Wtorek, 25 lutego 2020 r.   Imieniny: Wiktora, Cezarego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-10, 12:59 Adriana Andrzejewska/Polska Agencja Prasowa

"Bił, kopał, straszył, zamykał w piwnicy". Oskarżony o zabójstwo 3-latka przed sądem

Radosławowi M. prokuratura postawiła wiele zarzutów/fot. Tytus Żmijewski, PAP
Radosławowi M. prokuratura postawiła wiele zarzutów/fot. Tytus Żmijewski, PAP
W toruńskim sądzie okręgowym rozpoczął się w czwartek proces mężczyzny oskarżonego o zabójstwo 3-letniego chłopca z Grudziądza. Konkubentowi matki chłopca Angeliki L. grozi dożywocie, a jej samej 15 lat więzienia za zaniechanie, które naraziło dziecko na bezpośrednie zagrożenie.
Sąd zdecydował o wyłączeniu jawności procesu. Radosławowi M. prokuratura postawiła wiele zarzutów. Jeden dotyczy zabójstwa 3-latka w listopadzie 2017 roku. Oskarżony miał się także dopuścić znęcania nad szóstką rodzeństwa chłopca.

Według prokuratury Angelika L., wiedząc o licznych urazach ciała chłopca, nie zawiadomiła o tym lekarzy, czym naraziła dziecko na bezpośrednie ryzyko ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Oboje nie przyznają się do winy.

W listopadzie 2017 roku chłopiec został przywieziony do szpitala przez pogotowie ratunkowe. Wezwał je 35-letni konkubent matki dziecka, który twierdził, że chłopiec spadł z łóżka. W wyniku rozlicznych obrażeń ciała dziecko zmarło.

Zdaniem prokuratury oskarżony miał od sierpnia do listopada 2017 roku w Grudziądzu znęcać się fizycznie i psychicznie nad 3-latkiem ze szczególnym okrucieństwem.

- Krzyczał na niego, straszył go, groził pozbawieniem życia, zamykał w szafie i piwnicy, używając siły o różnym natężeniu od małej do znacznej, wielokrotnie uderzał dziecko pięściami, ręką, klapkiem i kopał po całym ciele - czytamy w akcie oskarżenia.

Chłopiec zmarł w wyniku licznych obrażeń, m.in. na głowie, tułowiu i kończynach. Miał też w wyniku bicia uszkodzone organy wewnętrzne.

- W dniu 13 listopada 2017 roku, działając w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia 3-latka, uderzając go w głowę, (oskarżony) spowodował u niego obrażenia głowy skutkujące krwawieniem śródczaszkowym podpajęczynówkowym, które tego samego dnia doprowadziło do masywnego obrzęku mózgu pokrzywdzonego, a w konsekwencji do jego zgonu 16 listopada - wskazała, odczytując akt oskarżenia, prokurator Magdalena Chodyna.

Adwokat oskarżonego powiedział, że znając materiał dowodowy, nie wyklucza wszystkich możliwych rozstrzygnięć sądu w tej sprawie - także uniewinnienia. Z uwagi na wyłączoną jawność procesu dziennikarzom nie są znane szczegóły wyjaśnień obojga oskarżonych.

- Małoletnie rodzeństwo zmarłego chłopca było w trybie postępowania przygotowawczego przesłuchiwane przez sąd. W ramach przewodu sądowego zeznania będą odtworzone. Mój klient nie przyznaje się do żadnego z postawionych zarzutów - podkreślił mecenas Filip Klonowski.
Sędzia zezwoliła jedynie na rejestrację przez dziennikarzy treści aktu oskarżenia, który odczytała Magdalena Chodyna, pełniąca obowiązki zastępcy prokuratora rejonowego w Grudziądzu
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-02-25, godz. 20:02 Jest decyzja środowiskowa w sprawie S10 Bydgoszcz - Toruń Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach budowy drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń - ... » więcej 2020-02-25, godz. 19:32 W których zawodach warto się kształcić? Mówili o tym w Toruniu Brakuje kierowców, pracowników produkcyjnych. Poszukiwani są też ślusarze i tokarze, a za dożo jest ekonomistów. Jak pomóc uczniom w dokonaniu odpowiedniego w ... » więcej 2020-02-25, godz. 18:38 Sprawa Rafała P. w apelacji. Wyrok 10 marca W Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie Rafała P. Były bydgoski radny PiS oskarżony jest o psychiczne i fizyczne znęcanie się ... » więcej 2020-02-25, godz. 16:36 Nastolatek z objawami grypy w Szpitalu Zakaźnym w Bydgoszczy. Pobrano próbki na obecność koronawirusa Próbki zostały wysłane do analizy. Czekamy na wyniki badania, które potwierdzą lub wykluczą to, że mamy do czynienia z koronawirusem - powiedziała dr Barbara ... » więcej 2020-02-25, godz. 15:35 Rozpoznajesz podejrzanych o kradzież? Zadzwoń do policjantów z Radziejowa [wideo] Radziejowscy policjanci poszukują sprawców kradzieży paliwa, części samochodowych oraz dokumentów. Podejrzanych nagrały kamery monitoringu. Wszystkie osoby, k ... » więcej 2020-02-25, godz. 15:00 Seat uderzył w drzewo. Kierowca nie przeżył wypadku Policjanci z Nakła wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do jakiego doszło przed południem w miejscowości Minikowo na drodze krajo ... » więcej 2020-02-25, godz. 14:29 Podejdź no do płota! Spór o miedzę między Chełmnem a gminą Stolno Jak Kargul z Pawlakiem - wojna o miedzę w powiecie chełmińskim. Chełmno chce przejąć od gminy Stolno kilkadziesiąt hektarów. » więcej 2020-02-25, godz. 14:19 Zmarł Wojciech Potocki - redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej” Nie żyje Wojciech Potocki, redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej”. Zmarł nagle. Miał 63 lata - poinformowała na swoich stronach gazeta. » więcej 2020-02-25, godz. 13:34 Politolog o przebiegu kampanii prezydenckiej Wejście Donalda Tuska w bieżącą kampanię było ostre - komentował na naszej antenie politolog, Sławomir Sadowski. » więcej 2020-02-25, godz. 12:30 Na pomoc Kacprowi z Łabiszyna. Zbiera na protezę Łabiszyn apeluje do mieszkańców regionu o pomoc dla Kacpra Kośmidra. 19-latek w zeszłym roku stracił rękę w nieszczęśliwym wypadku. Proteza która pozwoli mu w ... » więcej
1234567