Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-06-15, 11:58 Redakcja

NIK o nieodpłatnej pomocy prawnej - zbyt droga i nieefektywna

Prezydent Grudziądza oraz starosta grudziądzki i aleksandrowski utworzyli wymaganą liczbę punktów nieodpłatnej pomocy prawnej (npp) - wynika z ustaleń Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Bydgoszczy. We wszystkich trzech skontrolowanych urzędach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące właściwego zabezpieczenia danych osobowych.
Od 1 stycznia 2016 r. osoby uprawnione, tj. m.in. korzystające z pomocy społecznej, rodziny wielodzietne, kombatanci, osoby młode (do 26 lat) i ludzie starsi (powyżej 65 roku życia) uzyskały możliwość bezpłatnego uzyskania informacji i porad prawnych oraz pomocy w przygotowaniu pism. Zadanie zorganizowania nieodpłatnej pomocy prawnej powierzono powiatom. Liczba punktów pomocy prawnej uzależniona została od liczby mieszkańców powiatu. Porad mieli udzielać adwokaci i radcy prawni, a także organizacje pozarządowe.

Bydgoska delegatura NIK przeprowadziła w II połowie 2017 r. kontrolę skuteczności funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz efektywności wydatkowania środków publicznych na ten cel w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu oraz Starostwach Powiatowych w Grudziądzu i Aleksandrowie Kujawskim.

Punkty były dostępne przez 5 dni w tygodniu, co najmniej 4 godz. dziennie. W latach 2016-2017 (do czerwca) na terenie skontrolowanych powiatów udzielono łącznie blisko 2,5 tys. porad prawnych.

W Grudziądzu powstały cztery punkty npp, a w powiecie grudziądzkim dwa, rozmieszczone w pięciu lokalach (jeden w Grudziądzu i cztery na terenie gmin, które podjęły współpracę z powiatem w zakresie npp). Starosta aleksandrowski zorganizował dwa punkty, które dysponowały sześcioma lokalami: dwoma w Aleksandrowie Kujawskim i po jednym na terenie czterech współpracujących gmin.

Z kontroli wynika, że najczęściej (70,4 proc.) z nieodpłatnej porady prawnej skorzystały osoby, które nie ukończyły 26 lat albo przekroczyły 65. rok życia. Kolejną grupę beneficjentów stanowili posiadacze Karty Dużej Rodziny (10,2 proc.) oraz osoby korzystające z pomocy społecznej (8,8 proc.).

Czas przeznaczony na udzielenie nieodpłatnej porady prawnej zazwyczaj (w 77 proc, przypadków) nie przekraczał 1 godz. W 10 proc. przypadków był krótszy niż 15 min. W tym czasie beneficjenci uzyskali informacje o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach lub obowiązkach (90,9 proc. przypadków) lub wskazano im sposób rozwiązania zgłoszonych problemów natury prawnej (75 proc.). Dużo rzadziej pomoc dotyczyła sporządzenia projektu pisma (26,3 proc.) lub wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu (6,3 proc.). Porady dotyczyły głównie zagadnień z zakresu prawa cywilnego, spadkowego i rodzinnego.

Kontrolowane powiaty prawidłowo wydatkowały środki na npp – łącznie było to 733 tys. zł. Wysokość wydatków nie była uzależniona od liczby beneficjentów; środki te zapewniały gotowość udzielania pomocy we wszystkich punktach, do utworzenia których były zobowiązane powiaty.

We wszystkich trzech skontrolowanych urzędach stwierdzono nieprawidłowość dotyczącą właściwego zabezpieczenia danych osobowych beneficjentów: prezydent Grudziądza oraz starostowie grudziądzki i aleksandrowski nie zawarli z podmiotami udzielającymi npp umowy na powierzenie przetwarzania danych osobowych, które były zapisywane w oświadczeniach beneficjentów pomocy (w tym nr PESEL). Wszystkie brakujące umowy uzupełniono w trakcie kontroli NIK lub bezpośrednio po niej.

W ocenie NIK system nieodpłatnej pomocy prawnej w znikomym stopniu przyczyniał się do eliminowania nierówności społecznych w dostępie do profesjonalnej pomocy prawnej. Przyjęte rozwiązania były niedopasowane do potrzeb społecznych - grono uprawnionych do npp jest ściśle określone. Punkty pomocy prawnej w skontrolowanych powiatach udzieliły średnio 4 porad prawnych na 5 dni. Średni koszt porady okazał się dość wysoki, wyniósł około 300 zł.

Wiadomości lokalne

2019-11-19, godz. 20:20 Lądowisko dla dronów kontra samosiejki. UTP ma problem Spór na linii Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy - Urząd Miasta w Bydgoszczy. Chodzi o lądowisko dla dronów. Przeszkodą w powstaniu inwestycji ma być kil ... » więcej 2019-11-19, godz. 19:20 Co zmienia się i zmieni w bydgoskim Starym Fordonie? Spacer z prezydentem miasta Na spacer z prezydentem Bydgoszczy wybrali się we wtorek po południu mieszkańcy Starego Fordonu, radni, przedstawiciele rady osiedla i tamtejszych stowarzysze ... » więcej 2019-11-19, godz. 18:15 Centrum przesiadkowe i akademia przedszkolaka. Kolejne projekty z unijnym dofinansowaniem Nowe miejsca w przedszkolach, modernizacja świetlic wiejskich oraz instalowanie na domach urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii... Takie projekt ... » więcej 2019-11-19, godz. 16:05 Kto zostanie twarzą bydgoskiego UTP? Casting tylko dla studentów Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy szuka twarzy uczelni, ale nie wśród modelek i modeli. To ma być twarz studentki lub studenta. » więcej 2019-11-19, godz. 15:30 Sprawa upadłości Domaru. Janusz S. na ławie oskarżonych Jeden z najbogatszych bydgoszczan stanął przed sądem. Janusz S. jest oskarżony o wyprowadzenie 35 mln zł z upadającego 10 lat temu Domaru. Nie przyznał się do ... » więcej 2019-11-19, godz. 14:51 Radosław Sikorski nie wystartuje w prawyborach prezydenckich PO Były szef MSZ, były marszałek Sejmu, europoseł PO Radosław Sikorski ogłosił, że nie wystartuje w prawyborach prezydenckich, jakie organizuje jego ugrupowanie. ... » więcej 2019-11-19, godz. 14:10 Więcej za śmieci, pięć pojemników do segregowania. I kary dla opornych Od nowego roku bydgoszczanie zapłacą więcej za śmieci. Cena ma wzrosnąć z 13 do 22 złotych za osobę. Odpady trafiać będą do pięciu, a nie jak do tej pory, czt ... » więcej 2019-11-19, godz. 13:22 Kobieta w bieliźnie wspina się po kratach. Afera policyjna we Włocławku Policjanci z Włocławka nagrali w komendzie kobietę w samej bieliźnie. Film trafił do Internetu, a funkcjonariusze zostali zawieszeni. » więcej 2019-11-19, godz. 12:49 Szlam z resztkami zwierząt wywożony z wdeckiego parku do utylizacji Po naszej poniedziałkowej interwencji, szlam z resztkami zwierząt, zalegający na łące w Zgorzałym Moście we Wdeckim Parku Krajobrazowym, jest usuwany. » więcej 2019-11-19, godz. 11:59 Aktor Jan Nowicki na znaczku pocztowym. Taki prezent od miasta Kowal Honorowy obywatel Kowala - aktor Jan Nowicki - otrzymał od miasta wyjątkowy prezent z okazji swoich 80. urodzin - znaczek pocztowy z własną podobizną. » więcej
1234567