Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-18, 16:19 Maciej Wilkowski/Redakcja

Grudziądz dostał miliony od marszałka, Bydgoszcz też się domaga

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (z prawej, z lewej - Łukasz Krupa) już zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze/fot. Maciej Wilkowski
Łukasz Krupa - wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego krytykuje marszałka za sposób, jaki w udzielił pomocy finansowej dla Grudziądza. Z kolei prezydent Rafał Bruski domaga się podobnego zastrzyku finansowego dla Bydgoszczy.
W poniedziałek sejmik województwa zdecydował o pomocy finansowej w formie dotacji celowej w wysokości 4,5 mln zł na modernizację sali widowiskowej i sceny teatru oraz pomieszczeń socjalnych w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Ta forma wsparcia dla miasta, które ma poważne problemy finansowe i na samą bieżącą działalność tamtejszemu ratuszowi brakuje kilkudziesięciu milionów - nie podoba się radnemu województwa i wiceprzewodniczącemu sejmiku Łukaszowi Krupie.

- Nie można prowadzić pewnego rodzaju fikcji - mówi Łukasz Krupa. - Rozumiem, że jeżeli do marszałka województwa wpływa prośba o pomoc, to musi ją rozważyć. Radni jednak powinni mieć komfort oceny uchwały, którą muszą przyjąć. Chcielibyśmy poznać sytuację finansową miasta, żeby wiedzieć czy te pieniądze naprawdę pomogą, czy będą tylko doraźnym rozwiązaniem. Nie powinno to być rzucane na dwa dni przed sesją, bo w ten sposób stawia się radnych pod ścianą - dodaje.

Łukaszowi Krupie nie podoba się też sama uchwała. - Dotyczy refinansowania wkładu własnego w inwestycję, która została już zrealizowana, ale nie rozliczona, czyli tak naprawdę szuka się pewnego rodzaju furtki - tłumaczy. - Co do pomagania nie mam wątpliwości, ale przecież wiele samorzadów potrzebuje takiej pomocy finansowej.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski już zapowiedział, że też zwróci się do marszałka województwa o dodatkowe pieniądze.
- Nie godzę się, by wyrywkowo i "ad hoc" takie działania były podejmowane, bo to oznacza, że część pieniędzy, które trafią do Grudziądza, to środki mieszkańców Bydgoszczy - mówi Rafał Bruski. - Dlatego złożę wniosek o pomoc dla Bydgoszczy w kwocie adekwatnej, jaką dostał Grudziądz. Po przeliczeniu na liczbę mieszkańców to jest 16,5 mln zł - zapowiada prezydent.

Po konferencji Rafała Bruskiego i Łukasza Krupy swój komentarz wysłał do mediów marszałek Piotr Całbecki. - Wsparcie, którego udzieliliśmy na modernizację Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu było zasadne. Miastu i mieszkańcom ta instytucja jest bowiem bardzo potrzebna - napisał. - Szkoda, że pan radny Łukasz Krupa i prezydent Rafał Bruski nie dostrzegają 37 milionów złotych, które co roku przekazujemy na utrzymanie wojewódzkich instytucji kultury w Bydgoszczy: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Jak też 200 milionów złotych zaplanowanych na rozbudowę opery i filharmonii. Zamiast oczekiwać kolejnego finansowego wsparcia od samorządu województwa warto zaapelować do radnych Bydgoszczy o solidarne wsparcie dla Grudziądza, którego to miasto bardzo teraz potrzebuje - dodał.
Relacja Macieja Wilkowskiego

Wiadomości lokalne

2019-05-22, godz. 20:32 Serce miasta bez spalin i ryku silników. Tak zdecydowali mieszkańcy Starego Rynku bez samochodów chcą uczestnicy konsultacji społecznych w Bydgoszczy. Za taką opcją opowiedziała się zdecydowana większość autorów opinii. Głosow ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:53 Wanda Nowicka na rondzie Jagiellonów. W tym miejscu niepełnosprawni zawracają... O wprowadzenie kolejnych rozwiązań ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym apelowała w Bydgoszczy Wanda Nowicka, „jedynka' na regionalne liście Wiosny w e ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:18 O uzdrawianiu relacji lekarz - pacjent opowie w sobotę (25.05.) gość z Norwegii Profesor P » więcej 2019-05-22, godz. 16:36 Są miejsca i pieniądze, a dzieci niewiele. Uzdrowiska czekają na małych pacjentów Na konferencji, pt. „Samorząd dzieciom”, która odbyła się w toruńskim Urzędzie Marszałkowskim, spotkali się w sprawie zdrowia najmłodszych pacjentów samorządo ... » więcej 2019-05-22, godz. 15:35 Wyremontują alejki i powieszą hamaki. W Parku Tysiąclecia wszystko będzie jak nowe Park Tysiąclecia na lewobrzeżu Torunia przejdzie rewitalizację. Będą nowe alejki parkowe, ławki, stojaki na rowery, a w części wypoczynkowej hamaki i leżaki. » więcej 2019-05-22, godz. 15:03 Na górze Mikołaj Kopernik, na dole Zbigniew Girzyński, a w tle kampania wyborcza Infrastruktura, gospodarka oraz inwestycje w kulturę i człowieka - tym, między innymi, chce zająć się dr Zbigniew Girzyński, kandydat listy Prawa i Sprawiedli ... » więcej 2019-05-22, godz. 14:15 Lekarze zbadają twoje znamiona za darmo. „Biała Sobota” w Bydgoszczy Bydgoszczanie będą  mogli skontrolować swoje znamiona. W ramach „Białej Soboty” specjaliści będą wykonywać badania dermatoskopowe w kierunku wykrycia czerniak ... » więcej 2019-05-22, godz. 13:46 Poseł Tomasz Latos: Trzeba wypromować województwo w Unii Europejskiej - Chcę zabiegać o to, by nasze piękne województwo promowane było w Brukseli i Strasburgu - zapewniał podczas konferencji przy pomniku Kopernika w Toruniu pose ... » więcej 2019-05-22, godz. 13:14 O pieniądzach, prawie czy sojuszach. Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK [wideo] Ostatnia debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbyła się w środę (22 maja) w Polskim Radiu PiK. Wszystkie cztery można obejrzeć ... » więcej 2019-05-22, godz. 13:04 Reforma edukacji drogo kosztowała. Bydgoski ratusz: „Niech rząd za to płaci” Prawie 3,5 mln zł zapłaty od rządu domaga się Urząd Miasta Bydgoszczy za reformę edukacji. » więcej
1234567