Niedziela, 31 maja 2020 r.   Imieniny: Anieli, Petronel
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Longinówka
2018-12-18, 16:19 Maciej Wilkowski/Redakcja

Grudziądz dostał miliony od marszałka, Bydgoszcz też się domaga

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Łukasz Krupa - wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego krytykuje marszałka za sposób, jaki w udzielił pomocy finansowej dla Grudziądza. Z kolei prezydent Rafał Bruski domaga się podobnego zastrzyku finansowego dla Bydgoszczy.
W poniedziałek sejmik województwa zdecydował o pomocy finansowej w formie dotacji celowej w wysokości 4,5 mln zł na modernizację sali widowiskowej i sceny teatru oraz pomieszczeń socjalnych w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Ta forma wsparcia dla miasta, które ma poważne problemy finansowe i na samą bieżącą działalność tamtejszemu ratuszowi brakuje kilkudziesięciu milionów - nie podoba się radnemu województwa i wiceprzewodniczącemu sejmiku Łukaszowi Krupie.

- Nie można prowadzić pewnego rodzaju fikcji - mówi Łukasz Krupa. - Rozumiem, że jeżeli do marszałka województwa wpływa prośba o pomoc, to musi ją rozważyć. Radni jednak powinni mieć komfort oceny uchwały, którą muszą przyjąć. Chcielibyśmy poznać sytuację finansową miasta, żeby wiedzieć czy te pieniądze naprawdę pomogą, czy będą tylko doraźnym rozwiązaniem. Nie powinno to być rzucane na dwa dni przed sesją, bo w ten sposób stawia się radnych pod ścianą - dodaje.

Łukaszowi Krupie nie podoba się też sama uchwała. - Dotyczy refinansowania wkładu własnego w inwestycję, która została już zrealizowana, ale nie rozliczona, czyli tak naprawdę szuka się pewnego rodzaju furtki - tłumaczy. - Co do pomagania nie mam wątpliwości, ale przecież wiele samorzadów potrzebuje takiej pomocy finansowej.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski już zapowiedział, że też zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze.
- Nie godzę się, by wyrywkowo i "ad hoc" takie działania były podejmowane, bo to oznacza, że część pieniędzy, które trafią do Grudziądza, to środki mieszkańców Bydgoszczy - mówi Rafał Bruski. - Dlatego złożę wniosek o pomoc dla Bydgoszczy w kwocie adekwatnej, jaką dostał Grudziądz. Po przeliczeniu na liczbę mieszkańców to jest 16,5 mln zł - zapowiada prezydent.

Po konferencji Rafała Bruskiego i Łukasza Krupy swój komentarz wysłał do mediów marszałek Piotr Całbecki. - Wsparcie, którego udzieliliśmy na modernizację Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu było zasadne. Miastu i mieszkańcom ta instytucja jest bowiem bardzo potrzebna - napisał. - Szkoda, że pan radny Łukasz Krupa i prezydent Rafał Bruski nie dostrzegają 37 milionów złotych, które co roku przekazujemy na utrzymanie wojewódzkich instytucji kultury w Bydgoszczy: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Jak też 200 milionów złotych zaplanowanych na rozbudowę opery i filharmonii. Zamiast oczekiwać kolejnego finansowego wsparcia od samorządu województwa warto zaapelować do radnych Bydgoszczy o solidarne wsparcie dla Grudziądza, którego to miasto bardzo teraz potrzebuje - dodał.
Relacja Macieja Wilkowskiego

Wiadomości lokalne

2020-05-31, godz. 17:29 „Dość kłótni i sporów” Apel podczas obchodów Święta Ludowego w Bydgoszczy Dziś Zielone Świątki, święto ludowców. Z tej okazji przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego z regionu złożyli w Bydgoszczy kwiaty pod pomnikiem Wincent ... » więcej 2020-05-31, godz. 14:46 Petycja w sprawie umożliwienia porodów rodzinnych w szpitalu w Toruniu W takiej chwili kobieta nie może być sama. Potrzebuje wsparcia najbliższej osoby i trzeba jej to umożliwić - piszą autorki internetowej petycji do dyrekcji Wo ... » więcej 2020-05-31, godz. 12:43 Słodkie wakacje w Żninie? Cukrownia jest teraz hotelem [zdjęcia] 110 lat produkowała cukier i dawała zatrudnienie wielu pokoleniom Pałuczan. Od jutra, po trzech latach przebudowy, wypoczywać w niej będą, takie przynajmniej ... » więcej 2020-05-31, godz. 06:00 Rząd znosi kolejne obostrzenia, biskupi znoszą dyspensję Biskupi z regionu znoszą dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnym mszach świętych. » więcej 2020-05-30, godz. 17:58 Kujawsko-Pomorskie: 13 kolejnych osób wygrało z koronawirusem Służby wojewody poinformowały w sobotę po południu o kolejnych 13 ozdrowieńcach. W ciągu minionej doby w woj. kujawsko-pomorskim nie zanotowano żadnego nowego ... » więcej 2020-05-30, godz. 15:30 Jak powstał Myślęcinek? Kolejny wirtualny spacer po Bydgoszczy [wideo] Historię Myślęcinka, czyli największego parku miejskiego w Polsce można było poznać uczestnicząc w kolejnym wirtualnym spacerze po Bydgoszczy. » więcej 2020-05-30, godz. 13:55 Prezydent Torunia: Osobny ZIT to egoizm ze strony Bydgoszczy - To smutny pomysł, żeby nie tworzyć wspólnego ZIT-u - powiedział prezydent Torunia odnosząc się do propozycji prezydenta Bydgoszczy. Rafał Bruski chce tworzy ... » więcej 2020-05-30, godz. 12:01 Burmistrz rapuje. Dziękuje medykom i zaprasza kuracjuszy do Ciechocinka [wideo] Burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz wziął udział w ogólnopolskiej akcji #hot16challenge2. Przy okazji wsparcia dla medyków promuje opustoszały z powodu e ... » więcej 2020-05-30, godz. 07:27 Budowa na Kujawskiej: duże zmiany. Kierowcy, piesi uważajcie! [grafiki, wideo] Kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystąpił do prac na odcinkach, po których dotąd po ... » więcej 2020-05-30, godz. 07:20 Kandydaci grają i śpiewają...na nagraniach! Pierwsza taka rekrutacja w historii uczelni Akademia Muzyczna w Bydgoszczy wkracza w gorący czas rekrutacji i egzaminów. A gorąco będzie i na internetowych łączach, i w koncertowych salach, niestety, z ... » więcej
1234567