Sobota, 20 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-01, 11:32 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Tablica, kwiaty, wystawa, konkurs wiedzy - obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej. Fot. Roman Bosiacki/Cyfrowy Obraz
Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej. Fot. Roman Bosiacki/Cyfrowy Obraz
Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Uroczystości w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Odsłonięciem tablicy na budynku przy ul. Markwarta 4 rozpoczęły się w Bydgoszczy piątkowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej.

Jak przypomniał Piotr Barczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, to właśnie tu był przesłuchiwany i skrytobójczo zamordowany podporucznik Leszek Biały.

Uczestniczący w uroczystości odsłonięcia tablicy wicewojewoda Józef Ramlau mówił, że 1 marca już na zawsze pozostanie dniem, w którym wspominać będziemy, a nawet rozpamiętywać bolesny czas.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski powiedział, że każde miejsce, w którym dochodziło do zbrodni komunistycznych powinno być oznaczone taką tablicą, jak ta w Bydgoszczy.

O godz. 11:00 złożone zostały kwiaty przy ścianie pamięci na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, gdzie znajduje się "Bydgoska Łączka". Tam potajemnie chowano pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. W południe rozpocznie się msza św. w kościele garnizonowym.

Po godz. 13:00 na placu przed Urzędem Wojewódzkim odbył się wernisaż wystawy "Zapomniane ogniwo..." poświęconej konspiracji młodzieżowej w Polsce w latach 1944-56, Zaplanowano też pokaz filmu "Polska szuka bohaterów" i prelekcja na temat poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy. W sali sesyjnej miał miejsce Finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

W Toruniu w południe odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Solidarności. W samo południe odbyły się uroczystości w Lipinkach w Borach Tucholskich, przy mogile i pomniku Janka Sikorskiego - Żołnierza Wyklętego zamordowanego w lasach przez UB.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)
Uroczystości w Toruniu. Relacja Adriany Andrzejewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-04-19, godz. 19:44 Paliły się trawy i trzcinowiska w gminie Kruszwica 10 zastępów straży pożarnej gasiło pożar traw i trzcinowisk w miejscowości Grodztwo w gminie Kruszwica. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych terenu. » więcej 2019-04-19, godz. 18:25 Radny pyta o posterunek policji na Osowej Górze. Prezydent Bydgoszczy odpowiada Budowa nowego posterunku policji na Osowej Górze w Bydgoszczy nie została wstrzymana - zapewnia prezydent miasta. Interpelację w sprawie komisariatu na Osowej ... » więcej 2019-04-19, godz. 17:14 Kieszonkowcy nie mają świąt! Warto też zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem Kujawsko-pomorscy policjanci przygotowali poradnik o tym, jak bezpiecznie zrobić zakupy i nie dać się okraść w centrum handlowym, na dworcu czy przystanku. » więcej 2019-04-19, godz. 15:00 Praca, praca, praca, a później: święta, święta! [wideo] Sprzątnie mieszkań i zakupy. Tak wyglądają ostatnie przygotowania przed świętami wielkanocnymi. Z mieszkańcami Torunia rozmawiał w Wielki Piątek nasz reporter. » więcej 2019-04-19, godz. 13:42 Nie będzie wypłaty, będą nagrody? Bydgoszcz chce zapłacić nauczycielom Za zajęcia dodatkowe i jako nagrody - w takiej formie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski planuje przekazać pieniądze nauczycielom za czas strajku. Zgodnie z pr ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:18 Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej! Toruńskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało aranżacje świąteczne w chałupach na terenie skansenu. Wystawy ilustrują przygotowania do świąt , tradycj ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:53 W roli głównej: pirat drogowy. Śledziła go policyjna kamera Pędził ponad sto kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Kierowca opla został zatrzymany w Złotnikach koło Żnina. 36 - latek ponad dwukrotnie przekroczył ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:34 Specjaliści od przedmiotów z duszą. Czy wielki biznes to kupi? Chodzi o to, by duże firmy zainteresowały się drobną wytwórczością ludzi niepełnosprawnych - o tym rozmawiano podczas piątkowego posiedzenia Komisji Przedsięb ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:58 Jedni strajkują, inni - dla protestujących - spacerują Reakcje na strajk nauczycieli? Wsparcie. W czwartek nauczyciele spotkali się w centrum Bydgoszczy, by dodać sił swoim związkowcom, z kolei w Toruniu - dla nau ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:22 Terytorialsi pamiętają o weteranach AK, czyli akcja "Paczka dla bohatera" (galeria) Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” tuż przed świętami Wielkanocnymi w odwiedzili weteran ... » więcej
1234567