Wtorek, 11 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Klary, Zuzanny, Lecha
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2018-06-15, 11:58 Redakcja

NIK o nieodpłatnej pomocy prawnej - zbyt droga i nieefektywna

Prezydent Grudziądza oraz starosta grudziądzki i aleksandrowski utworzyli wymaganą liczbę punktów nieodpłatnej pomocy prawnej (npp) - wynika z ustaleń Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Bydgoszczy. We wszystkich trzech skontrolowanych urzędach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące właściwego zabezpieczenia danych osobowych.
Od 1 stycznia 2016 r. osoby uprawnione, tj. m.in. korzystające z pomocy społecznej, rodziny wielodzietne, kombatanci, osoby młode (do 26 lat) i ludzie starsi (powyżej 65 roku życia) uzyskały możliwość bezpłatnego uzyskania informacji i porad prawnych oraz pomocy w przygotowaniu pism. Zadanie zorganizowania nieodpłatnej pomocy prawnej powierzono powiatom. Liczba punktów pomocy prawnej uzależniona została od liczby mieszkańców powiatu. Porad mieli udzielać adwokaci i radcy prawni, a także organizacje pozarządowe.

Bydgoska delegatura NIK przeprowadziła w II połowie 2017 r. kontrolę skuteczności funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz efektywności wydatkowania środków publicznych na ten cel w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu oraz Starostwach Powiatowych w Grudziądzu i Aleksandrowie Kujawskim.

Punkty były dostępne przez 5 dni w tygodniu, co najmniej 4 godz. dziennie. W latach 2016-2017 (do czerwca) na terenie skontrolowanych powiatów udzielono łącznie blisko 2,5 tys. porad prawnych.

W Grudziądzu powstały cztery punkty npp, a w powiecie grudziądzkim dwa, rozmieszczone w pięciu lokalach (jeden w Grudziądzu i cztery na terenie gmin, które podjęły współpracę z powiatem w zakresie npp). Starosta aleksandrowski zorganizował dwa punkty, które dysponowały sześcioma lokalami: dwoma w Aleksandrowie Kujawskim i po jednym na terenie czterech współpracujących gmin.

Z kontroli wynika, że najczęściej (70,4 proc.) z nieodpłatnej porady prawnej skorzystały osoby, które nie ukończyły 26 lat albo przekroczyły 65. rok życia. Kolejną grupę beneficjentów stanowili posiadacze Karty Dużej Rodziny (10,2 proc.) oraz osoby korzystające z pomocy społecznej (8,8 proc.).

Czas przeznaczony na udzielenie nieodpłatnej porady prawnej zazwyczaj (w 77 proc, przypadków) nie przekraczał 1 godz. W 10 proc. przypadków był krótszy niż 15 min. W tym czasie beneficjenci uzyskali informacje o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach lub obowiązkach (90,9 proc. przypadków) lub wskazano im sposób rozwiązania zgłoszonych problemów natury prawnej (75 proc.). Dużo rzadziej pomoc dotyczyła sporządzenia projektu pisma (26,3 proc.) lub wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu (6,3 proc.). Porady dotyczyły głównie zagadnień z zakresu prawa cywilnego, spadkowego i rodzinnego.

Kontrolowane powiaty prawidłowo wydatkowały środki na npp – łącznie było to 733 tys. zł. Wysokość wydatków nie była uzależniona od liczby beneficjentów; środki te zapewniały gotowość udzielania pomocy we wszystkich punktach, do utworzenia których były zobowiązane powiaty.

We wszystkich trzech skontrolowanych urzędach stwierdzono nieprawidłowość dotyczącą właściwego zabezpieczenia danych osobowych beneficjentów: prezydent Grudziądza oraz starostowie grudziądzki i aleksandrowski nie zawarli z podmiotami udzielającymi npp umowy na powierzenie przetwarzania danych osobowych, które były zapisywane w oświadczeniach beneficjentów pomocy (w tym nr PESEL). Wszystkie brakujące umowy uzupełniono w trakcie kontroli NIK lub bezpośrednio po niej.

W ocenie NIK system nieodpłatnej pomocy prawnej w znikomym stopniu przyczyniał się do eliminowania nierówności społecznych w dostępie do profesjonalnej pomocy prawnej. Przyjęte rozwiązania były niedopasowane do potrzeb społecznych - grono uprawnionych do npp jest ściśle określone. Punkty pomocy prawnej w skontrolowanych powiatach udzieliły średnio 4 porad prawnych na 5 dni. Średni koszt porady okazał się dość wysoki, wyniósł około 300 zł.

Wiadomości lokalne

2020-08-11, godz. 15:14 Skradziona szarfa Polonii wróciła na wystawę! Skradziona w lipcu szarfa za drużynowe wicemistrzostwo Polski na żużlu z 1953 roku powróciła na wystawę „90 lat Bydgoskiego Sportu Żużlowego”. » więcej 2020-08-11, godz. 14:15 Deszcz pada, a właściciele dachów muszą płacić i to słono! Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych muszą zapłacić proboszczowie bydgoskich parafii w ramach tak zwanego podatku od wód opadowych. » więcej 2020-08-11, godz. 13:08 Szyją maseczki, ale zorganizowały też warsztaty dla dzieciaków. Powstają piękne pluszaki Wcześniej szyły maseczki teraz szyją z dziećmi pluszaki. Grupa społeczna Kociewianki Szyją Maseczki zorganizowała dzisiaj w Laskowicach koło Świecia warsztaty ... » więcej 2020-08-11, godz. 12:14 Wyniki matur w Internecie. Zaświadczenia do odbioru w szkole Absolwenci szkół ponadpodstawowych poznali dziś wyniki matur. Mogli je sprawdzić przez Internet. Wystarczyło wejść na stronę odpowiedniej Okręgowej Komisji Eg ... » więcej 2020-08-11, godz. 08:03 ProNatura: animacja dla dzieci, dla dorosłych film o przetwarzaniu śmieci [wideo] Jak pracuje bydgoska ekoelektrociepłownia? Można to sprawdzić nie wychodząc z domu. Bydgoska firm ProNatura przygotowała nowe filmy - pierwszy pokazuje, jak p ... » więcej 2020-08-10, godz. 18:36 Dobra nowina dla rowerzystów: w mieście będzie więcej ścieżek Bydgoszcz nie zamierza rezygnować z drogowych inwestycji na potrzeby miłośników dwóch kółek. Ratusz podał lokalizacje nowych tras dla cyklistów. » więcej 2020-08-10, godz. 17:40 Kopał, wyzywał, groził - ratownicy medyczni na celowniku agresora Policjanci z Nakła zatrzymali 50-latka podejrzanego o naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie oraz kierowanie gróźb wobec ratowników medycznych. » więcej 2020-08-10, godz. 16:30 Co z Białorusią? Mówi Paweł Juszkiewicz z Torunia - obywatel tego kraju - Sytuacja na Białorusi jest dramatyczna - tak ostatnie wydarzenia skomentował dla Polskiego Radia PiK Paweł Juszkiewicz, od kilkunastu lat mieszkający w Toru ... » więcej 2020-08-10, godz. 13:26 Podróżuj komunikacją miejską! W Toruniu zachęcają do tego Katarzyna Żak i Adrian Miedziński Aktorka, muzyk, koszykarz i żużlowiec - znani torunianie zachęcają mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. » więcej 2020-08-10, godz. 12:20 Policjanci z Bydgoszczy zlikwidowali w Warszawie nielegalną wytwórnię leków [wideo] Funkcjonariusze bydgoskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Warszawie 28-latka podejrzewanego o produkcję i sprzedaż w sieci fałszywy ... » więcej
1234567