Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-06-29, 10:45 Polska Agencja Prasowa

Akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski

Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy trafił akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski. Organizatorem procederu miał być Holender pochodzenia irackiego - Hawar M., któremu grozi do 8 lat więzienia. Fot. Pixabay
Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy trafił akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski. Organizatorem procederu miał być Holender pochodzenia irackiego - Hawar M., któremu grozi do 8 lat więzienia. Fot. Pixabay
Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy trafił akt oskarżenia ws. nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski. Organizatorem procederu miał być Holender pochodzenia irackiego - Hawar M., któremu grozi do 8 lat więzienia.
O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. Śledztwo trwające od marca ubiegłego roku dotyczyło organizowania obywatelom Iraku przekraczania granicy Polski wbrew obowiązującym przepisom.

"Na ławie oskarżonych zasiądą dwie osoby. Jedną z nich jest Holender pochodzenia irackiego – Hawar M., który był organizatorem i koordynatorem przestępczego procederu oraz go finansował. Prokurator zarzucił im popełnienie przestępstwa organizowania cudzoziemcom przekraczanie granicy Polski wbrew przepisom ustawy oraz wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności" - poinformowała w komunikacie PK.

Kolejnych ośmiu podejrzanych przyznało się do zarzutów w trakcie śledztwa, złożyło wyjaśnienia, a prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosków o dobrowolne poddanie się karze.

"W toku śledztwa ustalono, że co najmniej kilkuosobowa, współpracująca ze sobą grupa, od czerwca 2015 roku do stycznia 2017 roku na terenie kraju, w ramach podziału zadań dążyła do ułatwienia lub umożliwienia nielegalnego pobytu na terytorium Polski kilkudziesięciu obywatelom Iraku. Bezprawne zachowanie sprawców polegało m.in. na przedkładaniu w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy kserokopii paszportów wraz z dokumentacją poświadczającą nieprawdę, co do turystycznego powodu wizyty w Polsce rzekomo zapraszanych cudzoziemców – w celu uzyskania dla nich stosownych zaproszeń. Składano także nieprawdziwe deklaracje dotyczące posiadania środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu oraz dokumenty świadczące o możliwości ich zakwaterowania. W rzeczywistości celem przyjazdu Irakijczyków do Polski miała być dalsza podróż do krajów Europy Zachodniej" - wskazała w komunikacie PK.

Proceder ten doprowadził do wydania przez Konsulat RP w Irbilu ponad 20 wiz uprawniających Irakijczyków do wjazdu do Polski.

"W przestępczym procederze wykorzystywano tzw. osoby słupy – głównie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Zgłaszali się oni do Urzędu Wojewódzkiego, w celu złożenia wniosków o wydanie zaproszeń dla Irakijczyków, okazując dokumentację poświadczającą nieprawdę. Przedmiotem śledztwa objęto także związane z głównym wątkiem występki przeciwko wiarygodności dokumentów (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, podrabianie i posługiwanie się podrobionymi dokumentami) oraz czyny polegające na składaniu fałszywych zeznań w toku postępowania administracyjnego" - dodała PK.(PAP)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-11-13, godz. 21:05 Testowali seniorów z wiedzy obywatelskiej. Olimpiada na bydgoskim UKW 75 pytań i 60 minut na odpowiedź - kujawsko-pomorscy seniorzy pisali e środę test z wiedzy obywatelskiej. » więcej 2019-11-13, godz. 19:48 Trasa S5: sześć firm chce kończyć odcinek za Włochów, wyrzuconych z budowy W środę otwarto oferty firm budowlanych, które zgłosiły chęć budowy odcinka trasy S5 - od Białych Błot do Szubina. Zgłosiło się sześć firm. » więcej 2019-11-13, godz. 18:54 Bilet Uczniowski i Karta Malucha dla mieszkańców Metropolii Bydgoszcz 10 złotych za bilet miesięczny i 100 złotych za całoroczny zapłacą od 1 grudnia dzieci i młodzież z czterech ościennych gmin w okolicach Bydgoszczy za korzyst ... » więcej 2019-11-13, godz. 18:08 To była największa zbrodnia popełniona przez Niemców. Prezentacja teki edukacyjnej IPN Nauczyciele historii nie tylko z regionu Kujaw i Pomorza otrzymali nową tekę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem są to materiały na temat Zbrodn ... » więcej 2019-11-13, godz. 16:08 Protest w Mamliczu przeciw planom burmistrza Barcina. "Dzieci potrzebują tej szkoły!" - Skoro gmina ma pieniądze na basen czy lodowisko, to na szkołę też muszą się znaleźć - mówią mieszkańcy Mamlicza w gminie Barcin. Protestują przeciw planom b ... » więcej 2019-11-13, godz. 15:22 Wenezuelka chce zostać w Toruniu. Boi się mafii, która zmusiła ją do przemytu narkotyków - Boję się o życie swoje i moich dzieci - mówi Wenezuelka Yurbi, która przebywa w Toruniu i próbuje zalegalizować swój pobyt w Polsce. Kobieta - szukając prac ... » więcej 2019-11-13, godz. 14:26 Dzienne domy opieki medycznej ułatwią powrót do zdrowia po pobycie w szpitalu W regionie powstają dzienne domy pomocy medycznej. To nowa forma wsparcia, która ma pomóc w sprawowaniu opieki nad osobami chorymi i ułatwić ich powrót do peł ... » więcej 2019-11-13, godz. 13:12 Sejmik województwa zatwierdził zmiany personalne w samorządzie regionu Paweł Zgórzyński i Marek Domżała zostali nowymi radnymi województwa z PSL. Zastąpili Dariusza Kurzawę i Ryszarda Bobera, którzy dostali się do parlamentu. Now ... » więcej 2019-11-13, godz. 11:15 Samobójstwa, depresje, kryzysy. Dlaczego młodzi cierpią? Konferencja w Toruniu Pół tysiąca! młodych ludzi w ubiegłym roku odebrało sobie życie. Co czwarty nastolatek cierpi na depresję. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zorganizowana z ... » więcej 2019-11-13, godz. 09:52 Zbigniew Girzyński: Mam nadzieję na merytoryczną debatę Niespokojnie też już było — mówił w Rozmowie Dnia poseł Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do wtorkowej wypowiedzi posła Tomasza Lenza z ... » więcej
1234567