Piątek, 19 lipca 2019 r.   Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-29, 13:11 Kamila Zroślak

Udar mózgu grozi aż 5 milionom Polaków, w tym również młodym

Udar mózgu nie jest bolesny, dlatego jego objawy często są bagatelizowane. Grafika: ilustracyjna/pixabay.com
Udar mózgu nie jest bolesny, dlatego jego objawy często są bagatelizowane. Grafika: ilustracyjna/pixabay.com
29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Po chorobach układu krążenia i nowotworowych, właśnie udar mózgu jest najczęstszą przyczyną zgonów oraz powodem trwałej niesprawności osób dorosłych. Coraz częściej jednak dotyka także ludzi młodych.
Młody wiek wcale nie chroni przed udarem mózgu, ponieważ ryzyko zachorowania podnoszą często m.in.: stres, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej, na którą młodzi mają coraz mniej czasu.

- Coraz więcej młodych ludzi unika aktywności fizycznej, prezentuje taki styl bardzo silnego zaangażowania w zadania związane z pracą, siedzenie przy komputerze - mówi profesor Alina Borkowska, kierownik Katedry Neuropsychologii Klinicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Tymczasem udar mózgu nie jest bolesny, dlatego jego objawy często są bagatelizowane.

- Ludzie mówią: "Przecież mnie nic nie bolało" więc takie objawy jak właśnie porażenie, niedowład ręki, niedowład twarzy, trudności w mówieniu, trudności wzrokowe są sygnałem, że jak najszybciej trzeba wezwać pomoc, bo szybka pomoc i wczesna diagnostyka zwiększają szanse skutecznego leczenia i rehabilitacji - tłumaczy profesor Alina Borkowska.
Udar mózgu grozi aż 5 milionom Polaków, w tym również młodym (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-07-19, godz. 11:22 Wojewoda Bogdanowicz o transporcie i starcie w wyborach Samorządy w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych będą mogły przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane. » więcej 2019-07-19, godz. 10:15 Parkingi w Inowrocławiu powstaną czy nie? [wideo] Radny Marcin Wroński upomina się o miejsca parkingowe na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Przywołuje wyborcze obietnice władz miasta, które miały rozwiązać probl ... » więcej 2019-07-19, godz. 07:20 Policja tworzy „SPEED” do walki z drogowymi piratami Na kujawsko-pomorskich drogach od dziś zacznie działać policyjna grupa „SPEED”. To funkcjonariusze w szybkich BMW z wideorejestratorami, którzy ścigać będą zw ... » więcej 2019-07-19, godz. 06:00 Wakacyjne Radio PiK na Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku Kolorowo, z charakterem, rytmicznie i tanecznie! Dziś w Ciechocinku startuje już 23. Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Artyści i zespoły z cał ... » więcej 2019-07-18, godz. 20:50 Toruń dla klimatu: Nie dla plastiku! Chcą działać na rzecz klimatu w mieście. To cel nowej, społeczno-politycznej inicjatywy „Toruń dla klimatu”. Tworzy ją 9 partii i organizacji, które będą m.in ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:45 Odkrycie przy przebudowie przy dworcu PKP w Inowrocławiu nie przerwało prac Prace budowlane na placu przed dworcem kolejowym w Inowrocławiu są prowadzone dalej, pomimo odkrycia pomieszczeń byłej lodowni. Roboty zostały częściowe ogran ... » więcej 2019-07-18, godz. 17:20 W Lisewie znów jest posterunek policji. Obok biblioteki Z 6 do 8 etatów Komendant Główny Policji zwiększył, w ostatniej chwili, obsadę posterunku w Lisewie koło Chełmna. W środę odbyło się uroczyste otwarcie odtwor ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:15 Tryszczyn pod Bydgoszczą poszerzy granice, by uniknąć administracyjnych paradoksów Podbydgoska wieś leży jednocześnie w dwóch gminach, co przysparza sporo kłopotów administracyjnych i organizacyjnych. Przy okazji budowy drogi S-5 problem moż ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:45 Ratownicy medyczni z PCK „Zbierają zetki na zakup karetki”. Pomożecie? [galeria] Wysłużoną „Żanetę' zżera rdza. Czas, by mogła odejść na zasłużoną emeryturę. Bydgoska Grupa Ratownictwa Medycznego PCK zbiera pieniądze na nowy ambulans. » więcej 2019-07-18, godz. 13:16 Don Vasyl i przyjaciele poruszą serca! Grają do tańca i do różańca! Będziemy tam! Zespoły romskie z całego świata wystąpią na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Za nami pierwsze przesłuchania artystów, którzy ... » więcej
1234567