Poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Marii, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-09-11, 08:50 Redakcja

Józef Święcicki spojrzy z muralu na swojej kamienicy

Malowidło powstanie na kamienicy na rogu Cieszkowskiego i Gdańskiej. Grafika www.bydgoszcz.pl
Malowidło powstanie na kamienicy na rogu Cieszkowskiego i Gdańskiej. Grafika www.bydgoszcz.pl
Na zabytkowej kamienicy na rogu ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej w Bydgoszczy powstanie mural przedstawiający Józefa Święcickiego, budowniczego, projektanta wielu charakterystycznych budynków w mieście - m.in. Hotelu "Pod Orłem".
Mural wykona lokalny artysta Julian Nowicki – twórca m. in. muralu Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej, a także malowidła na ul. 20 stycznia przy Akademii Muzycznej.

Najnowsze jego dzieło przedstawiać będzie ulicę Cieszkowskiego z początku XX wieku. Najważniejszym elementem malowidła będzie postać Józefa Święcickiego przedstawiona w formie archiwalnej fotografii. Pod zdjęciem znajdować się będą fragmenty jego projektów, a także podpis wybitnego architekta. Na muralu znajdzie się także pieczęć ówczesnego magistratu, która widniała na wszystkich planach zatwierdzanych do budowy w początkach ubiegłego stulecia.

Józef Święcicki był znakomitym budowniczym, przez całe swoje życie związanym z Bydgoszczą. Pozostawił w mieście wiele pięknych kamienic, także tych przy ul. Cieszkowskiego. Jego dziełem jest także budynek Hotelu "Pod Orłem", kamienica przy pl. Wolności 1 i wiele kamienic na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej. Sam Święcicki mieszkał w kamienicy, na której powstanie poświęcony mu mural.

Głównym celem projektu jest podkreślenie historycznego charakteru ulicy Cieszkowskiego, która niedawno przeszła kompleksową rewitalizację. Chodzi także o zwiększenie walorów turystycznych tej części Śródmieścia.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-08-25, godz. 19:34 Muzycznie, sportowo i z tematyką kobiecą bydgoszczanie żegnali lato W Myślęcinku kolejny raz odbywa się festyn „Babie lato”. Zorganizowano też „Piknik olimpijski” » więcej 2019-08-25, godz. 17:26 Kierowco! Zmiany na DK25 w Sławęcinku pod Inowrocławiem! Od poniedziałku - 26 sierpnia nastąpią zmiany organizacji ruchu na drodze krajowej nr 25. W miejscowości Sławęcinek nastąpi zamknięcie istniejącej drogi krajo ... » więcej 2019-08-25, godz. 15:26 Plon niesiemy, plon czyli wojewódzkie dożynki w Ciechocinku - Zachód zazdrości nam rolników, którzy są w stanie bardzo ciężko pracować - powiedział PAP wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podczas wojewódzkic ... » więcej 2019-08-25, godz. 09:30 Czy w kranach mieszkańców regionu inowrocławskiego wkrótce zabraknie wody? Zdaniem posła Michała Stasińskiego taki scenariusz jest prawdopodobny z powodu działalności odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Przyjezierzu. Jej funkcjono ... » więcej 2019-08-25, godz. 08:30 Gęś królową stołu na Festiwalu Smaku w Grucznie! Potrawy z gęsiny najbardziej smakowały publiczności w konkursie na Smaki Roku na Festiwalu Smaku w Grucznie. Im przyznano równorzędne dwie nagrody w głosowani ... » więcej 2019-08-25, godz. 06:50 Konfederację wsparli niemal wszyscy lokalni działacze Kukiz'15 Marcin Sypniewski będzie otwierał kujawsko-pomorską listę Konfederacji w wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie zaprezentowało swoich kandydatów i najważniejsz ... » więcej 2019-08-24, godz. 20:00 Ośmioletnia córka zaalarmowała służby ratunkowe, że jej mama upadła i nie oddycha... Karetka była w drodze. Na miejscu jako pierwsi pojawili się strażacy. Rozpoczęli reanimację. O szczegółach mówi starszy sekcyjny Paweł Krzeszewski, z Komendy ... » więcej 2019-08-24, godz. 18:00 Król Łokietek pod Płowcami ze wsparciem „Wakacyjnego Radia PiK”! [wideo] W ostatnią niedzielę sierpnia wóz satelitarny „Wakacyjnego Radia PiK” zaparkował w okolicy pola bitewnego w Płowcach w gminie Radziejów, gdzie 27 września 133 ... » więcej 2019-08-24, godz. 16:50 Znaleźliśmy równowagę między polityką społeczną i gospodarczą - ocenia szef rządu - Wierzę, że za cztery lata, Polska będzie jeszcze zasobniejszym krajem, że znacząco w górę pójdzie dochód do dyspozycji wszystkich Polaków - powiedział premi ... » więcej 2019-08-24, godz. 16:08 Wolność ma wiele twarzy. Czy wszystkie zmieszczą się w filmowych kadrach? Bydgoska Wyspa Młyńska stała się w sobotę scenografią do artystycznego projektu realizowanego przez fundację „Fantazmat”. W centrum miasta grupa bydgoszczan k ... » więcej
1234567