Wtorek, 18 czerwca 2019 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-10, 11:29 PAP/Marcin Doliński

Gowin: Grudziądz jest jedną z białych plam na mapie Polski

Wicepremier dodał, że szansą dla samorządu jest kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Andrzej Guzowski. Fot. Marcin Doliński
Wicepremier dodał, że szansą dla samorządu jest kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Andrzej Guzowski. Fot. Marcin Doliński
Grudziądz jest jedną z białych plan na mapie Polski. Kraj rozwija się od wielu lat, ale są miejsca, gdzie czas się zatrzymał - powiedział w środę odwiedzający miasto wicepremier Jarosław Gowin. Dodał. że szansą dla samorządu jest kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Andrzej Guzowski.
"W ciągu ostatnich wielu lat Polska rozwija się w tempie imponującym. Są jednak na mapie kraju białe plamy - miejsca, w których czas się zatrzymał, a nawet można odnieść wrażenie, że się cofa. Grudziądz jest jedną z takich białych plam. To jedyne duże miasto w Polsce, które wyraźnie poddane jest regresowi. Dlatego tutaj obóz Zjednoczonej Prawicy zdecydował się postawić na kogoś, kto nie ma legitymacji partyjnej; na osobę, która od wielu, wielu lat nie uczestniczy w życiu politycznym. Jednocześnie jednak jest to osoba sukcesu" - mówił lider Porozumienia na konferencji prasowej.

Wskazał, że jeżeli Andrzej Guzowski potrafił pokierować przez lata świetnie rozwijając się firmą Unia (firma z branży maszyn rolniczych - PAP) i dawać tysiące miejsc pracy, to będzie "najwłaściwszym gospodarzem dla tej małej ojczyzny".

"Wiem jakie są jego plany na rozwój Grudziądza, bo przyjechałem tutaj po wielu rozmowach z nim. Za znakomity pomysł uważam powołanie tutaj wyższej szkoły pielęgniarstwa. Wiemy wszyscy o tym, jak wielkie są luki w tym zawodzie. Grudziądz jest chyba jedynym miastem w Polsce zamieszkiwanym przez ok. 100 tys. mieszkańców, które nie ma wyższej uczelni" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Według niego, "szansą dla Grudziądza jest odpowiednie połączenie tradycji i nowoczesności". "To połączenie może znaleźć swoje symboliczne i praktycznie odzwierciedlenie w postaci ulokowania w unikatowych na skalę europejską grudziądzkich spichrzach - dziś ruiną - centrum nowoczesnych technologii - parku technologicznego, nowoczesnych laboratoriów" - powiedział Gowin. Jego zdaniem, Grudziądz ma ogromny potencjał w zakresie przedsiębiorczości, a młode pokolenie mieszkańców nie musi uciekać z tego miasta.

Guzowski podziękował za wsparcie pomysłu uruchomienia w Grudziądzu wyższej szkoły pielęgniarek.

"Szpital może i będzie stanowił bazę dla tej szkoły. Zostały wykonane sondaże związane z popytem na tę szkołę i one wyszły nad wyraz korzystnie. Jest bardzo duża liczba osób zainteresowana uczęszczaniem do tej szkoły. Wreszcie jest szkoła wyższa, która jest gotowa być operatorem tego przedsięwzięcia, ale z uwagi na trwającą kampanię jej przedstawiciele prosili o to, żeby nie ujawniać jej nazwy" - mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Grudziądza.

Dodał, konieczny jest pomysł na grudziądzkie spichrze (średniowieczne - PAP). Ocenił, że bardzo dobrze jest mieć zrewitalizowane takie miejsca, ale konieczne jest poszukiwanie dla nich nowych funkcji.

"Skierowanie ich działania pod innowacyjność, parki przemysłowe, miejsca nowoczesnego kształcenia dzieci i młodzieży jest chyba z najlepszą z możliwych dróg. Trzymając pana premiera (Gowina - PAP) za słowo będziemy o takie wsparcie zabiegać" - podkreślił Guzowski.

Gowin wskazał, że Guzowski stworzył jedną z najnowocześniejszych firm w Polsce, a w jego ocenie marka Unii Grudziądz jest rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale i za granicą.

"Chodzi właśnie o tego rodzaju przemysł - oferujący produkty wysoko przetworzone. Nasz rząd przeprowadził ustawę, która zamienia całą Polskę w specjalną strefę ekonomiczną. Żeby mogły pojawiać się tutaj nowoczesne inwestycje konieczna jest współpraca pomiędzy ośrodkiem rządowym a władzami samorządowymi. Nie chodzi, broń Boże, o legitymację partyjną, ale pomysł na Grudziądz. Jestem przekonany, że pan prezydent Andrzej Guzowski będzie miał świetne pomysły, na to jak ściągnąć do Grudziądza przedsiębiorców działających w tych branżach gospodarczych, w których poziom zarobków jest zdecydowanie wyższy niż przeciętnie" - ocenił Gowin.

Podkreślił, że najlepszą drogą rozwoju Grudziądza jest właśnie tworzenie miejsc pracy o dobrej płacy.

"Pamiętam wybory samorządowe w 2014 roku i już wtedy przyszła poseł Iwona Michałek alarmowała mnie w sprawie bardzo złej sytuacji finansowej grudziądzkiego szpitala. W tej sprawie nic się nie zmieniło przez 4 lata, a nawet proces zadłużenia się pogłębił. Jeżeli prezydentem zostanie ktoś związany ze środowiskiem dotychczas rządzącym miastem, to niestety należy się liczyć z tym, że degradacja ekonomiczna całego Grudziądza będzie postępować" - podkreślił Gowin.

Guzowski wskazał, że trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia o wyjściu z tego kryzysu i ich klimat jest zdecydowanie lepszy niż był, gdyż jego otoczenie i on sam przedstawia realną sytuację, mówi prawdę o zadłużeniu szpitala.

Prezydentem Grudziądza od 2006 roku jest Robert Malinowski z PO, który nie ubiega się o reelekcję, a kandyduje do sejmiku województwa. Wśród kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta miasta jest lider Obywatelskiego Grudziądza Maciej Glamowski, który uzyskał poparcie Koalicji Obywatelskiej.

Po południu wicepremier Gowin będzie miał spotkania wyborcze w Golubiu-Dobrzyniu i Włocławku. Wcześniej odwiedzi Bydgoszcz, gdzie weźmie m.in. udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. (PAP)
Mówi Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego
Mówi Andrzej Guzowski, kandydat na prezydenta Grudziądza popierany przez Zjednoczoną Prawicę
Grudziądz

Wiadomości lokalne

2019-06-18, godz. 07:00 Policja przesłucha matkę, która odurzona alkoholem i narkotykami wiozła dzieci. Jedno zginęło... Do wypadku doszło w czwartek (13.06.), w podtoruńskim Steklinie. Auto prowadziła 25 - latka pod wpływem alkoholu i narkotyków. Kobieta będzie przesłuchiwana d ... » więcej 2019-06-17, godz. 20:35 Wreszcie nie w telewizji, a na żywo. Komisja śledcza d.s. Amber Gold w Świeciu Spotkanie otwarte odbyło się w poniedziałek (17.06.) w hali widowiskowo-sportowej. Każdy mógł przyjść i zadać pytanie. Chętnych nie brakowało. » więcej 2019-06-17, godz. 19:27 Kryzys w Wojnowie: 300 ton odpadów zalega na posesji. Śmierdzą, trują, straszą... Co dalej z „wojnowskim oświęcimiem”? Tak mieszkańcy wsi nazywają nielegalne składowisko odpadów Kazimierza. Oprócz gnijącej odzieży, mężczyzna pali zepsutą ży ... » więcej 2019-06-17, godz. 19:08 Najskuteczniejsza nauka? Wrzucić na głęboką wodę. Lekcja życia w Borównie Ponad 600 uczniów szkół podstawowych z gminy Dobrcz wzięło udział w pikniku inaugurującym sezon letni nad jeziorem Borówno koło Bydgoszczy. Policjanci, ratown ... » więcej 2019-06-17, godz. 17:33 Na obszarze chronionym gospodarka ma pod górkę. Natura rzuca kłody pod nogi Biznes w strefie Natura 2000 - tej sprawie poświęcona była regionalna konferencja we Włocławku. Temat jest ważny. I trudny. Przyszli przedsiębiorcy muszą dokł ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:51 Ciepła woda w kranie nie bierze się znikąd. Byliśmy u jej źródła, w elektrociepłowni Niedostępne na co dzień zakamarki, specjalistyczne urządzenia - tak elektryzujące dni otwarte to gratka dla miłośników inżynierii cieplnej i, po prostu, ludzi ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:20 Starania o czystsze powietrze. Uchwała antysmogowa gotowa. Głosowanie za tydzień Jakie są założenia uchwały antysmogowej i jakie skutki ma ona przynieść? O tym debatują specjaliści, samorządowcy i radni w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. » więcej 2019-06-17, godz. 13:11 PiS krytykuje pomysły prezydenta Grudziądza na ratowanie finansów miasta Grudziądzcy politycy Prawa i Sprawiedliwości są oburzeni i zaniepokojeni pomysłem wyprzedaży miejskiego majątku. W planach obecnych władz Grudziądza jest sprz ... » więcej 2019-06-17, godz. 12:15 Moździerz jak nowy. Wyremontowany przez uczniów bydgoskiej „Samochodówki” Uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy odnowili jeden z eksponatów Muzeum Wojsk Lądowych. Odrestaurowany moździerz wrócił do macierzystej placów ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:11 Gen. Zbigniew Nowek nie żyje. Kiedyś każdy student UMK to nazwisko znał i szanował... Gen. Zbigniew Nowek zmarł nagle w nocy w domu w Bydgoszczy. Na antenie PR PiK wspominał go przyjaciel, prof. Wojciech Polak. Podkreślał, że Zbigniew Nowek od ... » więcej
1234567