Wtorek, 24 listopada 2020 r.   Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-07-11, 11:41 Monika Kaczyńska

Ustawa zrówna dopalacze z narkotykami

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, potraktuje dopalacze na równi z narkotykami. Fot. pixabay.com
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, potraktuje dopalacze na równi z narkotykami. Fot. pixabay.com
Rząd zajmie się dziś nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która traktuje dopalacze na równi z narkotykami. Za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić mają 3 lata pozbawienia wolności, a za handel substancjami psychoaktywnymi nawet 12 lat.
- Dopalacze są bardzo groźne, często mają nieznany skład chemiczny - podkreśla Joanna Biowska z toruńskiego Sanepidu.

- Lekarze toksykolodzy biją na alarm, ponieważ coraz więcej jest przypadków osób bardzo młodych, właśnie zatrutych dopalaczami i często to do końca życia będzie się ciągnąć za taką osobą. Potem mogą być właśnie problemy, czy trudności uczenia się, czy jakieś problemy psychiczne różnego typu, bo w dopalaczach może być wszystko. Poza tym producenci dopalaczy robią to w warunkach niepodlegających żadnej kontroli i tam mogą się znaleźć oprócz substancji psychoaktywnych jakieś domieszki leków. Naprawdę może być pełne spektrum różnych dziwnych substancji, które na fatalnie działają na stan zdrowia - dodaje Joanna Biowska.

Nowelizacja ustawy zakłada m.in.zmianę sposobu definiowania dopalaczy - w oparciu o ich rdzeń chemiczny, a nie dodatki. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli do szpitala trafi pacjent zatruty dopalaczami, placówka będzie musiała poinformować o tym Sanepid. Ofiary zatrucia będą objęte taką pomocą, jak osoby uzależnione od narkotyków.
Dopalacze są bardzo groźne, często mają nieznany skład chemiczny - podkreśla Joanna Biowska z toruńskiego Sanepidu
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej 2020-11-24, godz. 11:25 Świąteczna Zbiórka Żywności. Tym razem bez wolontariuszy „Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem rozpoczęła się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcja jak co roku organizowana jest przez Banki Żywn ... » więcej 2020-11-24, godz. 09:32 Paweł Szramka o instytucji wiążącego referendum Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15, który był gościem wtorkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK uważa, że instytucja wiążącego referendum jest remedium na proble ... » więcej 2020-11-23, godz. 21:02 Są pieniądze na place zabaw i plenerowe siłownie. Dla wsi i małych miasteczek Wsie i małe miasteczka z naszego regionu mają szanse dostać pieniądze na miejsca do wypoczynku i zabawy. W poniedziałek (23 listopada) rozpoczął się nabór wni ... » więcej 2020-11-23, godz. 19:12 W pożarze zginęła matka i trzy córeczki. Będzie surowsza kara dla sprawcy? Prokuratura chce surowszej kary dla sprawcy tragicznego pożaru w Inowrocławiu, w którym zginęła 31-letnia kobieta i jej trzy córeczki w wieku: 3 miesiące, 4 i ... » więcej 2020-11-23, godz. 18:16 5 tys. szczepionek przeciw grypie m.in. dla seniorów i podopiecznych DPS-ów Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu w środę (25 listopada) rozpocznie szczepienia przeciwko grypie. W ramach miejskiego programu z darmowych szczepi ... » więcej 2020-11-23, godz. 15:17 Prezydent Bruski: Weto dla unijnego budżetu to koniec inwestycji w Bydgoszczy - Rozbudowa ul. Nakielskiej i trasy WZ, inwestycje w odnawialne źródła energii czy przebudowa kanalizacji deszczowej - to przykłady bydgoskich inwestycji, któ ... » więcej 2020-11-23, godz. 14:25 Troska toruńskich posłów o inwestycje ważne dla Bydgoszczy i regionu Toruńscy posłowie Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha i Tomasz Lenz przedstawili wnioski do budżetu państwa na przyszły rok. To między innymi: nowy przeb ... » więcej 2020-11-23, godz. 13:31 Znów ogień na składowisku opon pod Unisławiem. Co tam się dzieje? Groźnie na składowisku opon w Raciniewie, w niedzielę znów pojawił się tam ogień. » więcej
1234567