Niedziela, 15 września 2019 r.   Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-25, 14:31 Tatiana Adonis/Redakcja

Nowoczesna o 24-godzinnym gabinecie ginekologicznym. "Chodzi o zdrowie kobiet"

- My kobiety bardzo często korzystamy z gabinetów prywatnych, a nie o to chodzi - mówi Joanna Czerska-Thomas/fot. Tatiana Adonis
- My kobiety bardzo często korzystamy z gabinetów prywatnych, a nie o to chodzi - mówi Joanna Czerska-Thomas/fot. Tatiana Adonis
Do 2021 roku całodobowy gabinet ginekologiczny w każdym większym mieście - taki pomysł ma Nowoczesna. Plany na jego utworzenie w Bydgoszczy przedstawiła dziś Joanna Czerska-Thomas.
Szefowa bydgoskiej Nowoczesnej przypomniała, że 24-godzinny gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia funkcjonuje już w Poznaniu. I przez pierwsze trzy miesiące odwiedziło go ponad 1200 kobiet. Zapowiedziała, że podejmie kroki, aby podobna placówka powstała w Bydgoszczy.

- Przygotowaliśmy materiały dla wszystkich radnych w całym kraju tak, by mogli rozpocząć temat w swoich miastach i miasteczkach - mówi Joanna Czerska-Thomas. Jej zdaniem inicjatywa jest ważna, bo chodzi o zdrowie kobiet, w kolejki do gabinetów ginekologicznych są długie. - Około 2,3 miesiące. My kobiety bardzo często korzystamy z gabinetów prywatnych, a nie o to chodzi - dodaje.

Pomysł popiera radna PiS Bernadeta Michałek. - Pod warunkiem, że nie będzie to gabinet aborcyjny - zaznacza. - Że będzie służył leczeniu kobiet, a nie zapobieganiu ewentualnym ciążom - komentuje.

- Oskarżenia, że gabinety 24 to są gabinety aborcyjne to element polityczny, który w żaden sposób merytorycznie nie sprowadza tej kwestii na dobre tory - mówi działaczka społeczna Marta Korsak.

Nowoczesna podkreśla, że gabinet 24 miałby być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zamierza przeprowadzić rejestr, ile placówek przyjaznych niepełnosprawnym i otwartych w godzinach niestandardowych funkcjonuje w Bydgoszczy i w regionie. Będzie taka interpelacja na najbliższej sesji Rady Miasta.
Relacja Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-09-14, godz. 21:00 Polska pod Krzyżem. Wielka modlitwa we Włocławku i w całym kraju [wideo, zdjęcia] - Jesteśmy tu po to, żeby zaprosić Boga do naszych serc, domów, ojczyzny, kontynentu - powiedział bp włocławski Wiesław Alojzy Mering podczas Mszy św., sprawo ... » więcej 2019-09-14, godz. 20:51 Misja pod krzyżem — Krzysztof Czabański o mediach publicznych Relacja z takiego wydarzenia jak „Polska pod Krzyżem” jest znakomitym przykładem wypełniania misji przez media publiczne — uważa przewodniczący Rady Mediów Na ... » więcej 2019-09-14, godz. 18:05 Ardanowski: szansą polskiego rolnictwa jest postawienie na jakość Szansą polskiego rolnictwa jest postawienie na jakość - powiedział w Przysieku koło Torunia mister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że rolnictwo eko ... » więcej 2019-09-14, godz. 16:45 Święto tolerancji i sportu w Inowrocławiu. Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Pokonywali własne słabości i ograniczenia. W Inowrocławiu po raz osiemnasty odbyła się Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. » więcej 2019-09-14, godz. 16:00 W Gródku przypomniano wydarzenia pierwszych dni II wojny światowej Ułańska szarża, nalot niemieckich samolotów i ucieczka wojsk polskich z cywilną ludnością - to scenariusz inscenizacji historycznej, która odbyła się w Gródku ... » więcej 2019-09-14, godz. 15:15 Kto zniszczył wyborcze bannery? Poseł zawiadamia policję Bydgoski poseł Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej Paweł Olszewski powiadomił policję o zniszczeniu jego bannerów wyborczych. Do zdarzenia doszło ... » więcej 2019-09-14, godz. 14:35 Marszałek Karczewski w Bydgoszczy: Chcemy, żeby Polacy byli dobrze wynagradzani Priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest poziom życia Polaków - przekonywał w Bydgoszczy marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Marszałek wsparł też kan ... » więcej 2019-09-14, godz. 13:20 Właściwie co nas różni? Piknik integracyjny w Toruniu „Jesteśmy jedną rodziną” - podkreślali uczestnicy pikniku „Eko-inte-gracja” Fundacji Daj Szansę w Toruniu. Było budowanie i ozdabianie zamków z kartonów oraz ... » więcej 2019-09-14, godz. 12:15 Święto pszczół i pszczelarzy, pomimo trudnego roku. Miodu jest mniej Kujawsko - pomorscy pszczelarze świętują w Bydgoszczy 36. Wojewódzkie Dni Pszczelarza. Po mszy w kościele św. Trójcy główne uroczystości i festyn odbywają się ... » więcej 2019-09-14, godz. 08:00 Konfederacja: - Sama podwyżka płacy minimalnej nie przyniesie korzyści finansowych Likwidacja podatków i składek ZUS oraz obniżenie cen benzyny - to jedyny sposób, by zapobiec podwyżkom cen towarów - przekonywał na konferencji Marcin Sypniew ... » więcej
1234567