Wtorek, 01 grudnia 2020 r.   Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-02-27, 20:00 Elżbieta Rupniewska/red.

Bomba po byłym Zachemie wciąż tyka. To problem już nie tylko Bydgoszczy

Oczyszczenie terenów po byłym Zachemie jest zdaniem bydgoskich radnych, problemem ogólnopolskim/fot. Archiwum
Oczyszczenie terenów po byłym Zachemie jest zdaniem bydgoskich radnych, problemem ogólnopolskim/fot. Archiwum
Ekspercki zespół kujawsko-pomorskiego wojewody, który bada teren skażony przez były Zachem, ma zakończyć działalność. Na bydgoskiej sesji Rady Miasta ta wiadomość wywołała spore poruszenie.
Radni Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaapelowali do wojewody o kontynuację pracy przez wspomniany zespół.

- Problem nie został rozwiązany. Sytuacja wymaga dodatkowej pracy, dodatkowych środków. Chodzi o działania wykraczające poza możliwości zarówno miasta, jak i województwa. Tak naprawdę jest to działanie ogólnopolskie - mówi Jakub Mikołajczak, radny PO.

Pod apelem do wojewody nie podpisali się radni PiS. Radna Grażyna Szabelska uważa, że jest sporo krzywdzących sformułowań kierowanych pod adresem tego zespołu ekspertów.

- Przypomnę, że zespół wykonał swoje zadanie - mówi radna PiS. - Zdiagnozował sytuację, uzyskał w toku trudnych negocjacji 93 miliony na rzecz rekultywacji terenu, remediacji zanieczyszczeń. Pewien etap został zakończony. Należy przystąpić do kolejnego etapu, już na poziomie instytucji państwowych.

- Z tym problemem musi się zmierzyć Bydgoszcz i Polska. Podobnych obszarów zdegradowanych jest w kraju osiem. Każdy z tych terenów bije się o kawałek tortu od wojewody, prezydenta. Powinniśmy wspólnie dążyć do tego, by uzyskać jak najwięcej, a nie przerzucać się winą - radzi Bogdan Dzakanowski, radny PiS.

Grzegorz Boroń, dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju UM Bydgoszcz, wskazuje na konkretne działania miasta w sprawie diagnozowania i usuwania zanieczyszczeń.

- Jesteśmy członkiem konsorcjum, które realizuje projekt Greener Sites z programu Interreg dla Europy Środkowej. W ramach tego projektu wykonaliśmy barierę otworów obserwacyjnych, które kontrolują dopływ jednego ze zdiagnozowanych strumieni zanieczyszczeń ze składowiska przy ulicy Zielonej, w rejon osiedla Łęgnowo wieś.

Okazało się, że zanieczyszczenie występuje już na granicy osiedla, i to bardzo wyraźnie. Mamy stwierdzone duże zawartości zanieczyszczeń specyficznych dla zakładów chemicznych.

Ratusz pracuje aktualnie nad dokumentem - analizą ryzyka zdrowotnego związanego z przebywaniem na skażonym terenie, ze spożywaniem produktów rolnych z tego terenu. Analiza ma być gotowa w połowie roku.
Zespół ekspertów wojewody zajmujący się tematem oczyszczania terenów pozachemowskich ma zakończyć działalność. Część radnych tej decyzji nie rozumie

Wiadomości lokalne

2020-12-01, godz. 08:45 Pociągi nie pojadą przez Śliwice? Linia 201 do likwidacji, 215 wróci ze szkołą - Nadal nie została podpisana umowa z Polregio na obsługę przewozów kolejowych w przyszłym roku, ale rozmowy są na finiszu - odpowiadała na pytania radnych wo ... » więcej 2020-12-01, godz. 06:47 Bydgoski sposób na pandemię: jarmark świąteczny w Internecie W tym roku - z powodu epidemii - nie na ulicy Mostowej a w Internecie. Bydgoski ratusz przedstawił szczegóły Jarmarku Świątecznego. » więcej 2020-11-30, godz. 17:38 Akcja „Bezpieczna kolej”. Czy łatwo w pociągu o zakażenie? W czasie epidemii bezpieczeństwo nabiera wyjątkowego znaczenia i zależy nam na tym, aby pasażerowie rzeczywiście czuli się bezpiecznie - mówi Adam Musiał - dy ... » więcej 2020-11-30, godz. 15:57 Odpowie za wulgarne znieważenie policjanta. 22-latek: Jestem niewinny 22-letniemu Dawidowi Blachowskiemu z Torunia postawiono dziś zarzut znieważenia policjanta podczas sobotniej akcji Strajku Kobiet w Toruniu. Mężczyzna twierdz ... » więcej 2020-11-30, godz. 14:52 W „Rozmowie dnia” o negocjacjach dotyczących budżetu UE Dr Sławomir Sadowski, politolog, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK, przewiduje, że w sprawie budżetu Unii Europejskiej prawdopodobnie zosta ... » więcej 2020-11-30, godz. 13:07 Więcej miejsc dla samochodów na Kapuściskach w Bydgoszczy Zakończyła się budowa miejsc parkingowych przy ul. Szarych Szeregów na bydgoskich Kapuściskach. Powstało prawie 50 stanowisk z dodatkowymi miejscami dla pojaz ... » więcej 2020-11-30, godz. 12:05 Kujawsko-pomorscy rolnicy najczęściej wybierali kontakt z rachmistrzem. Kończy się spis rolny Rolnicy z regionu spisali się wzorowo. 30 listopada to ostatni dzień powszechnego spisu rolnego. » więcej 2020-11-30, godz. 09:58 Tak będzie wyglądać nowa remiza w Grudziądzu. Kiedy powstanie? Grudziądzcy strażacy będą mieli nową remizę. Działkę za darmo przekazało miasto. » więcej 2020-11-29, godz. 20:23 Finisz remontu chodników przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy Kończy się przebudowa kolejnych odcinków chodnika wzdłuż ul. Powstańców Wielkopolskich na osiedlu Bielawy. Inwestycja realizowana jest w oparciu o Bydgoski Bu ... » więcej 2020-11-29, godz. 18:23 Wystawy, fontanny, tarasy. Coraz bliżej Parku Kultury Młyn Rothera w Bydgoszczy [zdjęcia] Do finiszu zbliżają się prace budowlane przy rewitalizacji gmachu Młyna Rothera. Z początkiem przyszłego roku ruszą odbiory i rozruchy technologiczne. W odres ... » więcej
1234567