Piątek, 13 grudnia 2019 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-10, 12:59 Adriana Andrzejewska/Polska Agencja Prasowa

"Bił, kopał, straszył, zamykał w piwnicy". Oskarżony o zabójstwo 3-latka przed sądem

Radosławowi M. prokuratura postawiła wiele zarzutów/fot. Tytus Żmijewski, PAP
Radosławowi M. prokuratura postawiła wiele zarzutów/fot. Tytus Żmijewski, PAP
W toruńskim sądzie okręgowym rozpoczął się w czwartek proces mężczyzny oskarżonego o zabójstwo 3-letniego chłopca z Grudziądza. Konkubentowi matki chłopca Angeliki L. grozi dożywocie, a jej samej 15 lat więzienia za zaniechanie, które naraziło dziecko na bezpośrednie zagrożenie.
Sąd zdecydował o wyłączeniu jawności procesu. Radosławowi M. prokuratura postawiła wiele zarzutów. Jeden dotyczy zabójstwa 3-latka w listopadzie 2017 roku. Oskarżony miał się także dopuścić znęcania nad szóstką rodzeństwa chłopca.

Według prokuratury Angelika L., wiedząc o licznych urazach ciała chłopca, nie zawiadomiła o tym lekarzy, czym naraziła dziecko na bezpośrednie ryzyko ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Oboje nie przyznają się do winy.

W listopadzie 2017 roku chłopiec został przywieziony do szpitala przez pogotowie ratunkowe. Wezwał je 35-letni konkubent matki dziecka, który twierdził, że chłopiec spadł z łóżka. W wyniku rozlicznych obrażeń ciała dziecko zmarło.

Zdaniem prokuratury oskarżony miał od sierpnia do listopada 2017 roku w Grudziądzu znęcać się fizycznie i psychicznie nad 3-latkiem ze szczególnym okrucieństwem.

- Krzyczał na niego, straszył go, groził pozbawieniem życia, zamykał w szafie i piwnicy, używając siły o różnym natężeniu od małej do znacznej, wielokrotnie uderzał dziecko pięściami, ręką, klapkiem i kopał po całym ciele - czytamy w akcie oskarżenia.

Chłopiec zmarł w wyniku licznych obrażeń, m.in. na głowie, tułowiu i kończynach. Miał też w wyniku bicia uszkodzone organy wewnętrzne.

- W dniu 13 listopada 2017 roku, działając w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia 3-latka, uderzając go w głowę, (oskarżony) spowodował u niego obrażenia głowy skutkujące krwawieniem śródczaszkowym podpajęczynówkowym, które tego samego dnia doprowadziło do masywnego obrzęku mózgu pokrzywdzonego, a w konsekwencji do jego zgonu 16 listopada - wskazała, odczytując akt oskarżenia, prokurator Magdalena Chodyna.

Adwokat oskarżonego powiedział, że znając materiał dowodowy, nie wyklucza wszystkich możliwych rozstrzygnięć sądu w tej sprawie - także uniewinnienia. Z uwagi na wyłączoną jawność procesu dziennikarzom nie są znane szczegóły wyjaśnień obojga oskarżonych.

- Małoletnie rodzeństwo zmarłego chłopca było w trybie postępowania przygotowawczego przesłuchiwane przez sąd. W ramach przewodu sądowego zeznania będą odtworzone. Mój klient nie przyznaje się do żadnego z postawionych zarzutów - podkreślił mecenas Filip Klonowski.
Sędzia zezwoliła jedynie na rejestrację przez dziennikarzy treści aktu oskarżenia, który odczytała Magdalena Chodyna, pełniąca obowiązki zastępcy prokuratora rejonowego w Grudziądzu
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-12-13, godz. 17:08 Afrykański Pomór Świń już w Wielkopolsce i Lubuskiem! O wspólnym, zintegrowanym działaniu wszystkich szczebli administracji, służb weterynaryjnych, a także mundurowych w zapobieganiu, bioasekuracji przed ASF afry ... » więcej 2019-12-13, godz. 16:02 „Sobota z paszportami” z Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy W najbliższą sobotę, 14 grudnia, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki organizuje „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą w tym dniu złożyć wnioski paszportowe w ... » więcej 2019-12-13, godz. 15:00 Stanisław Mątewski o śp. Józefie Bońku: - Podziwiałem go. Obrońca nie do przejścia -Był bardzo dobrym zawodnikiem i człowiekiem - tak o zmarłym w czwartek (12.12.) Józefie Bońku - ojcu Zbigniewa (prezesa Polskiego Zwiazku Piłki Nożnej) mówi ... » więcej 2019-12-13, godz. 14:00 Toruń z niepokojem i z nadzieją czeka na ostateczną kwotę podwyżek za wywóz śmieci - O co najmniej 17 procent wzrosną w Toruniu opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców - potwierdził prezydent Michał Zaleski. Miasto właśnie rozstrzygało przetar ... » więcej 2019-12-13, godz. 12:50 Młodzieżowa Rada Miasta samorządową szkoła życia. Lekcja polityki trwa już siódmy rok Siódmą kadencję rozpoczęła w piątek (13.12.) bydgoska Młodzieżowa Rada Miasta. Młodzi radni reprezentują uczniów wielu bydgoskich szkół, przedstawiają swoje p ... » więcej 2019-12-13, godz. 11:48 Józef Boniek nie żyje. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, w żałobie... Józef Boniek zmarł w czwartek, 12 grudnia, w szpitalu w Bydgoszczy. Pochodził z Nakła. Grał w Czarnych Nakło, Zawiszy Bydgoszcz i Polonii Bydgoszcz na pozycji ... » więcej 2019-12-13, godz. 10:28 Zachodnia pierzeja na desce młodych architektów. Ich kreska przejdzie do historii? Jak zmienić Pierzeję Zachodnią Starego Rynku w Bydgoszczy? - takie zadanie otrzymali uczestnicy warsztatów architektonicznych w Galerii Wspólnej. Warsztaty dl ... » więcej 2019-12-13, godz. 10:21 Prof. Wojciech Polak: - Młodych przekonają do historii grupy rekonstrukcyjne - Rozliczanie historii nam nie wyszło. To sprawa przegrana. Teraz powinniśmy skupić się na budowaniu świadomości historycznej młodych ludzi. To będzie wielole ... » więcej 2019-12-13, godz. 09:25 Toruń nocą wspominał czas, kiedy Polacy stanęli przeciwko Polakom... Torunianie upamiętnili 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. O północy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą przypominającą patriotyczne demonstra ... » więcej 2019-12-13, godz. 08:29 Marszałek rozdał nagrody dziennikarzom z regionu. Nasi radiowcy górą! Dziennikarze z regionu docenieni w dwóch konkursach Urzędu Marszałkowskiego: „Fundusze europejskie dla Kujawsko-Pomorskiego' oraz „Lubię tu być...na zielonym' ... » więcej
1234567