Niedziela, 16 czerwca 2019 r.   Imieniny: Aliny, Benona, Anety / Rozgłośnia bydgoska nadała pierwszą audycję stereofoniczną (1973)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-05, 12:00 Redakcja

Ostatnie pożegnanie dr. Edwarda Latosa - nestora bydgoskiej pediatrii

Msza pogrzebowa odbyła się w kościele św. Krzyża. Fot. Michał Jędryka
Msza pogrzebowa odbyła się w kościele św. Krzyża. Fot. Michał Jędryka
Na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy odbył się pogrzeb dr. Edwarda Latosa - znanego lekarza, nestora bydgoskich pediatrów, wieloletniego dyrektora Szpitala Dziecięcego. Żegnała go rodzina, przyjaciele, znajomi i setki bydgoszczan.
Mszę pogrzebową w kościele św. Krzyża odprawił biskup Bogdan Wojtuś z Gniezna, w koncelebrze z licznymi duchownym z Bydgoszczy.

Kazanie wygłosił wikariusz generalny diecezji bydgoskiej, ks. Bronisław Kaczmarek. Ujawnił w nim, że Edward Latos pozostawił list, który polecił otworzyć po swojej śmierci. Pisał w nim, że siłę w życiu dawała mu prosta modlitwa, której nauczyła go matka.

Ks. Kaczmarek przypomniał też, że Edward Latos wielokrotnie był przymuszany przez władze komunistyczne, by zwolnić z pracy lekarzy zaangażowanych w działalność duszpasterską, ale nigdy nie uległ tym naciskom. Nie zgodził się także na likwidację kaplicy w Szpitalu Dziecięcym, którego był dyrektorem.

Przed ostatnią drogą ojca wspominały jego dzieci, również lekarze: poseł Tomasz Latos oraz prof. Anna Latos - Bieleńska.

- W czasie okupacji niemieckiej cała rodzina nie przyjęła trzeciej grupy i została uwięziona w obozie w Potulicach. Babcia Wiktoria powiedziała naszemu tacie: "Wolę cię widzieć w trumnie niż w mundurze żołnierza niemieckiego". Pamiętam, że ilekroć tata o tym opowiadał robiło to na nas - dzieciach ogromne wrażenie i ukształtowało taki rodzaj patriotyzmu, który dzisiaj, kiedy od 70 lat nie było wojny, a ludzie wyjeżdżają z Polski, osiedlają się w innych krajach, jest może trudny do zrozumienia. Wiarę w Boga tata wyniósł z domu rodzinnego. Duży wpływ miało to, że 20 września 1939 roku jako 17-latek stał nad wykopanym przez siebie własnym grobem i w ostatniej chwili rozkaz rozstrzelania taty i jego wujów został cofnięty. Odczytywał to jako interwencję boską i zawsze zawierzał Bogu wszystkie sprawy - wspominała córka.

Edward Latos urodził się w Koronowie. Po wojnie studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W Bydgoszczy mieszkał od 1950 roku. Prawie całe swoje zawodowe życie związany był z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym, w latach 1959-1991 był jego dyrektorem.

"Chciałem być inżynierem – urbanistą. Bracia mojej mamy byli inżynierami elektronikami i jeden z nich imponował mi niesamowitą wiedzą. Przed wojną opowiadał o atomach, o tym, że istnieje we wszechświecie druga taka planeta jak Ziemia. Ale gdybym miał dziś raz jeszcze decydować, to studiowałbym medycynę" - tak Edward Latos w 2012 r. mówił o sobie w "Zwierzeniach przy muzyce" na antenie Polskiego Radia PiK.

Zawsze był gotowy, żeby o każdej porze wsiąść do samochodu i jechać tam, gdzie potrzebna była pomoc. Nie tylko leczył, także uczył i wychowywał kolejne roczniki pediatrów. Był Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, wielokrotnie odznaczany za zasługi w pracy zawodowej.

"Wierzę, że pamięć o nim przetrwa w sercach wielu bydgoszczan" - napisał na facebooku Tomasz Latos - lekarz i poseł, dziękując w imieniu swoim i siostry za reakcje na informację o śmierci ojca, "ważne świadectwa obrazujące raz jeszcze jakim wspaniałym i kochanym przez ludzi człowiekiem był nasz Tata".

Edward Latos zmarł w wieku 96 lat.
Mówi ks. Bronisław Kaczmarek
Mówi prof. Anna Latos - Bieleńska
Mówi Tomasz Latos
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-06-16, godz. 18:59 Ewa Dąbrowska z wyróżnieniem w ramach Nagród Marszałka Województwa! Dziś przyznano nagrody i wyróżnienia w ramach corocznej Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia, będące wyra ... » więcej 2019-06-16, godz. 13:48 Czym zajmują się organizacje pozarządowe? Można było sprawdzić na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy [zdjęcia] W niedzielę na Wyspie Młyńskiej świętowały organizacje pozarządowe, przy okazji przygotowały dla mieszkańców i przyjezdnych wiele atrakcji. Wstęp był wolny. » więcej 2019-06-16, godz. 10:56 Niesforny dzieciak? A może dziecko autystyczne? Konferencja w Toruniu Krajowi i zagraniczni eksperci, rodzice oraz przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń spotkali się w Toruniu na konferencji „Autyzm. Światłocienie”. » więcej 2019-06-16, godz. 09:52 Nowe odmiany zbóż, rzepak i wiele więcej czyli „Dni Pola” w Grubnie W Grubnie koło Chełmna trwają tradycyjne już „Kujawsko-Pomorskie Dni Pola” czyli doroczne, polowe spotkanie doradców, producentów środków dla rolnictwa i roln ... » więcej 2019-06-15, godz. 17:01 Włocławek bawi się na całego, ale nie zapomina też o swoim patronie [galeria] Środkowy weekend czerwca to tradycyjnie Dni Włocławka. Sobota i niedziela (15-16.06.) są pełne zabawy, koncertów, pokazów i imprez sportowych. Reprezentacyjna ... » więcej 2019-06-15, godz. 16:32 Powiedzenie: lekarzu ulecz samego siebie, wzięli sobie do serca. I leczą się sportem W zdrowym ciele zdrowy duch - ta idea przyświecała lekarzom i weteranom rywalizującym w zawodach lekkoatletycznych na stadionie Miejskim w Toruniu. Zawodnicy ... » więcej 2019-06-15, godz. 15:41 Gładkie, szorstki i kosmate. Ponoć dają się kochać. Naszemu obiektywowi! [galeria] Pająki, skorpiony, gady - słowem pełna egzotyka królowała w sobotę (15.06.) w bydgoskiej Artego Arenie. Oryginalni bohaterowie Bydgoskiej Giełdy i Wystawy Zwi ... » więcej 2019-06-15, godz. 14:56 Meble, opony i puszki niemal zrosły się z lasem. Oni się z tym nie zgadzają! Prawie 200 osób zareagowało na wieść o dorocznej akcji, pt. „Czysta Puszcza Bydgoska”, i stawiło się przy ul. Dąbrowa z rękawicami i workami na śmieci, by kol ... » więcej 2019-06-15, godz. 14:17 Jedna jednostka krwi ratuje trzy osoby. Oby dobroczynność weszła nam w krew! 14 czerwca urodziny obchodził Karl Landsteiner, odkrywca grupy krwi, noblista. Z tej okazji, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy sk ... » więcej 2019-06-15, godz. 12:34 O męczennikach XX i XXI wieku rozmawiali goście konferencji w bydgoskim seminarium Sesje z udziałem gości z całej Polski kończy się w sobotę (15.06.) o godz. 16. Do tego czasu można było posłuchać prelekcji poświęconych, m.in. kapłanom z Dac ... » więcej
1234567