Niedziela, 19 stycznia 2020 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-05-19, 15:10 Polska Agencja Prasowa/Kamila Zroślak

Rafał Bruski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Bydgoszczy

Urzędujący prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy. PAP/Tytus Żmijewski
Urzędujący prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. Kamila Zroślak
Fot. Kamila Zroślak
Fot. Kamila Zroślak
Fot. Kamila Zroślak
Urzędujący prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej będzie w jesiennych wyborach kandydatem na to stanowisko Koalicji Obywatelskiej. Polityk rządzi miastem od dwóch kadencji.
Oficjalne poparcie dla Bruskiego ogłosili w sobotę w Bydgoszczy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Rafał Bruski urodził się w 1962 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni oraz studiów licencjackich z zakresu finansów i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe rachunkowości i finansów na poznańskiej Akademii Ekonomicznej i prawa podatkowego na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Na początku kariery zawodowej przez sześć lata pracował jako nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Później wrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w urzędzie kontroli skarbowej i przez niespełna rok prowadził własną kancelarię doradztwa podatkowego.

W latach 2006-07 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnym za strategię i rozwój miasta, pozyskiwanie środków europejskich, obsługę inwestorów oraz edukację i sport. Przez kolejne trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim. Prezydentem miasta jest nieprzerwanie od 2010 roku.

Prawo i Sprawiedliwość wskazało przed miesiącem, jako kandydata na urząd prezydenta Bydgoszczy posła Tomasza Latosa, zasiadającego w Sejmie od 2005 roku.

"Koalicja Obywatelska to formuła dwóch partii, ale i różnych środowisk obywatelskich, formuła polityczna stworzona na wybory samorządowe. Dopiero ją budujemy i pokazujemy, chcąc podkreślić, jak ważne są dla nas te wybory i jak istotne jest wspieranie dobrych i bardzo dobrych samorządowców" - mówił w Bydgoszczy Grzegorz Schetyna.

Dodał, że Bydgoszcz ma długą historię, ale ostatnie 8 lat jest dla tego miasta szczególne.

"To miasto warte jest wielkiej pracy i wielkich ludzi. Taką pracę wykonał Rafał Bruski. Pamiętam go z 2007 czy 2009 roku, gdy był wojewodą kujawsko-pomorskim i jego rozterki o kandydowaniu na prezydenta Bydgoszczy w 2010 roku. Mam to szczęście, że jest on jedynym prezydentem, któremu towarzyszyłem we wszystkich konwencjach wyborczych i ogłaszaniu wyborczego startu. Jak do tej pory - przynosiłem szczęście" - powiedział lider PO podczas ogłoszenia kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Bydgoszczy.

Schetyna wyraził przekonanie i wiarę, że Koalicja Obywatelska wygra jesienne wybory samorządowe, a Bruski zostanie prezydentem Bydgoszczy.

"Zrobimy też wszystko, żeby wygrać wybory parlamentarne, a nowy polski rząd pamiętał o Bydgoszczy i żeby pomagał kujawsko-pomorskim samorządowcom" - powiedział Schetyna.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer nawiązała do miejsca, w którym został zorganizowany briefing prasowy - mariny w centrum miasta nad Brdą.

"Bardzo dobrze się tu czuję, bo jesteśmy na pomoście, a ja jestem żeglarzem. Mam wrażenie, że wypływamy w pewien rejs, w naszą podróż, jako Koalicja Obywatelska w kujawsko-pomorskim. Nie mam wątpliwości, że będzie to bardzo udany rejs. Nie pozwólmy, żeby samorządy straciły swój charakter. Samorząd jest blisko człowieka, może szybko reagować, pomagać ludziom, którzy tu mieszkają realizować ich marzenia" - mówiła liderka Nowoczesnej.

Dodał, że Koalicja Obywatelska jest projektem na dłużej i ma szansę wygrywać w ramach "czteropaku wyborczego" - w wyborach samorządowych, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarnych i prezydenckich.

"Tutaj bardzo ważne jest budowanie drużyny. Tak jak w żeglarstwie - załoga na jachcie musi być sprawna, zgrana i dobrze pracująca. Taką właśnie załogą ma szansę być Koalicja Obywatelska w wyborach samorządowych 2018" - uważa Lubnauer.

Bruski podziękował za poparcie liderom Koalicji Obywatelskiej.

"Najbliższe wybory to przede wszystkim wybór pomiędzy tym czy chcemy być zarządzani przez władze lokalne - wójta, burmistrza, prezydenta miasta, czy też chcemy być zarządzani gdzieś tam z Warszawy. Oczywiście mi jest bardzo bliski model, kiedy to my - samorządowcy rozwiązujemy problemy mieszkańców. To droga krótsza, zdecydowanie lepsza. Mam nadzieję, że ta koncepcja wygra" - powiedział Bruski.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy najbliższe wybory, to również wybór między tym "czy chcemy być w Europie i jest nam w niej dobrze, czy chcemy być poza nią".

Obecnie w Bydgoszczy rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wcześniej w sobotę obie partie zadeklarowały podczas konwencji samorządowej w Toruniu współpracę w wyborach samorządowych w zakresie: kandydata na urząd prezydenta Bydgoszczy, wspólnej listy w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz rad miast Torunia i Bydgoszczy. Kandydatem tego środowiska na prezydenta Torunia został poseł PO Tomasz Lenz. (PAP i inf. własne)
Oficjalne poparcie dla Bruskiego ogłosili w Bydgoszczy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-01-19, godz. 14:42 Bydgoszczanie świętują powrót miasta do Macierzy. Bito nawet specjalne monety! [zdjęcia, wideo] Powrót do przeszłości w centrum Bydgoszczy. W ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, można było m.in. zobaczyć jak wyglądało centrum mi ... » więcej 2020-01-19, godz. 11:16 Jedyny, który poległ podczas powrotu Pomorza do Macierzy. Pamiętają o bohaterze - Jest dla nas wielkim bohaterem - członkowie Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości „Światło' - wspominali w sobotę plutonowego Gerarda Pająkows ... » więcej 2020-01-19, godz. 09:32 Harcerze świętowali przy wieży ciśnień. Uczcili rocznicę powrotu Bydgoszczy do Ojczyzny Biało-czerwona flaga ogromnej długości zawisła wczoraj na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Zawiesili ją harcerze ze Związku Harcerstwa Rzec ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:45 Jadą tramwaje gen. Hallera i płk Skrzyńskiego. Tak 100-lecie świętuje Toruń Tramwaje w Toruniu noszą od soboty imiona twórców niepodległości Polski. Wszystko z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do Macierzy. » więcej 2020-01-18, godz. 20:15 Ale ciekawostka! Przyrodnicy znaleźli rzadką roślinę w Barcinie Pod hasłem „Dolina Noteci. Jest jeszcze w Barcinie co chronić i czym się zachwycać” barcińska biblioteka i Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowały w piątek k ... » więcej 2020-01-18, godz. 18:10 Dąb Stulecia już rośnie. Na uroczystości trzy prawnuczki Jana Maciaszka Jeden z dębów w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy nosi od soboty miano Dębu Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. » więcej 2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy [wideo] Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej 2020-01-18, godz. 12:50 Obchody 100. rocznicy wolnej Bydgoszczy: zmiany w organizacji ruchu w centrum W związku z planowanymi uroczystościami - do wtorku (20 stycznia) trzeba zwracać uwagę na oznakowanie na ulicach przyległych do Starego Rynku. Jeździmy inacze ... » więcej
1234567