Niedziela, 19 stycznia 2020 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-26, 11:11 Polska Agencja Prasowa

Bydgoska prokuratura próbuje ustalić miejsce przechowywania pucharów Zawiszy

Piłkarski klub Zawisza Bydgoszcz dwa lata po zdobyciu w 2014 roku Pucharu i Superpucharu Polski praktycznie przestał istnieć. Fot. Archiwum
Piłkarski klub Zawisza Bydgoszcz dwa lata po zdobyciu w 2014 roku Pucharu i Superpucharu Polski praktycznie przestał istnieć. Fot. Archiwum
Piłkarski klub Zawisza Bydgoszcz dwa lata po zdobyciu w 2014 roku Pucharu i Superpucharu Polski praktycznie przestał istnieć. Z siedziby zniknęły także zdobyte trofea. Sprawą m.in. tych pamiątek zajmuje się prokuratura.
Piłkarze Zawiszy w 2014 roku osiągnęli największy w historii klubu sukces, zdobywając w krótkim odstępie najważniejsze pucharowe trofea w Polsce. Puchar Polski wywalczyli 2 maja pod wodzą trenera Ryszarda Tarasiewicza, pokonując w finale po rzutach karnych Zagłębie Lubin 6:5. 9 lipca tego samego roku, gdy szkoleniowcem był już Portugalczyk Jorge Paixao, bydgoszczanie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie odnieśli zwycięstwo nad ówczesnym mistrzem kraju, Legią. Tym samym zdobyli Superpuchar Polski.

Rok później zespół zanotował spadek z piłkarskiej ekstraklasy, a po zajęciu piątego miejsca w pierwszej lidze ówczesny właściciel Radosław Osuch poinformował o sprzedaży swoich akcji tajemniczemu inwestorowi. Własnościowe roszady trwały na tyle długo, że zespół nie otrzymał licencji na grę w pierwszej, a potem i w drugiej lidze. W efekcie został rozwiązany. Nowy właściciel, Artur Czarnecki, pytany o trofea twierdził, że ich w ogóle nie widział. Z uwagi na sytuację klubu, z prośbą o przekazanie pamiątek do Galerii Sportu Bydgoskiego działającego na terenie stadionu Zawiszy do spółki piłkarskiej zwróciło się także miasto.

Jeszcze dwa lata temu Osuch w rozmowie z dziennikarzami twierdził, że wie, gdzie znajdują się zdobycze. Zadeklarował też, że przekaże je miastu, gdy zostanie o to poproszony. Mimo prób kontaktu ze strony bydgoskiego ratusza do porozumienia nie doszło.

Sprawą tą, po niedawnym zawiadomieniu przez bydgoskich radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, zajęli się śledczy.

- Zawiadomienie, które otrzymaliśmy dotyczyło szerszego spektrum niż tylko trofeów klubowych. Kwestie m.in. niezgłoszenia Zawiszy do rozgrywek, które zdaniem zawiadamiających naraziło też klub na straty, rozstrzygnęliśmy jednak już wcześniej prawomocną decyzją. Nie mając nowych materiałów, prokurator rozpatrujący zgłoszenie umorzył to postępowanie z uwagi na stan rzeczy już osądzonej. Jeżeli jednak chodzi o wątek dotyczący pucharów, został on przez prokuraturę podjęty i aktualnie czekamy na materiały. Zleciliśmy policji odpowiednie czynności do wykonania i mam nadzieję, że w drugiej połowie marca będę mógł powiedzieć czym one się zakończyły – wyjaśnił w rozmowie z PAP szef prokuratury Bydgoszcz-Północ Dariusz Bebyn.

Nie jest wykluczone, że trofea zdobyte przez Zawiszę, zgodnie z tym co deklarował w 2016 roku, posiada wspomniany były właściciel bydgoskiego Zawiszy, który najczęściej przebywa w Hiszpanii.

- W strefie Unii Europejskiej mamy możliwości skorzystania m.in. z europejskiego nakazu dochodzeniowego. Jest to taka instytucja, która pozwala wykonywać przez inne organy czynności procesowe. Hiszpania i były właściciel klubu są jednymi z naszych wersji śledczych, więc z pewnością i te okoliczności będą sprawdzone – dodał Bebyn.

Puchary, medale i trofea to dla każdego sportowca czy klubu cenne pamiątki. Zdaniem zarówno przedstawicieli miasta, jak i samego wielosekcyjnego klubu Zawisza Bydgoszcz, bez względu na to, jaka jest przeszłość i obecny los klubu, trofea przez niego zdobyte powinny być dostępne dla kibiców.

- Są to trofea, którymi Bydgoszcz powinna się chwalić, których miejsce powinno być właśnie tu. Różne kluby i zespoły miały różne losy w swojej historii, w tym wielu właścicieli, ale zdobycze, medale, puchary przez nie zdobywane mają u nich swoje jedno miejsce. Tak powinno być w Bydgoszczy, gdzie miłośnicy sportu, w tym także piłki nożnej, powinni mieć możliwość obejrzenia tych trofeów, wspominania tamtych sukcesów, zrobienia sobie z nimi zdjęć – powiedział PAP rzecznik prasowy Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz Paweł Kowalski.

Wiadomości lokalne

2020-01-19, godz. 11:16 Jedyny, który poległ podczas powrotu Pomorza do Macierzy. Pamiętają o bohaterze - Jest dla nas wielkim bohaterem - członkowie Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości „Światło' - wspominali w sobotę plutonowego Gerarda Pająkows ... » więcej 2020-01-19, godz. 09:32 Harcerze świętowali przy wieży ciśnień. Uczcili rocznicę powrotu Bydgoszczy do Ojczyzny Biało-czerwona flaga ogromnej długości zawisła wczoraj na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Zawiesili ją harcerze ze Związku Harcerstwa Rzec ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:45 Jadą tramwaje gen. Hallera i płk Skrzyńskiego. Tak 100-lecie świętuje Toruń Tramwaje w Toruniu noszą od soboty imiona twórców niepodległości Polski. Wszystko z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do Macierzy. » więcej 2020-01-18, godz. 20:15 Ale ciekawostka! Przyrodnicy znaleźli rzadką roślinę w Barcinie Pod hasłem „Dolina Noteci. Jest jeszcze w Barcinie co chronić i czym się zachwycać” barcińska biblioteka i Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowały w piątek k ... » więcej 2020-01-18, godz. 18:10 Dąb Stulecia już rośnie. Na uroczystości trzy prawnuczki Jana Maciaszka Jeden z dębów w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy nosi od soboty miano Dębu Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. » więcej 2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy [wideo] Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej 2020-01-18, godz. 12:50 Obchody 100. rocznicy wolnej Bydgoszczy: zmiany w organizacji ruchu w centrum W związku z planowanymi uroczystościami - do wtorku (20 stycznia) trzeba zwracać uwagę na oznakowanie na ulicach przyległych do Starego Rynku. Jeździmy inacze ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:40 Premier Morawiecki świętuje z Bydgoszczą 100-lecie powrotu do Polski [wideo, zdjęcia] - Jesteśmy unitarnym państwem polskim i takim państwem pozostaniemy - powiedział w sobotę w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wszyscy urzę ... » więcej
1234567