Sobota, 14 grudnia 2019 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-08, 18:24 Damian Klich

Tomasz Latos: przestrzegam przed marginalizacją Bydgoszczy

Konferencja prasowa posła Tomasza Latosa, kandydata na prezydenta Bydgoszczy. Fot. Damian Klich
Konferencja prasowa posła Tomasza Latosa, kandydata na prezydenta Bydgoszczy. Fot. Damian Klich
Rafał Bruski wpisuje się w toruńskie dążenia do marginalizacji Bydgoszczy - stwierdził na konferencji prasowej o obecnym prezydencie Bydgoszczy kandydat na ten urząd, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Latos.
– Trzeba jak najszybciej przerwać ten proces - mówił kandydat na prezydenta. Dlatego uważam, że wybory 21 października są tak ważne dla naszego miasta - podkreślił.

W kampanii wyborczej do samorządu Platforma Obywatelska schowała się za szyldem „Koalicji Obywatelskiej” - dowodził Latos. Rafał Bruski zaś ukrywa przed wyborcami logotypy swojej macierzystej partii. Należy zatem przypomnieć, że jest czynnym działaczem bydgoskich władz Platformy, który zobowiązany jest realizować program swoich przełożonych: posła Tomasza Lenza, szefa wojewódzkich władz PO i kandydata na prezydenta Torunia oraz przewodniczącego Platformy, Grzegorza Schetyny.

Poseł Latos stwierdził też, że formacja Rafała Bruskiego chce przekazać kompetencje wojewodów w ręce samorządów województwa i marszałków. Platforma Obywatelska do swojego programu samorządowego wpisała punkt pod nazwą „jeden gospodarz regionu”. Latos podkreślał, że zdaniem Schetyny „będzie to gospodarz samorządowy”, czego nie ukrywano podczas krajowej konwencji PO. Oznacza to likwidację urzędów wojewódzkich i przekazanie kompetencji wojewodów marszałkom, a w przypadku kujawsko-pomorskiego jego jedyną stolicę w Toruniu - przestrzegał Tomasz Latos. Przypomniał, że w czasie tej konwencji obecnego prezydenta z PO, Rafała Bruskiego, nawet nie było w Warszawie.

- Choć w przekazie medialnym działacze PO próbują wysyłać uspokajające sygnały, że Bydgoszcz nie utraci swojej stołeczności, to działania toruńskich przedstawicieli tej partii, a zwłaszcza marszałka Piotra Całbeckiego, przeczą tym zapewnieniom. Marszałek Całbecki proponuje na przykład utworzenie Muzeum Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Latos cytował - w przekazanym mediom materiałach - prasową wypowiedź marszałka: „To ważne, żeby utrwalać wojewódzki status Torunia. To się należy Toruniowi ze względów historycznych czy fantastyczną postawę, gdy byliśmy miastem powiatowym. Nie daj Boże, żeby te czasy wróciły” - czytamy w tekście, który Tomasz Latos rozdał dziennikarzom na dzisiejszej konferencji prasowej.

Tomasz Latos uważa też, że władze miasta i samorządowe władze województwa z PO, sabotują powstanie portu multimodalnego. Ta kluczowa dla rozwoju naszego miasta inwestycja, jest w tej chwili prowadzona przez Polskie Koleje Państwowe, a jedyne rozmowy, jakie wokół niej się toczą, realizowane są przez wojewodę. Co więcej, inwestycja ta nie jest wpisana w żadne strategie, a urząd marszałkowski dokonał zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym i z pozycji „terminal multimodalny” wykreślił 15 milionów euro i przeznaczył je na ścieżki rowerowe.

Tomasz Latos część wystąpienia poświęcił upadkowi sportu w Bydgoszczy, mówił głównie o upadku bydgoskiego żużla. Stadion Polonii jest jego zdaniem przestarzały i wymaga modernizacji. Wiodącą rolę w regionie przejęła toruńska Motoarena. Zdaniem polityka, to wszystko sprawia, że pozycja Bydgoszczy w rankingach jest bardzo słaba.
"Pomysł przekazania kompetencji wojewodów w ręce samorządów województwa i marszałków oznacza osłabienie pozycji Bydgoszczy" - uważa poseł Tomasz Latos
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-12-13, godz. 21:45 Kolejna afera obyczajowa we włocławskiej policji Policjant z Włocławka robił sobie roznegliżowane zdjęcia w mundurze i wysyłał je w wiadomościach do kobiety. Zapadła już decyzja o jego zwolnieniu ze służby - ... » więcej 2019-12-13, godz. 20:59 Uroczystości w Krzywogońcu. Oddano cześć ofiarom z 1944 roku Zginęli w lesie, posądzeni o kontakty z partyzantami. Dziś uczczono pamięć trzech robotników leśnych, których 13 grudnia 1944 r zabił niemiecki patrol policji. » więcej 2019-12-13, godz. 20:02 W Tucholi zorganizowano wojewódzkie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [wideo] Region pamięta, pamięta i Tuchola. W stolicy Borów Tucholskich odbyły się dzisiaj wojewódzkie obchody związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. » więcej 2019-12-13, godz. 19:13 Koniec z węglem w Bydgoszczy? Jest taki pomysł. Czy uda się go zrealizować? Całkowity zakaz spalania węgla w Bydgoszczy od 2024 roku. Tego domaga się Bydgoski Alarm Smogowy. » więcej 2019-12-13, godz. 17:08 Afrykański Pomór Świń już w Wielkopolsce i Lubuskiem! O wspólnym, zintegrowanym działaniu wszystkich szczebli administracji, służb weterynaryjnych, a także mundurowych w zapobieganiu, bioasekuracji przed ASF afry ... » więcej 2019-12-13, godz. 16:02 „Sobota z paszportami” z Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy W najbliższą sobotę, 14 grudnia, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki organizuje „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą w tym dniu złożyć wnioski paszportowe w ... » więcej 2019-12-13, godz. 15:00 Stanisław Mątewski o śp. Józefie Bońku: - Podziwiałem go. Obrońca nie do przejścia -Był bardzo dobrym zawodnikiem i człowiekiem - tak o zmarłym w czwartek (12.12.) Józefie Bońku - ojcu Zbigniewa (prezesa Polskiego Zwiazku Piłki Nożnej) mówi ... » więcej 2019-12-13, godz. 14:00 Toruń z niepokojem i z nadzieją czeka na ostateczną kwotę podwyżek za wywóz śmieci - O co najmniej 17 procent wzrosną w Toruniu opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców - potwierdził prezydent Michał Zaleski. Miasto właśnie rozstrzygało przetar ... » więcej 2019-12-13, godz. 12:50 Młodzieżowa Rada Miasta samorządową szkoła życia Siódmą kadencję rozpoczęła w piątek (13.12.) bydgoska Młodzieżowa Rada Miasta. Młodzi radni reprezentują uczniów wielu bydgoskich szkół, przedstawiają swoje p ... » więcej 2019-12-13, godz. 11:48 Józef Boniek nie żyje. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, w żałobie... Józef Boniek zmarł w czwartek, 12 grudnia, w szpitalu w Bydgoszczy. Pochodził z Nakła. Grał w Czarnych Nakło, Zawiszy Bydgoszcz i Polonii Bydgoszcz na pozycji ... » więcej
1234567