Wtorek, 19 lutego 2019 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-17, 14:00 Tomasz Gronet/Redakcja

58 mln zł na inwestycje. Przyjęty budżet Inowrocławia na 2019 r.

Sesja budżetowa inowrocławskiej rady miejskiej. Fot. Nadesłane
Sesja budżetowa inowrocławskiej rady miejskiej. Fot. Nadesłane
Radni Inowrocławia stosunkiem głosów 14:5 uchwalili budżet miasta na 2019 r.
- Budżet gwarantuje stabilną gospodarkę finansami w przyszłym roku i rozwój dla miasta. 58 mln zł jest zapisane na inwestycje. Inwestycją strategiczną będzie budowa ulicy łączącej Marulewską z Szymborską, a także przebudowa ulicy Magazynowej. Zapewnione są środki na kontynuację wymiany taboru autobusowego i budowę ścieżek rowerowych - powiedziała Grażyna Filipiak, skarbnik Inowrocławia.

Kontynuowana będzie inwestycja na Starym Mieście polegająca na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej. Jak co roku, sporo pieniędzy pochłoną remonty w inowrocławskich szkołach, przedszkolach i żłobkach. W planach jest też remont kapitalny odkrytego basenu oraz budowa wodnego miniplacu zabaw, będą nowe siłownie terenowe oraz place zabaw. W przyszłym roku ma także powstać kynopark.

Miasto ma też w planach modernizację 14 budynków komunalnych, montaż nowych kamer, które będą włączone do miejskiego systemu monitoringu.

Przeciwko przyjęciu projektu budżetu byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie podoba nam się przede wszystkim styl i filozofia zarządzania finansami miasta. To, z czym mamy do czynienia w Inowrocławiu to zwykłe rolowanie długu, czyli zaciąganie nowych kredytów na spłatę starych. Kiedyś ktoś te długi będzie musiał spłacić. Niestety w budżecie na 2019 r. zapisane jest 24,5 mln zł na zaciągnięcie kredytu na spłatę starych kredytów i deficyt budżetu miasta - powiedział Marcin Wroński, przewodniczący klubu PiS w inowrocławskiej radzie miejskiej.

- Każdy ma prawo swojej interpretacji zapisów budżetowych, ale wiadomo, że inwestycji nie robi się za gotówkę tylko finansuje się je środkami pozyskanymi na przykład z kredytów albo z obligacji. Budżet jest zrównoważony, nie ma tutaj żadnej spirali zadłużenia. Od lat słyszymy to same zarzuty, a jednak z naszym budżetem nic się nie dzieje. Jeżeli zaciągamy jakieś inne kredyty to po to, żeby spłacić poprzednie, ale dostajemy je na korzystniejszych warunkach - ripostuje Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia.

Dochody Inowrocławia w 2019 roku zaplanowano na 354,5 mln zł.

Z kolei jednogłośnie radni miasta zgodzili się na przejęcie od powiatu inowrocławskiego zarządzania strefą płatnego parkowania na drogach powiatowych w centrum miasta. Oznacza to, że od 2019 r. w Inowrocławiu obowiązywać będzie jedna strefa płatnego parkowania.
Przyjęty budżet Inowrocławia na 2019 r. (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-02-19, godz. 06:00 Zdemolowali przystanek w Grudziądzu. Zarejestrował ich miejski monitoring Wandale, którzy zdemolowali przystanek komunikacji publicznej w Grudziądzu odpowiedzą przed sądem za popełnione przestępstwo. » więcej 2019-02-18, godz. 21:08 Profesjonalna opieka i wsparcie w ramach projektu "Dobry Dom" Z bezpłatnej pomocy specjalistów mogą skorzystać podopieczni Dziennego Domu Pobytu działającego przy toruńskiej Fundacji 'Łączymy Pokolenia'. » więcej 2019-02-18, godz. 20:15 Za nami Bydgoski Rok Dziedzictwa Przemysłowego. Działo się! Bydgoski Rok Dziedzictwa Przemysłowego podsumowano w Miejskim Centrum Kultury. Łącznie odbyło się prawie 270 imprez związanych z industrialną historią miasta. » więcej 2019-02-18, godz. 19:08 Kobieta-budowlaniec. Nowa szefowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu Joanna Elszkowska została nowym prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu. » więcej 2019-02-18, godz. 18:10 O problemach wsi i nie tylko. Spotkanie z cyklu "Razem dla Kujaw i Pomorza” Problemy z uzyskaniem unijnych dotacji na modernizację gospodarstw, ale też wsparcie finansowe dla spółek wodnych czy unijne zakazy stosowania niektórych środ ... » więcej 2019-02-18, godz. 17:48 Wybuch gazu w Toruniu. 1 osoba poszkodowana Do wybuchu butli z gazem doszło w mieszkaniu na 1. piętrze bloku przy ul. 63 Pułku Piechoty w Toruniu. Ucierpiał mężczyzna. Z oparzeniami twarzy i rąk został ... » więcej 2019-02-18, godz. 17:01 Radni m.in o stanie województwa kujawsko-pomorskiego Radni województwa przyjęli szczegółowe wymogi dotyczące raportu o stanie regionu. Taki dokument będzie przedstawiał zarząd przed sesją absolutoryjną. To efekt ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:17 Szpital Jurasza w Bydgoszczy odwołał zakaz odwiedzin pacjentów Znów można odwiedzać pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. 2 tygodnie temu z powodu świńskiej grypy w placówce wprow ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:29 Miał niebezpieczne odpady na działce. Trafił do sądu Proces Jarosława Ś. oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów chemicznych rozpoczął się w Sądzie Rejonowym w Toruniu. » więcej 2019-02-18, godz. 13:23 Ktoś Cię oszukał? Miałeś wypadek? Możesz zwrócić się o pomoc prawną Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do 24 lutego w sądach, prokuraturach, komendach policji, czy organizacjach pozarządowych udzi ... » więcej
1234567