Poniedziałek, 18 lutego 2019 r.   Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-07-18, 20:22 Tatiana Adonis/Redakcja

By wypoczynek pod namiotami był bezpieczny

Kilkadziesiąt kontroli na obozowiskach namiotowych przeprowadzili już kujawsko-pomorscy strażacy. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Kilkadziesiąt kontroli na obozowiskach namiotowych przeprowadzili już kujawsko-pomorscy strażacy. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Kilkadziesiąt kontroli na obozowiskach namiotowych przeprowadzili już kujawsko-pomorscy strażacy. Sprawdzali organizatorów przed rozpoczęciem wypoczynku, prowadzą także szkolenia dla uczestników przebywających pod namiotami. Wszystko po to, by letni odpoczynek był bezpieczny.
W poniedziałek na Mazowszu drzewo przewróciło się na namiot harcerski. W Kujawsko-Pomorskiem harcerze wypoczywają m.in. nad jeziorem Lipkusz koło Samociążka, nad jeziorem Łąkie w Skępem czy w leśnictwie Zacisze w gminie Cekcyn.

W Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty zarejestrowanych jest około 30 turnusów obozów pod namiotami. Wypoczywać w nich będzie prawie 2 tys. dzieci i młodzieży. Nad tym by, był to bezpieczny wypoczynek czuwają między innymi strażacy. Zanim obozowiska stanęły organizatorzy musieli spełnić kilka warunków.

- Nie ma konkretnych przepisów, które mówiłyby o tym, jak taki obóz ma być zabezpieczony. Liczymy na rozsądek i zdrowe podejście organizatorów. Wskazujemy, aby obóz posiadał odpowiedni podręczny sprzęt gaśniczy, wskazujemy również lokalizację podobozów, stołówek, jadłodajni, miejsc, gdzie używa się otwartego ognia, rozpala ogniska - powiedział bryg. Rafał Marasz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Strażacy odwiedzają również obozowiczów.

- Przeprowadzamy pogadanki na temat zagrożeń jakie mogą wystąpić. Jest to teren leśny, pamiętamy wszyscy zeszłoroczną nawałnicę i jej skutki. Pojawiamy się na obozach, rozmawiamy o bezpieczeństwie. Dwa razy dziennie sprawdzamy łączność z każdym z obozów harcerskich. Jest to łączność komórkowa, telefoniczna - powiedziała st. kpt. Aleksandra Starowicz rzeczniczka bydgoskich strażaków.

Po zeszłorocznej tragedii, gdzie na Pomorzu w wyniku wichury zginęły dwie harcerki, w tym roku oprócz telefonów komórkowych harcerze zostali wyposażeni także w radiostacje i odbiorniki.

- Użyczyliśmy 2 radiotelefony w powiecie bydgoskim, 3 w lipnowskim, 1 w mogileńskim, 1 nakielskim, 2 w tucholskim. Chodzi o poprawę komunikacji. W zeszłym roku nawałnica przeszła przez teren kilku województwo i doszło do awarii sieci telefonów komórkowych i nie było żadnej łączności. Przy użyciu radiotelefonów Państwowej Straży Pożarnej możemy mieć łączność - powiedział st. kpt. Arkadiusz Piętak rzecznik kujawsko-pomorskich strażaków.

- Jak jest ładna pogoda, to wszyscy są bezpieczni, ale przy gorszych warunkach to jest bardzo istotne. Jesteśmy na etapie prób, bo wymaga to jednak odpowiedniego przeszkolenia. Docierają też do nas ostrzeżenia pogodowe - powiedziała Bogusława Pasieka-Butkiewicz pełnomocnik Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W tym roku harcerze przeszli szkolenie praktyczne. Scenariusze niebezpiecznych sytuacji ćwiczyli podczas manewrów w Samociążku niedaleko Koronowa.

W kilku przypadkach strażacy nie zgodzili się na utworzenie obozu harcerskiego, jednak po uzupełnieniu dokumentacji obozowiska znalazły się na kuratoryjnej liście.
By wypoczynek pod namiotami był bezpieczny (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-02-18, godz. 21:08 Profesjonalna opieka i wsparcie w ramach projektu "Dobry Dom" Z bezpłatnej pomocy specjalistów mogą skorzystać podopieczni Dziennego Domu Pobytu działającego przy toruńskiej Fundacji 'Łączymy Pokolenia'. » więcej 2019-02-18, godz. 20:15 Za nami Bydgoski Rok Dziedzictwa Przemysłowego. Działo się! Bydgoski Rok Dziedzictwa Przemysłowego podsumowano w Miejskim Centrum Kultury. Łącznie odbyło się prawie 270 imprez związanych z industrialną historią miasta. » więcej 2019-02-18, godz. 19:08 Kobieta-budowlaniec. Nowa szefowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu Joanna Elszkowska została nowym prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu. » więcej 2019-02-18, godz. 18:10 O problemach wsi i nie tylko. Spotkanie z cyklu "Razem dla Kujaw i Pomorza” Problemy z uzyskaniem unijnych dotacji na modernizację gospodarstw, ale też wsparcie finansowe dla spółek wodnych czy unijne zakazy stosowania niektórych środ ... » więcej 2019-02-18, godz. 17:48 Wybuch gazu w Toruniu. 1 osoba poszkodowana Do wybuchu butli z gazem doszło w mieszkaniu na 1. piętrze bloku przy ul. 63 Pułku Piechoty w Toruniu. Ucierpiał mężczyzna. Z oparzeniami twarzy i rąk został ... » więcej 2019-02-18, godz. 17:01 Radni m.in o stanie województwa kujawsko-pomorskiego Radni województwa przyjęli szczegółowe wymogi dotyczące raportu o stanie regionu. Taki dokument będzie przedstawiał zarząd przed sesją absolutoryjną. To efekt ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:17 Szpital Jurasza w Bydgoszczy odwołał zakaz odwiedzin pacjentów Znów można odwiedzać pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. 2 tygodnie temu z powodu świńskiej grypy w placówce wprow ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:29 Miał niebezpieczne odpady na działce. Trafił do sądu Proces Jarosława Ś. oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów chemicznych rozpoczął się w Sądzie Rejonowym w Toruniu. » więcej 2019-02-18, godz. 13:23 Ktoś Cię oszukał? Miałeś wypadek? Możesz zwrócić się o pomoc prawną Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do 24 lutego w sądach, prokuraturach, komendach policji, czy organizacjach pozarządowych udzi ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:32 Remont siedziby GOK w Unisławiu. Będzie nawet winda! Nowa elewacja, okna i drzwi, a dodatkowo winda - XIX-wieczny budynek w Unisławiu, w powiecie chełmińskim, odzyska swój dawny blask. » więcej
1234567