Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-17, 13:00 Adriana Andrzejewska/Redakcja

Radni województwa porządkują tegoroczne finanse i zatwierdzają budżet na 2019 rok

Na dziś zaplanowano drugą sesję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego IV kadencji. Fot. Archiwum
Na dziś zaplanowano drugą sesję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego IV kadencji. Fot. Archiwum
Sprawy finansowe są najważniejszym punktem obrad poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Inwestycyjny i przyszłościowy – taki, zdaniem marszałka województwa, jest budżet województwa na 2019 r. Radni mają go przyjąć na sesji. Zdaniem opozycji w projekcie brakuje działań prorozwojowych dla przemysłu i gospodarki, ale nie tylko.

- Nie przewidziano podwyżek dla pracowników Urzędu Marszałkowskiego na zasadniczym poziomie. Jest to budżet, w którym po raz kolejny nie ma podwyżek dla pracowników Kultury. To jest budżet, w którym kumulują się zadania, głównie z RPO, które nie zostały zrealizowane w latach poprzednich. Jest budżet nadęty, przede wszystkim trudny do realizacji - powiedział Michał Krzemkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że województwo przygotowuje się do podwyżek w podległych mu instytucjach. Będzie to jednak proces, a nie jednorazowa podwyżka. Dodaje, że część przesunięć z tegorocznego budżetu była niezależna od zarządu. Dotyczy to zwłaszcza dróg.

- Przetargi wygrały firmy, które niestety nie sprawdzają się na placu budowy, są opóźnienia. Te inwestycje wielokrotnie przeprojektowywano. Podstawowym problemem dla tych firm jest wzrost kosztów realizacji inwestycji. My nie możemy zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych zwiększać wydatków na realizację tych zadań. Wciąż trwają negocjacje, perturbacje formalno-prawne, no i to skutkuje opóźnieniami - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Dochody w przyszłorocznym budżecie województwa kujawsko-pomorskiego zaplanowano na ponad 1,106 mld zł; wydatki na poziomie 1,126 mld zł, a deficyt ma wynieść 20 mln zł.

Radni prócz budżetu województwa na rok 2019 mają przyjąć wieloletnią prognozę finansową województwa na lata 2019–2038.

Pod głosowanie zostanie poddany projekt dotyczący stawek dotacji dla operatorów świadczących usługi w zakresie kolejowego publicznego transportu zbiorowego.

Zarząd województwa przygotował również projekt uchwały w sprawie programu ochrony przed hałasem dla odcinków kolejowych województwa kujawsko-pomorskiego, po których przejeżdża ponad 30 tysięcy pociągów rocznie. Program obejmuje analizę obszarów województwa, gdzie uciążliwość hałasu spowodowanego przez kolej jest największa. W celu ograniczenia poziomu hałasu na tych terenach proponuje się szereg rozwiązań technicznych, np. budowę osłon akustycznych, szlifowanie szyn, zastosowanie wkładek przyszynowych lub wskazuje kierunki działań, które pozwolą na ograniczenie hałasu w możliwie najwyższym stopniu. Uzyskanie zadowalających efektów w miejscach, gdzie pociągi przejeżdżają bezpośrednio w pobliżu zabudowy mieszkaniowej jest niezwykle trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego tak istotne jest w przyszłości właściwe planowanie przestrzenne.

Radni rozpatrzą również projekt uchwały w sprawie programu współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2019.

Sejmik zapozna się również ze stanem realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2017/2018 w 13 szkołach i placówkach oświatowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym.

Radni rozpatrzą i podejmą uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie statutu województwa, która dostosuje statut do zapisów znowelizowanej ustawy o samorządzie województwa.
Mówi Michał Krzemkowski
Mówi Piotr Całbecki

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 09:10 Matematyka bez tajemnic i zwiedzanie wydziałów. UTP otwiera drzwi Topnienie gwoździ, prymitywne zboża czy wiatrak holograficzny - o tym m.in. młodzi ludzie dowiedzą się w środę (22 stycznia) na Uniwersytecie Technologiczno-P ... » więcej 2020-01-22, godz. 08:06 Jakiej pracy chcą młodzi, a jaką oferuje rynek? Oto jest pytanie! W Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy odbyła się dyskusja i warsztaty dotyczące funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Jakie wnioski? Młodzi chcą robić ... » więcej 2020-01-22, godz. 07:03 Szkoła istnieje od 120 lat i ma zostać zlikwidowana. Będą walczyć, by tak się nie stało Burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński chce zlikwidować Zespół Szkół w Kłobi. Pismo w tej sprawie wysłał do Związku Nauczycielstwa Polskiego. » więcej 2020-01-21, godz. 21:26 Nie podoba się im pomysł przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu. Co na to mieszkańcy? Projekt przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu zawiera błędy i nie był konsultowany z mieszkańcami mówili dzisiaj na konferencji prasowej politycy Nowoczes ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:48 Awans Jarosława Wenderlicha. Został wiceprzewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Bydgoszczy, Jarosław Wenderlich został powołany przez premiera na wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów. Akt ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:23 Dlaczego na niektórych przystankach wiaty są, a na innych nie ma? My wiemy! Przejechać trasę szybko i w miarę wygodnie - to podstawowy cel pasażera komunikacji zbiorowej. Często trzeba też na tramwaj lub autobus poczekać. Nie zawsze j ... » więcej 2020-01-21, godz. 19:16 Ciąg dalszy sporu o organizację ruchu wokół Katedry w Bydgoszczy Droga wokół Katedry w Bydgoszczy od dziś jest „drogą pożarową”. Stanął tam znak, który do wjazdu uprawnia jedynie straż pożarną. » więcej 2020-01-21, godz. 18:17 Apelacja w sprawie wyroku dotyczącego tragedii na UTP w Bydgoszczy Bydgoska prokuratura odwołuje się od wyroku w sprawie tragedii na UTP w Bydgoszczy, której pokłosiem była śmierć trojga studentów. Nie zgadza się Sądem Okręgo ... » więcej 2020-01-21, godz. 17:19 Pomoc dla doktora Pawła Drojeckiego. Wkrótce pobranie komórek macierzystych Około 100 tysięcy złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego „Moc dla Pawła” w Arenie Toruń. Na rzecz chirurga ze stwardnieniem zanikowym boczny ... » więcej 2020-01-21, godz. 15:21 Tu 100 lat temu stało Wojsko Polskie. Chełmża też świętuje powrót do Macierzy - Powróciły twoje dzieci do domu - mówił w Chełmży marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas uroczystości powrotu miasta do wolnej Polski. » więcej
1234567