Środa, 24 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-23, 10:12 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Nowy skład Rady Miasta w Toruniu

Sesja toruńskiej rady miasta. Fot. Archiwum
Sesja toruńskiej rady miasta. Fot. Archiwum
W wyborach do 25-osobowej rady miasta Torunia 10 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, a 8 kandydaci komitetu prezydenta Michała Zaleskiego, który będzie rządził miastem przez kolejne 5 lat. Do rady miasta weszło także 6 przedstawicieli PiS oraz 1 kandydat lokalnego komitetu My Toruń.
Z oficjalnych informacji zamieszczony na stronie PKW wynika, że z list KO do Rady Miasta w Toruniu weszli obecni radni Łukasz Walkusz, Krystyna Żejmo-Wysocka, Michał Rzymyszkiewicz, Paweł Gulewski, Maciej Krużewski i Bartłomiej Jóźwiak. Nowymi postaciami będą znany z protestu sejmowego osób niepełnosprawnych Jakub Hartwich oraz Bartosz Szymański, Margareta Skerska-Roman i Piotr Lenkiewicz.

Z list komitetu Michała Zaleskiego, który rządzi miastem od 2002 roku i został wybrany w niedzielę na kolejną kadencję do rady weszli: obecni radni Jacek Beszczyński, Jan Ząbik, Marcin Czyżniewski (przewodniczący rady miasta) i Danuta Zając. Mandaty wywalczyli również sam Zaleski oraz zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Po objęciu przez nich funkcji prezydenta i zastępców prezydentów (jeżeli to nastąpi) do rady wejdą: Halina Kowalska oraz Witold Waczyński. Zaufanie wyborców z tego komitetu uzyskali także były żużlowiec Jacek Krzyżaniak oraz Kamila Beszczyńska.

6 radnych w nowej radzie miasta będzie miał PiS. Nadal będą nimi Wojciech Klabun, Dagmara Tuszyńska oraz Michał Jakubaszek. Mandaty wywalczyli także rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól, Dariusz Mądrzejewski i zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski. Jeżeli ten ostatni zachowa swoje stanowisko to do rady wejdzie Katarzyna Chłopecka.

Jedynym radnym z lokalnego komitetu My Toruń będzie znany toruński przedsiębiorca i optometra Maciej Karczewski. Mandatów nie uzyskali z tego komitetu m.in. dotychczasowi radni Maciej Cichowicz i Sylwia Kowalska - kandydująca także na urząd włodarze miasta. Z PiS w radzie nie znajdą się Ludwik Szuba oraz Karol Wojtasik. Wcześniej z ubiegania się o reelekcję do rady zrezygnował Jacek Kowalski.

Radnym nie będzie także wieloletni działacz SLD - Marian Frąckiewicz.

Cztery lata temu w wyborach do Rady Miasta Torunia zwyciężyły PO i PiS, które zdobyły po siedem mandatów. W 25-osobowej radzie sześć mandatów uzyskali kandydaci KWW Michał Zaleski, cztery - KWW Czas Mieszkańców i jeden - SLD Lewica Razem. (PAP)
Nowy skład Rady Miasta w Toruniu
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-04-24, godz. 11:47 Sławomir Wittkowicz: Rząd powinien dawno uruchomić "plan B" w sprawie matur Wolny Związek Zawodowy Solidarność-Oświata, działający przy Forum Związków Zawodowych podjął decyzję o kontynuowaniu strajku nauczycieli. Przewodniczący związ ... » więcej 2019-04-24, godz. 11:01 Daniel w pułapce, z siatką owiniętą wokół szyi. Uwolnili go policjanci [wideo] W wielkanocną niedzielę policjanci z Grudziądza mieli nietypową interwencję. Uwolnili daniela, który utkwił w siatce ogrodzeniowej i nie mógł się wydostać. » więcej 2019-04-24, godz. 10:47 Co z maturą w regionie? Rady klasyfikacyjne na razie w nielicznych strajkujących szkołach Rady klasyfikacyjnej odbyły się w 25 ze 185 strajkujących techników i liceów w woj. kujawsko-pomorskim. - Na dziś i jutro zaplanowane są rady pedagogiczne w s ... » więcej 2019-04-24, godz. 08:05 Zbiorniki retencyjne i nowoczesne kurtyny. Wodne inwestycje w Bydgoszczy Dziewięć zbiorników retencyjnych, które będą gromadzić nadmiar wody deszczowej, zostanie wybudowanych na terenie Bydgoszczy. Miasto zakupiło też nowoczesne ku ... » więcej 2019-04-23, godz. 20:28 W Bydgoszczy będą się modlić za ofiary ataków terrorystycznych na Sri Lance Duszpasterstwo Akademickie 'Martyria' w Bydgoszczy zaprasza na Mszę św. w intencji ofiar zamachów na Sri Lance. » więcej 2019-04-23, godz. 19:31 Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone. W mieście będzie bezpieczniej Bydgoszcz inwestuje w bezpieczeństwo. Miasto planuje doświetlić co najmniej 20 przejść dla pieszych. » więcej 2019-04-23, godz. 17:49 Płoną lasy w regionie. Ponad 100 strażaków walczyło z ogniem w Dubielnie [aktualizacja, wideo] Ponad 160 interwencji związanych z płonącymi lasami i poszyciem leśnym odnotowali dziś strażacy z naszego regionu. Powód - silny wiatr. Największy pożar wybuc ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:05 Sypniewski: Płacenie nauczycielom za strajk nielegalne i niemoralne Niemoralna, nielegalna i nieodpowiedzialna - tak Marcin Sypniewski ocenia propozycję prezydenta Rafała Bruskiego, który chce wypłacić strajkującym nauczycielo ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:27 Elektryczne, ale pedałować trzeba. Nowoczesne rowery dla strażników miejskich [wideo] Strażnicy miejscy ze Świecia nad Wisłą przesiedli się z auta na rowery. Dwa nowe elektryczne jednoślady mają pomóc mundurowym w patrolowaniu gminy. » więcej 2019-04-23, godz. 13:42 Mniej wypadków, więcej ofiar. Bilans świątecznego weekendu Kujawsko-pomorscy policjanci podsumowali świąteczny weekend na drogach w regionie. Przez cztery dni na Kujawach i Pomorzu doszło do 5 wypadków, w których 3 os ... » więcej
1234567