Wtorek, 07 lipca 2020 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
MOJA GAZETKA (20/0011/06/2020)
2018-11-02, 15:40 Polska Agencja Prasowa/Jerzy Rausz

W Kujawsko-Pomorskiem w 32 samorządach włodarzy wyłoni druga tura wyborów

W wyborach samorządowych istnieje domniemanie ważności wyborów - jeśli nie wpłyną protesty wyborcze lub żaden z protestów nie doprowadzi do uznania nieważności wyborów, wybory samorządowe są uznawane za ważne. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
W wyborach samorządowych istnieje domniemanie ważności wyborów - jeśli nie wpłyną protesty wyborcze lub żaden z protestów nie doprowadzi do uznania nieważności wyborów, wybory samorządowe są uznawane za ważne. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
W 32 miastach i gminach województw kujawsko-pomorskiego w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów - wynika z informacji delegatur Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Wybranych zostanie dwóch prezydentów miast oraz po 15 burmistrzów i wójtów.
W wyborczej dogrywce zmierzą się kandydaci na włodarzy prawie jednej piątej samorządów regionu.

Do rywalizacji o fotel prezydenta miasta dojdzie we Włocławku i w Grudziądzu. W trzech pozostałych dużych miastach województwa - Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu w wyborze prezydentów rozstrzygnęła pierwsza tura przed dwoma tygodniami.

We Włocławku zmierzą się Jarosław Chmielewski (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz urzędujący prezydent Marek Wojtkowski (KWW Koalicja Obywatelska). Pierwszą turę wygrał Wojtkowski - 26,55 proc. głosów; Chmielewski otrzymał poparcie 26,55 proc. wyborców.

W Grudziądzu do decydującego starcia dojdzie pomiędzy popieranym przez Koalicję Wyborczą Maciejem Glamowskim (KWW Sojusz Obywatelski Grudziądza Maciej Glamowski) i Andrzejem Guzowskim (KW PiS). Glamowski zdobył 46,4 proc. głosów w I turze, Guzowski - 29,44 proc. głosów.

W drugiej turze zostaną wyłonieni również burmistrzowie miast powiatowych: Aleksandrowa Kujawskiego, Chełmna, Lipna, Świecia i Żnina. W Aleksandrowie Kujawskim zmierzą się Andrzej Cieśla (KWW Tylko Aleksandrów Kujawski) i Bogdan Wypij (KWW Niezależni Aleksandrowa Kujawskiego), W Chełmnie - Mariusz Kędzierski (KWW Przyszłość Chełmna) i Artur Mikiewicz (KKW Chełmno - Miasto Mieszkańców), w Lipnie - Paweł Banasik (KWW Pawła Banasika) i Janusz Dobroś (KWW Zgoda Miasto Lipno), w Żninie - Robert Luchowski (KWW Razem - Dla Gminy Żnin) i Aleksandra Nowakowska (KW Forum Samorządowe Pałuki).

Zostaną również wybrani burmistrzowie: Brześcia Kujawskiego, Ciechocinka, Chełmży, Gniewkowa, Górzna, Kamienia Krajeńskiego, Koronowa, Kowalewa Pomorskiego, Pakości i Szubina.

W województwie kujawsko-pomorskim 21 października w pierwszej turze wybrani zostali prezydenci: Bydgoszczy - po raz trzeci Rafał Bruski (KWW Koalicja Obywatelska) - 54,64 proc. głosów, Torunia - po raz piąty Michał Zalewski (KWW Michała Zalewskiego) - 55,42 proc. głosów oraz Inowrocławia - po raz piąty Ryszard Brejza (KWW Porozumienie Ryszarda Brejzy) - 58,48 proc. głosów.

W Bydgoszczy w wyborach do 31-osobowej rady miasta Koalicja Obywatelska zdobyła 16 mandatów, PiS - 11 mandatów i SLD Lewica Razem - cztery. W Toruniu 25-osobowej radzie miasta KO uzyskała 10 mandatów, komitet prezydenta Michała Zaleskiego - 8, PiS - 6 oraz lokalny komitet My Toruń - 1.

W wyborach do 30-oobowego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 14 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 11, Polskie Stronnictwo Ludowe - 4, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1. (PAP)

Wiadomości lokalne

2020-07-07, godz. 14:00 Rozpoznajesz tych mężczyzn? Szuka ich bydgoska policja [zdjęcia] Policjanci z komisariatu Bydgoszcz-Śródmieście proszą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach. Wszyscy, którzy rozpoznają mężczyzn, proszeni ... » więcej 2020-07-07, godz. 10:26 Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Niektórzy piszą w dodatkowym terminie Prawie 175 uczniów z 94 szkół w województwie kujawsko-pomorskim pisze we wtorek egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. » więcej 2020-07-07, godz. 08:21 27 zastępów przez całą noc walczyło z ogniem. Pożar składowiska tworzyw sztucznych To była trudna noc dla strażaków w powiecie inowrocławskim. W poniedziałek po południu wybuchł pożar na terenie otwartego składowiska tworzyw sztucznych w Lis ... » więcej 2020-07-07, godz. 07:10 „To nie czeki tylko weksle". Zarzuty władz Bydgoszczy wobec rządu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, razem z przewodniczącą Rady Miasta, Moniką Matowską, przedstawili dane mające potwierdzić, że Bydgoszcz straciła na decyzj ... » więcej 2020-07-06, godz. 22:07 Płonął dom przy ulicy Bydgoskiej w Starym Fordonie [zdjęcia] W poniedziałek, 6 lipca, kilka minut po godzinie 19, okolice rynku w Fordonie spowił czarny dym. Na ul. Bydgoskiej zapalił się budynek mieszkalny. A później k ... » więcej 2020-07-06, godz. 19:30 Prezydencka debata w Końskich: na antenie i stronie Polskiego Radia PiK. Bądźcie z nami! W poniedziałek (06.07.) wieczorem odbędzie się debata telewizji publicznej w miejscowości Końskie. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, Telewizja Polska ma obowiązek ... » więcej 2020-07-06, godz. 18:10 Żaglówka do góry dnem, załoga w Wiśle. Na szczęście, policja była na wodzie! [zdjęcia] W Toruniu, na wysokości Bulwaru Filadelfijskiego, w nurcie Wisły przewróciła się łódź żaglowa. Dzięki błyskawicznej i profesjonalnej pomocy toruńskich policja ... » więcej 2020-07-06, godz. 17:15 NFZ przywrócił bezpośrednią obsługę w swoich placówkach Sale obsługi klientów w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia od poniedziałku 6 lipca działają w pełnym zakresie, jak przed stanem epidemii - wynika z inform ... » więcej 2020-07-06, godz. 14:20 Pomysły na pl. Wolności we Włocławku. Wypełnij ankietę! Podziemny parking, jeden duży przystanek obsługujący wszystkie autobusy miejskie, miejsce na imprezy plenerowe oraz interaktywna fontanna - to niektóre z pomy ... » więcej 2020-07-06, godz. 13:30 Pokrzywdzone czworonogi z Radys znalazły schronienie w Bydgoszczy. Będą czekać na dom Pierwsze psy z Radys są już w bydgoskim schronisku dla zwierząt. Gdy przejdą kwarantannę będą mogły zostać adoptowane. » więcej
1234567