Piątek, 26 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-01-03, 15:53 Redakcja na podst. inf. UMB

Prezydent Bydgoszczy pisze do Marszałka Województwa ws. pieniędzy na teatr

Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Fot. Wikipedia.pl
Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Fot. Wikipedia.pl
Prezydent Bydgoszczy skierował pismo do Marszałka Województwa, w którym wnioskuje o 16,5 mln zł na rewitalizację Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy.
Jak informuje Biuro Prasowe bydgoskiego ratusza "prośba jest pokłosiem uchwały Sejmiku w sprawie udzielenia, na wniosek Marszałka, pomocy finansowej dla Grudziądza, w kontrowersyjnym, w opinii Prezydenta trybie." Pod listem prezydenta do Marszałka Województwa widnieją podpisy Rafała Bruskiego, wiceprzewodniczącego Sejmiku Łukasza Krupy oraz radnych wojewódzkich: Michała Krzemkowskiego i Konstantego Dombrowicza.

Przypomnijmy, w grudniu 2018 roku marszałek Piotr Całbecki przesłał do mediów swój komentarz . - Wsparcie, którego udzieliliśmy na modernizację Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu było zasadne. Miastu i mieszkańcom ta instytucja jest bowiem bardzo potrzebna - napisał marszałek. - Szkoda, że pan radny Łukasz Krupa i prezydent Rafał Bruski nie dostrzegają 37 milionów złotych, które co roku przekazujemy na utrzymanie wojewódzkich instytucji kultury w Bydgoszczy: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Jak też 200 milionów złotych zaplanowanych na rozbudowę opery i filharmonii. Zamiast oczekiwać kolejnego finansowego wsparcia od samorządu województwa warto zaapelować do radnych Bydgoszczy o solidarne wsparcie dla Grudziądza, którego to miasto bardzo teraz potrzebuje - dodał wówczas marszalek województwa Piotr Całbecki.

Budynek Teatru Kameralnego powstał przy ulicy Grodzkiej w Bydgoszczy w latach 50. XIX wieku. Początkowo mieścił restaurację z kręgielnią, później zadaptowano go na salę bankietowo-teatralną, w której odbywały się przestawienia teatralne, rewiowe i kabaretowe. Po wojnie, gdy zburzony został Teatr Miejski, bydynek przy Grodzkiej zaadoptowano dla potrzeb przedstawień teatralnych. Po wybudowaniu Teatru Polskiego w 1949 roku przedstawienia przeniesiono do nowego obiektu. Placówka przy Grodzkiej stała opuszczona, dopiero w 1956 roku obiekt przebudowano i stworzono w nim Teatr Kameralny, który działał do 1988 roku. W 2017 roku przeprowadzono przetarg na jego modernizację, która ma kosztować prawie 26,5 mln zł. (Wikipedia.pl)

Wiadomości lokalne

2019-04-26, godz. 15:23 Studenci, uczniowie, leśnicy i prezydent Polski sadzili drzewa w gminie Rytel Nadleśnictwo wzbogaci się o 100 ha nowego lasu. Dwa lata po huraganie stulecia, łopaty w ręce złapało w czwartek (25.04.), w gminie Rytel, ponad 1000 wolontar ... » więcej 2019-04-26, godz. 12:50 Ktokolwiek widział ostatnio Adriana, niech dzwoni! Trwają poszukiwania 20-letniego Adriana z Brodnicy. Mężczyzna zaginął tuż przed świętami Bożego Narodzenia i do tej pory nie wiadomo co się z nim stało. Szuka ... » więcej 2019-04-26, godz. 11:24 "Strajk: ucierpiał autorytet nauczycieli" - uważa kurator oświaty Marek Gralik Przypomnijmy, że nauczycielskie związki zawodowe podjęły decyzję o zawieszeniu protestu do września. Nie wszyscy nauczyciele są z tej decyzji zadowoleni. Cies ... » więcej 2019-04-26, godz. 08:05 Jakie ogrzewanie, takie oddychanie. Podłączeni do sieci trują mniej... 'Ciepło bez smogu' - taki program od roku realizuje Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy. Coraz więcej budynków oznaczonych jest tablic ... » więcej 2019-04-26, godz. 07:30 Toruń wciąż wabi. Przyciągają niezmiennie: Kopernik i piernik Ponad 2 mln 300 tys. turystów odwiedziło w ubiegłym roku Toruń - wynika z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej. Najwięcej gości przyjeżdża z terenu wojewód ... » więcej 2019-04-26, godz. 00:10 Uwaga! Wypadek! Rozszczelniona autocysterna z chemikaliami [aktualizacja, wideo, galeria] Od kilku do kilkunastu godzin mogą potrwać utrudnienia na krajowej piątce. W nocy na obwodnicy Szubina doszło do wypadku z udziałem dwóch ciężarówek. Do ziemi ... » więcej 2019-04-25, godz. 22:20 Debata kandydatów do Europarlamentu. Transmisja w Polskim Radiu PiK Kandydaci do Parlamentu Europejskiego: Joanna Czerska - Thomas z Koalicji Europejskiej, Kosma Złotowski ze Zjednoczonej Prawicy i Paweł Szramka z Kukiz'15 wez ... » więcej 2019-04-25, godz. 21:02 Szybko, ekologicznie i miło - Bydgoszcz przesiada się na skutery Pojawiła się silna konkurencja dla rowerów miejskich. Od 29 kwietnia można w Bydgoszczy wypożyczać - na minuty - skutery. Na początek do dyspozycji mieszkańcó ... » więcej 2019-04-25, godz. 20:34 Bydgoska PESA wycofuje się z boju o dostawę tramwajów dla Warszawy Firma nie złożyła odwołania od wyników drugiego przetargu ogłoszonego przez Tramwaje Warszawskie - taką informację podała Metropoliabydgoska. » więcej 2019-04-25, godz. 19:44 UKW wspomina swoje poprzednie wcielenia edukacyjne. Minęło pół wieku... Bydgoska uczelnia świętuje jubileusz 50- lecia. W czwartek (25.04.) z tej okazji spotkali się: władze UKW, jej pracownicy i ludzie, którzy zabiegali - skutecz ... » więcej
1234567