budowy W środę otwarto oferty firm budowlanych, które zgłosiły chęć budowy odcinka trasy S5 - od Białych Błot do Szubina. Zgłosiło się sześć firm. » więcej 2019-11-13, godz. 18:54 Bilet Uczniowski i Karta Malucha dla mieszkańców Metropolii Bydgoszcz 10 złotych za bilet miesięczny i 100 złotych za całoroczny zapłacą od 1 grudnia dzieci i młodzież z czterech ościennych gmin w okolicach Bydgoszczy za korzyst ... » więcej 2019-11-13, godz. 18:08 To była największa zbrodnia popełniona przez Niemców. Prezentacja teki edukacyjnej IPN Nauczyciele historii nie tylko z regionu Kujaw i Pomorza otrzymali nową tekę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem są to materiały na temat Zbrodn ... » więcej 2019-11-13, godz. 16:08 Protest w Mamliczu przeciw planom burmistrza Barcina. "Dzieci potrzebują tej szkoły!" - Skoro gmina ma pieniądze na basen czy lodowisko, to na szkołę też muszą się znaleźć - mówią mieszkańcy Mamlicza w gminie Barcin. Protestują przeciw planom b ... » więcej 2019-11-13, godz. 15:22 Wenezuelka chce zostać w Toruniu. Boi się mafii, która zmusiła ją do przemytu narkotyków - Boję się o życie swoje i moich dzieci - mówi Wenezuelka Yurbi, która przebywa w Toruniu i próbuje zalegalizować swój pobyt w Polsce. Kobieta - szukając prac ... » więcej 2019-11-13, godz. 14:26 Dzienne domy opieki medycznej ułatwią powrót do zdrowia po pobycie w szpitalu W regionie powstają dzienne domy pomocy medycznej. To nowa forma wsparcia, która ma pomóc w sprawowaniu opieki nad osobami chorymi i ułatwić ich powrót do peł ... » więcej 2019-11-13, godz. 13:12 Sejmik województwa zatwierdził zmiany personalne w samorządzie regionu Paweł Zgórzyński i Marek Domżała zostali nowymi radnymi województwa z PSL. Zastąpili Dariusza Kurzawę i Ryszarda Bobera, którzy dostali się do parlamentu. Now ... » więcej 2019-11-13, godz. 11:15 Samobójstwa, depresje, kryzysy. Dlaczego młodzi cierpią? Konferencja w Toruniu Pół tysiąca! młodych ludzi w ubiegłym roku odebrało sobie życie. Co czwarty nastolatek cierpi na depresję. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zorganizowana z ... » więcej 2019-11-13, godz. 09:52 Zbigniew Girzyński: Mam nadzieję na merytoryczną debatę Niespokojnie też już było — mówił w Rozmowie Dnia poseł Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do wtorkowej wypowiedzi posła Tomasza Lenza z ... » więcej
1234567