Poniedziałek, 23 listopada 2020 r.   Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-12-07, 17:55 Monika Kaczyńska

By lepiej zrozumieć specyfikę dziecka z FASD

Dzieci z FASD mają duży problem z tym, by być dobrze odczytane przez otoczenie. Fot. ilustracyja/pixabay.com
Dzieci z FASD mają duży problem z tym, by być dobrze odczytane przez otoczenie. Fot. ilustracyja/pixabay.com
O wspieraniu dzieci z diagnozą FASD, czyli Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu, rozmawiali dziś specjaliści w Toruniu. Spotkanie było też okazją też okazja do podsumowania działań Centrum Diagnozy i Terapii FASD oraz czuwającego nad bardziej skuteczną i kompleksową pomocą pracownika kluczowego.
Na 400 tysięcy urodzonych w 2017 roku noworodków, ponad 4 tysięcy z nich było dotkniętych skutkami działania alkoholu w okresie życia płodowego. To więcej niż liczba dzieci, które urodziły się z zespołem Downa.

- To co jest u nas innowacyjne, to tzw. "pracownik kluczowy" - mówi Ewa Grobelska z Fundacji "Daj Szansę" i dodaje - To jest taki powołany pracownik, który ma mieć "klucz" do rodzin, ale jednocześnie otwierać drzwi do instytucji. Często się zdarza i do tej pory generalnie pomoc była tak prowadzona, że każdy profesjonalista mający do czynienia z dzieckiem z FASD zajmował się tym swoim poletkiem. My głosimy potrzebę interdyscyplinarnego wsparcia, czyli współpracy wszelkich instytucji, żeby ta pomoc była kompleksowa i żeby wszystkie instytucje zrozumiały specyfikę dziecka z FASD.

- Dzieci mają duży problem z tym, by być dobrze odczytane przez otoczenie. Dziecko, które w szkole notorycznie podpiera ściany bądź podpiera dłonią głowę w czasie pisania, to nie jest dziecko, które się nudzi ale to jest dziecko, które ma bardzo duże zaburzenia poczucia własnego ciała w polu grawitacyjnym. Nie jesteśmy nawet sobie w stanie wyobrazić, jakim trudem jest borykanie się z tym zjawiskiem na co dzień - mówi fizjoterapeuta, Justyna Malanowska-Mamrot.

Centrum Diagnozy i Terapii FASD działa w siedzibie Fundacji "Daj Szansę" przy ul. Piskorskiej w Toruniu.
O wspieraniu dzieci z diagnozą FASD, czyli Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu, rozmawiali dziś specjaliści w Toruniu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-11-23, godz. 21:02 Są pieniądze na place zabaw i plenerowe siłownie. Dla wsi i małych miasteczek Wsie i małe miasteczka z naszego regionu mają szanse dostać pieniądze na miejsca do wypoczynku i zabawy. W poniedziałek (23 listopada) rozpoczął się nabór wni ... » więcej 2020-11-23, godz. 19:12 W pożarze zginęła matka i trzy córeczki. Będzie surowsza kara dla sprawcy? Prokuratura chce surowszej kary dla sprawcy tragicznego pożaru w Inowrocławiu, w którym zginęła 31-letnia kobieta i jej trzy córeczki w wieku: 3 miesiące, 4 i ... » więcej 2020-11-23, godz. 18:16 5 tys. szczepionek przeciw grypie m.in. dla seniorów i podopiecznych DPS-ów Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu w środę (25 listopada) rozpocznie szczepienia przeciwko grypie. W ramach miejskiego programu z darmowych szczepi ... » więcej 2020-11-23, godz. 15:17 Prezydent Bruski: Weto dla unijnego budżetu to koniec inwestycji w Bydgoszczy - Rozbudowa ul. Nakielskiej i trasy WZ, inwestycje w odnawialne źródła energii czy przebudowa kanalizacji deszczowej - to przykłady bydgoskich inwestycji, któ ... » więcej 2020-11-23, godz. 14:25 Troska toruńskich posłów o inwestycje ważne dla Bydgoszczy i regionu Toruńscy posłowie Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha i Tomasz Lenz przedstawili wnioski do budżetu państwa na przyszły rok. To między innymi: nowy przeb ... » więcej 2020-11-23, godz. 13:31 Znów ogień na składowisku opon pod Unisławiem. Co tam się dzieje? Groźnie na składowisku opon w Raciniewie, w niedzielę znów pojawił się tam ogień. » więcej 2020-11-23, godz. 12:03 Marihuana, amfetamina, psychotropy. Narkotyki poszły z dymem! [wideo, zdjęcia] Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy spalili 105 kg różnych narkotyków. W piecu spłonęły: marihuana, amfetamina i środki psychotropowe. Poli ... » więcej 2020-11-23, godz. 09:50 Strajk pielęgniarek w czasach zarazy? To byłaby tragedia! - Rząd musi spełnić obietnice o podniesieniu naszych płac, a także poprawić warunki pracy - powiedziała Radiu PiK Halina Peplińska-szefowa regionalnego oddzia ... » więcej 2020-11-23, godz. 08:03 Apeluje, by Bydgoszcz nie zabiegała o odłączenie Collegium Medicum od UMK Posłanka Iwona Michałek skrytykowała działania, które mają doprowadzić do wyłączenia Collegium Medicum ze struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. » więcej 2020-11-22, godz. 18:18 Emerytowany nauczyciel i wychowawca z Torunia. Wojciech Wielgoszewski nie żyje Toruński pedagog zmarł w niedzielę rano. Na Facebooku żegna go przyjaciółka Maria Mazurkiewicz. - Szczególnie jestem Mu wdzięczna za lata wspólnej pracy, gdy ... » więcej
1234567