Wtorek, 12 listopada 2019 r.   Imieniny: Renaty, Witolda, Jozafata
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-11-02, 15:40 Polska Agencja Prasowa/Jerzy Rausz

W Kujawsko-Pomorskiem w 32 samorządach włodarzy wyłoni druga tura wyborów

W wyborach samorządowych istnieje domniemanie ważności wyborów - jeśli nie wpłyną protesty wyborcze lub żaden z protestów nie doprowadzi do uznania nieważności wyborów, wybory samorządowe są uznawane za ważne. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
W wyborach samorządowych istnieje domniemanie ważności wyborów - jeśli nie wpłyną protesty wyborcze lub żaden z protestów nie doprowadzi do uznania nieważności wyborów, wybory samorządowe są uznawane za ważne. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
W 32 miastach i gminach województw kujawsko-pomorskiego w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów - wynika z informacji delegatur Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Wybranych zostanie dwóch prezydentów miast oraz po 15 burmistrzów i wójtów.
W wyborczej dogrywce zmierzą się kandydaci na włodarzy prawie jednej piątej samorządów regionu.

Do rywalizacji o fotel prezydenta miasta dojdzie we Włocławku i w Grudziądzu. W trzech pozostałych dużych miastach województwa - Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu w wyborze prezydentów rozstrzygnęła pierwsza tura przed dwoma tygodniami.

We Włocławku zmierzą się Jarosław Chmielewski (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz urzędujący prezydent Marek Wojtkowski (KWW Koalicja Obywatelska). Pierwszą turę wygrał Wojtkowski - 26,55 proc. głosów; Chmielewski otrzymał poparcie 26,55 proc. wyborców.

W Grudziądzu do decydującego starcia dojdzie pomiędzy popieranym przez Koalicję Wyborczą Maciejem Glamowskim (KWW Sojusz Obywatelski Grudziądza Maciej Glamowski) i Andrzejem Guzowskim (KW PiS). Glamowski zdobył 46,4 proc. głosów w I turze, Guzowski - 29,44 proc. głosów.

W drugiej turze zostaną wyłonieni również burmistrzowie miast powiatowych: Aleksandrowa Kujawskiego, Chełmna, Lipna, Świecia i Żnina. W Aleksandrowie Kujawskim zmierzą się Andrzej Cieśla (KWW Tylko Aleksandrów Kujawski) i Bogdan Wypij (KWW Niezależni Aleksandrowa Kujawskiego), W Chełmnie - Mariusz Kędzierski (KWW Przyszłość Chełmna) i Artur Mikiewicz (KKW Chełmno - Miasto Mieszkańców), w Lipnie - Paweł Banasik (KWW Pawła Banasika) i Janusz Dobroś (KWW Zgoda Miasto Lipno), w Żninie - Robert Luchowski (KWW Razem - Dla Gminy Żnin) i Aleksandra Nowakowska (KW Forum Samorządowe Pałuki).

Zostaną również wybrani burmistrzowie: Brześcia Kujawskiego, Ciechocinka, Chełmży, Gniewkowa, Górzna, Kamienia Krajeńskiego, Koronowa, Kowalewa Pomorskiego, Pakości i Szubina.

W województwie kujawsko-pomorskim 21 października w pierwszej turze wybrani zostali prezydenci: Bydgoszczy - po raz trzeci Rafał Bruski (KWW Koalicja Obywatelska) - 54,64 proc. głosów, Torunia - po raz piąty Michał Zalewski (KWW Michała Zalewskiego) - 55,42 proc. głosów oraz Inowrocławia - po raz piąty Ryszard Brejza (KWW Porozumienie Ryszarda Brejzy) - 58,48 proc. głosów.

W Bydgoszczy w wyborach do 31-osobowej rady miasta Koalicja Obywatelska zdobyła 16 mandatów, PiS - 11 mandatów i SLD Lewica Razem - cztery. W Toruniu 25-osobowej radzie miasta KO uzyskała 10 mandatów, komitet prezydenta Michała Zaleskiego - 8, PiS - 6 oraz lokalny komitet My Toruń - 1.

W wyborach do 30-oobowego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 14 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 11, Polskie Stronnictwo Ludowe - 4, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1. (PAP)

Wiadomości lokalne

2019-11-12, godz. 08:03 Świąteczne dekoracje rozświetlą Bydgoszcz. Trwają przygotowania do montażu trwają przygotowania do wykonania świątecznej iluminacji miasta. Każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcia z rozświetlonymi anielskimi skrzydłami. Na Starym Rynk ... » więcej 2019-11-12, godz. 07:11 Stadion Polonii będzie ładniejszy. Trwa przebudowa obiektu w Bydgoszczy Trwa modernizacja stadionu Polonii, dzięki której obiekt będzie lepiej odpowiadać potrzebom żużlowców i kibiców. Cały czas trwają prace budowlane przy budowie ... » więcej 2019-11-11, godz. 21:43 Prezydent Andrzej Duda w Rypinie. Było przemówienie i śpiewanie pieśni patriotycznych [wideo] Prezydent na placu przy Nowym Rynku pojawił się kilka minut po 20.00. W wystąpieniu dziękował za zaproszenie i mówił o tym, jak ważne jest dla niego to spotka ... » więcej 2019-11-11, godz. 15:01 Kujawsko-pomorskie też świętowało! Uroczystości, marsze, rajdy, a nawet porządkowanie! W całym regionie odbyły się uroczystości i akcje patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości. » więcej 2019-11-11, godz. 13:33 Czy w czołgu jest ciasno? Można przekonać się w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy Wejście do czołgu T-72 i hałbicy „Goździk” to - jak zwykle w Święto Niepodległości - atrakcje Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-11, godz. 11:44 Prof. Radosław Sojak: Dobrze, że spieramy się o historię, wtedy ona „żyje”! [sonda] Coraz więcej Polaków odczuwa dumę ze swojego kraju, a toczone wokół historii spory polityczne nie są tylko polską specyfiką - tak w Rozmowie dnia Polskiego Ra ... » więcej 2019-11-11, godz. 08:56 Wystrzel się w powietrze z katapulty. Dzień otwarty w grudziądzkiej Cytadeli Zwiedzanie z przewodnikiem Rawelinu, Majdanu czy basenu trzeciego to tylko nieliczne z atrakcji przygotowane z okazji dnia otwartego Grudziądzkiej Cytadeli. X ... » więcej 2019-11-11, godz. 07:15 Msze św., pikniki patriotyczne i biegi. Święto Niepodległości w regionie Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości odbędą się w poniedziałek (11 listopada) m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu czy Włocławku. Zapraszają na nie ... » więcej 2019-11-10, godz. 20:05 Zderzenie czterech aut na S5. Jedna osoba nie żyje, ośmioro rannych, w tym troje dzieci Jedna osoba zginęła w wypadku, do którego doszło na drodze S5 w miejscowości Cotoń. Samochody osobowe zderzyły się na czasowo oddanym do użytku fragmencie dro ... » więcej 2019-11-10, godz. 19:00 Zobacz Merkurego na tle słońca! Wyjątkowe zjawisko na niebie 11 listopada 11 listopada mamy okazję ujrzeć wielką rzadkość na niebie: tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Pierwsza planeta Układu Słonecznego ukaże się na tle słonec ... » więcej
1234567