Czwartek, 28 maja 2020 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2018-12-29, 16:04 Michał Jędryka/Patrycja Malinowska/Redakcja

Edward Latos nie żyje. Leczył kilka pokoleń bydgoszczan

Dr Edward Latos (z prawej) nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Archiwum prywatne
Dr Edward Latos (z prawej) nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Archiwum prywatne
Dr Edward Latos nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Pixabay.com
Dr Edward Latos nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Pixabay.com
Rano w Bydgoszczy zmarł dr Edward Latos - znany lekarz, nestor bydgoskich pediatrów. Leczył kilka pokoleń małych bydgoszczan.
Zawsze był gotowy, żeby o każdej porze wsiąść do samochodu i jechać tam, gdzie potrzebna była pomoc. Starsi bydgoszczanie pamiętają wizyty w domu Latosów, gdzie doktor przyjmował codziennie po południu. Każdemu pacjentowi zakładał zeszyt choroby dziecka. W wielu domach zeszyty są przechowywane do dzisiaj, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Edward Latos urodził się w Koronowie. W czasie okupacji niemieckiej był więźniem obozu w Potulicach. Po wojnie studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W Bydgoszczy mieszkał od 1950 roku. Prawie całe swoje zawodowe życie związany był z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym, w latach 1959-1991 był jego dyrektorem.

Po przejściu na emeryturę zajął się naukowym wspieraniem polskiej medycyny. Od 1991 roku był kierownikiem specjalizacji ponad 100 lekarzy. Za osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla miasta Bydgoszczy oraz "Przyjaciel Dziecka".

- Wiadomość o śmierci Pana dyrektora przyjmujemy z wielkim smutkiem - mówiła w rozmowie z Patrycją Malinowską dr Katarzyna Dylewska, lekarz specjalista w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy.

Dr Edward Latos nazywany był bydgoskim doktorem Judymem. Zmarł w wieku 96 lat.
Dr Edwarda Latosa wspomina dr Katarzyna Dylewska, lekarz specjalista w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-05-28, godz. 17:04 Inwestycja w szpitalu w Grudziądzu. Dla bezpieczeństwa medyków i pacjentów Grudziądzki szpital buduje nową sterylizatornię. Poprzedni obiekt jest za mały, a trzeba zwiększać bezpieczeństwo medyków i pacjentów. » więcej 2020-05-28, godz. 14:28 Jechał pod prąd bez prawa jazdy, w karambolu zginął 28-latek. Jest wyrok Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał karę 10 lat więzienia dla sprawcy karambolu na autostradzie pod Toruniem. Do tragicznego wypadku doszło w lutym zeszłego roku. » więcej 2020-05-28, godz. 13:52 Studenci chcą zdawać egzaminy zdalnie. Jakie decyzje na uczelniach w regionie? [wideo] Jest decyzja  UMK w Toruniu w sprawie sesji egzaminacyjnej - będzie można zdawać ją zdalnie, podobnie jak na UKW w Bydgoszczy. UTP planuje „system mieszany”. » więcej 2020-05-28, godz. 12:57 31-letni motocyklista zginął na miejscu. Policja:18-latka nie ustąpiła pierwszeństwa Policjanci z Nakła pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w środę wieczorem na obwodnicy miasta. Zginął w nim ... » więcej 2020-05-28, godz. 12:30 Jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka zmarł w Toruniu [wideo] Kapitan Edmund Semrau, jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, nie żyje. Miał 94 lata. » więcej 2020-05-28, godz. 12:10 Tramwaj na Kujawskiej: od soboty duże zmiany. Kierowcy, piesi uważajcie! [grafiki] Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystępuje do prac na odcinkach, po których ob ... » więcej 2020-05-28, godz. 10:21 Stwierdzili koronawirusa i nadal przyjmowali na oddział? Kontrola sanepidu w szpitalu Sanepid prowadzi już kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu -dowiedziało się Polskie Radio PiK. Jej przeprowadzenie - po wykryciu 51 przypadk ... » więcej 2020-05-28, godz. 07:04 Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidem ... » więcej 2020-05-27, godz. 21:32 „Jest dla nas życiowym przewodnikiem”. Bydgoszcz upamiętni 100. urodziny Jana Pawła II Bydgoska Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wniosek w tej sprawie zgłosił Jarosław Wenderlich z klub ... » więcej 2020-05-27, godz. 20:19 Radni PiS: strategia rozwoju Bydgoszczy bez konkretów. PO: Wypracowali ją mieszkańcy Bydgoska Rada Miasta przyjęła strategię rozwoju miasta do 2030 roku. Radni PiS mieli do dokumentu wiele zastrzeżeń, jednak w ocenie radnych koalicji - choć do ... » więcej
1234567