Czwartek, 18 lipca 2019 r.   Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-07-18, 20:22 Tatiana Adonis/Redakcja

By wypoczynek pod namiotami był bezpieczny

Kilkadziesiąt kontroli na obozowiskach namiotowych przeprowadzili już kujawsko-pomorscy strażacy. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Kilkadziesiąt kontroli na obozowiskach namiotowych przeprowadzili już kujawsko-pomorscy strażacy. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Kilkadziesiąt kontroli na obozowiskach namiotowych przeprowadzili już kujawsko-pomorscy strażacy. Sprawdzali organizatorów przed rozpoczęciem wypoczynku, prowadzą także szkolenia dla uczestników przebywających pod namiotami. Wszystko po to, by letni odpoczynek był bezpieczny.
W poniedziałek na Mazowszu drzewo przewróciło się na namiot harcerski. W Kujawsko-Pomorskiem harcerze wypoczywają m.in. nad jeziorem Lipkusz koło Samociążka, nad jeziorem Łąkie w Skępem czy w leśnictwie Zacisze w gminie Cekcyn.

W Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty zarejestrowanych jest około 30 turnusów obozów pod namiotami. Wypoczywać w nich będzie prawie 2 tys. dzieci i młodzieży. Nad tym by, był to bezpieczny wypoczynek czuwają między innymi strażacy. Zanim obozowiska stanęły organizatorzy musieli spełnić kilka warunków.

- Nie ma konkretnych przepisów, które mówiłyby o tym, jak taki obóz ma być zabezpieczony. Liczymy na rozsądek i zdrowe podejście organizatorów. Wskazujemy, aby obóz posiadał odpowiedni podręczny sprzęt gaśniczy, wskazujemy również lokalizację podobozów, stołówek, jadłodajni, miejsc, gdzie używa się otwartego ognia, rozpala ogniska - powiedział bryg. Rafał Marasz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Strażacy odwiedzają również obozowiczów.

- Przeprowadzamy pogadanki na temat zagrożeń jakie mogą wystąpić. Jest to teren leśny, pamiętamy wszyscy zeszłoroczną nawałnicę i jej skutki. Pojawiamy się na obozach, rozmawiamy o bezpieczeństwie. Dwa razy dziennie sprawdzamy łączność z każdym z obozów harcerskich. Jest to łączność komórkowa, telefoniczna - powiedziała st. kpt. Aleksandra Starowicz rzeczniczka bydgoskich strażaków.

Po zeszłorocznej tragedii, gdzie na Pomorzu w wyniku wichury zginęły dwie harcerki, w tym roku oprócz telefonów komórkowych harcerze zostali wyposażeni także w radiostacje i odbiorniki.

- Użyczyliśmy 2 radiotelefony w powiecie bydgoskim, 3 w lipnowskim, 1 w mogileńskim, 1 nakielskim, 2 w tucholskim. Chodzi o poprawę komunikacji. W zeszłym roku nawałnica przeszła przez teren kilku województwo i doszło do awarii sieci telefonów komórkowych i nie było żadnej łączności. Przy użyciu radiotelefonów Państwowej Straży Pożarnej możemy mieć łączność - powiedział st. kpt. Arkadiusz Piętak rzecznik kujawsko-pomorskich strażaków.

- Jak jest ładna pogoda, to wszyscy są bezpieczni, ale przy gorszych warunkach to jest bardzo istotne. Jesteśmy na etapie prób, bo wymaga to jednak odpowiedniego przeszkolenia. Docierają też do nas ostrzeżenia pogodowe - powiedziała Bogusława Pasieka-Butkiewicz pełnomocnik Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W tym roku harcerze przeszli szkolenie praktyczne. Scenariusze niebezpiecznych sytuacji ćwiczyli podczas manewrów w Samociążku niedaleko Koronowa.

W kilku przypadkach strażacy nie zgodzili się na utworzenie obozu harcerskiego, jednak po uzupełnieniu dokumentacji obozowiska znalazły się na kuratoryjnej liście.
By wypoczynek pod namiotami był bezpieczny (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-07-18, godz. 20:50 Toruń dla klimatu: Nie dla plastiku! Chcą działać na rzecz klimatu w mieście. To cel nowej, społeczno-politycznej inicjatywy „Toruń dla klimatu”. Tworzy ją 9 partii i organizacji, które będą m.in ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:45 Odkrycie przy przebudowie przy dworcu PKP w Inowrocławiu nie przerwało prac Prace budowlane na placu przed dworcem kolejowym w Inowrocławiu są prowadzone dalej, pomimo odkrycia pomieszczeń byłej lodowni. Roboty zostały częściowe ogran ... » więcej 2019-07-18, godz. 17:20 W Lisewie znów jest posterunek policji. Obok biblioteki Z 6 do 8 etatów Komendant Główny Policji zwiększył, w ostatniej chwili, obsadę posterunku w Lisewie koło Chełmna. W środę odbyło się uroczyste otwarcie odtwor ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:15 Tryszczyn pod Bydgoszczą poszerzy granice, by uniknąć administracyjnych paradoksów Podbydgoska wieś leży jednocześnie w dwóch gminach, co przysparza sporo kłopotów administracyjnych i organizacyjnych. Przy okazji budowy drogi S-5 problem moż ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:45 Ratownicy medyczni z PCK „Zbierają zetki na zakup karetki”. Pomożecie? [galeria] Wysłużoną „Żanetę' zżera rdza. Czas, by mogła odejść na zasłużoną emeryturę. Bydgoska Grupa Ratownictwa Medycznego PCK zbiera pieniądze na nowy ambulans. » więcej 2019-07-18, godz. 13:16 Don Vasyl i przyjaciele poruszą serca! Grają do tańca i do różańca! Będziemy tam! Zespoły romskie z całego świata wystąpią na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Za nami pierwsze przesłuchania artystów, którzy ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:46 Nam strzelać nie kazano! Ale wstąpić na działo i wejść do czołgu, owszem Wejście do czołgu - to główna atrakcja, która czeka na dzieci - i nie tylko - w Bydgoszczy. Muzeum Wojsk Lądowych organizuje, co dwa tygodnie, „Pancerne czwar ... » więcej 2019-07-18, godz. 11:41 Świetni specjaliści i sprzęt. Mamy to! Bydgoskie szpitale na szczycie rankingu Kujawsko-Pomorskie jest drugim najlepszym województwem w kraju pod względem poziomu lecznictwa szpitalnego. Dwie marszałkowskie lecznice, Wojewódzki Szpital D ... » więcej 2019-07-18, godz. 11:30 „Radiowe podchody” w Polskim Radiu PiK. Wygraj rower! Kiedy? W poniedziałek! Rower miejski to główna nagroda, którą zdobyć można w najbliższy poniedziałek (15 lipca) w „Radiowych podchodach” na antenie Polskiego Radia PiK. Nagrodą poci ... » więcej 2019-07-18, godz. 10:03 Kiedy wykąpiemy się w Balatonie? Pieniądze na plażę miasto ma odłożone Miasto ma w planach budowę otwartego kąpieliska na bydgoskich Bartodziejach. To odpowiedź ratusza na skierowany do prezydenta miasta wniosek komisji bezpiecze ... » więcej
1234567