Poniedziałek, 09 grudnia 2019 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-07-11, 11:41 Monika Kaczyńska

Ustawa zrówna dopalacze z narkotykami

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, potraktuje dopalacze na równi z narkotykami. Fot. pixabay.com
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, potraktuje dopalacze na równi z narkotykami. Fot. pixabay.com
Rząd zajmie się dziś nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która traktuje dopalacze na równi z narkotykami. Za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić mają 3 lata pozbawienia wolności, a za handel substancjami psychoaktywnymi nawet 12 lat.
- Dopalacze są bardzo groźne, często mają nieznany skład chemiczny - podkreśla Joanna Biowska z toruńskiego Sanepidu.

- Lekarze toksykolodzy biją na alarm, ponieważ coraz więcej jest przypadków osób bardzo młodych, właśnie zatrutych dopalaczami i często to do końca życia będzie się ciągnąć za taką osobą. Potem mogą być właśnie problemy, czy trudności uczenia się, czy jakieś problemy psychiczne różnego typu, bo w dopalaczach może być wszystko. Poza tym producenci dopalaczy robią to w warunkach niepodlegających żadnej kontroli i tam mogą się znaleźć oprócz substancji psychoaktywnych jakieś domieszki leków. Naprawdę może być pełne spektrum różnych dziwnych substancji, które na fatalnie działają na stan zdrowia - dodaje Joanna Biowska.

Nowelizacja ustawy zakłada m.in.zmianę sposobu definiowania dopalaczy - w oparciu o ich rdzeń chemiczny, a nie dodatki. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli do szpitala trafi pacjent zatruty dopalaczami, placówka będzie musiała poinformować o tym Sanepid. Ofiary zatrucia będą objęte taką pomocą, jak osoby uzależnione od narkotyków.
Dopalacze są bardzo groźne, często mają nieznany skład chemiczny - podkreśla Joanna Biowska z toruńskiego Sanepidu
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-12-09, godz. 18:30 Mikołajki Caritas Diecezji Bydgoskiej dla dzieci ze szkół, przedszkoli i domów dziecka [wideo] Radiowóz na sygnale i policjanci na motocyklach wjechali w poniedziałkowe popołudnie (09.12.) na płytę Hali Łuczniczka w Bydgoszczy. Nie była to jednak interw ... » więcej 2019-12-09, godz. 17:25 Historia na wyciągnięcie ręki - doceniono lokalne projekty promujące dziedzictwo [zdjęcia] 25 ośrodków i instytucji kultury z naszego regionu wzięło udział w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa. W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgos ... » więcej 2019-12-09, godz. 16:15 Plastikowy „las" zamienią na zielony. Butelki pet wyciągną choćby spod ziemi! Ponad 800 tysięcy butelek PET zebrali najmłodsi włocławianie w ramach akcji „Drzewko za butelkę'. Wzięło w niej udział 16 przedszkoli i 14 szkół podstawowych. ... » więcej 2019-12-09, godz. 15:05 Rehabilitacja, integracja, doświadczanie świata. Nowy budynek dla niepełnosprawnych Budowa sali sportowo-rehabilitacyjnej na bydgoskim Okolu zakończona. Nowy budynek przy ul. Granicznej będzie częścią Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ... » więcej 2019-12-09, godz. 14:42 Drzewo przygniotła pilarza. Mężczyzna nie żyje Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek (09.12.) w Adamowie, w powiecie sępoleńskim. » więcej 2019-12-09, godz. 14:16 Społeczne lodówki dla potrzebujących. I dla tych, co mają za dużo jedzenia Działacze Młodej Prawicy - młodzieżówki Porozumienia Jarosława Gowina - zainaugurowali dziś w Inowrocławiu tydzień charytatywny oraz zaapelowali do prezydenta ... » więcej 2019-12-09, godz. 13:29 Studenci UMK przesłuchiwani przez turecką policję. Po zajęciach z satyry politycznej Tureccy studenci UMK zostali pouczeni przez policję w ich kraju za to, co robili na zajęciach w Toruniu w ramach programu Erasmus Plus. Tureckim służbom nie s ... » więcej 2019-12-09, godz. 12:32 Zmienił wizerunek i ukrywał się w Wielkiej Brytanii. Grozi mu dożywocie za zabójstwo Sławomirowi B. grozi dożywocie za zabójstwo z 2012 r., do którego doszło w Toruniu. Mężczyzna przez lata ukrywał się w Wielkiej Brytanii. Zatrzymano go w Leic ... » więcej 2019-12-09, godz. 11:45 Poseł Kownacki: Sędziowie kontrolują sami siebie, PiS próbowało to zmienić - Sprawa reformy sądownictwa musi zostać rozwiązana, bo obecny stan grozi anarchią w sądach, porównywalną do tej, która doprowadziła do upadku Pierwszej Rzecz ... » więcej 2019-12-09, godz. 10:40 Chcą zlikwidować niestrzeżony przejazd, na którym zginął Janusz Dzięcioł Jeszcze w grudniu odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w sprawie likwidacji przejazdu kolejowego  - zapowiada sołtys Białego Boru. W piątek zginął tam były p ... » więcej
1234567