Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-31, 15:30 Kamila Zroślak/Redakcja

Sędziowie okręgu bydgoskiego czekają na decyzje TSUE. Chodzi o KRS

Budynek Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Fot. Pixabay.com
Budynek Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Fot. Pixabay.com
Sędziowie z okręgu bydgoskiego chwilowo odmawiają współpracy z nową Krajową Radą Sądownictwa i nie będą opiniować kandydatów na sędziów - wynika z uchwały Zgromadzenia Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
KRS jest organem, którego jednym z zadań jest stanie na straży niezawisłości sądów. Tymczasem znaczna grupa środowiska sędziowskiego podważa jej legalność, zarzuca niekonstytucyjność oraz awansowanie sędziów, chętnych do współpracy z obecną władzą. Takie stanowiska wyraziły między innymi Zgromadzenia Sędziów Apelacji Gdańskiej, Warszawskiej, Krakowskiej, Białostockiej, Poznańskiej, Łódzkiej i Katowickiej.

- Uważamy, że dopóki trybunał [TSUE - przyp.red] tego zagadnienia nie rozstrzygnie, nie powinniśmy ani opiniować ani przedstawiać prezydentowi do nominowania kandydatów do pełnienia funkcji sędziowskich na różnych szczeblach. Konsekwencje dalszych nominacji mogą być dramatyczne dla wymiaru sprawiedliwości, a dla poszczególnych obywateli w szczególności. Mogłoby się wówczas okazać, że ci wszyscy sędziowie zostali powołani w niekonstytucyjnym trybie, co wygenerowałoby taki skutek, że wszystkie orzeczenia, które wydali do tej pory, zostałyby wydane przez sędziów do tego nieuprawnionych - tłumaczy sędzia Włodzimierz Hilla, rzecznik Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę wątpliwości środowisk sędziowskich i prawniczych co do legalności KRS ma podjąć w marcu.
Sędziowie okręgu bydgoskiego czekają na decyzje TSUE. Chodzi o KRS
Relacja Kamili Zroślak (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-11-18, godz. 21:34 Przed laty sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi. Teraz odebrali odznaczenia Krzyże Wolności i Solidarności wręczone. Uroczystość podczas, której dawni opozycjoniści z Kujaw i Pomorza odebrali wyróżnienia odbyła się w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-18, godz. 20:46 Elektrośmieci i baterie w zwykłym śmietniku? Tak nie można! Stare komputery, sprzęt AGD i zużyte baterie wymieniają torunianie na zdrowe owoce. To kolejna akcja studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwe ... » więcej 2019-11-18, godz. 18:56 Mniej pieniędzy w kasie Inowrocławia. Na czym będzie trzeba zaoszczędzić? W miejskiej kasie Inowrocławia w przyszłym roku będzie o 12 mln złotych mniej w stosunku do roku bieżącego. Miasto zmuszone jest szukać oszczędności, zrezygnu ... » więcej 2019-11-18, godz. 17:52 Fotografie pod gołym niebem. O czym ta wystawa? O sukcesach, a nie porażkach Chcą uczyć młodych ludzi o zwycięstwach, a nie klęskach narodowych. Na bydgoskim Placu Wolności otwarta została wystawa fotograficzna Jarosława Goliszewskiego ... » więcej 2019-11-18, godz. 15:34 Napadł na dwie stacje benzynowe i sterroryzował pracowników. Policja już go ma 32-letni mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu za dwa rozboje, których dokonał na stacjach benzynowych. Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia. » więcej 2019-11-18, godz. 14:31 Jak hodować gęsi? Kto się zdecyduje, może liczyć na szkolenia w Urzędzie Marszałkowskim Do zakładania niewielkich, przydomowych hodowli gęsi zachęca rolników z naszego regionu Urząd Marszałkowski. I organizuje szkolenia dla chętnych. » więcej 2019-11-18, godz. 13:32 Kurtki, bluzy, spodnie a zwłaszcza buty pilnie potrzebne. Zbiórka dla bezdomnych Zimowa odzież i buty potrzebne są dla bezdomnych trafiających na oddział ratunkowy Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Na przeciw tym potrzebom wychodzi parafia ... » więcej 2019-11-18, godz. 12:46 Stypendia Ministra Nauki dla naukowców z bydgoskiego UTP. Ponad 5 tys. miesięcznie Dr inż. Weronika Kruszelnicka z wydziału inżynierii mechanicznej i dr Dariusz Kulus z wydziału rolnictwa i biotechnologii znaleźli się wśród 211 naukowców z c ... » więcej 2019-11-18, godz. 11:57 Szlam z resztkami zwierząt rozrzucony na łące we Wdeckim Parku Krajobrazowym Polskie Radio PiK, po apelach okolicznych mieszkańców, interweniuje w sprawie niebezpiecznego składowiska odpadów we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Dochodzenie ... » więcej 2019-11-18, godz. 11:33 Przejmij stery samolotu i zobacz Bydgoszcz z lotu ptaka. Konkurs w Polskim Radiu PiK Słuchaj programu 'Zawsze Dzień Dobry' w Polskim Radiu PiK i wygraj lot Cessną. » więcej
1234567