Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-07, 07:00 Marek Ledwosiński

Coraz chętniej powracamy do tradycji Święta Trzech Króli

Orszak Trzech Króli 2019 we Włocławku. Fot. Marek Ledwosiński
Orszak Trzech Króli 2019 we Włocławku. Fot. Marek Ledwosiński
Wyjątkowo liczny w tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Włocławka. To powrót do tradycji hucznego obchodzenia Święta Objawienia Pańskiego.
Skąd fenomen takiego świętowania Trzech Króli ? Prowadzący włocławski orszak, ksiądz prałat Sławomir Deręgowski twierdzi, że to przejaw nadal niezaspokojonego deficytu poczucia wspólnoty:

- Potrzebujemy jednoczyć się, spotykać, świętować dobre rzeczy, radosne, dobre rzeczy. Potrzebujemy spotykać się, ucieszyć sobą odrywając się od rzeczywistości codziennej - naszego uczucia zabiegania, zapracowania. Korzystamy z okazji, by świętować, że jesteśmy pomimo wszystko razem, że jest nas wielu i że poszukujemy pogody ducha, radości, że mamy tego deficyt, brakuje nam tego - tłumaczy prałat Deręgowski.

We Włoclawku w postaci trzech mędrców nie wcielili się - jak do tej pory - prezydent, starosta i szef Rady Miasta, ale aktorzy z Teatru Impresaryjnego. Dyrektor teatru, Jan Polak wyjaśnia, że oficjele nie mieli czasu, a poza tym wcześniej stawiali się w orszaku nie dość prefekcyjnie ubrani. Inaczej jest z aktorami:

- W związku z tym, że ubierała ich (aktorów) scenografka są ubrani w sposób kompletny. Przygotowali się w teatrze, przygotowali się w garderobie, tak że wcielają się w te postaci historyczne w taki sposób, że nikt nie ma żadnych zastrzeżeń co do kompozycji stroju - mowi dyrektor Polak.

Orszak przeszedł ulicami włocławskiej Starówki wprost do katedry. Tu biskup ordynariusz, Wiesław Mering, poprowadził uroczyste, świąteczne nabożeństwo.
Mówi ksiądz prałat Sławomir Deręgowski, prowadzący włoclawski Orszak Trzech Króli.
Mówi Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku.

Wiadomości lokalne

2019-05-26, godz. 09:31 Uhonorowani rolnicy, przedsiębiorcy i naukowcy związani z rolnictwem Najlepsi kujawsko-pomorscy rolnicy, laureaci dorocznych konkursów Rolnik Pomorza i Kujaw oraz biznesmeni współpracujący z rolnictwem także naukowcy uczelni ro ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:30 Dołączyli do grona księży Czterech diakonów: Jakub Fotin, Łukasz Kucharski, Bartosz Marut i Igor Wichrowski przyjęło w bydgoskiej katedrze święcenia kapłańskie. » więcej 2019-05-25, godz. 17:00 Jak pomóc i łagodzić ból pacjentów i ich rodzin. Konferencja Medycyny Paliatywnej w Toruniu Współpraca specjalistów i wymiana doświadczeń. Taki jest cel Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej w Toruniu. Wydarzenie odbywa się po raz 19. i jak ... » więcej 2019-05-25, godz. 16:56 Policja odkryła składowisko odpadów chemicznych koło Radziejowa Policja i prokuratura prowadzą czynności na odkrytym składowisku odpadów w Topólce koło Radziejowa. Na terenie przedsiębiorstwa zajmującego się obróbką drewna ... » więcej 2019-05-25, godz. 15:30 Młodzieżowi mistrzowie pierwszej pomocy rywalizowali w Bydgoszczy Musieli pomóc między innymi poparzonemu nastolatkowi, czy kobiecie z bólem w klatce piersiowej. W Bydgoszczy młodzież rywalizowała w Mistrzostwach Pierwszej P ... » więcej 2019-05-25, godz. 14:05 Wsiąść do pociągu... Tu się nie da, ale zobaczyć warto! Pociągi, zwrotnice, stacje kolejowe i semafory. Wszystko to można oglądać w Toruniu, ale w wersji mini. Pociągi nie tylko jadą, ale też wydają odgłosy i komun ... » więcej 2019-05-25, godz. 13:00 Z Pawłem Wojciechowskim każdy bałagan da się przeskoczyć! [wideo] Mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski złapał w sobotę chwytak do zbierania śmieci. Wraz z grupą bydgoszczan wziął udział we wspólnym sprzątaniu m ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:45 Znamiona na skórze trzeba badać! By nie było za późno! Bydgoszczanie mogą sprawdzić swoje znamiona na skórze. W Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Antoniego Jurasza trwają bezpłatne badania i konsultacje z lekarzami. ... » więcej 2019-05-25, godz. 07:30 Napoleon, De Mono i inne atrakcje na Święcie Starego Fordonu Można podziwiać modele kolejek i samolotów, zrobić zakupy na jarmarku, oddać krew wraz z motocyklistami i spotkać się z Napoleonem. To tylko niektóre z atrakc ... » więcej 2019-05-25, godz. 06:15 Licytacje i charytatywne treningi. Wszystko dla Oli. Możesz pomóc! „Walczymy dla Oli” pod takim hasłem ruszyła akcja pomocy dla 23-letniej bydgoszczanki. » więcej
1234567