Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-01, 11:32 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Tablica, kwiaty, wystawa, konkurs wiedzy - obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej. Fot. Roman Bosiacki/Cyfrowy Obraz
Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej. Fot. Roman Bosiacki/Cyfrowy Obraz
Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystości w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Uroczystości w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Odsłonięciem tablicy na budynku przy ul. Markwarta 4 rozpoczęły się w Bydgoszczy piątkowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Od lutego 1945 roku przy Markwarta mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym odbywały się przesłuchania osób uznawanych za wrogów władzy ludowej.

Jak przypomniał Piotr Barczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, to właśnie tu był przesłuchiwany i skrytobójczo zamordowany podporucznik Leszek Biały.

Uczestniczący w uroczystości odsłonięcia tablicy wicewojewoda Józef Ramlau mówił, że 1 marca już na zawsze pozostanie dniem, w którym wspominać będziemy, a nawet rozpamiętywać bolesny czas.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski powiedział, że każde miejsce, w którym dochodziło do zbrodni komunistycznych powinno być oznaczone taką tablicą, jak ta w Bydgoszczy.

O godz. 11:00 złożone zostały kwiaty przy ścianie pamięci na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, gdzie znajduje się "Bydgoska Łączka". Tam potajemnie chowano pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. W południe rozpocznie się msza św. w kościele garnizonowym.

Po godz. 13:00 na placu przed Urzędem Wojewódzkim odbył się wernisaż wystawy "Zapomniane ogniwo..." poświęconej konspiracji młodzieżowej w Polsce w latach 1944-56, Zaplanowano też pokaz filmu "Polska szuka bohaterów" i prelekcja na temat poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy. W sali sesyjnej miał miejsce Finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

W Toruniu w południe odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Solidarności. W samo południe odbyły się uroczystości w Lipinkach w Borach Tucholskich, przy mogile i pomniku Janka Sikorskiego - Żołnierza Wyklętego zamordowanego w lasach przez UB.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)
Uroczystości w Toruniu. Relacja Adriany Andrzejewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-11-21, godz. 16:23 Gminie Sadki nie po drodze z Metropolią Bydgoską Gmina Sadki nie jest już częścią Metropolii Bydgoskiej. Zdaniem wójta Dariusza Gryniewicza, gmina nie odnosiła żadnych korzyści z przynależności do stowarzysz ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:11 Gdzie leży „Piąty ocean”? W Świeciu! Rozpoczął się tam festiwal podróżników W Świeciu rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Podróżników „Piąty Ocean”. Przez trzy dni miłośnicy przygody będą opowiadać o swoich małych i większych podróżac ... » więcej 2019-11-21, godz. 15:08 Jak eksperci oceniają rynek nieruchomości w Bydgoszczy? Nie jest źle „Bydgoszcz da się lubić - uwarunkowania i perspektywy rynku nieruchomości” - to konferencja, która odbyła się dziś na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodnicz ... » więcej 2019-11-21, godz. 14:13 Dopalacze i pestycydy pod lupą w Bydgoszczy. Otwarto nowe laboratorium Dobrzy specjaliści i najlepszy w Polsce sprzęt - w Bydgoszczy otwarto Laboratorium Chemiczne, w którym badane będą dopalacze i pestycydy oraz Krajowe Laborato ... » więcej 2019-11-21, godz. 13:07 Łukasz Schreiber będzie kierował Komitetem Stałym Rady Ministrów, Michał Dworczyk szefem Kancelarii Premiera Premier Mateusz Morawiecki powołał w czwartek kierownictwo KPRM, szefem kancelarii został ponownie Michał Dworczyk, poseł PiS Krzysztof Kubów - szefem gabinet ... » więcej 2019-11-21, godz. 12:12 Budżet Grudziądza z wielomilionowym deficytem. Naprawdę wielkim! Budżet Grudziądza na kolejny rok gotowy. W dokumencie zapisano rekordowy w historii miasta deficyt - ponad 300 milionów złotych. » więcej 2019-11-21, godz. 11:04 Radosław Sikorski: Unii Europejskiej potrzebna jest armia Europoseł Radosław Sikorski, który był dziś gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że Unii Europejskiej potrzebna jest armia, bo państwa członkowski ... » więcej 2019-11-21, godz. 08:49 Wypadek na DK25 w Tryszczynie. Droga była zablokowana [aktualizacja] Do zdarzenia doszło na wiadukcie nad budowaną drogą ekspresową S5. » więcej 2019-11-21, godz. 08:02 Kujawy dla seniorów. Agencja z Krakowa: Ten region przyciągnie turystów 50 plus Kujawy powinny stać się zagłębiem 'srebrnej turystyki', czyli turystyki adresowanej do seniorów. Tak wynika z projektu strategii promocyjnej, opracowanej dla ... » więcej 2019-11-20, godz. 20:34 "Człowiek nie rodzi się homoseksualistą". Medyczna środa na Collegium Medicum UMK Co zrobić kiedy dziecko urodzi się homoseksualne? - Nie jest to możliwe, ponieważ taki gen nie istnieje - mówił prof. dr hab. Tomasz Grzybowski na Collegium M ... » więcej
1234567