Czwartek, 28 maja 2020 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Apartamentowiec
2019-01-15, 08:00 Janusz Wiertel/Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Damian Klich/Redakcja

84 lata Polskiego Radia PiK. Najpierw Toruń, po wojnie Bydgoszcz

Budynek i maszt Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu. Fot. archiwum PR PiK
Budynek i maszt Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu. Fot. archiwum PR PiK
15 stycznia 1935 r. uroczyście otwarta została Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia. Nadajnik i budynki techniczne znajdowały się w podtoruńskiej wsi Stawki. Rozgłośnia, po warszawskiej, dysponowała najsilniejszym nadajnikiem. Nadawany program słyszalny był na Pomorzu aż po Hel, na Mazurach i Pograniczu.
Dyrektorem rozgłośni został Stanisław Nowakowski, znany dziennikarz i działacz społeczny, krzewiciel kultury. Sygnałem stacji był fragment „Pieśni Flisaków” z opery „Flis” Stanisława Moniuszki.

Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia miała za zadanie promować sprawy morskie i pomorskie, a także umacniać polskość przeciwstawiając się propagandzie nazistowskiej.

„Żadna ze stacyj regionalnych nie posiada tak wyrazistego oblicza, tak ściśle określonych zadań, tak ogromnego znaczenia (…) Zadaniem Rozgłośni Pomorskiej jest rozmiłować naród polski w rzeczach morza” - pisano w Radio-Informatorze z 1939 r.

4 stycznia 1937 r. w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy powstało z kolei najnowocześniejsze wówczas studio radiowe w Polsce. Tym samym Rozgłośnia Pomorska, jako jedyna, obok Katowic, posiadała studio terenowe. Z Bydgoszczy nadawano audycje kulturalne, m.in. Kabaret Literacki „Sztuka bydgoska”, a także koncerty orkiestr bydgoskich i chórów.

W czasie wojny nadajnik w Stawkach wykorzystywany był przez Niemców do wsparcia gdańskiej stacji Danzig Westpreussen. W roku 1945 wycofujące się wojska hitlerowskie zburzyły maszt, zdewastowały urządzenia nadawcze i wysadziły budynki techniczne.

W tym samym roku, 8 marca, władze Polskiego Radia postanowiły, że rozgłośnia, obejmująca swoim zasięgiem Pomorze i Kujawy i część tzw. ziem odzyskanych ze Szczecinem i Gdańskiem, zostanie reaktywowana w Bydgoszczy. Na studia przeznaczono zabytkowy pałac przy ulicy Gdańskiej 50, skąd program nadawany jest do dziś.

Polskie Radio PiK jest kontynuatorem tradycji Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia.

- Nasza historia jest niezwykle ciekawa, bo dotyczy dwóch ośrodków - mówi Marek Rzepa, kierownik Działu Zasobów Fonicznych i Archiwalnych w Polskim Radiu PiK.

W zabytkowym pałacu przy ulicy Gdańskiej 50 program nadawany jest do dziś.

- W najnowszej historii przełomowy był dla nas rok 2002, czyli przejście z systemów analogowych na cyfrowe - mówi Dyrektor Inwestycji Roman Pawlak.


Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem do produkcji i nadawania audycji. Słychać nas nie tylko na falach eteru, ale również w Internecie przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Profesjonalny i doświadczony zespół przygotowuje codziennie bogatą ofertę programową. Jesteśmy jedną z najstarszych stacji na świecie i jedyną rozgłośnią o zasięgu regionalnym na Kujawach i Pomorzu.

"Starość" nam jeszcze nie doskwiera. Czujemy się młodo i całkiem dobrze jako 84-latkowie. Do setki daleko :) Dziękujemy, że jesteście z nami!

Zobacz radio od środka! Zapraszamy na wirtualną wycieczkęW toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej w ramach „Toruń miasto zabytków”odbędzie się dziś spotkanie poświęcone 84. rocznicy uruchomienia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia. O początkach radia publicznego na Pomorzu i Kujawach opowiadać będzie Krzysztof Sagan - radiowiec, współtwórca serwisu Radio Polska. Godz. 18:00. Wstęp wolny.
Z Katarzyną Kluczwajd, autorką projektu rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek
O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polskiego Radia PiK mówią: Marek Rzepa i Roman Pawlak (Popołudnie z nami)
84 lata Polskiego Radia PiK. Wideo: Janusz Wiertel

Wiadomości lokalne

2020-05-28, godz. 13:52 Studenci chcą zdawać egzaminy zdalnie. Jakie decyzje na uczelniach w regionie? [wideo] Jest decyzja  UMK w Toruniu w sprawie sesji egzaminacyjnej - będzie można zdawać ją zdalnie, podobnie jak na UKW w Bydgoszczy. UTP planuje „system mieszany”. » więcej 2020-05-28, godz. 12:57 31-letni motocyklista zginął na miejscu. Policja:18-latka nie ustąpiła pierwszeństwa Policjanci z Nakła pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w środę wieczorem na obwodnicy miasta. Zginął w nim ... » więcej 2020-05-28, godz. 12:30 Jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka zmarł w Toruniu [wideo] Kapitan Edmund Semrau, jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, nie żyje. Miał 94 lata. » więcej 2020-05-28, godz. 12:10 Tramwaj na Kujawskiej: od soboty duże zmiany. Kierowcy, piesi uważajcie! [grafiki] Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystępuje do prac na odcinkach, po których ob ... » więcej 2020-05-28, godz. 10:21 Stwierdzili koronawirusa i nadal przyjmowali na oddział? Kontrola sanepidu w szpitalu Sanepid prowadzi już kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu -dowiedziało się Polskie Radio PiK. Jej przeprowadzenie - po wykryciu 51 przypadk ... » więcej 2020-05-28, godz. 07:04 Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidem ... » więcej 2020-05-27, godz. 21:32 „Jest dla nas życiowym przewodnikiem”. Bydgoszcz upamiętni 100. urodziny Jana Pawła II Bydgoska Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wniosek w tej sprawie zgłosił Jarosław Wenderlich z klub ... » więcej 2020-05-27, godz. 20:19 Radni PiS: strategia rozwoju Bydgoszczy bez konkretów. PO: Wypracowali ją mieszkańcy Bydgoska Rada Miasta przyjęła strategię rozwoju miasta do 2030 roku. Radni PiS mieli do dokumentu wiele zastrzeżeń, jednak w ocenie radnych koalicji - choć do ... » więcej 2020-05-27, godz. 19:48 Personel przebadany, wszystkie testy ujemne. Uzdrowisko Ciechocinek zaprasza - Uzdrowisko Ciechocinek jest bezpieczne i gotowe na przyjęcie kuracjuszy - przekazał Polskiemu Radiu PiK prezes spółki Marcin Zajączkowski. Szefostwo spółki ... » więcej 2020-05-27, godz. 18:54 Przed maturami szkoła domaga się oświadczeń od uczniów, że są zdrowi Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia, że nie są zakażeni koronawirusem. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że o ... » więcej
1234567