Piątek, 13 grudnia 2019 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-27, 20:00 Elżbieta Rupniewska/red.

Bomba po byłym Zachemie wciąż tyka. To problem już nie tylko Bydgoszczy

Oczyszczenie terenów po byłym Zachemie jest zdaniem bydgoskich radnych, problemem ogólnopolskim/fot. Archiwum
Oczyszczenie terenów po byłym Zachemie jest zdaniem bydgoskich radnych, problemem ogólnopolskim/fot. Archiwum
Ekspercki zespół kujawsko-pomorskiego wojewody, który bada teren skażony przez były Zachem, ma zakończyć działalność. Na bydgoskiej sesji Rady Miasta ta wiadomość wywołała spore poruszenie.
Radni Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaapelowali do wojewody o kontynuację pracy przez wspomniany zespół.

- Problem nie został rozwiązany. Sytuacja wymaga dodatkowej pracy, dodatkowych środków. Chodzi o działania wykraczające poza możliwości zarówno miasta, jak i województwa. Tak naprawdę jest to działanie ogólnopolskie - mówi Jakub Mikołajczak, radny PO.

Pod apelem do wojewody nie podpisali się radni PiS. Radna Grażyna Szabelska uważa, że jest sporo krzywdzących sformułowań kierowanych pod adresem tego zespołu ekspertów.

- Przypomnę, że zespół wykonał swoje zadanie - mówi radna PiS. - Zdiagnozował sytuację, uzyskał w toku trudnych negocjacji 93 miliony na rzecz rekultywacji terenu, remediacji zanieczyszczeń. Pewien etap został zakończony. Należy przystąpić do kolejnego etapu, już na poziomie instytucji państwowych.

- Z tym problemem musi się zmierzyć Bydgoszcz i Polska. Podobnych obszarów zdegradowanych jest w kraju osiem. Każdy z tych terenów bije się o kawałek tortu od wojewody, prezydenta. Powinniśmy wspólnie dążyć do tego, by uzyskać jak najwięcej, a nie przerzucać się winą - radzi Bogdan Dzakanowski, radny PiS.

Grzegorz Boroń, dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju UM Bydgoszcz, wskazuje na konkretne działania miasta w sprawie diagnozowania i usuwania zanieczyszczeń.

- Jesteśmy członkiem konsorcjum, które realizuje projekt Greener Sites z programu Interreg dla Europy Środkowej. W ramach tego projektu wykonaliśmy barierę otworów obserwacyjnych, które kontrolują dopływ jednego ze zdiagnozowanych strumieni zanieczyszczeń ze składowiska przy ulicy Zielonej, w rejon osiedla Łęgnowo wieś.

Okazało się, że zanieczyszczenie występuje już na granicy osiedla, i to bardzo wyraźnie. Mamy stwierdzone duże zawartości zanieczyszczeń specyficznych dla zakładów chemicznych.

Ratusz pracuje aktualnie nad dokumentem - analizą ryzyka zdrowotnego związanego z przebywaniem na skażonym terenie, ze spożywaniem produktów rolnych z tego terenu. Analiza ma być gotowa w połowie roku.
Zespół ekspertów wojewody zajmujący się tematem oczyszczania terenów pozachemowskich ma zakończyć działalność. Część radnych tej decyzji nie rozumie

Wiadomości lokalne

2019-12-12, godz. 21:40 Amerykańska ustawa o zwrocie pożydowskich majątków. Kto za, kto przeciw? Na Starym Rynku w Bydgoszczy zbierane były podpisy pod projektem polskiej ustawy „Stop 447'. Dokument ten sprzeciwia się założeniom amerykańskiej ustawy 447 p ... » więcej 2019-12-12, godz. 20:35 102 - letnia pani Aurelia poleciała do stolicy. Bilet dostała od bydgoskiego portu lotniczego Seniorka jest w znakomitej formie. Na początku roku odebrała od marszałka województwa medal dla stulatków - rówieśników Niepodległej - z okazji setnej rocznic ... » więcej 2019-12-12, godz. 19:28 Cep, chałupa, łódź, skorupa - Muzeum Etnograficzne w Toruniu ma 60 lat! [zdjęcia] Wspomniany cep był pierwszym obiektem muzealnym pozyskanym do zbiorów toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Dziś bogatą kolekcję placówki tworzą i meble, i stro ... » więcej 2019-12-12, godz. 18:50 Śladami ojca Rydzyka. Bydgoska katedra niedostępna dla toruńskiego zakonnika? Mapa dojazdu do bydgoskiej katedry i propozycja pracy - to oferta dla założyciela Radia Maryja, którą złożyli w bydgoscy Młodzi Demokraci. Chodzi o jubileuszo ... » więcej 2019-12-12, godz. 17:20 Zima, poligon, namioty, tortury psychicznie - tak władze PRL internowały w Chełmnie W Chełmnie uczczono 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Na spotkanie przybyli związkowcy Solidarności, którzy w 1982 roku trafili do zlokalizowanego wł ... » więcej 2019-12-12, godz. 16:19 Jak rozmawiać z młodymi o narkotykach? O tym dyskutowano na konferencji w Bydgoszczy [wideo] Dialog motywujący w pracy z młodzieżą wykazującą zachowania problemowe. O tym rozmawiają w Bydgoszczy osoby przeciwdziałające narkomanii. » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Jest kasa na drogi gminne i powiatowe w ramach Funduszu Dróg samorządowych. Ile? Prawie 182 mln zł - taka kwota ma przyszłym roku trafić na Kujawy i Pomorze na wsparcie rozbudowy dróg gminnych i powiatowych w ramach Funduszu Dróg Samorządo ... » więcej 2019-12-12, godz. 13:18 Wysoko postawiony wojskowy na ławie oskarżonych toruńskiego sądu Rozpoczął się proces apelacyjny pułkownika Roberta O. Były już szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu został skazany przez sąd pierwszej i ... » więcej 2019-12-12, godz. 12:14 Tramwaje znów na Górnym Tarasie Bydgoszczy. Co na to mieszkańcy? Tramwaje wróciły na górny taras Bydgoszczy, remont i przebudowa były bardzo uciążliwe dla mieszkańców. » więcej 2019-12-12, godz. 11:31 Sprawa Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy wraca do Sejmu Za tydzień w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. » więcej
1234567