Piątek, 16 listopada 2018 r.   Imieniny: Gertrudy, Edmunda, Marii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-09-11, 08:50 Redakcja

Józef Święcicki spojrzy z muralu na swojej kamienicy

Malowidło powstanie na kamienicy na rogu Cieszkowskiego i Gdańskiej. Grafika www.bydgoszcz.pl
Malowidło powstanie na kamienicy na rogu Cieszkowskiego i Gdańskiej. Grafika www.bydgoszcz.pl
Na zabytkowej kamienicy na rogu ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej w Bydgoszczy powstanie mural przedstawiający Józefa Święcickiego, budowniczego, projektanta wielu charakterystycznych budynków w mieście - m.in. Hotelu "Pod Orłem".
Mural wykona lokalny artysta Julian Nowicki – twórca m. in. muralu Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej, a także malowidła na ul. 20 stycznia przy Akademii Muzycznej.

Najnowsze jego dzieło przedstawiać będzie ulicę Cieszkowskiego z początku XX wieku. Najważniejszym elementem malowidła będzie postać Józefa Święcickiego przedstawiona w formie archiwalnej fotografii. Pod zdjęciem znajdować się będą fragmenty jego projektów, a także podpis wybitnego architekta. Na muralu znajdzie się także pieczęć ówczesnego magistratu, która widniała na wszystkich planach zatwierdzanych do budowy w początkach ubiegłego stulecia.

Józef Święcicki był znakomitym budowniczym, przez całe swoje życie związanym z Bydgoszczą. Pozostawił w mieście wiele pięknych kamienic, także tych przy ul. Cieszkowskiego. Jego dziełem jest także budynek Hotelu "Pod Orłem", kamienica przy pl. Wolności 1 i wiele kamienic na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej. Sam Święcicki mieszkał w kamienicy, na której powstanie poświęcony mu mural.

Głównym celem projektu jest podkreślenie historycznego charakteru ulicy Cieszkowskiego, która niedawno przeszła kompleksową rewitalizację. Chodzi także o zwiększenie walorów turystycznych tej części Śródmieścia.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2018-11-16, godz. 13:56 6 jednostek straży pożarnej gasiło pożar kamienicy w Rynarzewie Duże zadymienie i popłoch mieszkańców spowodował pożar w dużej, piętrowej kamienicy przy Rynku w Rynarzewie w pobliżu drogi krajowej nr 5 Bydgoszcz - Poznań. » więcej 2018-11-16, godz. 13:16 Bydgoscy uczniowie będą się uczyć tolerancji i szacunku do innych Gry miejskie, przegląd teatralny, pokazy filmowe i konkursy. W ten sposób bydgoska młodzież uczy się akceptacji, życzliwości i szacunku dla innych. » więcej 2018-11-16, godz. 12:58 Maestro Antoni Wit wspomina swoje związki z Filharmonią Pomorską Maestro Antoni Wit poprowadzi wieczorem koncert z okazji 60-lecia gmachu Filharmonii Pomorskiej. Melomani wysłuchają koncertu, którego program będzie powtórze ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:38 Chciał udzielić pomocy a sam wylądował w szpitalu Wstrząśnienie mózgu i ubytek słuchu stwierdzono u ratownika medycznego, napadniętego przez operatora filmowego Matthew'a L. Poszkodowany Marcin Gizicki ma też ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:07 Runęła ściana budynku gospodarczego w Kcyni. Nie żyje 36-latek Wypadek w Kcyni. Nie żyje 36-letni mężczyzna, na którego runęła ściana budynku gospodarczego. Do wypadku doszło przy ul. Rynek podczas rozbiórki niewielkiej c ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:52 Coraz więcej książkowych nowości w sępoleńskiej bibliotece Pierwsze 107 książek, zakupionych w ramach Literackiego Budżetu Obywatelskiego, trafiło już do sępoleńskiej biblioteki. » więcej 2018-11-15, godz. 17:29 Operator filmowy Matthew L. nie został aresztowany na trzy miesiące Bydgoski sąd nie zastosował środka zapobiegawczego w postaci trzech miesięcy aresztu dla operatora filmowego Matthew L., który usłyszał m.in. zarzut naruszeni ... » więcej 2018-11-15, godz. 15:58 Koalicja Obywatelska i PSL zawarły koalicję większościową w kujawsko-pomorskim sejmiku Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe zawarły koalicję większościową w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego - poinformowali w czwartek w Torun ... » więcej 2018-11-15, godz. 15:00 Policjanci walczą ze smogiem 100 skontrolowanych samochodów i zatrzymane 4 dowody rejestracyjne - to bilans policyjnej akcji 'Smog' w powiecie świeckim. Mundurowi sprawdzali jakość spalin ... » więcej 2018-11-15, godz. 14:00 Jaka jest współczesna rodzina? - konferencja w Toruniu Zmiany we współczesnej rodzinie, zagrożenia dla młodzieży, budowanie bliskości i rozwiązywanie konfliktów. To niektóre tematy poruszane podczas odbywającej si ... » więcej
1234567