Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-31, 15:30 Kamila Zroślak/Redakcja

Sędziowie okręgu bydgoskiego czekają na decyzje TSUE. Chodzi o KRS

Budynek Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Fot. Pixabay.com
Budynek Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Fot. Pixabay.com
Sędziowie z okręgu bydgoskiego chwilowo odmawiają współpracy z nową Krajową Radą Sądownictwa i nie będą opiniować kandydatów na sędziów - wynika z uchwały Zgromadzenia Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
KRS jest organem, którego jednym z zadań jest stanie na straży niezawisłości sądów. Tymczasem znaczna grupa środowiska sędziowskiego podważa jej legalność, zarzuca niekonstytucyjność oraz awansowanie sędziów, chętnych do współpracy z obecną władzą. Takie stanowiska wyraziły między innymi Zgromadzenia Sędziów Apelacji Gdańskiej, Warszawskiej, Krakowskiej, Białostockiej, Poznańskiej, Łódzkiej i Katowickiej.

- Uważamy, że dopóki trybunał [TSUE - przyp.red] tego zagadnienia nie rozstrzygnie, nie powinniśmy ani opiniować ani przedstawiać prezydentowi do nominowania kandydatów do pełnienia funkcji sędziowskich na różnych szczeblach. Konsekwencje dalszych nominacji mogą być dramatyczne dla wymiaru sprawiedliwości, a dla poszczególnych obywateli w szczególności. Mogłoby się wówczas okazać, że ci wszyscy sędziowie zostali powołani w niekonstytucyjnym trybie, co wygenerowałoby taki skutek, że wszystkie orzeczenia, które wydali do tej pory, zostałyby wydane przez sędziów do tego nieuprawnionych - tłumaczy sędzia Włodzimierz Hilla, rzecznik Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę wątpliwości środowisk sędziowskich i prawniczych co do legalności KRS ma podjąć w marcu.
Sędziowie okręgu bydgoskiego czekają na decyzje TSUE. Chodzi o KRS
Relacja Kamili Zroślak (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-04-22, godz. 10:58 Dinozaury, wielkie pająki i karuzele. Park Rozrywki w Myślęcinku rozpoczyna sezon W Wielkanocny Poniedziałek po zimowej przerwie otwarty został kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2019-04-22, godz. 09:55 Stoły uginają się od jedzenia. W Wielkanocny Poniedziałek podziel się nim W drugie święto do potrzebujących trafią dary przekazane przez bydgoszczan. Wszystko za sprawą wiosennej edycji akcji 'Ciepło serca w słoiku'. W poniedziałek ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Żeby tylko lanie wody nie skończyło się "laniem"...od policji Uważajmy, aby tradycja śmigusa - dyngusa nie przerodziła się w chuligańskie wybryki - ostrzegają kujawsko-pomorscy policjanci. Za przekroczenie granic w 'lany ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:00 W bydgoskim zoo zamieszkał gość z Afryki, a w zasadzie z Czech Nowym nabytkiem ogrodu jest dorosła para żenet. Zwierzęta pochodzą z czeskiego Zooparku w Zajeździe. W święta drapieżniki po raz pierwszy skorzystają z wybieg ... » więcej 2019-04-21, godz. 13:15 Botanik UKW zaprasza 26 kwietnia na otwarcie sezonu Na ten dzień zaplanowano koncert zespołu Pilersi oraz wycieczki z przewodnikiem - i z nagrodami. » więcej 2019-04-21, godz. 11:58 Alleluja i do przodu...czyli do Myślęcinka! W świąteczne dni warto wybrać się do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, który pięknie budzi się na wiosnę. Ogród zoologiczny jest czynny i w niedzielę i w po ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Mężczyźni z inowrocławskiego Szymborza nie odpuszczają! Bójcie się panny na wydaniu, kawalerowie już są gotowi! Od 1832 roku trwa tradycja tzw. przywołówek. Panowie, w wielkanocną niedzielę wieczorem, przygadują pa ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:41 Zamachy na Sri Lance. Wybuchy w kościołach i hotelach Co najmniej 156 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance - podaje Reuters, cytu ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:22 Pożar w Kruszwicy. Jedna osoba nie żyje W nocy spaliła się altana ogrodowa przy ulicy Droga Młyńska. Strażacy znaleźli w środku zwęglone zwłoki mężczyzny. » więcej 2019-04-21, godz. 08:00 Jeśli święta, to z rodziną! Z rodziną - tak święta będą spędzać zapytani przez nas bydgoszczanie. Nawet jeśli w Wielkanoc planują wyjazd, to także do najbliższych. » więcej
1234567