Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-07, 17:55 Monika Kaczyńska

By lepiej zrozumieć specyfikę dziecka z FASD

Dzieci z FASD mają duży problem z tym, by być dobrze odczytane przez otoczenie. Fot. ilustracyja/pixabay.com
Dzieci z FASD mają duży problem z tym, by być dobrze odczytane przez otoczenie. Fot. ilustracyja/pixabay.com
O wspieraniu dzieci z diagnozą FASD, czyli Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu, rozmawiali dziś specjaliści w Toruniu. Spotkanie było też okazją też okazja do podsumowania działań Centrum Diagnozy i Terapii FASD oraz czuwającego nad bardziej skuteczną i kompleksową pomocą pracownika kluczowego.
Na 400 tysięcy urodzonych w 2017 roku noworodków, ponad 4 tysięcy z nich było dotkniętych skutkami działania alkoholu w okresie życia płodowego. To więcej niż liczba dzieci, które urodziły się z zespołem Downa.

- To co jest u nas innowacyjne, to tzw. "pracownik kluczowy" - mówi Ewa Grobelska z Fundacji "Daj Szansę" i dodaje - To jest taki powołany pracownik, który ma mieć "klucz" do rodzin, ale jednocześnie otwierać drzwi do instytucji. Często się zdarza i do tej pory generalnie pomoc była tak prowadzona, że każdy profesjonalista mający do czynienia z dzieckiem z FASD zajmował się tym swoim poletkiem. My głosimy potrzebę interdyscyplinarnego wsparcia, czyli współpracy wszelkich instytucji, żeby ta pomoc była kompleksowa i żeby wszystkie instytucje zrozumiały specyfikę dziecka z FASD.

- Dzieci mają duży problem z tym, by być dobrze odczytane przez otoczenie. Dziecko, które w szkole notorycznie podpiera ściany bądź podpiera dłonią głowę w czasie pisania, to nie jest dziecko, które się nudzi ale to jest dziecko, które ma bardzo duże zaburzenia poczucia własnego ciała w polu grawitacyjnym. Nie jesteśmy nawet sobie w stanie wyobrazić, jakim trudem jest borykanie się z tym zjawiskiem na co dzień - mówi fizjoterapeuta, Justyna Malanowska-Mamrot.

Centrum Diagnozy i Terapii FASD działa w siedzibie Fundacji "Daj Szansę" przy ul. Piskorskiej w Toruniu.
O wspieraniu dzieci z diagnozą FASD, czyli Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu, rozmawiali dziś specjaliści w Toruniu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-11-20, godz. 20:34 "Człowiek nie rodzi się homoseksualistą". Medyczna środa na Collegium Medicum UMK Co zrobić kiedy dziecko urodzi się homoseksualne? - Nie jest to możliwe, ponieważ taki gen nie istnieje - mówił prof. dr hab. Tomasz Grzybowski na Collegium M ... » więcej 2019-11-20, godz. 19:41 Pomagają dzieciom, chorym i seniorom. To dla nich są Stalowe Anioły [lista nagrodzonych] Tworzą rodzinne domy dziecka, pomagają seniorom, osobom chorym, ubogim i niepełnosprawnym - dziś odebrali Stalowe Anioły, specjalne nagrody zarządu województw ... » więcej 2019-11-20, godz. 18:45 Lewicowi działacze kontra kurator oświaty. Poszło o głośny film "Nieplanowane" Sprzeciw wobec listu kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty wyrazili działacze lewicowych partii z regionu. Zaapelowali, by Marek Gralik przestał zachęcać uczn ... » więcej 2019-11-20, godz. 16:55 Sebastian Chmara wygrywa cywilny proces z właścicielem Tartaku Bydgoszcz Właściciel Tartaku Bydgoszcz winny zniesławienia i naruszenia dóbr osobistych byłego zastępcy prezydenta miasta Sebastiana Chmary. Taki wyrok zapadł w bydgosk ... » więcej 2019-11-20, godz. 16:03 Uszkodziła biura parlamentarzystów PiS. Sąd: Miała prawo wyrazić niezadowolenie Elżbieta P. oskarżona o uszkodzenie biur byłych parlamentarzystów PiS Krzysztofa Czabańskiego i Andrzeja Mioduszewskiego nie poniesie konsekwencji karnych. Ta ... » więcej 2019-11-20, godz. 15:18 Internowani w Chełmnie doczekali się sprawiedliwości. Wyrok dla dwóch generałów SB Po niemal 11 latach od chwili zgłoszenia przestępstwa do prokuratury i ponad 100 rozprawach, przed sądem zapadł w we wtorek w Warszawie prawomocny wyrok w spr ... » więcej 2019-11-20, godz. 12:15 Bezpłatnie, na 2 tygodnie. Włocławska szkoła wypożycza sprzęt rehabilitacyjny Już nie tylko rowery trójkołowe, ale też wózki inwalidzkie, balkoniki rehabilitacyjne i kule ortopedyczne można wypożyczyć w Zespole Szkół nr 3 we Włocławku. ... » więcej 2019-11-20, godz. 11:15 „Środa z Profilaktyką” w oddziale NFZ w Bydgoszczy Ciąży i opiece nad niemowlęciem poświęcona jest kolejna „Środa z Profilaktyką” w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Do godz. ... » więcej 2019-11-20, godz. 10:45 Powiat świecki ogranicza plastik. Ma być bardziej ekologicznie Starostwo Powiatowe w Świeciu nad Wisłą rezygnuje z plastiku. Starosta Barbara Studzińska wprowadziła zarządzenie polegające na wyeliminowaniu z codziennej pr ... » więcej 2019-11-20, godz. 09:59 Adam Banaszak: Projekt nie był ani prawicowy ani lewicowy, był niemądry Jedność Zjednoczonej Prawicy nie jest zagrożona dopóki nie będą zachwiane trzy filary: przedsiębiorczość, samorządność i sfera nauki - powiedział w Rozmowie D ... » więcej
1234567