Piątek, 18 stycznia 2019 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-09-11, 08:50 Redakcja

Józef Święcicki spojrzy z muralu na swojej kamienicy

Malowidło powstanie na kamienicy na rogu Cieszkowskiego i Gdańskiej. Grafika www.bydgoszcz.pl
Malowidło powstanie na kamienicy na rogu Cieszkowskiego i Gdańskiej. Grafika www.bydgoszcz.pl
Na zabytkowej kamienicy na rogu ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej w Bydgoszczy powstanie mural przedstawiający Józefa Święcickiego, budowniczego, projektanta wielu charakterystycznych budynków w mieście - m.in. Hotelu "Pod Orłem".
Mural wykona lokalny artysta Julian Nowicki – twórca m. in. muralu Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej, a także malowidła na ul. 20 stycznia przy Akademii Muzycznej.

Najnowsze jego dzieło przedstawiać będzie ulicę Cieszkowskiego z początku XX wieku. Najważniejszym elementem malowidła będzie postać Józefa Święcickiego przedstawiona w formie archiwalnej fotografii. Pod zdjęciem znajdować się będą fragmenty jego projektów, a także podpis wybitnego architekta. Na muralu znajdzie się także pieczęć ówczesnego magistratu, która widniała na wszystkich planach zatwierdzanych do budowy w początkach ubiegłego stulecia.

Józef Święcicki był znakomitym budowniczym, przez całe swoje życie związanym z Bydgoszczą. Pozostawił w mieście wiele pięknych kamienic, także tych przy ul. Cieszkowskiego. Jego dziełem jest także budynek Hotelu "Pod Orłem", kamienica przy pl. Wolności 1 i wiele kamienic na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej. Sam Święcicki mieszkał w kamienicy, na której powstanie poświęcony mu mural.

Głównym celem projektu jest podkreślenie historycznego charakteru ulicy Cieszkowskiego, która niedawno przeszła kompleksową rewitalizację. Chodzi także o zwiększenie walorów turystycznych tej części Śródmieścia.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-01-18, godz. 06:00 Policyjna akcja "Smog". Stop kopciuchom na drodze Cztery zatrzymane dowody rejestracyjne za emisję nadmiernej ilości spalin oraz 14 za między innymi wycieki paliwa czy płynów eksploatacyjnych. To efekt akcji ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:27 Łagodna zima w Bydgoszczy. Budżet drogowców szybko nie topnieje Ponad milion złotych wydano do tej pory w Bydgoszczy na akcję zimowego utrzymania miasta. Drogowcy przyznają, że na razie zima obchodzi się z miejskim budżete ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:44 Przerwana praca inowrocławskich urzędników. Niebezpieczeństwa nie było Policyjni pirotechnicy nie znaleźli w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu bomby, która - według anonimowego autora maila - miała zostać podłożona w jednej z toalet ... » więcej 2019-01-17, godz. 13:17 Całodobowy gabinet ginekologiczny? Ratusz: Czekamy na konkrety Działacze Nowoczesnej w Bydgoszczy chcieliby, aby w mieście funkcjonował całodobowy gabinet ginekologiczny. Pomysł sondowali w Internecie. » więcej 2019-01-17, godz. 12:30 Bójka przed kręgielnią. 38-latek nie żyje, oskarżony niczego nie pamięta Zarzut spowodowania ciężkich uszkodzeń ciała ze skutkiem śmiertelnym usłyszał 41-letni mieszkaniec Chełmży Sławomir L., który w nocy z 12 na 13 stycznia miał ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:35 Żydowicz prosi marszałka o pilne spotkanie. Chce zapytać o kasę na Camerimage Marek Żydowicz, szef Festiwalu Camerimage chce się pilnie spotkać z marszałkiem województwa. Zamierza zapytać Piotra Całbeckiego, czy województwo jest gotowe ... » więcej 2019-01-17, godz. 10:04 Dr Osiński: Piłsudski nie był tu popularny, bo mieliśmy "swoich Józefów" - W Bydgoszczy i Toruniu pamięć o odzyskaniu niepodległości oraz o powrocie do macierzy wiązała się z nazwiskami generałów Józefa Dowbor-Muśnickiego i generał ... » więcej 2019-01-17, godz. 08:00 Stop mowie nienawiści. Po feriach specjalne lekcje w bydgoskich szkołach W związku z tragicznymi wydarzeniami, do których doszło w Gdańsku, w bydgoskich szkołach po feriach prowadzone będą specjalne zajęcia poświęcone tolerancji i ... » więcej 2019-01-17, godz. 07:00 Marszałkowski Bal Dobroczynny już niebawem. Gdzie trafi wsparcie? [wideo] Koszulka z autografem Kamila Stocha i fartuch kuchenny z podpisem Roberta Makłowicza - to niektóre gadżety, jakie będzie można wylicytować podczas IX Marszałk ... » więcej 2019-01-16, godz. 20:30 Manifestacja "Włocławek murem za Owsiakiem". Czy szef WOŚP zmieni zdanie? Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zachęca włocławian do udziału w niedzielnej manifestacji, która ma nakłonić Jerzego Owsiaka, by nie rezygnował z kierowan ... » więcej
1234567