Poniedziałek, 24 czerwca 2019 r.   Imieniny: Jana, Danuty / Nadano pierwszy odcinek Pokrzyw nad Brdą (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-17, 14:00 Tomasz Gronet/Redakcja

58 mln zł na inwestycje. Przyjęty budżet Inowrocławia na 2019 r.

Sesja budżetowa inowrocławskiej rady miejskiej. Fot. Nadesłane
Sesja budżetowa inowrocławskiej rady miejskiej. Fot. Nadesłane
Radni Inowrocławia stosunkiem głosów 14:5 uchwalili budżet miasta na 2019 r.
- Budżet gwarantuje stabilną gospodarkę finansami w przyszłym roku i rozwój dla miasta. 58 mln zł jest zapisane na inwestycje. Inwestycją strategiczną będzie budowa ulicy łączącej Marulewską z Szymborską, a także przebudowa ulicy Magazynowej. Zapewnione są środki na kontynuację wymiany taboru autobusowego i budowę ścieżek rowerowych - powiedziała Grażyna Filipiak, skarbnik Inowrocławia.

Kontynuowana będzie inwestycja na Starym Mieście polegająca na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej. Jak co roku, sporo pieniędzy pochłoną remonty w inowrocławskich szkołach, przedszkolach i żłobkach. W planach jest też remont kapitalny odkrytego basenu oraz budowa wodnego miniplacu zabaw, będą nowe siłownie terenowe oraz place zabaw. W przyszłym roku ma także powstać kynopark.

Miasto ma też w planach modernizację 14 budynków komunalnych, montaż nowych kamer, które będą włączone do miejskiego systemu monitoringu.

Przeciwko przyjęciu projektu budżetu byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie podoba nam się przede wszystkim styl i filozofia zarządzania finansami miasta. To, z czym mamy do czynienia w Inowrocławiu to zwykłe rolowanie długu, czyli zaciąganie nowych kredytów na spłatę starych. Kiedyś ktoś te długi będzie musiał spłacić. Niestety w budżecie na 2019 r. zapisane jest 24,5 mln zł na zaciągnięcie kredytu na spłatę starych kredytów i deficyt budżetu miasta - powiedział Marcin Wroński, przewodniczący klubu PiS w inowrocławskiej radzie miejskiej.

- Każdy ma prawo swojej interpretacji zapisów budżetowych, ale wiadomo, że inwestycji nie robi się za gotówkę tylko finansuje się je środkami pozyskanymi na przykład z kredytów albo z obligacji. Budżet jest zrównoważony, nie ma tutaj żadnej spirali zadłużenia. Od lat słyszymy to same zarzuty, a jednak z naszym budżetem nic się nie dzieje. Jeżeli zaciągamy jakieś inne kredyty to po to, żeby spłacić poprzednie, ale dostajemy je na korzystniejszych warunkach - ripostuje Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia.

Dochody Inowrocławia w 2019 roku zaplanowano na 354,5 mln zł.

Z kolei jednogłośnie radni miasta zgodzili się na przejęcie od powiatu inowrocławskiego zarządzania strefą płatnego parkowania na drogach powiatowych w centrum miasta. Oznacza to, że od 2019 r. w Inowrocławiu obowiązywać będzie jedna strefa płatnego parkowania.
Przyjęty budżet Inowrocławia na 2019 r. (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-06-24, godz. 17:48 Z kartą EKUZ, masz w wakacje luz od problemów z leczeniem za granicą Coraz więcej mieszkańców regionu chce mieć kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej - jadąc za granicę - jesteśmy traktowani ... » więcej 2019-06-24, godz. 16:10 Ostatnie pożegnanie generała Zbigniewa Nowka [galeria] W kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy odbyła się msza żałobna generała Zbigniewa Nowka. Był szefem Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji W ... » więcej 2019-06-24, godz. 15:28 Policyjna pamięć absolutna. Śledczy rozpoznał młodą uciekinierkę Policjant z Brodnicy, w czasie wolnym od służby, na zakupach, zatrzymał poszukiwaną nastolatkę. Nie było jej w domu...od roku. » więcej 2019-06-24, godz. 15:05 Kto usunie plamy z bydgoskiego Starego Rynku? Siedem lat gwarancji po remoncie Stary Rynek ma siedmioletnią gwarancję - dowiedziało się Polskie Radio PiK.  Tyle czasu ma wykonawca na usunięcie ewentualnych usterek. » więcej 2019-06-24, godz. 14:10 Wakacyjna praca dla młodych. W Bydgoszczy chętnych więcej niż ofert Prace przy inwentaryzacji, pomocnicze w handlu i przy rozbiórce stanowisk reklamowych - między innymi tym zajmują się młodzi ludzie, podejmujący wakacyjną pra ... » więcej 2019-06-24, godz. 13:16 Urzędnicy mieli płacić wójtowi za premie. Akt oskarżenia także dla byłej sekretarz gminy Była sekretarz gminy Białe Błota Agnieszka P. wkrótce stanie przed sądem. Prokurator zarzuca jej przestępstwa urzędnicze, za które grozi nawet 10 lat więzieni ... » więcej 2019-06-24, godz. 12:30 Sala im. generała Zbigniewa Nowka. Odsłonili pamiątkową tablicę w Toruniu Generał Zbigniew Nowek jest od dziś patronem sali 208 Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, w której odbywają się posiedzenia zarządu województwa. » więcej 2019-06-24, godz. 09:55 Przeżyły wojnę, doczekały się praprawnuków. Medale dla stulatek z regionu Stuletnie mieszkanki regionu - Helena Spalding z Górzna w powiecie brodnickim i Janina Górska ze Złotopola w powiecie lipnowskim - odebrały w weekend z rąk cz ... » więcej 2019-06-24, godz. 08:03 W weekend 28-29 czerwca warto zostać w mieście. Stary Rynek otworzy się z pompą! Dwa dni uciech, muzykowania i pokazów wszelakich. Taką niespodziankę miasto przygotowało mieszkańcom, z okazji oficjalnego otwarcia odnowionego Starego Rynku. » więcej 2019-06-23, godz. 18:54 Fajansowy talerz z 1985 roku i inne skarby. Targ staroci we Włocławku We Włocławku odbywały się 26. Targi Zabytków, czyli doroczny miejski rynek staroci. » więcej
1234567