Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-06-26, 18:55 Redakcja

Wietnamczycy szanują duchy i przodków. Adriana Andrzejewska w podróży dookoła świata

Wietnam mimo że jest krajem komunistycznym, to dla jego mieszkańców religia jest ważna. Fot. Mikołaj Kuras
Wietnam mimo że jest krajem komunistycznym, to dla jego mieszkańców religia jest ważna. Fot. Mikołaj Kuras
Wietnam mimo że jest krajem komunistycznym, to dla jego mieszkańców religia jest ważna. Zwłaszcza wierzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najistotniejsza dla Wietnamczyków jest wiara w duchy miejsc i przodków - o czym przekonali się nasza redakcyjna koleżanka Adriana Andrzejewska i toruński fotoreporter Mikołaj Kuras podczas podróży dookoła świata.
Przodkowie to dla Wietnamczyków świętość - podkreśla mieszkająca w Sajgonie Ewa Kowalczyk.

- Oni tutaj ich bardzo szanują. Duch przodków jest z nimi obecny i trzeba mu oddawać cześć, trzeba też o niego dbać. Dlatego na przykład - taka niecodzienna dla nas rzecz - przodkom składa się ofiary i podarunki. Zwłaszcza w czasie chińskiego Nowego Roku trzeba przodkom złożyć ofiarę i wysłać prezent do nieba. W związku z czym można kupić zrobione z papieru wszystkie przedmioty codziennego użytku: laptopy, motory, najnowsze iphony, ale też i pieniądze. To wszystko puszcza się z dymem i w taki sposób wysyła przodkom - prezenty lecą wprost do nieba. Ważne jest również to, że różne miejsca mają swoje duchy, które trzeba zaspakajać - mówi Ewa Kowalczyk.

- Wietnamczycy raczej nie są bardzo religijni, natomiast bezwzględnie każdy dba o to, żeby składać ofiary duchom, żeby się do nich modlić, żeby je zaspokajać. Duchy i przodkowie to jest to, co każdy Wietnamczyk traktuje serio, a pozostałe religie tak, że z każdej biorą sobie coś dla siebie - to, czego akurat w tym momencie potrzebują - dodaje Polka.

- Ta sama osoba może jednego dnia pójść do buddyjskiej pagody pomodlić się, co ciekawe, o pieniądze i dobrobyt, a następnego dnia pójść do świątyni hinduistycznej i tam prosić na przykład o powodzenie czy o płodność i to nie jest konflikt interesów - opowiada Ewa Kowalczyk.
Wietnamczycy szanują duchy i przodków

Wiadomości lokalne

2019-11-13, godz. 07:12 Kiedy tramwaje na górnym tarasie w Bydgoszczy? W grudniu po południu Trwają przygotowania do powrotu tramwajów na górnym tarasie miasta. Na osiedla Kapuściska, Wyżyny i Glinki w połowie grudnia będzie można dojechać bez przesia ... » więcej 2019-11-12, godz. 21:12 W Klubie „Supełek” haftują od 40 lat! Świętowali okrągły jubileusz Od 40 lat Klub Rękodzieła Artystycznego działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. » więcej 2019-11-12, godz. 17:05 Naukowcy z UKW nagrodzeni! Egzoszkielet pomoże chorym, a rozdrabnianie przyspieszy recykling! To pierwszy tak duży sukces naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na tegorocznych targach iEna 2019 w Norymberdze - które są jedną z naj ... » więcej 2019-11-12, godz. 15:05 Ramy okienne i panele podłogowe do pieca. 36 mandatów we Włocławku Stare meble, odpady po remontach i plastikowe butelki - to wrzucają do pieców włocławianie. W tym roku strażnicy miejscy nałożyli już 36 mandatów za spalanie ... » więcej 2019-11-12, godz. 14:15 Długi weekend na drogach: trzy osoby zginęły, zatrzymanych 54 pijanych kierowców Trzy osoby straciły życie na drogach w naszym regionie w miniony długi weekend. Niestety znowu było wielu takich, którzy wsiedli za kierownicę po wypiciu alko ... » więcej 2019-11-12, godz. 13:33 Ewa zginęła na przejściu, 23-latka przeprasza rodziców w sądzie. Jaka będzie kara? 23-letnia sprawczyni śmiertelnego wypadku na bydgoskich Kapuściskach stanęła we wtorek przed sądem. Niespełna rok temu potrąciła na pasach przy ul. Szpitalnej ... » więcej 2019-11-12, godz. 11:39 Rozpoczęła się nowa kadencja Parlamentu. Kto nas reprezentuje w Warszawie? 25 posłów i 5 senatorów będzie reprezentować nasze województwo podczas rozpoczynającej się nowej kadencji Parlamentu. » więcej 2019-11-12, godz. 11:20 Poseł Lenz: Spodziewam się w Sejmie debat pełnych emocji. Będzie się dużo działo - Spokojnie już było — odpowiedział poseł Tomasz Lenz na pytanie, jaka będzie rozpoczynająca się we wtorek IX kadencja Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Tomasz ... » więcej 2019-11-12, godz. 10:45 Katedra i kuria odcięte od świata. Podpisy pod petycją zbierane w parafiach i w Internecie - Jako mieszkańcy Diecezji Bydgoskiej zwracamy się do Pana Prezydenta i do Rady Miasta Bydgoszczy z prośbą o cofnięcie decyzji o zamknięciu ruchu samochodoweg ... » więcej 2019-11-12, godz. 08:03 Świąteczne dekoracje rozświetlą Bydgoszcz. Trwają przygotowania do montażu trwają przygotowania do wykonania świątecznej iluminacji miasta. Każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcia z rozświetlonymi anielskimi skrzydłami. Na Starym Rynk ... » więcej
1234567