Niedziela, 23 lutego 2020 r.   Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-11-26, 07:08 Redakcja

Rozbudowa bydgoskiego schroniska dla zwierząt

Planowane zakończenie zadania przewidziane jest na grudzień przyszłego roku. Fot. UM w Bydgoszczy
Planowane zakończenie zadania przewidziane jest na grudzień przyszłego roku. Fot. UM w Bydgoszczy
Trwa rozbudowa bydgoskiego schroniska dla zwierząt. Wykonawca, firma Bydgosta rozpoczął budowę fundamentów. Inwestycja pochłonie blisko 3 miliony złotych. Planowane zakończenie zadania przewidziane jest na grudzień przyszłego roku.
W budynku, który jest rozbudowywany, obecnie zlokalizowane są boksy dla psów i kotów. Nowa część będzie wyposażona w szereg pomieszczeń o nowych funkcjach. Na parterze zlokalizowane będą pokoje socjalne i higieniczno-sanitarne dla pracowników schroniska wraz z pralnią, suszarnią oraz małym szpitalem weterynaryjnym z salką operacyjną, przyległą do niego recepcją i salą edukacyjną. Planuje się też zaaranżowanie specjalnego pokoju, w którym zwierzęta będą poddawane kąpielom i innym zabiegom pielęgnacyjnym.

Obecnie wykonawca buduje fundamenty. Przygotowane zostały szalunki wraz ze zbrojeniem. Wcześniej zorganizowano zaplecze budowy i prowadzono roboty ziemne. Główne prace konstrukcyjne będą prowadzone po okresie zimowym, a planowane zakończenie inwestycji przewidziane jest na grudzień 2019 roku.

Rozbudowa schroniska przyczyni się przede wszystkim do poprawy warunków zwierząt, które czekają na adopcję, ale także do zapewnienia pracownikom, wolontariuszom i gościom schroniska lepszych warunków pracy i obsługi.

Rozbudowany obiekt pozwoli też na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki takiej formule młodzież będzie mogła nauczyć się opieki nad zwierzętami oraz dowiedzieć jak powinno się traktować zwierzęta, jak reagować w przypadkach niehumanitarnego ich traktowania oraz jak zapobiegać takim zachowaniom. Wszystko odbywać się będzie w specjalnie przystosowanej sali edukacyjnej.

Nowa część obiektu to nowoczesna bryła o zróżnicowanej wysokości z dwuspadowym dachem. Elewacja utrzymana jest w kolorze białym i grafitowym. Duża jej część będzie wykonana z blach w kolorze szarym.

Wokół nowej części schroniska zaprojektowano także elementy zagospodarowania terenu – drogę dojazdową z istniejącej części schroniska, plac manewrowy oraz nowe stanowiska postojowe. Przy rozbudowie schroniska planuję się utworzenie dodatkowych 30 miejsc parkingowych.

Na nowym budynku schroniska zostanie zamontowana instalacja odnawialnych źródeł energii. Miasto podpisało umowę na dofinansowanie, ze środków unijnych. Głównym założeniem projektu jest poprawienie efektywności systemu grzewczego oraz ograniczenie konieczności zakupu energii elektrycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w nowej części budynku schroniska. Po okresie zakończenia projektu (5 lat) panele fotowoltaiczne zapewnią, że schronisko będzie całkowicie samowystarczalne w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną, a przy średniej, zimowej temperaturze powietrza, jaką mamy w ostatnich latach, pompy ciepła zasilane w dużym stopniu na panelach fotowoltaicznych, zapewnią aż 85% zapotrzebowania na ciepło. Należy zaznaczyć, że instalacja grzewcza jest bardzo nowoczesna i posiada duże bufory ciepła potrzebnego do ogrzewania, które będą zasilane w ciągu dnia w energię pochodzącą z paneli, a w godzinach nocnych będą oddawać gromadzone ciepło do instancji grzewczych w obiektach.

Na czas przebudowy ulicy Grunwaldzkiej oraz przebudowy sieci telekomunikacyjnej, ze schroniskiem można kontaktować się pod numerami telefonów:
• Adopcje i informacje o zwierzętach: 512 28 28 53
• Sekretariat schroniska: 885 559 020
• Gabinet weterynaryjny: 885 559 021
Dojazd dla klientów schroniska bez zmian.

Wiadomości lokalne

2020-02-23, godz. 08:30 - Cierpienie kóz jest wliczone w cenę przepięknych swetrów - przekonują obrońcy zwierząt - Produkty z kaszmirem są nieetyczne! - takie m.in. hasło głosili w Bydgoszczy przedstawiciele Fundacji Viva, i przed galerią handlową pokazywali film, na któ ... » więcej 2020-02-23, godz. 07:19 Najsilniejsze mięśnie w województwie mają woprowcy znad Gopła! [galeria] W sobotę (22.02.), odbywały się II Wojewódzkie Zawody Ratowników Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Wyścigach na Ergometrach Wioślarskich w Toruniu. R ... » więcej 2020-02-22, godz. 19:50 Nasz informatyczny geniusz - idealny jako bohater lekcji historii i informatyki Konstruktor, informatyk i elektronik, ale także żołnierz Szarych Szeregów w batalionie Zośka. W 10. rocznicę śmierci w Toruniu wspominano inż. Jacka Karpiński ... » więcej 2020-02-22, godz. 18:00 Relikwie księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego w Inowrocławiu Dwudniowe uroczystości wprowadzenia relikwii błogosławionego ks. podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny rozpoc ... » więcej 2020-02-22, godz. 17:05 To się nazywa: zostawić kogoś na lodzie. Torbyd zapraszał do nocy! Jak bezpiecznie stawiać pierwsze kroki na łyżwach - można się tego było przez całą sobotę (22.02.) uczyć na bydgoskim Torbydzie. Organizator Dnia Otwartego na ... » więcej 2020-02-22, godz. 16:50 Odnaleziono ciało mężczyzny, który w piątek (21.02.) utonął w Piechcinie Według świadków, 23 - letni mieszkaniec powiatu inowrocławskiego, spadł z wysokiej na kilkanaście metrów skarpy do zbiornika wodnego. Poszukiwania jego ciała ... » więcej 2020-02-22, godz. 16:38 Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańs ... » więcej 2020-02-22, godz. 14:15 Wiosenne porządki nad wodą - usuwanie mułu, gałęzi, śmieci Rzeki, kanały, strugi do kontroli! Bydgoski Zespół Wsparcia Technicznego wziął się ostro do roboty, żeby woda mogła płynąć wartka strugą. » więcej 2020-02-22, godz. 13:00 Huk, kurz, pył - kamienica przy rondzie Bernardyńskim znika z powierzchni ziemi (zdjęcia) O tej rozbiórce było głośno od kilku tygodni. Udało się nam pojawić na miejscu w chwili, gdy rozpoczęła się totalna demolka. W tym miejscu powstanie nowa jezd ... » więcej 2020-02-22, godz. 12:15 Klienci murem za piekarnią Bigońskich! Pieczywo kupują, petycję podpisują Kilkuset mieszkańców bydgoskiego Śródmieścia, ale i odleglejszych osiedli, w sobotę (22.02.) od rana podpisywało się pod petycją w obronie najstarszej bydgosk ... » więcej
1234567