Poniedziałek, 20 maja 2019 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-09, 16:45 Tatiana Adonis/Redakcja

Barbara Nowacka w Bydgoszczy o rozdziale Kościoła i państwa

Konferencja Barbary Nowackiej i członków Inicjatywy Polskiej. Fot. Tatiana Adonis
Konferencja Barbary Nowackiej i członków Inicjatywy Polskiej. Fot. Tatiana Adonis
Po konferencji prasowej Barbara Nowacka spotkała się z bydgoszczanami w Bibliotece UKW. Fot. Damian Klich
Po konferencji prasowej Barbara Nowacka spotkała się z bydgoszczanami w Bibliotece UKW. Fot. Damian Klich
Inicjatywa Polska zbiera podpisy pod projektem ustawy, która ma być pierwszym krokiem do rozdziału państwa od Kościoła. Liderka ugrupowania Barbara Nowacka gościła w Bydgoszczy.
- Proponujemy, aby lekcje religii w szkołach nie były opłacane z budżetu państwa. W tej chwili są to zazwyczaj dwie godziny tygodniowo, kiedy takie przedmioty jak biologia czy chemia realizowane są w wymiarze jednej godziny. Co więcej, te lekcje nie uczą o religiach, tylko są lekcjami informacyjnymi. Dlatego uważamy, że powinny być realizowane jako zajęcia dodatkowe na pierwszej lub ostatniej lekcji - powiedziała Barbara Nowacka.

Inicjatywa Polska proponuje także likwidację Funduszu Kościelnego i zniesienie finansowania ubezpieczeń księży z budżetu państwa.

- Apelujemy, żeby w szczególności Kościół rzymskokatolicki, który jest niezwykle bogaty, ciężar 1,4 mld zł wziął na siebie, za edukację dotyczącą swojej wiary - dodaje Nowacka.

Podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy zbierane są do 20 lutego na stronie www.inicjatywa25.pl.

- Zaniesiemy je do Sejmu i zaproponujemy merytoryczną dyskusję w jaki sposób kształtować relacje państwo - Kościół. Mam nadzieję, że ta dyskusja w Sejmie się odbędzie. Jeżeli nie, podejmiemy dalsze kroki - powiedziała liderka Inicjatywy Polskiej.

Po konferencji prasowej Barbara Nowacka spotkała się z bydgoszczanami w Bibliotece UKW.
Barbara Nowacka w Bydgoszczy o rozdziale Kościoła i państwa (Popołudnie z nami)
Po konferencji prasowej Barbara Nowacka spotkała się z bydgoszczanami w Bibliotece UKW
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 07:00 Zakwaszenie organizmu, zespół chronicznego zmęczenia? Serio? W najbliższą środę, 22 maja, lek. Szymon Suwała, w ramach cyklu „Medyczna środa” zaprasza na wykład, pt. „O chorobach prawdziwych i nieprawdziwych - obalamy m ... » więcej 2019-05-20, godz. 00:00 Złote medale za wynalazki naukowców z bydgoskich uczelni! Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych i wkład do wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami okołostawowymi, czyli przedmioty wymyślone i opatentowane prz ... » więcej 2019-05-19, godz. 17:30 Janusz Korwin-Mikke chce przekonać ludzi, którzy mają dość tego, co jest Regionalni kandydaci Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego szukali wyborców w Toruniu: - Niesiemy Europie wolność nadzieję i ś ... » więcej 2019-05-19, godz. 16:36 Częściej na Motoarenie jeżdżą żużlowcy. Tym razem tor zajęli rowerzyści [galeria] Rodzinny Piknik Rowerowy odbył się w Toruniu z okazji jubileuszu dziesięciolecia Motoareny. Chętnych do poczucia się jak zawodnik, nie brakowało. Kusił i tor, ... » więcej 2019-05-19, godz. 14:42 Od Chełmży, do Dachau. W „Wiatraku” o inspirującym życiorysie kapłana z regionu Robert Zadura, były konsul Polski w Monachium, w niedzielę (19.05.) o godz. 16, opowie o księdzu Wincentym Frelichowskim, bohaterze trzech swoich książek i pr ... » więcej 2019-05-19, godz. 14:00 Uczniowie z Grudziądza mogą skorzystać z wakacyjnych półkolonii Samorząd po raz pierwszy na tak dużą skalę organizuje w szkołach letni wypoczynek dla dzieci. Zapisy - w czterech grudziądzkich placówkach - już się rozpoczęł ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:49 Królik z Myślęcinka wziął udział w sesji zdjęciowej naszego reportera Niby pospolite zwierzątko, a bardzo dzielne i wytrwałe. Europę zdobyło wyruszając z...Rzymu. Po setkach lat wędrówek królik doszedł także na Różopole. Ma się ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:21 W Myślęcinku spotkali się dobrzy ludzie i dobre psy! [galeria] Na bydgoskim Różopolu odbył się Piknik Dobrych psów i ludzi. To cykliczne spotkanie dla czworonogów organizowane przez bydgoskie Schronisko dla Zwierząt. » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Już wiadomo, jakie atrakcje powstaną przy otwartym basenie na Astorii! Zjeżdżalnia pontonowa dla dzieci, boiska wielofunkcyjne i strefa ze zdrową żywnością - to część pomysłów mieszkańców, które zrealizowane zostaną w strefach re ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:28 Zmarł Eugeniusz Izdebski, żniński twórca ludowy, wychowawca wielu rzeźbiarzy Inspiracją dla twórczości pana Eugeniusza były przede wszystkim tradycje regionu pałuckiego oraz miejscowego folkloru. Na trasie Szlaku Piastowskiego można sp ... » więcej
1234567