Niedziela, 19 maja 2019 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-11-26, 07:08 Redakcja

Rozbudowa bydgoskiego schroniska dla zwierząt

Planowane zakończenie zadania przewidziane jest na grudzień przyszłego roku. Fot. UM w Bydgoszczy
Planowane zakończenie zadania przewidziane jest na grudzień przyszłego roku. Fot. UM w Bydgoszczy
Trwa rozbudowa bydgoskiego schroniska dla zwierząt. Wykonawca, firma Bydgosta rozpoczął budowę fundamentów. Inwestycja pochłonie blisko 3 miliony złotych. Planowane zakończenie zadania przewidziane jest na grudzień przyszłego roku.
W budynku, który jest rozbudowywany, obecnie zlokalizowane są boksy dla psów i kotów. Nowa część będzie wyposażona w szereg pomieszczeń o nowych funkcjach. Na parterze zlokalizowane będą pokoje socjalne i higieniczno-sanitarne dla pracowników schroniska wraz z pralnią, suszarnią oraz małym szpitalem weterynaryjnym z salką operacyjną, przyległą do niego recepcją i salą edukacyjną. Planuje się też zaaranżowanie specjalnego pokoju, w którym zwierzęta będą poddawane kąpielom i innym zabiegom pielęgnacyjnym.

Obecnie wykonawca buduje fundamenty. Przygotowane zostały szalunki wraz ze zbrojeniem. Wcześniej zorganizowano zaplecze budowy i prowadzono roboty ziemne. Główne prace konstrukcyjne będą prowadzone po okresie zimowym, a planowane zakończenie inwestycji przewidziane jest na grudzień 2019 roku.

Rozbudowa schroniska przyczyni się przede wszystkim do poprawy warunków zwierząt, które czekają na adopcję, ale także do zapewnienia pracownikom, wolontariuszom i gościom schroniska lepszych warunków pracy i obsługi.

Rozbudowany obiekt pozwoli też na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki takiej formule młodzież będzie mogła nauczyć się opieki nad zwierzętami oraz dowiedzieć jak powinno się traktować zwierzęta, jak reagować w przypadkach niehumanitarnego ich traktowania oraz jak zapobiegać takim zachowaniom. Wszystko odbywać się będzie w specjalnie przystosowanej sali edukacyjnej.

Nowa część obiektu to nowoczesna bryła o zróżnicowanej wysokości z dwuspadowym dachem. Elewacja utrzymana jest w kolorze białym i grafitowym. Duża jej część będzie wykonana z blach w kolorze szarym.

Wokół nowej części schroniska zaprojektowano także elementy zagospodarowania terenu – drogę dojazdową z istniejącej części schroniska, plac manewrowy oraz nowe stanowiska postojowe. Przy rozbudowie schroniska planuję się utworzenie dodatkowych 30 miejsc parkingowych.

Na nowym budynku schroniska zostanie zamontowana instalacja odnawialnych źródeł energii. Miasto podpisało umowę na dofinansowanie, ze środków unijnych. Głównym założeniem projektu jest poprawienie efektywności systemu grzewczego oraz ograniczenie konieczności zakupu energii elektrycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w nowej części budynku schroniska. Po okresie zakończenia projektu (5 lat) panele fotowoltaiczne zapewnią, że schronisko będzie całkowicie samowystarczalne w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną, a przy średniej, zimowej temperaturze powietrza, jaką mamy w ostatnich latach, pompy ciepła zasilane w dużym stopniu na panelach fotowoltaicznych, zapewnią aż 85% zapotrzebowania na ciepło. Należy zaznaczyć, że instalacja grzewcza jest bardzo nowoczesna i posiada duże bufory ciepła potrzebnego do ogrzewania, które będą zasilane w ciągu dnia w energię pochodzącą z paneli, a w godzinach nocnych będą oddawać gromadzone ciepło do instancji grzewczych w obiektach.

Na czas przebudowy ulicy Grunwaldzkiej oraz przebudowy sieci telekomunikacyjnej, ze schroniskiem można kontaktować się pod numerami telefonów:
• Adopcje i informacje o zwierzętach: 512 28 28 53
• Sekretariat schroniska: 885 559 020
• Gabinet weterynaryjny: 885 559 021
Dojazd dla klientów schroniska bez zmian.

Wiadomości lokalne

2019-05-19, godz. 09:00 Nie tylko same maszyny. Przysmaki i kiermasz ogrodniczy. To wszystko w Bielicach [zdjęcia] Ponad 120 wystawców prezentuje na XVI Regionalnych Targach Rolnych w Bielicach koło Mogilna nie tylko to, co jest potrzebne w gospodarstwie, na roli i w hodow ... » więcej 2019-05-18, godz. 21:01 „Haliki” rozdane. Podróżnicy nagrodzeni w Bydgoszczy Tomasz Owsiany za wyprawę na Filipiny otrzymał najwięcej głosów od kapituły przyznającej „Haliki” - nagrody Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. » więcej 2019-05-18, godz. 19:35 O roli Polski w Unii Europejskiej. Politycy PiS na konferencji w Brześciu Kujawskim Byłoby lepiej, gdyby wiele spraw w Unii Europejskiej dało się załatwić bez konfliktu - powiedział w Brześciu Kujawskim Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Ra ... » więcej 2019-05-18, godz. 18:25 Śmigłowcowe święto w Inowrocławiu. Amerykanie ukradli show? Z okazji święta 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu na lotnisku w Latkowie zorganizowano w sobotę VII Kujawski Piknik Śmigłowcowy. Dla cywilów był on okazją do ... » więcej 2019-05-18, godz. 16:03 Narodowcy mówią „nie” ustawie 447 i ewentualnym roszczeniom - Nie godzimy się na spłacanie organizacjom żydowskim jakichkolwiek roszczeń wynikających z amerykańskiej ustawy 447 - mówili w Bydgoszczy przedstawiciele Kuj ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:06 W Toruniu już po raz 9. uczcili pułkownika Pileckiego Toruński Marsz Pułkownika Pileckiego za nami. Jego uczestnicy po mszy świętej w kościele garnizonowym przeszli pod pomnik gen. Józefa Hallera. Wziął w nim udz ... » więcej 2019-05-18, godz. 13:56 Krzysztof Czabański o nowych propozycjach PiS oraz eurowyborach 'Piątka Kaczyńskiego' to konkrety, a nie propozycje abstrakcyjne - powiedział Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Rady Mediów Narodowych. Jak podkreślił kand ... » więcej 2019-05-18, godz. 13:20 Muzyka, figury i technika. Turniej tańca w Ciechocinku Prawie 300 par rywalizuje w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Ciechocinka. Impreza odbywa się w hali OSiR przy ul. Lipnowskiej. Z ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:33 Samoloty do oglądania i zwiedzania. Międzynarodowa Wystawa Air Fair w Bydgoszczy [wideo] Na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy trwa XII Międzynarodowa Wystawa Air Fair, w sobotę jest dostępna dla publiczności. » więcej 2019-05-18, godz. 11:15 Czad wciąż groźny. Śmiertelne zatrucie koło Kruszwicy 70-letnia kobieta zmarła na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło rano w miejscowości Sukowy koło Kruszwicy. » więcej
1234567