Wtorek, 22 stycznia 2019 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-05, 12:00 Redakcja

Ostatnie pożegnanie dr. Edwarda Latosa - nestora bydgoskiej pediatrii

Msza pogrzebowa odbyła się w kościele św. Krzyża. Fot. Michał Jędryka
Msza pogrzebowa odbyła się w kościele św. Krzyża. Fot. Michał Jędryka
Na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy odbył się pogrzeb dr. Edwarda Latosa - znanego lekarza, nestora bydgoskich pediatrów, wieloletniego dyrektora Szpitala Dziecięcego. Żegnała go rodzina, przyjaciele, znajomi i setki bydgoszczan.
Mszę pogrzebową w kościele św. Krzyża odprawił biskup Bogdan Wojtuś z Gniezna, w koncelebrze z licznymi duchownym z Bydgoszczy.

Kazanie wygłosił wikariusz generalny diecezji bydgoskiej, ks. Bronisław Kaczmarek. Ujawnił w nim, że Edward Latos pozostawił list, który polecił otworzyć po swojej śmierci. Pisał w nim, że siłę w życiu dawała mu prosta modlitwa, której nauczyła go matka.

Ks. Kaczmarek przypomniał też, że Edward Latos wielokrotnie był przymuszany przez władze komunistyczne, by zwolnić z pracy lekarzy zaangażowanych w działalność duszpasterską, ale nigdy nie uległ tym naciskom. Nie zgodził się także na likwidację kaplicy w Szpitalu Dziecięcym, którego był dyrektorem.

Przed ostatnią drogą ojca wspominały jego dzieci, również lekarze: poseł Tomasz Latos oraz prof. Anna Latos - Bieleńska.

- W czasie okupacji niemieckiej cała rodzina nie przyjęła trzeciej grupy i została uwięziona w obozie w Potulicach. Babcia Wiktoria powiedziała naszemu tacie: "Wolę cię widzieć w trumnie niż w mundurze żołnierza niemieckiego". Pamiętam, że ilekroć tata o tym opowiadał robiło to na nas - dzieciach ogromne wrażenie i ukształtowało taki rodzaj patriotyzmu, który dzisiaj, kiedy od 70 lat nie było wojny, a ludzie wyjeżdżają z Polski, osiedlają się w innych krajach, jest może trudny do zrozumienia. Wiarę w Boga tata wyniósł z domu rodzinnego. Duży wpływ miało to, że 20 września 1939 roku jako 17-latek stał nad wykopanym przez siebie własnym grobem i w ostatniej chwili rozkaz rozstrzelania taty i jego wujów został cofnięty. Odczytywał to jako interwencję boską i zawsze zawierzał Bogu wszystkie sprawy - wspominała córka.

Edward Latos urodził się w Koronowie. Po wojnie studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W Bydgoszczy mieszkał od 1950 roku. Prawie całe swoje zawodowe życie związany był z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym, w latach 1959-1991 był jego dyrektorem.

"Chciałem być inżynierem – urbanistą. Bracia mojej mamy byli inżynierami elektronikami i jeden z nich imponował mi niesamowitą wiedzą. Przed wojną opowiadał o atomach, o tym, że istnieje we wszechświecie druga taka planeta jak Ziemia. Ale gdybym miał dziś raz jeszcze decydować, to studiowałbym medycynę" - tak Edward Latos w 2012 r. mówił o sobie w "Zwierzeniach przy muzyce" na antenie Polskiego Radia PiK.

Zawsze był gotowy, żeby o każdej porze wsiąść do samochodu i jechać tam, gdzie potrzebna była pomoc. Nie tylko leczył, także uczył i wychowywał kolejne roczniki pediatrów. Był Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, wielokrotnie odznaczany za zasługi w pracy zawodowej.

"Wierzę, że pamięć o nim przetrwa w sercach wielu bydgoszczan" - napisał na facebooku Tomasz Latos - lekarz i poseł, dziękując w imieniu swoim i siostry za reakcje na informację o śmierci ojca, "ważne świadectwa obrazujące raz jeszcze jakim wspaniałym i kochanym przez ludzi człowiekiem był nasz Tata".

Edward Latos zmarł w wieku 96 lat.
Mówi ks. Bronisław Kaczmarek
Mówi prof. Anna Latos - Bieleńska
Mówi Tomasz Latos
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-01-22, godz. 15:28 Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym. Co się zmieni na bydgoskich uczelniach? Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy muszą przeorganizować swój dotychczasowy sposób funkcjonowania, ponieważ wymusza to ... » więcej 2019-01-22, godz. 14:18 "Rejewski" wróci na tory. Znów na trasie Warszawa - Bydgoszcz 'Rejewski' nadal będzie jeździł na trasie Warszawa - Bydgoszcz. Pociąg, któremu patronował wybitny matematyk i kryptolog z Bydgoszczy zniknął z rozkładu jazdy ... » więcej 2019-01-22, godz. 14:18 List Marka Żydowicza do bydgoszczan. Dziękuje za współpracę Do redakcji Polskiego Radia PiK wpłynął list od Marka Żydowicza skierowany do mieszkańców Bydgoszczy. » więcej 2019-01-22, godz. 13:28 Regionalna Izba Obrachunkowa źle ocenia finanse Grudziądza. Miasto się odwoła Grudziądzki Ratusz dzisiaj odwoła się od decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej, która negatywnie oceniła Wieloletnią Prognozę Finansową miasta - poinformował ... » więcej 2019-01-22, godz. 12:54 Wybuch gazu w Kołodziejewie. Jedna osoba poszkodowana Do wybuchu doszło w budynku przy ul. Kwiatowej w Kołodziejewie, w gminie Janikowo, w powiecie inowrocławskim. » więcej 2019-01-22, godz. 11:16 Mecenas Bukowiński: Nie widzę podstaw, aby Jerzy Owsiak poniósł konsekwencje karne za tragedię w Gdańsku - Nikomu jeszcze w związku z samą organizacją uroczystości zarzutów nie postawiono, czy tak będzie dalej, trudno powiedzieć. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność ... » więcej 2019-01-22, godz. 10:11 W Myślęcinku od środy można jeździć, w Unisławiu od dziś Armatki śnieżne w bydgoskim Myślęcinku intensywnie pracują. Już wiadomo, że wyciągi uruchomione zostaną w środę (23 stycznia). Ostatnie przygotowania do otwar ... » więcej 2019-01-22, godz. 07:12 Ciekawe ferie z przyrodą. Tak się bawią dzieci ze Świecia Poznają tropy i odgłosy zwierząt , uczą się jak zrobić karmę oraz karmnik dla ptaków. W Regionalnej Izbie Ziemi Świeckiej rozpoczęły się przyrodnicze ferie dl ... » więcej 2019-01-22, godz. 06:02 Budowniczy linii kolejowych, patron bydgoskiego ronda. Jubileusz w muzeum Bydgoskie Muzeum Okręgowe uczci 151. rocznicę urodzin Józefa Nowkuńskiego - inżyniera kolejowego, budowniczego linii kolejowych w Rosji i w Polsce, m.in. magi ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:09 Pięć pojemników na śmieci, zamiast czterech. Konsultacje w Bydgoszczy Bydgoski ratusz rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie nowych założeń wywozu odpadów. Obecny rok jest ostatnim, kiedy będziemy segregować śmieci według do ... » więcej
1234567