Środa, 12 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
4 osoby ranne w wypadku na DK91 w miejscowości Jeleniec. Utrudnienia do godz. 19.00.
4 osoby ranne w wypadku na DK91 w miejscowości Jeleniec. Utrudnienia do godz. 19.00.
4 osoby ranne w wypadku na DK91 w miejscowości Jeleniec. Utrudnienia do godz. 19.00.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-06-26, 18:55 Redakcja

Wietnamczycy szanują duchy i przodków. Adriana Andrzejewska w podróży dookoła świata

Wietnam mimo że jest krajem komunistycznym, to dla jego mieszkańców religia jest ważna. Fot. Mikołaj Kuras
Wietnam mimo że jest krajem komunistycznym, to dla jego mieszkańców religia jest ważna. Fot. Mikołaj Kuras
Wietnam mimo że jest krajem komunistycznym, to dla jego mieszkańców religia jest ważna. Zwłaszcza wierzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najistotniejsza dla Wietnamczyków jest wiara w duchy miejsc i przodków - o czym przekonali się nasza redakcyjna koleżanka Adriana Andrzejewska i toruński fotoreporter Mikołaj Kuras podczas podróży dookoła świata.
Przodkowie to dla Wietnamczyków świętość - podkreśla mieszkająca w Sajgonie Ewa Kowalczyk.

- Oni tutaj ich bardzo szanują. Duch przodków jest z nimi obecny i trzeba mu oddawać cześć, trzeba też o niego dbać. Dlatego na przykład - taka niecodzienna dla nas rzecz - przodkom składa się ofiary i podarunki. Zwłaszcza w czasie chińskiego Nowego Roku trzeba przodkom złożyć ofiarę i wysłać prezent do nieba. W związku z czym można kupić zrobione z papieru wszystkie przedmioty codziennego użytku: laptopy, motory, najnowsze iphony, ale też i pieniądze. To wszystko puszcza się z dymem i w taki sposób wysyła przodkom - prezenty lecą wprost do nieba. Ważne jest również to, że różne miejsca mają swoje duchy, które trzeba zaspakajać - mówi Ewa Kowalczyk.

- Wietnamczycy raczej nie są bardzo religijni, natomiast bezwzględnie każdy dba o to, żeby składać ofiary duchom, żeby się do nich modlić, żeby je zaspokajać. Duchy i przodkowie to jest to, co każdy Wietnamczyk traktuje serio, a pozostałe religie tak, że z każdej biorą sobie coś dla siebie - to, czego akurat w tym momencie potrzebują - dodaje Polka.

- Ta sama osoba może jednego dnia pójść do buddyjskiej pagody pomodlić się, co ciekawe, o pieniądze i dobrobyt, a następnego dnia pójść do świątyni hinduistycznej i tam prosić na przykład o powodzenie czy o płodność i to nie jest konflikt interesów - opowiada Ewa Kowalczyk.
Wietnamczycy szanują duchy i przodków

Wiadomości lokalne

2020-08-12, godz. 15:30 Czy tęczowa flaga zawiśnie nad bydgoskim ratuszem? Jest odpowiedź prezydenta Bydgoszczy Lewica i środowiska LGBT zaapelowały do prezydenta Bydgoszczy, by w geście solidarności i sprzeciwu wobec przemocy, wywiesił tęczowe flagi na budynku Ratusza. ... » więcej 2020-08-12, godz. 13:10 Skazane z więzienia w Grudziądzu napisały listy do dziewczyn z poprawczaka Brak rodzinnego ciepła, brak pieniędzy, albo ich nadmiar, alkohol, narkotyki, złe środowisko - kobiety z wyrokami przeanalizowały swoje życie i proszą dziewcz ... » więcej 2020-08-12, godz. 11:00 Sławomir Mentzen w Rozmowie Dnia: Opozycja białoruska nie ma żadnych szans Sławomir Mentzen, toruński polityk Konfederacji, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że choć wszyscy współczujemy Białorusinom, obaleni ... » więcej 2020-08-12, godz. 09:53 Pracownicy IPN w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy. Szukają grobów... Na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy rozpoczęły się prace zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatury w Bydgoszczy. ... » więcej 2020-08-12, godz. 08:15 Nocne prace na remontowanym moście w Toruniu. Będą utrudnienia Dwie pracowite noce czekają wykonawcę na rozbudowywanym moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. » więcej 2020-08-12, godz. 07:20 Z bydgoskiego lotniska na własne. Nowa siedziba lotniczego pogotowia prawie gotowa Prawie 10 milionów złotych kosztowała nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana w Żołędowie koło Bydgoszczy. Pod koniec roku do nowego obiektu ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:13 Przełamują stereotyp bibliotekarza. Fotografie w oknie świeckiej biblioteki Kilkanaście niezwykłych fotografii pojawiło się w oknach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu nad Wisłą. Pozowali do nich pracownicy biblioteki, a inspir ... » więcej 2020-08-11, godz. 21:12 12 litrów osocza od kujawsko-pomorskich dawców posłuży do produkcji leku na Covid-19 Osocze od ozdrowieńców z województwa kujawsko-pomorskiego pomoże w produkcji leku na Covid-19 - ustaliło Polskie Radio PiK. Nad lekiem pracuje lubelska spółka. » więcej 2020-08-11, godz. 20:15 Sędzia Jakub K. z prawomocnie uchylonym immunitetem. Prokuratura może postawić zarzuty Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet bydgoskiemu sędziemu Jakubowi K., który miał się dopuścić gwałtu. Oznacza to, że prokuratur ... » więcej 2020-08-11, godz. 19:15 Drogowcy kończą prace na rondzie Poznańskim w Bydgoszczy W Bydgoszczy do niedawna było wiele placów budowy i remontów dróg i ulic. Teraz jest ich już znacznie mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale kierowcy musz ... » więcej
1234567