Niedziela, 23 lutego 2020 r.   Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-18, 16:19 Maciej Wilkowski/Redakcja

Grudziądz dostał miliony od marszałka, Bydgoszcz też się domaga

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Łukasz Krupa - wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego krytykuje marszałka za sposób, jaki w udzielił pomocy finansowej dla Grudziądza. Z kolei prezydent Rafał Bruski domaga się podobnego zastrzyku finansowego dla Bydgoszczy.
W poniedziałek sejmik województwa zdecydował o pomocy finansowej w formie dotacji celowej w wysokości 4,5 mln zł na modernizację sali widowiskowej i sceny teatru oraz pomieszczeń socjalnych w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Ta forma wsparcia dla miasta, które ma poważne problemy finansowe i na samą bieżącą działalność tamtejszemu ratuszowi brakuje kilkudziesięciu milionów - nie podoba się radnemu województwa i wiceprzewodniczącemu sejmiku Łukaszowi Krupie.

- Nie można prowadzić pewnego rodzaju fikcji - mówi Łukasz Krupa. - Rozumiem, że jeżeli do marszałka województwa wpływa prośba o pomoc, to musi ją rozważyć. Radni jednak powinni mieć komfort oceny uchwały, którą muszą przyjąć. Chcielibyśmy poznać sytuację finansową miasta, żeby wiedzieć czy te pieniądze naprawdę pomogą, czy będą tylko doraźnym rozwiązaniem. Nie powinno to być rzucane na dwa dni przed sesją, bo w ten sposób stawia się radnych pod ścianą - dodaje.

Łukaszowi Krupie nie podoba się też sama uchwała. - Dotyczy refinansowania wkładu własnego w inwestycję, która została już zrealizowana, ale nie rozliczona, czyli tak naprawdę szuka się pewnego rodzaju furtki - tłumaczy. - Co do pomagania nie mam wątpliwości, ale przecież wiele samorzadów potrzebuje takiej pomocy finansowej.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski już zapowiedział, że też zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze.
- Nie godzę się, by wyrywkowo i "ad hoc" takie działania były podejmowane, bo to oznacza, że część pieniędzy, które trafią do Grudziądza, to środki mieszkańców Bydgoszczy - mówi Rafał Bruski. - Dlatego złożę wniosek o pomoc dla Bydgoszczy w kwocie adekwatnej, jaką dostał Grudziądz. Po przeliczeniu na liczbę mieszkańców to jest 16,5 mln zł - zapowiada prezydent.

Po konferencji Rafała Bruskiego i Łukasza Krupy swój komentarz wysłał do mediów marszałek Piotr Całbecki. - Wsparcie, którego udzieliliśmy na modernizację Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu było zasadne. Miastu i mieszkańcom ta instytucja jest bowiem bardzo potrzebna - napisał. - Szkoda, że pan radny Łukasz Krupa i prezydent Rafał Bruski nie dostrzegają 37 milionów złotych, które co roku przekazujemy na utrzymanie wojewódzkich instytucji kultury w Bydgoszczy: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Jak też 200 milionów złotych zaplanowanych na rozbudowę opery i filharmonii. Zamiast oczekiwać kolejnego finansowego wsparcia od samorządu województwa warto zaapelować do radnych Bydgoszczy o solidarne wsparcie dla Grudziądza, którego to miasto bardzo teraz potrzebuje - dodał.
Relacja Macieja Wilkowskiego

Wiadomości lokalne

2020-02-22, godz. 19:50 Nasz informatyczny geniusz - idealny jako bohater lekcji historii i informatyki Konstruktor, informatyk i elektronik, ale także żołnierz Szarych Szeregów w batalionie Zośka. W 10. rocznicę śmierci w Toruniu wspominano inż. Jacka Karpiński ... » więcej 2020-02-22, godz. 18:00 Relikwie księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego w Inowrocławiu Dwudniowe uroczystości wprowadzenia relikwii błogosławionego ks. podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny rozpoc ... » więcej 2020-02-22, godz. 17:05 To się nazywa: zostawić kogoś na lodzie. Torbyd zapraszał do nocy! Jak bezpiecznie stawiać pierwsze kroki na łyżwach - można się tego było przez całą sobotę (22.02.) uczyć na bydgoskim Torbydzie. Organizator Dnia Otwartego na ... » więcej 2020-02-22, godz. 16:50 Odnaleziono ciało mężczyzny, który w piątek (21.02.) utonął w Piechcinie Według świadków, 23 - letni mieszkaniec powiatu inowrocławskiego, spadł z wysokiej na kilkanaście metrów skarpy do zbiornika wodnego. Poszukiwania jego ciała ... » więcej 2020-02-22, godz. 16:38 Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańs ... » więcej 2020-02-22, godz. 14:15 Wiosenne porządki nad wodą - usuwanie mułu, gałęzi, śmieci Rzeki, kanały, strugi do kontroli! Bydgoski Zespół Wsparcia Technicznego wziął się ostro do roboty, żeby woda mogła płynąć wartka strugą. » więcej 2020-02-22, godz. 13:00 Huk, kurz, pył - kamienica przy rondzie Bernardyńskim znika z powierzchni ziemi (zdjęcia) O tej rozbiórce było głośno od kilku tygodni. Udało się nam pojawić na miejscu w chwili, gdy rozpoczęła się totalna demolka. W tym miejscu powstanie nowa jezd ... » więcej 2020-02-22, godz. 12:15 Klienci murem za piekarnią Bigońskich! Pieczywo kupują, petycję podpisują Kilkuset mieszkańców bydgoskiego Śródmieścia, ale i odleglejszych osiedli, w sobotę (22.02.) od rana podpisywało się pod petycją w obronie najstarszej bydgosk ... » więcej 2020-02-22, godz. 10:03 Mieli po 16 lat, ginęli jeden po drugim. Spotkanie z powstańcem warszawskim Jak wyglądało życie podczas wojny? O tym opowiedział młodzieży z regionu Artur Piechna - powstaniec warszawski. » więcej 2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej
1234567