Poniedziałek, 27 maja 2019 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Oficjalne wyniki wyborów do PE: PiS - 45,38 proc., KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. Frekwencja - 45,68 proc.
Oficjalne wyniki wyborów do PE: PiS - 45,38 proc., KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. Frekwencja - 45,68 proc.
Oficjalne wyniki wyborów do PE: PiS - 45,38 proc., KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. Frekwencja - 45,68 proc.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-15, 08:00 Janusz Wiertel/Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Damian Klich/Redakcja

84 lata Polskiego Radia PiK. Najpierw Toruń, po wojnie Bydgoszcz

Budynek i maszt Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu. Fot. archiwum PR PiK
Budynek i maszt Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu. Fot. archiwum PR PiK
15 stycznia 1935 r. uroczyście otwarta została Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia. Nadajnik i budynki techniczne znajdowały się w podtoruńskiej wsi Stawki. Rozgłośnia, po warszawskiej, dysponowała najsilniejszym nadajnikiem. Nadawany program słyszalny był na Pomorzu aż po Hel, na Mazurach i Pograniczu.
Dyrektorem rozgłośni został Stanisław Nowakowski, znany dziennikarz i działacz społeczny, krzewiciel kultury. Sygnałem stacji był fragment „Pieśni Flisaków” z opery „Flis” Stanisława Moniuszki.

Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia miała za zadanie promować sprawy morskie i pomorskie, a także umacniać polskość przeciwstawiając się propagandzie nazistowskiej.

„Żadna ze stacyj regionalnych nie posiada tak wyrazistego oblicza, tak ściśle określonych zadań, tak ogromnego znaczenia (…) Zadaniem Rozgłośni Pomorskiej jest rozmiłować naród polski w rzeczach morza” - pisano w Radio-Informatorze z 1939 r.

4 stycznia 1937 r. w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy powstało z kolei najnowocześniejsze wówczas studio radiowe w Polsce. Tym samym Rozgłośnia Pomorska, jako jedyna, obok Katowic, posiadała studio terenowe. Z Bydgoszczy nadawano audycje kulturalne, m.in. Kabaret Literacki „Sztuka bydgoska”, a także koncerty orkiestr bydgoskich i chórów.

W czasie wojny nadajnik w Stawkach wykorzystywany był przez Niemców do wsparcia gdańskiej stacji Danzig Westpreussen. W roku 1945 wycofujące się wojska hitlerowskie zburzyły maszt, zdewastowały urządzenia nadawcze i wysadziły budynki techniczne.

W tym samym roku, 8 marca, władze Polskiego Radia postanowiły, że rozgłośnia, obejmująca swoim zasięgiem Pomorze i Kujawy i część tzw. ziem odzyskanych ze Szczecinem i Gdańskiem, zostanie reaktywowana w Bydgoszczy. Na studia przeznaczono zabytkowy pałac przy ulicy Gdańskiej 50, skąd program nadawany jest do dziś.

Polskie Radio PiK jest kontynuatorem tradycji Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia.

- Nasza historia jest niezwykle ciekawa, bo dotyczy dwóch ośrodków - mówi Marek Rzepa, kierownik Działu Zasobów Fonicznych i Archiwalnych w Polskim Radiu PiK.

W zabytkowym pałacu przy ulicy Gdańskiej 50 program nadawany jest do dziś.

- W najnowszej historii przełomowy był dla nas rok 2002, czyli przejście z systemów analogowych na cyfrowe - mówi Dyrektor Inwestycji Roman Pawlak.


Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem do produkcji i nadawania audycji. Słychać nas nie tylko na falach eteru, ale również w Internecie przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Profesjonalny i doświadczony zespół przygotowuje codziennie bogatą ofertę programową. Jesteśmy jedną z najstarszych stacji na świecie i jedyną rozgłośnią o zasięgu regionalnym na Kujawach i Pomorzu.

"Starość" nam jeszcze nie doskwiera. Czujemy się młodo i całkiem dobrze jako 84-latkowie. Do setki daleko :) Dziękujemy, że jesteście z nami!

Zobacz radio od środka! Zapraszamy na wirtualną wycieczkęW toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej w ramach „Toruń miasto zabytków”odbędzie się dziś spotkanie poświęcone 84. rocznicy uruchomienia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia. O początkach radia publicznego na Pomorzu i Kujawach opowiadać będzie Krzysztof Sagan - radiowiec, współtwórca serwisu Radio Polska. Godz. 18:00. Wstęp wolny.
Z Katarzyną Kluczwajd, autorką projektu rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek
O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polskiego Radia PiK mówią: Marek Rzepa i Roman Pawlak (Popołudnie z nami)
84 lata Polskiego Radia PiK. Wideo: Janusz Wiertel

Wiadomości lokalne

2019-05-27, godz. 15:35 Zatrzymany 14-latek, który przyznał się do podpalenia lasów. Zrobił to pięć razy 14-letni uczeń szkoły podstawowej z powiatu świeckiego pięć razy podpalał lasy. Został zatrzymany, zajmie się nim sąd rodzinny. » więcej 2019-05-27, godz. 14:45 Strzały w szkole w Brześciu Kujawskim! Dwie osoby ranne, w tym 11-letnia uczennica [aktualizacja] Były uczeń wszedł do Szkoły Podstawowej nr 1 z bronią, zaczął strzelać i odpalił dwie petardy hukowe. Ranne są pani sprzątająca i 11-letnia uczennica. » więcej 2019-05-27, godz. 14:15 Botanik UKW będzie jeszcze piękniejszy! Szersze ścieżki, udogodnienia dla niepełnosprawnych gości, pomost na stawie i większe zaplecze do działań edukacyjnych - to tylko część zmian, których można s ... » więcej 2019-05-27, godz. 13:26 Miłe święto diagnosty, z dramatycznym strajkiem głodowym tej branży w tle... W Szpitalu Biziela w Bydgoszczy, diagności laboratoryjni obchodzili w poniedziałek (27.05.) swoje święto. Dla specjalistów były wykłady i spotkania poświęcone ... » więcej 2019-05-27, godz. 13:00 Narkotyki w komisji wyborczej, wyborcy wyżywający się na kartach do głosowania... W całym kraju, policja odnotowała prawie 600 przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami, najwięcej dotyczy niegodnego traktowania kart do głosowania, ale z ... » więcej 2019-05-27, godz. 11:12 Znamy szczegółowe wyniki wyborów: Bydgoszcz - Toruń Koalicja Europejska wyraźnie wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w Toruniu i Bydgoszczy. Im bardziej na wschód okręgu kujawsko-pomorskiego - tym większ ... » więcej 2019-05-27, godz. 09:45 Dzikie zwierzęta w mieście mają piekielnie trudne życie. I śmierć... Przypominamy, że mieszkańcy miejskiej dżungli nie są w stanie przewidzieć ludzkich zachowań. Nie „przechodzą” na zielonym, ani na pasach. Gdzie szukać ratunku ... » więcej 2019-05-27, godz. 08:50 Radosław Sikorski i Kosma Złotowski liderami wyborów. PE bez Janusza Zemkego 46,01 proc. — to wynik Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim. PiS z 39,24 proc. uzyskał drugi wynik, a trze ... » więcej 2019-05-27, godz. 06:53 Potwierdź swoje kwalifikacje! Bez tego jakbyś ich nie miał! Nie tylko świadectwo szkolne czy dyplom uczelni potwierdzają nasze kompetencje zawodowe. Wiedzę przydatną do wykonywania zawodu można zdobyć na kursach, szkol ... » więcej 2019-05-26, godz. 22:40 Kosma Złotowski: Jesteśmy poważną siłą, dowiedliśmy tego w kolejnych wyborach Komentując wstępne sondażowe wyniki wyborów europoseł Kosma Złotowski nie ukrywał radości z wygranej i satysfakcji, że Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny u ... » więcej
1234567