Wtorek, 23 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w porywach do 85 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w porywach do 85 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w porywach do 85 km/h.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-06-29, 10:45 Polska Agencja Prasowa

Akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski

Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy trafił akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski. Organizatorem procederu miał być Holender pochodzenia irackiego - Hawar M., któremu grozi do 8 lat więzienia. Fot. Pixabay
Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy trafił akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski. Organizatorem procederu miał być Holender pochodzenia irackiego - Hawar M., któremu grozi do 8 lat więzienia. Fot. Pixabay
Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy trafił akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski. Organizatorem procederu miał być Holender pochodzenia irackiego - Hawar M., któremu grozi do 8 lat więzienia.
O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. Śledztwo trwające od marca ubiegłego roku dotyczyło organizowania obywatelom Iraku przekraczania granicy Polski wbrew obowiązującym przepisom.

"Na ławie oskarżonych zasiądą dwie osoby. Jedną z nich jest Holender pochodzenia irackiego – Hawar M., który był organizatorem i koordynatorem przestępczego procederu oraz go finansował. Prokurator zarzucił im popełnienie przestępstwa organizowania cudzoziemcom przekraczanie granicy Polski wbrew przepisom ustawy oraz wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności" - poinformowała w komunikacie PK.

Kolejnych ośmiu podejrzanych przyznało się do zarzutów w trakcie śledztwa, złożyło wyjaśnienia, a prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosków o dobrowolne poddanie się karze.

"W toku śledztwa ustalono, że co najmniej kilkuosobowa, współpracująca ze sobą grupa, od czerwca 2015 roku do stycznia 2017 roku na terenie kraju, w ramach podziału zadań dążyła do ułatwienia lub umożliwienia nielegalnego pobytu na terytorium Polski kilkudziesięciu obywatelom Iraku. Bezprawne zachowanie sprawców polegało m.in. na przedkładaniu w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy kserokopii paszportów wraz z dokumentacją poświadczającą nieprawdę, co do turystycznego powodu wizyty w Polsce rzekomo zapraszanych cudzoziemców – w celu uzyskania dla nich stosownych zaproszeń. Składano także nieprawdziwe deklaracje dotyczące posiadania środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu oraz dokumenty świadczące o możliwości ich zakwaterowania. W rzeczywistości celem przyjazdu Irakijczyków do Polski miała być dalsza podróż do krajów Europy Zachodniej" - wskazała w komunikacie PK.

Proceder ten doprowadził do wydania przez Konsulat RP w Irbilu ponad 20 wiz uprawniających Irakijczyków do wjazdu do Polski.

"W przestępczym procederze wykorzystywano tzw. osoby słupy – głównie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Zgłaszali się oni do Urzędu Wojewódzkiego, w celu złożenia wniosków o wydanie zaproszeń dla Irakijczyków, okazując dokumentację poświadczającą nieprawdę. Przedmiotem śledztwa objęto także związane z głównym wątkiem występki przeciwko wiarygodności dokumentów (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, podrabianie i posługiwanie się podrobionymi dokumentami) oraz czyny polegające na składaniu fałszywych zeznań w toku postępowania administracyjnego" - dodała PK.(PAP)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-04-23, godz. 10:50 Prezes CKK Jordanki urażony słowami kandydata na prezydenta Torunia. Złożył sądowy pozew Prezes Centrum Kulturalno Kongresowego Jordanki w Toruniu Grzegorz Grabowski pozwał Sławomira Mentzena za słowa z kampanii wyborczej z jesieni 2018 r. Walcząc ... » więcej 2019-04-23, godz. 09:43 Senator Kobiak o postaci Leona Janty - Połczyńskiego Upamiętnienie postaci Leona Janty-Połczyńskiego, działacza niepodległościowego i pięciokrotnego ministra rolnictwa w latach trzydziestych XX wieku oraz organi ... » więcej 2019-04-22, godz. 17:32 Waglewscy, Moniuszko i zupa europejska. Majówka na Wyspie Młyńskiej [program] W długi majowy weekend bydgoszczanie nie będą się nudzić. Dla pozostających w mieście przygotowano wiele atrakcji. Sceną dla wszystkich wydarzeń będzie Wyspa ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 Nowe żłobki i kluby malucha. Ponad 31 mln zł na opiekę nad dziećmi z regionu Dofinansowanie na  utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 będzie można uzyskać w naszym regionie. Na początku maja rusza nabór wniosków w konkur ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:15 Biegnij dla Marcina! 8-latek jest bardzo chory i potrzebuje pomocy Kilkaset tysięcy złotych - tyle ma kosztować eksperymentalne leczenie Marcinka z Bydgoszczy. U chłopca stwierdzono glejaka pnia mózgu. » więcej 2019-04-22, godz. 10:58 Dinozaury, wielkie pająki i karuzele. Park Rozrywki w Myślęcinku rozpoczyna sezon W Wielkanocny Poniedziałek po zimowej przerwie otwarty został kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2019-04-22, godz. 09:55 Stoły uginają się od jedzenia. W Wielkanocny Poniedziałek podziel się nim W drugie święto do potrzebujących trafią dary przekazane przez bydgoszczan. Wszystko za sprawą wiosennej edycji akcji 'Ciepło serca w słoiku'. W poniedziałek ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Żeby tylko lanie wody nie skończyło się "laniem"...od policji Uważajmy, aby tradycja śmigusa - dyngusa nie przerodziła się w chuligańskie wybryki - ostrzegają kujawsko-pomorscy policjanci. Za przekroczenie granic w 'lany ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:00 W bydgoskim zoo zamieszkał gość z Afryki, a w zasadzie z Czech Nowym nabytkiem ogrodu jest dorosła para żenet. Zwierzęta pochodzą z czeskiego Zooparku w Zajeździe. W święta drapieżniki po raz pierwszy skorzystają z wybieg ... » więcej 2019-04-21, godz. 13:15 Botanik UKW zaprasza 26 kwietnia na otwarcie sezonu Na ten dzień zaplanowano koncert zespołu Pilersi oraz wycieczki z przewodnikiem - i z nagrodami. » więcej
1234567