Niedziela, 19 stycznia 2020 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-25, 14:31 Tatiana Adonis/Redakcja

Nowoczesna o 24-godzinnym gabinecie ginekologicznym. "Chodzi o zdrowie kobiet"

- My kobiety bardzo często korzystamy z gabinetów prywatnych, a nie o to chodzi - mówi Joanna Czerska-Thomas/fot. Tatiana Adonis
- My kobiety bardzo często korzystamy z gabinetów prywatnych, a nie o to chodzi - mówi Joanna Czerska-Thomas/fot. Tatiana Adonis
Do 2021 roku całodobowy gabinet ginekologiczny w każdym większym mieście - taki pomysł ma Nowoczesna. Plany na jego utworzenie w Bydgoszczy przedstawiła dziś Joanna Czerska-Thomas.
Szefowa bydgoskiej Nowoczesnej przypomniała, że 24-godzinny gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia funkcjonuje już w Poznaniu. I przez pierwsze trzy miesiące odwiedziło go ponad 1200 kobiet. Zapowiedziała, że podejmie kroki, aby podobna placówka powstała w Bydgoszczy.

- Przygotowaliśmy materiały dla wszystkich radnych w całym kraju tak, by mogli rozpocząć temat w swoich miastach i miasteczkach - mówi Joanna Czerska-Thomas. Jej zdaniem inicjatywa jest ważna, bo chodzi o zdrowie kobiet, w kolejki do gabinetów ginekologicznych są długie. - Około 2,3 miesiące. My kobiety bardzo często korzystamy z gabinetów prywatnych, a nie o to chodzi - dodaje.

Pomysł popiera radna PiS Bernadeta Michałek. - Pod warunkiem, że nie będzie to gabinet aborcyjny - zaznacza. - Że będzie służył leczeniu kobiet, a nie zapobieganiu ewentualnym ciążom - komentuje.

- Oskarżenia, że gabinety 24 to są gabinety aborcyjne to element polityczny, który w żaden sposób merytorycznie nie sprowadza tej kwestii na dobre tory - mówi działaczka społeczna Marta Korsak.

Nowoczesna podkreśla, że gabinet 24 miałby być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zamierza przeprowadzić rejestr, ile placówek przyjaznych niepełnosprawnym i otwartych w godzinach niestandardowych funkcjonuje w Bydgoszczy i w regionie. Będzie taka interpelacja na najbliższej sesji Rady Miasta.
Relacja Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-19, godz. 20:35 Zorganizowali koncert w Żninie by pomóc niepełnosprawnym dzieciom Drugie skrzydło to tytuł koncertu i jednocześnie jego cel. W Żninie zbierano pieniądze na budowę drugiego skrzydła prowadzonego przez siostry Elżbietanki Domu ... » więcej 2020-01-19, godz. 14:42 Bydgoszczanie świętują powrót miasta do Macierzy. Bito nawet specjalne monety! [zdjęcia, wideo] Powrót do przeszłości w centrum Bydgoszczy. W ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, można było m.in. zobaczyć jak wyglądało centrum mi ... » więcej 2020-01-19, godz. 11:16 Jedyny, który poległ podczas powrotu Pomorza do Macierzy. Pamiętają o bohaterze - Jest dla nas wielkim bohaterem - członkowie Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości „Światło' - wspominali w sobotę plutonowego Gerarda Pająkows ... » więcej 2020-01-19, godz. 09:32 Harcerze świętowali przy wieży ciśnień. Uczcili rocznicę powrotu Bydgoszczy do Ojczyzny Biało-czerwona flaga ogromnej długości zawisła wczoraj na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Zawiesili ją harcerze ze Związku Harcerstwa Rzec ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:45 Jadą tramwaje gen. Hallera i płk Skrzyńskiego. Tak 100-lecie świętuje Toruń Tramwaje w Toruniu noszą od soboty imiona twórców niepodległości Polski. Wszystko z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do Macierzy. » więcej 2020-01-18, godz. 20:15 Ale ciekawostka! Przyrodnicy znaleźli rzadką roślinę w Barcinie Pod hasłem „Dolina Noteci. Jest jeszcze w Barcinie co chronić i czym się zachwycać” barcińska biblioteka i Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowały w piątek k ... » więcej 2020-01-18, godz. 18:10 Dąb Stulecia już rośnie. Na uroczystości trzy prawnuczki Jana Maciaszka Jeden z dębów w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy nosi od soboty miano Dębu Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. » więcej 2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy [wideo] Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej
1234567