Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-29, 12:00 Marcin Doliński/Redakcja

Mural niezgody w Grudziądzu. Miejska spółka kontra konserwator zabytków

Sporne malowidło powstało w podwórzu kamienicy przy Mickiewicza 5. Fot. Zrzut ekranu
Sporne malowidło powstało w podwórzu kamienicy przy Mickiewicza 5. Fot. Zrzut ekranu
700 zł kary musi zapłacić Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu za namalowanie muralu na jednej z kamienic. Miejską spółkę ukarał w ten sposób Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Przeprowadziliśmy kontrolę i zaleciliśmy usunięcie tego muralu jako niezgodnego z zasadami postępowania konserwatorskiego. Wyznaczyliśmy termin usunięcia i wyznaczonym terminie mural nie został usunięty. Wykonaliśmy ponownie kontrolę i po niej nałożyliśmy karę na administratora - powiedział Sambor Gawiński.

Decyzji konserwatora nie rozumie prezes miejskiej spółki Zenon Różycki.

- Występowaliśmy o zgodę i nie dostaliśmy zgody na żaden mural, więc ten jeden powstał tak naprawdę w drodze takiego małego protestu. Takie wymagania konserwatorskie są na szkodę nieruchomości, mieszkańców. Karę z przyjemnością zapłacę sam, z własnych środków, żeby nie obciążać spółki. W innych miastach maluje się murale, tworzy się świetny klimat i nie robi się z tego problemu. U nas w Grudziądzu nie - powiedział Zenon Różycki.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami planowało w Grudziądzu stworzyć cykl średniowiecznych murali przypominających o historii miasta. Pierwszy powstał w podwórzu kamienicy przy Mickiewicza 5.
Mural niezgody w Grudziądzu. Miejska spółka kontra konserwator zabytków (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 08:06 Jakiej pracy chcą młodzi, a jaką oferuje rynek? Oto jest pytanie! W Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy odbyła się dyskusja i warsztaty dotyczące funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Jakie wnioski? Młodzi chcą robić ... » więcej 2020-01-22, godz. 07:03 Szkoła istnieje od 120 lat i ma zostać zlikwidowana. Będą walczyć, by tak się nie stało Burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński chce zlikwidować Zespół Szkół w Kłobi. Pismo w tej sprawie wysłał do Związku Nauczycielstwa Polskiego. » więcej 2020-01-21, godz. 21:26 Nie podoba się im pomysł przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu. Co na to mieszkańcy? Projekt przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu zawiera błędy i nie był konsultowany z mieszkańcami mówili dzisiaj na konferencji prasowej politycy Nowoczes ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:48 Awans Jarosława Wenderlicha. Został wiceprzewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Bydgoszczy, Jarosław Wenderlich został powołany przez premiera na wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów. Akt ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:23 Dlaczego na niektórych przystankach wiaty są, a na innych nie ma? My wiemy! Przejechać trasę szybko i w miarę wygodnie - to podstawowy cel pasażera komunikacji zbiorowej. Często trzeba też na tramwaj lub autobus poczekać. Nie zawsze j ... » więcej 2020-01-21, godz. 19:16 Ciąg dalszy sporu o organizację ruchu wokół Katedry w Bydgoszczy Droga wokół Katedry w Bydgoszczy od dziś jest „drogą pożarową”. Stanął tam znak, który do wjazdu uprawnia jedynie straż pożarną. » więcej 2020-01-21, godz. 18:17 Apelacja w sprawie wyroku dotyczącego tragedii na UTP w Bydgoszczy Bydgoska prokuratura odwołuje się od wyroku w sprawie tragedii na UTP w Bydgoszczy, której pokłosiem była śmierć trojga studentów. Nie zgadza się Sądem Okręgo ... » więcej 2020-01-21, godz. 17:19 Pomoc dla doktora Pawła Drojeckiego. Wkrótce pobranie komórek macierzystych Około 100 tysięcy złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego „Moc dla Pawła” w Arenie Toruń. Na rzecz chirurga ze stwardnieniem zanikowym boczny ... » więcej 2020-01-21, godz. 15:21 Tu 100 lat temu stało Wojsko Polskie. Chełmża też świętuje powrót do Macierzy - Powróciły twoje dzieci do domu - mówił w Chełmży marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas uroczystości powrotu miasta do wolnej Polski. » więcej 2020-01-21, godz. 14:32 Wojskowa Akademia Techniczna szkoli uczniów. I pozyskuje studentów W toruńskim Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych zainaugurowano cykl wykładów z nauczycielami i doktorantami Wojskowej Akademii Techni ... » więcej
1234567