Piątek, 22 lutego 2019 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-10, 11:29 PAP/Marcin Doliński

Gowin: Grudziądz jest jedną z białych plam na mapie Polski

Wicepremier dodał, że szansą dla samorządu jest kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Andrzej Guzowski. Fot. Marcin Doliński
Wicepremier dodał, że szansą dla samorządu jest kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Andrzej Guzowski. Fot. Marcin Doliński
Grudziądz jest jedną z białych plan na mapie Polski. Kraj rozwija się od wielu lat, ale są miejsca, gdzie czas się zatrzymał - powiedział w środę odwiedzający miasto wicepremier Jarosław Gowin. Dodał. że szansą dla samorządu jest kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Andrzej Guzowski.
"W ciągu ostatnich wielu lat Polska rozwija się w tempie imponującym. Są jednak na mapie kraju białe plamy - miejsca, w których czas się zatrzymał, a nawet można odnieść wrażenie, że się cofa. Grudziądz jest jedną z takich białych plam. To jedyne duże miasto w Polsce, które wyraźnie poddane jest regresowi. Dlatego tutaj obóz Zjednoczonej Prawicy zdecydował się postawić na kogoś, kto nie ma legitymacji partyjnej; na osobę, która od wielu, wielu lat nie uczestniczy w życiu politycznym. Jednocześnie jednak jest to osoba sukcesu" - mówił lider Porozumienia na konferencji prasowej.

Wskazał, że jeżeli Andrzej Guzowski potrafił pokierować przez lata świetnie rozwijając się firmą Unia (firma z branży maszyn rolniczych - PAP) i dawać tysiące miejsc pracy, to będzie "najwłaściwszym gospodarzem dla tej małej ojczyzny".

"Wiem jakie są jego plany na rozwój Grudziądza, bo przyjechałem tutaj po wielu rozmowach z nim. Za znakomity pomysł uważam powołanie tutaj wyższej szkoły pielęgniarstwa. Wiemy wszyscy o tym, jak wielkie są luki w tym zawodzie. Grudziądz jest chyba jedynym miastem w Polsce zamieszkiwanym przez ok. 100 tys. mieszkańców, które nie ma wyższej uczelni" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Według niego, "szansą dla Grudziądza jest odpowiednie połączenie tradycji i nowoczesności". "To połączenie może znaleźć swoje symboliczne i praktycznie odzwierciedlenie w postaci ulokowania w unikatowych na skalę europejską grudziądzkich spichrzach - dziś ruiną - centrum nowoczesnych technologii - parku technologicznego, nowoczesnych laboratoriów" - powiedział Gowin. Jego zdaniem, Grudziądz ma ogromny potencjał w zakresie przedsiębiorczości, a młode pokolenie mieszkańców nie musi uciekać z tego miasta.

Guzowski podziękował za wsparcie pomysłu uruchomienia w Grudziądzu wyższej szkoły pielęgniarek.

"Szpital może i będzie stanowił bazę dla tej szkoły. Zostały wykonane sondaże związane z popytem na tę szkołę i one wyszły nad wyraz korzystnie. Jest bardzo duża liczba osób zainteresowana uczęszczaniem do tej szkoły. Wreszcie jest szkoła wyższa, która jest gotowa być operatorem tego przedsięwzięcia, ale z uwagi na trwającą kampanię jej przedstawiciele prosili o to, żeby nie ujawniać jej nazwy" - mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Grudziądza.

Dodał, konieczny jest pomysł na grudziądzkie spichrze (średniowieczne - PAP). Ocenił, że bardzo dobrze jest mieć zrewitalizowane takie miejsca, ale konieczne jest poszukiwanie dla nich nowych funkcji.

"Skierowanie ich działania pod innowacyjność, parki przemysłowe, miejsca nowoczesnego kształcenia dzieci i młodzieży jest chyba z najlepszą z możliwych dróg. Trzymając pana premiera (Gowina - PAP) za słowo będziemy o takie wsparcie zabiegać" - podkreślił Guzowski.

Gowin wskazał, że Guzowski stworzył jedną z najnowocześniejszych firm w Polsce, a w jego ocenie marka Unii Grudziądz jest rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale i za granicą.

"Chodzi właśnie o tego rodzaju przemysł - oferujący produkty wysoko przetworzone. Nasz rząd przeprowadził ustawę, która zamienia całą Polskę w specjalną strefę ekonomiczną. Żeby mogły pojawiać się tutaj nowoczesne inwestycje konieczna jest współpraca pomiędzy ośrodkiem rządowym a władzami samorządowymi. Nie chodzi, broń Boże, o legitymację partyjną, ale pomysł na Grudziądz. Jestem przekonany, że pan prezydent Andrzej Guzowski będzie miał świetne pomysły, na to jak ściągnąć do Grudziądza przedsiębiorców działających w tych branżach gospodarczych, w których poziom zarobków jest zdecydowanie wyższy niż przeciętnie" - ocenił Gowin.

Podkreślił, że najlepszą drogą rozwoju Grudziądza jest właśnie tworzenie miejsc pracy o dobrej płacy.

"Pamiętam wybory samorządowe w 2014 roku i już wtedy przyszła poseł Iwona Michałek alarmowała mnie w sprawie bardzo złej sytuacji finansowej grudziądzkiego szpitala. W tej sprawie nic się nie zmieniło przez 4 lata, a nawet proces zadłużenia się pogłębił. Jeżeli prezydentem zostanie ktoś związany ze środowiskiem dotychczas rządzącym miastem, to niestety należy się liczyć z tym, że degradacja ekonomiczna całego Grudziądza będzie postępować" - podkreślił Gowin.

Guzowski wskazał, że trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia o wyjściu z tego kryzysu i ich klimat jest zdecydowanie lepszy niż był, gdyż jego otoczenie i on sam przedstawia realną sytuację, mówi prawdę o zadłużeniu szpitala.

Prezydentem Grudziądza od 2006 roku jest Robert Malinowski z PO, który nie ubiega się o reelekcję, a kandyduje do sejmiku województwa. Wśród kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta miasta jest lider Obywatelskiego Grudziądza Maciej Glamowski, który uzyskał poparcie Koalicji Obywatelskiej.

Po południu wicepremier Gowin będzie miał spotkania wyborcze w Golubiu-Dobrzyniu i Włocławku. Wcześniej odwiedzi Bydgoszcz, gdzie weźmie m.in. udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. (PAP)
Mówi Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego
Mówi Andrzej Guzowski, kandydat na prezydenta Grudziądza popierany przez Zjednoczoną Prawicę
Grudziądz

Wiadomości lokalne

2019-02-21, godz. 19:53 Kto zamordował Stanisławę Rybkę? Policjanci z bydgoskiego archiwum X są blisko finału sprawy! To przełom w niedokończonej historii śledztwa sprzed ponad 20 lat! Starsza pani z podwłocławskich Łagiewnik, została uduszona w lesie, w drodze z domu do skle ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:17 Bydgoscy pracownicy zarządzają igrzyskami olimpijskimi! Niemal 600 osób chce zatrudnić w tym roku bydgoski ATOS. Tym samym firma branży IT - w samej Bydgoszczy zatrudniająca już 3 i pół tysiąca osób - stanie się je ... » więcej 2019-02-21, godz. 14:45 Teren wokół Muzeum Etnograficznego i toruńskich Jordanek zmieni się nie do poznania Umowę ws. prac nad 'zieloną bramą gotyckiej starówki' podpisano w Urzędzie Miasta Torunia. Zagospodarowanie terenów zieleni znajdujących się przed wejściem na ... » więcej 2019-02-21, godz. 14:43 Wakacje z bronią w ręku, czyli studenci na poligonie! Jeszcze tylko do jutra (piątek. 22.02) bydgoscy żacy mogą zapisywać się do Legii Akademickiej. Po zajęciach teoretycznych, studenci rozpoczną prawdziwe wojsko ... » więcej 2019-02-21, godz. 14:12 Hala w Mątwach jak nowa W inowrocławskich Matwach zakończył się remont i termomodernizacja kompleksu sportowo-noclegowego. Inwestycja kosztowała ponad 6,5 mln zł złotych, z czego prz ... » więcej 2019-02-21, godz. 13:15 Urzędnicy zmierzyli się m.in. z "mżystym dniem" i " ultraentuzjastyczną oracją" 'Pół historyczny, pół patriotyczny miniwykład na 100-lecie powstania wielkopolskiego'. Taki tytuł miało dyktando, z którym zmierzyli się urzędnicy. » więcej 2019-02-21, godz. 12:30 Najlepsi strażacy w Polsce rywalizują w Grudziądzu i Toruniu [wideo] Rozwijanie węża pożarniczego, pokonywanie równoważni i wiele innych widowiskowych konkurencji... Dziś w Grudziądzu, a jutro w Toruniu odbywają się XVII Halowe ... » więcej 2019-02-21, godz. 11:55 Poszli z łomem na automat do wymiany kryptowaluty Do 10 lat więzienia grozi dwóm mieszkańcom Inowrocławia, którzy usiłowali włamać się do automatu służącego do wymiany kryptowaluty. » więcej 2019-02-21, godz. 11:05 Ostatnie dni demokracji na UMK? List otwarty Kolegium Dziekańskiego Wydziału Lekarskiego Na stronie Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK pojawił się list otwarty Kolegium Dziekańskiego Wydziału Lekarskiego. Pismo jest obszernym wykazem wątpl ... » więcej 2019-02-21, godz. 10:28 Kosma Złotowski: Mam nadzieję, że uda nam się przekonać wyborców Europoseł Kosma Złotowski spodziewa się wzrostu poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. » więcej
1234567