Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-11-04, 10:24 Monika Siwak-Waloszewska/Adriana Andrzejewska

"Jak Kopernik odkrył niebo?”

540. rocznica urodzin astronoma i 470. rocznica publikacji jego dzieła "O obrotach..." są okazją do bliższego spotkania z człowiekiem, który odkrył nasze miejsce we Wszechświecie. Fot. pl.wikipedia.org
540. rocznica urodzin astronoma i 470. rocznica publikacji jego dzieła "O obrotach..." są okazją do bliższego spotkania z człowiekiem, który odkrył nasze miejsce we Wszechświecie. Fot. pl.wikipedia.org
Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki ścisłe. Program zainaugurowano w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
Rok 2013 jest rokiem Mikołaja Kopernika. 540. rocznica urodzin astronoma i 470. rocznica publikacji jego dzieła "O obrotach..." są okazją do bliższego spotkania z człowiekiem, który odkrył nasze miejsce we Wszechświecie.

Użytkownicy astrobaz - głównie młodzi ludzie - będą mogli zastanowić się co na niebie widział Kopernik , gdy był w ich wieku i mieszkał w Toruniu. Autorem opowieści "Jak Kopernik odkrył niebo?” jest Piotr Majewski - dziennikarz Polskiego Radia PiK, autor audycji „Radio Planet i Komet”, Mistrz Mowy Polskiej, członek Rady Programowej Astrobaz.
Spotkania rozpoczynać się będą o godz.18.00. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych.

W ramach projektu można także wziąć udział w konkursie astronomicznym "Gwiazda Kujawsko-Pomorskiego". Wystarczy wskazać gwiazdę widoczną na kujawsko-pomorskim niebie i ciekawie uzasadnić dlaczego akurat ona powinna przyświecać województwu.

Zgłoszenia do 22 listopada. Szczegóły na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl
Piotr Majewski o tym, co mogło sprawić, że Mikołaj Kopernik zakochał się w niebie. Materiał Adriany Andrzejewskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-09-23, godz. 09:15 Bezpłatne badania w szpitalu w Grudziądzu. Sprawdź, co można zbadać Grudziądzki szpital włączył się w kampanię społeczną - Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Bezpłatne badania odbędą się w środę (23 w ... » więcej 2020-09-23, godz. 08:42 Nowe autografy pojawią się na ul. Długiej. Kto zostanie uhonorowany w tym roku? Profesor Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski oraz - we wspólnym wyróżnieniu - dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski zostali ... » więcej 2020-09-23, godz. 08:03 Nowe samochody trafiły do komend miejskich i powiatowych w regionie [wideo, zdjęcia] 24 nowe samochody osobowe zostały przekazane kujawsko-pomorskim policjantom. Trafiły one do 19 komend miejskich i powiatowych w regionie. » więcej 2020-09-23, godz. 07:05 Podczas prac w kościele wykopał bombardę z XVI wieku i zabrał do domu Kryminalni z Torunia ustalili, kto w trakcie prowadzenia robót remontowych na terenie parafii w Skotnikach (powiat inowrocławski), odnalazł i przywłaszczył so ... » więcej 2020-09-22, godz. 18:34 Tańsze mieszkania dla inowrocławian? Podpisano porozumienie W Inowrocławiu mogą powstać lokale z rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś prezydent Inowrocławia i prezes Kraj ... » więcej 2020-09-22, godz. 16:33 Poseł Robert Kwiatkowski o „Piątce dla zwierząt”: ta ustawa nie doprowadzi do przedterminowych wyborów „Przyszedł czas na zmiany” - tak o przyjętej przez Sejm „Piątce dla zwierząt” mówił w Toruniu poseł Robert Kwiatkowski. » więcej 2020-09-22, godz. 14:35 Wszystko o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Konferencja w Bydgoszczy Zatrudnieni na Kujawach i Pomorzu chętniej niż z innych regionów przystępują do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Właśnie o takim oszczędzaniu na emeryturę d ... » więcej 2020-09-22, godz. 13:55 Inspektorzy pracy odwiedzają szkoły. To nie kontrole. To prewencja Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szkół są otwarci na współpracę z inspekcją pracy. Tak wynika z ich dotychczasowych wizyt w placówkach oświatowych. » więcej 2020-09-22, godz. 13:28 Podejrzany o rozbój na dworcu. Rozpoznajesz go? Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście apelują o pomoc w identyfikacji osoby przedstawionej na filmie oraz zdjęciach. Wszyscy, którzy rozpozna ... » więcej 2020-09-22, godz. 12:57 Zieloni o zieleni w Toruniu. Wzorem ogrody fasadowe z Holandii [wizualizacje] Zielone dachy na starówce, drzewa w donicach na ulicy Szerokiej i żywopłoty wyłapujące spaliny przy ruchliwych drogach. To część propozycji toruńskich społecz ... » więcej
1234567