Wtorek, 19 marca 2019 r.   Imieniny: Józefa, Bogdana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-05-19, 15:10 Polska Agencja Prasowa/Kamila Zroślak

Rafał Bruski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Bydgoszczy

Urzędujący prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy. PAP/Tytus Żmijewski
Urzędujący prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. Kamila Zroślak
Fot. Kamila Zroślak
Fot. Kamila Zroślak
Fot. Kamila Zroślak
Urzędujący prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej będzie w jesiennych wyborach kandydatem na to stanowisko Koalicji Obywatelskiej. Polityk rządzi miastem od dwóch kadencji.
Oficjalne poparcie dla Bruskiego ogłosili w sobotę w Bydgoszczy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Rafał Bruski urodził się w 1962 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni oraz studiów licencjackich z zakresu finansów i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe rachunkowości i finansów na poznańskiej Akademii Ekonomicznej i prawa podatkowego na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Na początku kariery zawodowej przez sześć lata pracował jako nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Później wrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w urzędzie kontroli skarbowej i przez niespełna rok prowadził własną kancelarię doradztwa podatkowego.

W latach 2006-07 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnym za strategię i rozwój miasta, pozyskiwanie środków europejskich, obsługę inwestorów oraz edukację i sport. Przez kolejne trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim. Prezydentem miasta jest nieprzerwanie od 2010 roku.

Prawo i Sprawiedliwość wskazało przed miesiącem, jako kandydata na urząd prezydenta Bydgoszczy posła Tomasza Latosa, zasiadającego w Sejmie od 2005 roku.

"Koalicja Obywatelska to formuła dwóch partii, ale i różnych środowisk obywatelskich, formuła polityczna stworzona na wybory samorządowe. Dopiero ją budujemy i pokazujemy, chcąc podkreślić, jak ważne są dla nas te wybory i jak istotne jest wspieranie dobrych i bardzo dobrych samorządowców" - mówił w Bydgoszczy Grzegorz Schetyna.

Dodał, że Bydgoszcz ma długą historię, ale ostatnie 8 lat jest dla tego miasta szczególne.

"To miasto warte jest wielkiej pracy i wielkich ludzi. Taką pracę wykonał Rafał Bruski. Pamiętam go z 2007 czy 2009 roku, gdy był wojewodą kujawsko-pomorskim i jego rozterki o kandydowaniu na prezydenta Bydgoszczy w 2010 roku. Mam to szczęście, że jest on jedynym prezydentem, któremu towarzyszyłem we wszystkich konwencjach wyborczych i ogłaszaniu wyborczego startu. Jak do tej pory - przynosiłem szczęście" - powiedział lider PO podczas ogłoszenia kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Bydgoszczy.

Schetyna wyraził przekonanie i wiarę, że Koalicja Obywatelska wygra jesienne wybory samorządowe, a Bruski zostanie prezydentem Bydgoszczy.

"Zrobimy też wszystko, żeby wygrać wybory parlamentarne, a nowy polski rząd pamiętał o Bydgoszczy i żeby pomagał kujawsko-pomorskim samorządowcom" - powiedział Schetyna.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer nawiązała do miejsca, w którym został zorganizowany briefing prasowy - mariny w centrum miasta nad Brdą.

"Bardzo dobrze się tu czuję, bo jesteśmy na pomoście, a ja jestem żeglarzem. Mam wrażenie, że wypływamy w pewien rejs, w naszą podróż, jako Koalicja Obywatelska w kujawsko-pomorskim. Nie mam wątpliwości, że będzie to bardzo udany rejs. Nie pozwólmy, żeby samorządy straciły swój charakter. Samorząd jest blisko człowieka, może szybko reagować, pomagać ludziom, którzy tu mieszkają realizować ich marzenia" - mówiła liderka Nowoczesnej.

Dodał, że Koalicja Obywatelska jest projektem na dłużej i ma szansę wygrywać w ramach "czteropaku wyborczego" - w wyborach samorządowych, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarnych i prezydenckich.

"Tutaj bardzo ważne jest budowanie drużyny. Tak jak w żeglarstwie - załoga na jachcie musi być sprawna, zgrana i dobrze pracująca. Taką właśnie załogą ma szansę być Koalicja Obywatelska w wyborach samorządowych 2018" - uważa Lubnauer.

Bruski podziękował za poparcie liderom Koalicji Obywatelskiej.

"Najbliższe wybory to przede wszystkim wybór pomiędzy tym czy chcemy być zarządzani przez władze lokalne - wójta, burmistrza, prezydenta miasta, czy też chcemy być zarządzani gdzieś tam z Warszawy. Oczywiście mi jest bardzo bliski model, kiedy to my - samorządowcy rozwiązujemy problemy mieszkańców. To droga krótsza, zdecydowanie lepsza. Mam nadzieję, że ta koncepcja wygra" - powiedział Bruski.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy najbliższe wybory, to również wybór między tym "czy chcemy być w Europie i jest nam w niej dobrze, czy chcemy być poza nią".

Obecnie w Bydgoszczy rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wcześniej w sobotę obie partie zadeklarowały podczas konwencji samorządowej w Toruniu współpracę w wyborach samorządowych w zakresie: kandydata na urząd prezydenta Bydgoszczy, wspólnej listy w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz rad miast Torunia i Bydgoszczy. Kandydatem tego środowiska na prezydenta Torunia został poseł PO Tomasz Lenz. (PAP i inf. własne)
Oficjalne poparcie dla Bruskiego ogłosili w Bydgoszczy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-03-19, godz. 10:09 Pożar w bloku w Fordonie. Jedna osoba poszkodowana Pożar mieszkania w bydgoskim Fordonie. Jedna osoba zatruła się dymem. Ogień pojawił się na piątym piętrze bloku przy ulicy Monte Cassino. » więcej 2019-03-19, godz. 09:00 Po nitce do kłębka. Policja wyjaśnia okoliczności śmierci 44-letniego mieszkańca Torunia! Policjanci zatrzymali trzy osoby w związku z tragiczną bójką przed barem z kebabami w centrum Torunia. Znane są też wyniki sekcji zwłok zmarłego 44-latka. » więcej 2019-03-19, godz. 08:00 Włosi nie wrócili na teren budowy trasy S5 w Kujawsko-Pomorskiem 'Po przerwie zimowej podwykonawcy firmy Impresa Pizzarotti w większości swoich kontraktów 18 marca nie wrócili pełnym frontem robót na budowie drogi S5 w nasz ... » więcej 2019-03-19, godz. 07:00 Włocławski szpital szuka chętnych do pracy na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Tylko do końca marca br. funkcjonować będzie Oddział Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku. Kierownik oddziału nie może obsadzić połowy dyż ... » więcej 2019-03-19, godz. 06:00 Odpowiedzą za "rodzinny skok" na SKOK Kujawiak Pochodzące z Kujaw i Pomorza małżeństwo i ich córka zostały oskarżone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku o wyłudzenie ze SKOK Kujawiak ośmiu pożyczek wart ... » więcej 2019-03-18, godz. 22:32 Paulina Matysiak będzie regionalną "jedynką" Razem w wyborach do europarlamentu Do zarządu Partii Razem dołączyła Paulina Matysiak, jedna z liderek toruńskich struktur ugrupowania. Zastąpi Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, która w lutym opuści ... » więcej 2019-03-18, godz. 22:17 Czy toruński Metron zdoła się podnieść? Prezes Metronu wciąż wierzy w reaktywację toruńskiego zakładu. 18 marca w trakcie konferencji prasowej podważył wiarogodność biegłego, który prowadzi inwentar ... » więcej 2019-03-18, godz. 22:01 Prezes NIK odniósł się do norm bezpieczeństwa w kujawsko-pomorskich szpitalach Opinie Sanepidu ws. norm bezpieczeństwa w szpitalach powinny być obowiązkowe, a nie jak obecnie tylko zalecane - powiedział 18 marca w Toruniu Krzysztof Kwiat ... » więcej 2019-03-18, godz. 21:25 Bus "Nowej Piątki" przywiózł wojewodę do gminy Sicienko Na brak komunikacji z Bydgoszczą i brak dobrych dróg uskarżali się mieszkańcy gminy Sicienko na spotkaniu z kujawsko-pomorskim wojewodą w ramach programu 'Now ... » więcej 2019-03-18, godz. 18:54 Region kujawsko-pomorski ma bardzo duży potencjał - ocenia Krzysztof Czabański Polityka rządu Zjednoczonej Prawicy jest nastawiona na równomierny rozwój Polski - powiedział w poniedziałek w Toruniu szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof C ... » więcej
1234567