Poniedziałek, 20 maja 2019 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem.
Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem.
Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-18, 16:19 Maciej Wilkowski/Redakcja

Grudziądz dostał miliony od marszałka, Bydgoszcz też się domaga

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Łukasz Krupa - wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego krytykuje marszałka za sposób, jaki w udzielił pomocy finansowej dla Grudziądza. Z kolei prezydent Rafał Bruski domaga się podobnego zastrzyku finansowego dla Bydgoszczy.
W poniedziałek sejmik województwa zdecydował o pomocy finansowej w formie dotacji celowej w wysokości 4,5 mln zł na modernizację sali widowiskowej i sceny teatru oraz pomieszczeń socjalnych w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Ta forma wsparcia dla miasta, które ma poważne problemy finansowe i na samą bieżącą działalność tamtejszemu ratuszowi brakuje kilkudziesięciu milionów - nie podoba się radnemu województwa i wiceprzewodniczącemu sejmiku Łukaszowi Krupie.

- Nie można prowadzić pewnego rodzaju fikcji - mówi Łukasz Krupa. - Rozumiem, że jeżeli do marszałka województwa wpływa prośba o pomoc, to musi ją rozważyć. Radni jednak powinni mieć komfort oceny uchwały, którą muszą przyjąć. Chcielibyśmy poznać sytuację finansową miasta, żeby wiedzieć czy te pieniądze naprawdę pomogą, czy będą tylko doraźnym rozwiązaniem. Nie powinno to być rzucane na dwa dni przed sesją, bo w ten sposób stawia się radnych pod ścianą - dodaje.

Łukaszowi Krupie nie podoba się też sama uchwała. - Dotyczy refinansowania wkładu własnego w inwestycję, która została już zrealizowana, ale nie rozliczona, czyli tak naprawdę szuka się pewnego rodzaju furtki - tłumaczy. - Co do pomagania nie mam wątpliwości, ale przecież wiele samorzadów potrzebuje takiej pomocy finansowej.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski już zapowiedział, że też zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze.
- Nie godzę się, by wyrywkowo i "ad hoc" takie działania były podejmowane, bo to oznacza, że część pieniędzy, które trafią do Grudziądza, to środki mieszkańców Bydgoszczy - mówi Rafał Bruski. - Dlatego złożę wniosek o pomoc dla Bydgoszczy w kwocie adekwatnej, jaką dostał Grudziądz. Po przeliczeniu na liczbę mieszkańców to jest 16,5 mln zł - zapowiada prezydent.

Po konferencji Rafała Bruskiego i Łukasza Krupy swój komentarz wysłał do mediów marszałek Piotr Całbecki. - Wsparcie, którego udzieliliśmy na modernizację Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu było zasadne. Miastu i mieszkańcom ta instytucja jest bowiem bardzo potrzebna - napisał. - Szkoda, że pan radny Łukasz Krupa i prezydent Rafał Bruski nie dostrzegają 37 milionów złotych, które co roku przekazujemy na utrzymanie wojewódzkich instytucji kultury w Bydgoszczy: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Jak też 200 milionów złotych zaplanowanych na rozbudowę opery i filharmonii. Zamiast oczekiwać kolejnego finansowego wsparcia od samorządu województwa warto zaapelować do radnych Bydgoszczy o solidarne wsparcie dla Grudziądza, którego to miasto bardzo teraz potrzebuje - dodał.
Relacja Macieja Wilkowskiego

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 15:31 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Uroczystość w Paterku. Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach! Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Pytania do posła Krzysztofa Brejzy i Radosława Sikorskiego. O co pyta Przemysław Przybylski? Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej 2019-05-20, godz. 09:55 Czy wreszcie będziemy oddychać czystszym powietrzem? Duże zainteresowanie dofinansowaniem wymiany pieców Program Czyste Powietrze cieszy się wielką popularnością. Od września podpisano już w naszym regionie ponad 1000 umów na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła ... » więcej 2019-05-20, godz. 07:00 Zakwaszenie organizmu, zespół chronicznego zmęczenia? Serio? W najbliższą środę, 22 maja, lek. Szymon Suwała, w ramach cyklu „Medyczna środa” zaprasza na wykład, pt. „O chorobach prawdziwych i nieprawdziwych - obalamy m ... » więcej 2019-05-20, godz. 00:00 Złote medale za wynalazki naukowców z bydgoskich uczelni! Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych i wkład do wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami okołostawowymi, czyli przedmioty wymyślone i opatentowane prz ... » więcej 2019-05-19, godz. 17:30 Janusz Korwin-Mikke chce przekonać ludzi, którzy mają dość tego, co jest Regionalni kandydaci Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego szukali wyborców w Toruniu: - Niesiemy Europie wolność nadzieję i ś ... » więcej 2019-05-19, godz. 16:36 Częściej na Motoarenie jeżdżą żużlowcy. Tym razem tor zajęli rowerzyści [galeria] Rodzinny Piknik Rowerowy odbył się w Toruniu z okazji jubileuszu dziesięciolecia Motoareny. Chętnych do poczucia się jak zawodnik, nie brakowało. Kusił i tor, ... » więcej
1234567