Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-03, 15:53 Redakcja na podst. inf. UMB

Prezydent Bydgoszczy pisze do Marszałka Województwa ws. pieniędzy na teatr

Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Fot. Wikipedia.pl
Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Fot. Wikipedia.pl
Prezydent Bydgoszczy skierował pismo do Marszałka Województwa, w którym wnioskuje o 16,5 mln zł na rewitalizację Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy.
Jak informuje Biuro Prasowe bydgoskiego ratusza "prośba jest pokłosiem uchwały Sejmiku w sprawie udzielenia, na wniosek Marszałka, pomocy finansowej dla Grudziądza, w kontrowersyjnym, w opinii Prezydenta trybie." Pod listem prezydenta do Marszałka Województwa widnieją podpisy Rafała Bruskiego, wiceprzewodniczącego Sejmiku Łukasza Krupy oraz radnych wojewódzkich: Michała Krzemkowskiego i Konstantego Dombrowicza.

Przypomnijmy, w grudniu 2018 roku marszałek Piotr Całbecki przesłał do mediów swój komentarz . - Wsparcie, którego udzieliliśmy na modernizację Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu było zasadne. Miastu i mieszkańcom ta instytucja jest bowiem bardzo potrzebna - napisał marszałek. - Szkoda, że pan radny Łukasz Krupa i prezydent Rafał Bruski nie dostrzegają 37 milionów złotych, które co roku przekazujemy na utrzymanie wojewódzkich instytucji kultury w Bydgoszczy: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Jak też 200 milionów złotych zaplanowanych na rozbudowę opery i filharmonii. Zamiast oczekiwać kolejnego finansowego wsparcia od samorządu województwa warto zaapelować do radnych Bydgoszczy o solidarne wsparcie dla Grudziądza, którego to miasto bardzo teraz potrzebuje - dodał wówczas marszalek województwa Piotr Całbecki.

Budynek Teatru Kameralnego powstał przy ulicy Grodzkiej w Bydgoszczy w latach 50. XIX wieku. Początkowo mieścił restaurację z kręgielnią, później zadaptowano go na salę bankietowo-teatralną, w której odbywały się przestawienia teatralne, rewiowe i kabaretowe. Po wojnie, gdy zburzony został Teatr Miejski, bydynek przy Grodzkiej zaadoptowano dla potrzeb przedstawień teatralnych. Po wybudowaniu Teatru Polskiego w 1949 roku przedstawienia przeniesiono do nowego obiektu. Placówka przy Grodzkiej stała opuszczona, dopiero w 1956 roku obiekt przebudowano i stworzono w nim Teatr Kameralny, który działał do 1988 roku. W 2017 roku przeprowadzono przetarg na jego modernizację, która ma kosztować prawie 26,5 mln zł. (Wikipedia.pl)

Wiadomości lokalne

2020-02-22, godz. 10:03 Mieli po 16 lat, ginęli jeden po drugim. Spotkanie z powstańcem warszawskim Jak wyglądało życie podczas wojny? O tym opowiedział młodzieży z regionu Artur Piechna - powstaniec warszawski. » więcej 2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej 2020-02-21, godz. 20:35 W Koronowie zniknęła bocznica kolejowa. Da się ją odbudować? Kto i dlaczego rozebrał w październiku ubiegłego roku w Koronowie bocznicę kolejową Gminnej Spółdzielni od dworca PKP do wielkich elewatorów zbożowych? » więcej 2020-02-21, godz. 19:32 Szymon Hołownia w Toruniu: „w tym układzie nie da się już wiele zrobić” Tylko polityka oparta na prawdzie, służbie i prostych wartościach ma sens - mówił w Toruniu Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta RP. » więcej 2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej 2020-02-21, godz. 15:19 Jak badać kierowców? „Bezpieczna Jedynka” na żywo ze szpitala wojskowego Czy badania psychotechniczne kierowców są wystarczające i czy rzeczywiście weryfikują zdolność do wykonywania tego zawodu? Na te pytania będą szukać odpowiedz ... » więcej 2020-02-21, godz. 13:41 Kampus UMK w rejestrze zabytków! Jak go budowano? [film z lat 70.] Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Od tej pory wszystkie zmiany remonty i modernizacje na ob ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:59 Zarzut i wniosek o areszt dla kobiety podejrzanej o zabójstwo bliźniąt Zarzut dwóch zabójstw dla kobiety, która odebrała życie dwumiesięcznym bliźniętom. Został również złożony wniosek o tymczasowy areszt. Śledczy chcą, aby kobie ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:54 Milion podpisów dla Andrzeja Dudy. PiS rozpoczyna kampanię wyborczą - Będziemy robić wszystko, by przekonać mieszkańców do ponownego wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział w piątek w Bydgoszczy szef Komitetu Stałego R ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:10 Stare przedmioty zyskują drugie życie. Kawiarenka Naprawcza w Toruniu Masz zepsuty rower, niepotrzebne zasłony czy filiżanki? Nie wiesz jak naprawić rozklejone krzesło? Odwiedź Kawiarenkę Naprawczą Stajnia, która działa na teren ... » więcej
1234567