Poniedziałek, 25 maja 2020 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-07, 07:00 Marek Ledwosiński

Coraz chętniej powracamy do tradycji Święta Trzech Króli

Orszak Trzech Króli 2019 we Włocławku. Fot. Marek Ledwosiński
Orszak Trzech Króli 2019 we Włocławku. Fot. Marek Ledwosiński
Wyjątkowo liczny w tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Włocławka. To powrót do tradycji hucznego obchodzenia Święta Objawienia Pańskiego.
Skąd fenomen takiego świętowania Trzech Króli ? Prowadzący włocławski orszak, ksiądz prałat Sławomir Deręgowski twierdzi, że to przejaw nadal niezaspokojonego deficytu poczucia wspólnoty:

- Potrzebujemy jednoczyć się, spotykać, świętować dobre rzeczy, radosne, dobre rzeczy. Potrzebujemy spotykać się, ucieszyć sobą odrywając się od rzeczywistości codziennej - naszego uczucia zabiegania, zapracowania. Korzystamy z okazji, by świętować, że jesteśmy pomimo wszystko razem, że jest nas wielu i że poszukujemy pogody ducha, radości, że mamy tego deficyt, brakuje nam tego - tłumaczy prałat Deręgowski.

We Włoclawku w postaci trzech mędrców nie wcielili się - jak do tej pory - prezydent, starosta i szef Rady Miasta, ale aktorzy z Teatru Impresaryjnego. Dyrektor teatru, Jan Polak wyjaśnia, że oficjele nie mieli czasu, a poza tym wcześniej stawiali się w orszaku nie dość prefekcyjnie ubrani. Inaczej jest z aktorami:

- W związku z tym, że ubierała ich (aktorów) scenografka są ubrani w sposób kompletny. Przygotowali się w teatrze, przygotowali się w garderobie, tak że wcielają się w te postaci historyczne w taki sposób, że nikt nie ma żadnych zastrzeżeń co do kompozycji stroju - mowi dyrektor Polak.

Orszak przeszedł ulicami włocławskiej Starówki wprost do katedry. Tu biskup ordynariusz, Wiesław Mering, poprowadził uroczyste, świąteczne nabożeństwo.
Mówi ksiądz prałat Sławomir Deręgowski, prowadzący włoclawski Orszak Trzech Króli.
Mówi Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku.

Wiadomości lokalne

2020-05-24, godz. 18:30 Ojciec i nastoletnia córka nie żyją. Tragiczny wypadek w Tonowie koło Żnina Dwie osoby zginęły w niedzielę popołudniu w wypadku w miejscowości Tonowo (powiat żniński). Na powiatowej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo. » więcej 2020-05-24, godz. 18:12 Nowe zakażenie koronawirusem w regionie. Ile takich osób w powiatach? O jednym, nowym zakażeniu koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem informuje w niedzielę (24 maja) wieczorem Urząd Wojewódzki. » więcej 2020-05-24, godz. 16:06 Płyną wpław przez Wisłę, by zapobiec utonięciom. „Za dużo ludzi ginie w wodzie” Chcą zwrócić uwagę na przyczyny utonięć w Polsce. Pływacy Leszek Naziemiec i Łukasz Tkacz dotarli w niedzielę do Torunia. » więcej 2020-05-24, godz. 09:34 Samochód uderzył w latarnię, w środku zakleszczona kobieta. Wpadł w poślizg? Do poważnego wypadku doszło w sobotę po godz. 23.00 przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z Zamczysko. Samochód osobowy wpadł w poślizg i uderzył w uliczną lat ... » więcej 2020-05-24, godz. 08:56 Angielski barkarz pływa po Brdzie. Planuje dotrzeć do Szczecina Kilka dni temu w bydgoskim porcie zacumowała angielska barka kanałowa. Jak się okazało, to stara barka transportowa zbudowana w 1944 roku do przewożenia węgla ... » więcej 2020-05-24, godz. 07:30 Nowe miejsce wypoczynku i cumowania łodzi nad Wisłą. Rewitalizacja Starego Fordonu W bydgoskim Starym Fordonie będzie można odpoczywać nad Wisłą i cumować łodzie. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę umocnionego nabrzeża. To kolejny etap rew ... » więcej 2020-05-23, godz. 21:27 Protest Obywateli RP w Bydgoszczy. Kazik: Jestem wolny, poparcia nie potrzebuję Lista przebojów Obywateli RP zabrzmiała w sobotę w centrum Bydgoszczy. W akcji protestacyjnej wzięło udział kilka osób. » więcej 2020-05-23, godz. 20:55 Mężczyzna zginął przygnieciony przyczepą rolniczą Do tragicznego zdarzenia doszło 23 maja w miejscowości Trzebiegoszcz w powiecie lipnowskim. » więcej 2020-05-23, godz. 17:00 Michał Wojtczak - były poseł i senator - zasiądzie w toruńskiej radzie miasta - Wierzę, że przyda się moje doświadczenie z polityki - powiedział Polskiemu Radiu PiK Michał Wojtczak. Były poseł i senator Platformy Obywatelskiej zastąpi w ... » więcej 2020-05-23, godz. 15:30 Terytorialsi poszukiwani! Szkolenie podstawowe rozpocznie się 12 czerwca Kto chce zostać terytorialsem? Zainteresowani mogą sprawdzić się w szeregach w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podstawowe wymogi to obywa ... » więcej
1234567