Czwartek, 19 września 2019 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-09-10, 13:12 Polska Agencja Prasowa/Robert Erdmann

PiS: nie ma naszej zgody na likwidację urzędów wojewódzkich

Platforma Obywatelska proponuje nam bydgoszczanom, żebyśmy po paszporty jeździli do Torunia i tam też załatwiali sprawy społeczne - mówił poseł Piotr Król/fot. Archiwum
Platforma Obywatelska proponuje nam bydgoszczanom, żebyśmy po paszporty jeździli do Torunia i tam też załatwiali sprawy społeczne - mówił poseł Piotr Król/fot. Archiwum
Posłowie PiS z okręgu bydgoskiego ogłosili w poniedziałek, że nie ma ich zgody na likwidację urzędów wojewódzkich, co zapowiada w swoim programie wyborczym PO. - Nie zanosi się, żeby mieli w najbliższej przyszłości możliwość realizacji tego postulatu - wskazał Łukasz Schreiber.
- Platforma Obywatelska zaproponowała zlikwidowanie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Proponuje nam bydgoszczanom, żebyśmy po paszporty jeździli do Torunia i tam też załatwiali sprawy społeczne - mówił podczas konferencji prasowej poseł Piotr Król.

Degradacja Bydgoszczy
Konferencja posłów PiS z okręgu bydgoskiego dotyczyła "degradacji Bydgoszczy do rangi powiatu według PO".

- PO proponuje likwidację wszystkich urzędów wojewódzkich i stanowiska wojewody. To sprzeczne z konstytucją. Nasi przyjaciele z PO przychodzą na nasze spotkania z plakatem "Konstytucja". Chcielibyśmy im powiedzieć, żeby tę konstytucję chociaż raz przeczytali. W artykule 3. jest napisane, że Polska jest krajem jednolitym. To znaczy, że nie federacyjnym - składającym się tylko z iluś województw, ale składającym się z władzy rządowej i samorządowej. Te dwie władze się równoważą. Likwidacja urzędów wojewodów w Polsce prowadziłaby do federalizacji czy landyzacji - podkreślił eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

Dodał, że PO idzie z tym postulatem do wyborów samorządowych, a przecież zmiany w tej kwestii może wprowadzić tylko Sejm i Senat.

Pracę straci kilkaset osób
Posłanka partii rządzącej Ewa Kozanecka wskazała, że za rządów koalicji PO-PSL doprowadzono do likwidacji wielu instytucji m.in. posterunków policji czy urzędów pocztowych, a także połączeń np. lotniczych.

- Za ich rządów zlikwidowany został niezwykle ważny dla Bydgoszczy, ale i dla całej Polski, strategiczny zakład Zachem. W 2012 roku, gdy ten zakład upadał, Bydgoszczą rządził prezydent Rafał Bruski z PO, rząd tworzyła ta formacja z PSL, a Bydgoszcz miała posłów m.in. Pawła Olszewskiego czy Radosława Sikorskiego. Prezydentem Polski był Bronisław Komorowski, a w tej materii nic nie zrobiono - powiedziała Kozanecka.

Poseł PiS Łukasz Schreiber stwierdził, że postulat likwidacji Urzędów Wojewódzkich jest fatalny z punktu widzenia Bydgoszczy.

- Tutaj pracuje kilkaset osób, a przecież to także kwestia znaczenia i pozycji Bydgoszczy. Nie ma żadnej konkretnej alternatywy. Sam prezydent Bydgoszczy Bruski odpowiadał wcześniej na nasze apele w tej sprawie twierdząc, że jego formacja polityczna będzie chciała przenieść siedzibę Urzędu Marszałkowskiego z Torunia do Bydgoszczy. Nic takiego nie usłyszałem na konwencji Koalicji Obywatelskiej - mówił Schreiber.

Jego zdaniem są jednak dwie dobre wiadomości, bo "nie zanosi się w najbliższym czasie, żeby PO miała możliwość spełnienia tego postulatu". Dodał, że w jego opinii nawet, gdy PO ma taką możliwość i większość w parlamencie, to nie spełnia swoich zapowiedzi.

Pytanie do prezydenta Bruskiego
Odnosząc się do tzw. "sześciopaku Schetyny i PO", powiedział, że należy wskazać na prawdziwy sześciopak tej formacji w województwie kujawsko-pomorskim, a mianowicie: marszałek województwa z Torunia, dwa razy mniejsza ilość środków unijnych dla Bydgoszczy w porównaniu do Torunia, upadek ZACHEMU, bycie grabarzami bydgoskiego sportu drużynowego, a także "puste obietnice". Schreiber wskazał, że życie dopisało szósty postulat PO - likwidację urzędów wojewódzkich.

Na koniec konferencji poseł Król zadał pytania do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który ubiega się o reelekcję, o to czy prawdą jest to, że nie było go na konwencji Koalicji Obywatelskiej, a także o to czy popiera postulat likwidacji urzędów wojewódzkich.

- On przecież był wojewodą. To oznacza, że wtedy ten urząd był w Bydgoszczy potrzebny, a teraz nie jest? Apelujemy do mieszkańców Bydgoszczy. Wasz wybór jest prosty. Jeżeli chcecie wyrabiać sobie paszporty w Toruniu - głosujcie na PO. Jeżeli chcecie, żeby Urząd Wojewódzki został w Bydgoszczy - głosujcie na PiS - zakończył Król.

Podczas sobotniej konwencji wyborczej PO i Nowoczesnej, która zainaugurowała kampanię Koalicji Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami samorządowymi, zapowiedziano "zakończenie dwuwładzy w województwach i dublowania się obowiązków marszałków województw i wojewodów".

- Konsekwentnie wprowadzimy zasadę - jeden gospodarz w regionie i będzie to gospodarz samorządowy - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. - Centra zarządzania kryzysowego, pełen nadzór nad służbami ratującymi życie i majątek ludzi dotkniętych przez żywioł - to wszystko trafi do urzędów marszałkowskich - zapowiedział.Relacja Roberta Erdmanna (część I)
Relacja Roberta Ermanna (część II)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-09-18, godz. 21:30 Wrześniowy, wojenny wiatr wieje w Muzeum Wojsk Lądowych! Wystawa zatytułowana „1939' to nowa propozycja bydgoskiego muzeum wojskowego. Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz, które opowiadają historię kampanii wr ... » więcej 2019-09-18, godz. 20:50 Profesor Aleksander Nalaskowski: historia pewnego odwołania Rektor UMK w Toruniu przywrócił dziś (18.09.) do pełni praw profesora Aleksandra Nalaskowskiego, pracownika naukowego Wydziału Pedagogiki na tej uczelni. Prof ... » więcej 2019-09-18, godz. 20:00 Na czym polega sukces polskiego samorządu? Jaka jest rola gospodarza? O zmieniającym się polskim samorządzie rozmawiano w Inowrocławiu podczas debaty, która towarzyszyła Forum Polskich Miast. » więcej 2019-09-18, godz. 19:00 Plakat wszystko zniesie? Policja bierze się za przedwyborczych wandali Zniszczone plakaty wyborcze: w naszym regionie wpłynęły dotąd dwa zawiadomienia w tej sprawie, a już wiadomo, że będą następne. W Koronowie „zaatakowany” zost ... » więcej 2019-09-18, godz. 18:10 W gospodarstwie w Dolnej Grupie nie było niewolnictwa, ani przemocy - orzekł sąd Oskarżeni o zmuszanie bezdomnego do niewolniczej pracy w gospodarstwie w Dolnej Grupie - niewinni. Zdaniem bydgoskiego sądu Łukasz J., Łukasz T. i Wojciech J. ... » więcej 2019-09-18, godz. 17:35 Rektor UMK odwołuje zawieszenie prof. Aleksandra Nalaskowskiego w obowiązkach Przypomnijmy, że decyzję o zawieszeniu pedagoga za publikację felietonu krytykującego LGBT w tygodniku „Sieci” podjął przed tygodniem rektor Uniwersytetu Miko ... » więcej 2019-09-18, godz. 17:15 Szpital Jurasza kupi nowy cytometr, czyli broń do walki z białaczką dzieci Do Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy, jeszcze w tym roku trafi sprzęt, który pozwoli precyzyjniej i szybciej diagnozować chorobę nowotworową ... » więcej 2019-09-18, godz. 15:29 Robert Kwiatkowski zapowiada budowę trzeciego mostu dla Torunia Lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim Robert Kwiatkowski, do swojego programu wpisał między innymi budowę stopnia wodnego w Siarzewie, węzła autostradowe ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:40 Czekają na ludzi, którzy chcą pomagać. ”Szlachetna Paczka” szuka wolontariuszy Wolontariusze do „Szlachetnej Paczki” poszukiwani. To świąteczna akcja, podczas której potrzebujący mieszkańcy otrzymują paczki od darczyńców. » więcej 2019-09-18, godz. 13:58 Debata o zdrowiu. Kandydaci do Parlamentu dyskutują w Polskim Radiu PiK Trwa cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. Druga - w czwartek (19 września) - będzie dotyczyła zdrowia. » więcej
1234567