Czwartek, 09 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Marii, Dymitra, Heliodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-01, 11:32 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Tablica, kwiaty, wystawa, konkurs wiedzy - obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej. Fot. Roman Bosiacki/Cyfrowy Obraz
Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej. Fot. Roman Bosiacki/Cyfrowy Obraz
Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Uroczystości w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Odsłonięciem tablicy na budynku przy ul. Markwarta 4 rozpoczęły się w Bydgoszczy piątkowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej.

Jak przypomniał Piotr Barczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, to właśnie tu był przesłuchiwany i skrytobójczo zamordowany podporucznik Leszek Biały.

Uczestniczący w uroczystości odsłonięcia tablicy wicewojewoda Józef Ramlau mówił, że 1 marca już na zawsze pozostanie dniem, w którym wspominać będziemy, a nawet rozpamiętywać bolesny czas.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski powiedział, że każde miejsce, w którym dochodziło do zbrodni komunistycznych powinno być oznaczone taką tablicą, jak ta w Bydgoszczy.

O godz. 11:00 złożone zostały kwiaty przy ścianie pamięci na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, gdzie znajduje się "Bydgoska Łączka". Tam potajemnie chowano pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. W południe rozpocznie się msza św. w kościele garnizonowym.

Po godz. 13:00 na placu przed Urzędem Wojewódzkim odbył się wernisaż wystawy "Zapomniane ogniwo..." poświęconej konspiracji młodzieżowej w Polsce w latach 1944-56, Zaplanowano też pokaz filmu "Polska szuka bohaterów" i prelekcja na temat poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy. W sali sesyjnej miał miejsce Finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

W Toruniu w południe odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Solidarności. W samo południe odbyły się uroczystości w Lipinkach w Borach Tucholskich, przy mogile i pomniku Janka Sikorskiego - Żołnierza Wyklętego zamordowanego w lasach przez UB.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)
Uroczystości w Toruniu. Relacja Adriany Andrzejewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-04-08, godz. 21:17 Siedem osób z personelu szpitala dziecięcego zakażonych. Mali pacjenci zdrowi Dochodzenie epidemiologiczne zakończyło się w bydgoskim szpitalu dziecięcym. Siedem osób z personelu jest zakażonych koronawirusem. Dzieci hospitalizowane w p ... » więcej 2020-04-08, godz. 20:22 Rondo Szymborskiej w Inowrocławiu otwarte dwa miesiące przed czasem [zdjęcia] Budowa ronda Szymborskiej w Inowrocławiu to część inwestycji wartej 23 miliony złotych. Od czwartku mogą z niego korzystać kierowcy. » więcej 2020-04-08, godz. 19:48 Spirytus zarekwirowali przestępcom i przekazali szpitalom do dezynfekcji Krajowa Administracja Skarbowa z  Bydgoszczy przekazała  300 litrów alkoholu do dezynfekcji dla szpitali w regionie. Spirytus pochodzący z przestępstwa posłuż ... » więcej 2020-04-08, godz. 19:01 Szpital w Grudziądzu: zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem W szpitalu jednoimiennym zakaźnym w Grudziądzu zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. To dwie kobiety i jeden mężczyzna. Łącznie w województwie kujawsko-po ... » więcej 2020-04-08, godz. 16:46 Ponad połowa personelu szpitala miejskiego badana na obecność koronawirusa - W szpitalu miejskim w Toruniu pobrano do badań na obecność koronawirusa 341 próbek — poinformował podczas środowej konferencji prasowej prezydent miasta Mic ... » więcej 2020-04-08, godz. 15:51 145 mln zł wsparcia dla służby zdrowia w regionie na walkę z epidemią Marszałek województwa zapowiedział dziś zakup sprzętu do ratowania życia oraz niezbędnych materiałów ochrony osobistej dla szpitali wojewódzkich klinicznych o ... » więcej 2020-04-08, godz. 14:54 Podpalacz stogów w areszcie. Grasował w okolicach Kcyni Sąd aresztował na trzy miesiące 49-letniego Grzegorza P., który trzykrotnie podpalił stogi słomy z w gminie Kcynia. Łączną wartość szkód wyceniono na ponad 12 ... » więcej 2020-04-08, godz. 13:49 Akcja „Ciepło serca w słoiku”. Nawet pandemia nie przeszkodzi w pomaganiu! Bydgoszczanie po raz kolejny podzielą się świątecznym jedzeniem, a także środkami higieny osobistej z potrzebującymi. To w ramach akcji „Ciepło serca w słoiku ... » więcej 2020-04-08, godz. 12:48 Podarowali żywność, całe palety! Caritas przekaże potrzebującym Przetwory, gotowe sosy do dań, mąki, kasze, a nawet słodycze - trafią do potrzebujących w naszym regionie. Żywność do pięciu kujawsko-pomorskich oddziałów Car ... » więcej 2020-04-08, godz. 11:51 W Grudziądzu dowiozą seniorom świąteczne śniadanie. Pomysł godny naśladowania! Będzie prawdziwy żur, biała kiełbasa i jajka. To najważniejsze składniki wielkanocnego śniadania dla grudziadzkich seniorów. Miasto przygotuje 1000 takich por ... » więcej
1234567