Sobota, 14 grudnia 2019 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-07-17, 19:26 Kamila Zroślak/Michał Zaręba

Ulice jak jeziora, podtopione piwnice - ulewne deszcze dały się we znaki

Kanalizacja nie nadąża z odprowadzaniem wody deszczowej. Fot. Archiwum
Kanalizacja nie nadąża z odprowadzaniem wody deszczowej. Fot. Archiwum
Zalane ulice, woda w garażach czy piwnicach - to problemy z jakimi w ostatnich dniach zmagają się mieszkańcy i służby na Pomorzu i Kujawach. Powodem są gwałtowne ulewy.
We wtorek wieczorem najwięcej pracy strażacy mają w powiecie wąbrzeskim. Tam zgłoszono kilkadziesiąt przypadków zalania piwnic.

W związku z lokalnymi podtopieniami tylko od 12 lipca kujawsko-pomorscy strażacy interweniowali 188 razy, m.in. w powiatach: nakielskim, bydgoskim, inowrocławskim, toruńskim i świeckim.

- W Bydgoszczy problem z odprowadzeniem wody deszczowej pojawił się głównie w centrum miasta. Najwięcej interwencji, bo aż 20, odnotowano w niedzielę na ulicy Grodzkiej, Dworcowej, Gdańskiej, pl. Poznańskim. W tych rejonach mieliśmy najwięcej pompowań, jedno z nich również na terenie Dworca Głównego w Bydgoszczy. Tam zostały zalane szyby windowe na poziomie piwnicy. Niewielka ilość wody, ale należało ją wypompować - powiedziała st. kpt. Aleksandra Starowicz, rzeczniczka bydgoskich strażaków.

- Odpompować wodę nie zawsze się da. Strażackie pompy działają w określonych warunkach. Zdarza się, że jedziemy do zalania na poziomie 5 cm i tutaj po prostu nie pomożemy. Jeżeli zalania są większe, to nasze pompy szlamowe mogą zadziałać. Wodę wypompowujemy do studzienek i w ten sposób pomagamy mieszkańcom. 10-centymetrowe zalania jesteśmy w stanie wypompować - dodaje Aleksandra Starowicz.

W Toruniu podczas intensywnych opadów deszczu najczęściej zalewane są ulice: Żółkiewskiego, Bema i Uniwersytecka oraz jezdnie pod wiaduktami na lewobrzeżu. Miasto, zapewnia, że dba o system kanalizacji.

- Żaden system kanalizacji nie jest w stanie przyjąć nawalnych deszczów - wyjaśnia Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. Zapewnia, że przeglądy prowadzone są regularnie. Do 2018 końca roku Toruńskie Wodociągi mają przygotować program, który wskaże miejsca najbardziej zagrożone podtopieniami i propozycje rozwiązania problemu.

- Służby na bieżąco reagują na sygnały o zalaniach zgłaszanych przez kierowców - mówi z kolei rzecznik Miejskiego Zarząd Dróg w Toruniu.

Najwięcej interwencji związanych z ostatnimi gwałtownymi opadami deszczu odnotowano jednak w Inowrocławiu, gdzie tylko od ubiegłego czwartku strażacy prawie 60 razy musieli wypompowywać wodę z zalanych ulic i pomieszczeń. W Bydgoszczy i powiecie bydgoskim podobnych interwencji było prawie 40.
W związku z podtopieniami tylko od 12 lipca kujawsko-pomorscy strażacy interweniowali aż 188 razy (Popołudnie z nami)
Ulice Żółkiewskiego, Bema i Uniwersytecka oraz toruńskie wiadukty na lewobrzeżu są najczęściej zalewne podczas intensywnych opadów deszczu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-14, godz. 18:30 Cudne szopki i smakołyki na Jarmarku Adwentowym w Przysieku Szopki, na ogół tradycyjne w treści i kształtach, ale często wykonane z bardzo nietypowych, oryginalnych materiałów, nadesłano na 13. Konkurs Szopek Bożonarod ... » więcej 2019-12-14, godz. 18:18 Kto wie gdzie jest Mariusz Wruck? Policja i rodzina poszukuje 23-letniego Mariusza Wrucka. Mężczyzna zaginął 6 grudnia. Ostatni raz widziany był w Bydgoszczy, na ulicy Warszawskiej. Pochodzi z ... » więcej 2019-12-14, godz. 14:45 Terytorialsi z Inowrocławia złożyli przysięgę 100 nowych żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło, po raz pierwszy w Inowrocławiu, przysięgę wojskową. » więcej 2019-12-14, godz. 13:06 Jarek potrzebuje szpiku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców Rejestrację potencjalnych dawców szpiku zorganizowano w toruńskich centrach handlowych. Akcję z Fundacją DKMS zorganizowali koledzy 16-letniego Jarka Aleksand ... » więcej 2019-12-14, godz. 11:30 Na czerwonym świetle na rondo? Nie ryzykuj. Mogą to wyłapać kamery Ośmiu kierowców wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostali za to ukarani przez policjantów obserwujących bydgoskie rondo Toruńskie za pomocą Mobil ... » więcej 2019-12-14, godz. 10:00 „Sobota z paszportami” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizował „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą złożyć wnioski paszportowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziąd ... » więcej 2019-12-14, godz. 09:11 Choinka z płyt CD? Dla UTP studentów to nic trudnego! Ma 3,5 metra wysokości i składa się z 1200 płyt CD. Choinka z recyklingu. Oryginalne drzewko stanęło w holu kampusu głównego Uniwersytetu Technologiczno-Przyr ... » więcej 2019-12-14, godz. 08:11 Nowatorskie operacje w Bydgoszczy, chodzi o profilaktyczną mastektomię W Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyły się dwie nowatorskie operacje mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi z użyciem nowoczesnych implantów. » więcej 2019-12-14, godz. 07:02 Wójt gminy Grudziądz wnioskuje o zamknięcie przejazdu kolejowego, na którym zginął Janusz Dzięcioł Chciałbym zamknięcia przejazdu kolejowego, na którym zginął Janusz Dzięcioł i drugiego w pobliżu - powiedział PAP wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz. Dod ... » więcej 2019-12-14, godz. 06:15 Artyści śpiewali, darczyńcy przekazywali pieniądze Ponad 11 tysięcy zł zebrano podczas świątecznego koncertu charytatywnego, który odbył się w piątek wieczorem w Bydgoszczy. Pod młotek poszły m.in. zaproszenia ... » więcej
1234567