Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-29, 16:04 Michał Jędryka/Patrycja Malinowska/Redakcja

Edward Latos nie żyje. Leczył kilka pokoleń bydgoszczan

Dr Edward Latos (z prawej) nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Archiwum prywatne
Dr Edward Latos (z prawej) nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Archiwum prywatne
Dr Edward Latos nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Pixabay.com
Dr Edward Latos nazywany był bydgoskim Judymem. Fot. Pixabay.com
Rano w Bydgoszczy zmarł dr Edward Latos - znany lekarz, nestor bydgoskich pediatrów. Leczył kilka pokoleń małych bydgoszczan.
Zawsze był gotowy, żeby o każdej porze wsiąść do samochodu i jechać tam, gdzie potrzebna była pomoc. Starsi bydgoszczanie pamiętają wizyty w domu Latosów, gdzie doktor przyjmował codziennie po południu. Każdemu pacjentowi zakładał zeszyt choroby dziecka. W wielu domach zeszyty są przechowywane do dzisiaj, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Edward Latos urodził się w Koronowie. W czasie okupacji niemieckiej był więźniem obozu w Potulicach. Po wojnie studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W Bydgoszczy mieszkał od 1950 roku. Prawie całe swoje zawodowe życie związany był z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym, w latach 1959-1991 był jego dyrektorem.

Po przejściu na emeryturę zajął się naukowym wspieraniem polskiej medycyny. Od 1991 roku był kierownikiem specjalizacji ponad 100 lekarzy. Za osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla miasta Bydgoszczy oraz "Przyjaciel Dziecka".

- Wiadomość o śmierci Pana dyrektora przyjmujemy z wielkim smutkiem - mówiła w rozmowie z Patrycją Malinowską dr Katarzyna Dylewska, lekarz specjalista w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy.

Dr Edward Latos nazywany był bydgoskim doktorem Judymem. Zmarł w wieku 96 lat.
Dr Edwarda Latosa wspomina dr Katarzyna Dylewska, lekarz specjalista w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-05-26, godz. 10:38 Jesteś niepełnosprawny i chcesz głosować? Zadzwoń po transport! Niepełnosprawni mogą korzystać z darmowego transportu na wybory. Samochody przystosowane do przewozu osób z dysfunkcjami ruchu jeżdżą np. po Toruniu od 8:30. ... » więcej 2019-05-26, godz. 09:31 Uhonorowani rolnicy, przedsiębiorcy i naukowcy związani z rolnictwem Najlepsi kujawsko-pomorscy rolnicy, laureaci dorocznych konkursów Rolnik Pomorza i Kujaw oraz biznesmeni współpracujący z rolnictwem także naukowcy uczelni ro ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:30 Dołączyli do grona księży Czterech diakonów: Jakub Fotin, Łukasz Kucharski, Bartosz Marut i Igor Wichrowski przyjęło w bydgoskiej katedrze święcenia kapłańskie. » więcej 2019-05-25, godz. 17:00 Jak pomóc i łagodzić ból pacjentów i ich rodzin. Konferencja Medycyny Paliatywnej w Toruniu Współpraca specjalistów i wymiana doświadczeń. Taki jest cel Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej w Toruniu. Wydarzenie odbywa się po raz 19. i jak ... » więcej 2019-05-25, godz. 16:56 Policja odkryła składowisko odpadów chemicznych koło Radziejowa Policja i prokuratura prowadzą czynności na odkrytym składowisku odpadów w Topólce koło Radziejowa. Na terenie przedsiębiorstwa zajmującego się obróbką drewna ... » więcej 2019-05-25, godz. 15:30 Młodzieżowi mistrzowie pierwszej pomocy rywalizowali w Bydgoszczy Musieli pomóc między innymi poparzonemu nastolatkowi, czy kobiecie z bólem w klatce piersiowej. W Bydgoszczy młodzież rywalizowała w Mistrzostwach Pierwszej P ... » więcej 2019-05-25, godz. 14:05 Wsiąść do pociągu... Tu się nie da, ale zobaczyć warto! Pociągi, zwrotnice, stacje kolejowe i semafory. Wszystko to można oglądać w Toruniu, ale w wersji mini. Pociągi nie tylko jadą, ale też wydają odgłosy i komun ... » więcej 2019-05-25, godz. 13:00 Z Pawłem Wojciechowskim każdy bałagan da się przeskoczyć! [wideo] Mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski złapał w sobotę chwytak do zbierania śmieci. Wraz z grupą bydgoszczan wziął udział we wspólnym sprzątaniu m ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:45 Znamiona na skórze trzeba badać! By nie było za późno! Bydgoszczanie mogą sprawdzić swoje znamiona na skórze. W Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Antoniego Jurasza trwają bezpłatne badania i konsultacje z lekarzami. ... » więcej 2019-05-25, godz. 07:30 Napoleon, De Mono i inne atrakcje na Święcie Starego Fordonu Można podziwiać modele kolejek i samolotów, zrobić zakupy na jarmarku, oddać krew wraz z motocyklistami i spotkać się z Napoleonem. To tylko niektóre z atrakc ... » więcej
1234567