Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-04-25, 16:52 Redakcja

Wojewoda i prezydent Bydgoszczy wymieniają listy ws. budowy TU

Choć na rondzie - skrzyżowaniu ulic Ujejskiego, Glinki i Karpackej pojawił się już asfalt wykonawca cały czas czeka na egzekucję pobliskiego tartaku. Fot. Tomasz Kaźmierski
Choć na rondzie - skrzyżowaniu ulic Ujejskiego, Glinki i Karpackej pojawił się już asfalt wykonawca cały czas czeka na egzekucję pobliskiego tartaku. Fot. Tomasz Kaźmierski
18 kwietnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przekazał komunikat w związku z wcześniejszym oświadczeniem rzecznika wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Chodzi o postępowanie egzekucyjne dotyczące tartaku przy ul. Ujejskiego.
Dziś z kolei na poprzedni komunikat prezydenta Bruskiego odpowiada wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz (tekst prezentujemy w całości):

Szanowny Panie Prezydencie,

w odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 4 kwietnia 2018 r. znak PM.020.47.2018 dziękuję za troskę, jaką wykazuje Pan Prezydent w sprawie budowy Trasy Uniwersyteckiej. Mam jednak podstawy sądzić, że jest to troska fałszywa. Przejawia się bowiem w kolejnym bezpodstawnym ataku, tożsamym z aktywnością Pańskiego partyjnego kolegi i politycznego patrona, pana posła Pawła Olszewskiego, zamiast w działaniach stricte merytorycznych, których oczekują mieszkańcy Bydgoszczy.

Pozwoli Pan Prezydent, że zadam Panu kilka pytań w kontekście tej najważniejszej
z punktu widzenia bydgoszczan inwestycji:

1. Dlaczego nie dokonał Pan wykupu nieruchomości leżących na trasie przebiegu inwestycji, dzięki czemu stałby się Pan właścicielem gruntów i potrzebowałby jedynie pozwolenia na budowę?

2. Dlaczego jako wierzyciel obowiązku niepieniężnego, przez rok od wydania decyzji ZRID nie zrobił Pan nic w celu polubownego załatwienia konfliktu z dotychczasowym właścicielem spornej nieruchomości, a przynajmniej nie były widoczne żadne efekty aktywności podległych Panu służb?

3. Czy spotkał się Pan z właścicielami nieruchomości leżących na trasie przebiegu inwestycji, choćby tymi, którzy o takie spotkanie prosili? Jeśli tak, to kiedy i gdzie oraz jakie poczynił Pan wówczas ustalenia?

4. Dlaczego wnioski o wszczęcie egzekucji administracyjnej i tytuły wykonawcze złożył Pan dopiero wtedy, gdy projekt budżetu wojewody został przekazany do Ministerstwa Finansów, o czym musiał Pan wiedzieć, bo jako były wojewoda doskonale zna Pan terminarz konstruowania budżetu państwa?

5. Czy odrzucenie przez Pana zaproponowanego przeze mnie porozumienia dotyczącego finansowania egzekucji było obliczone na przedłużenie postępowania egzekucyjnego, ponieważ takie otrzymał Pan instrukcje partyjne?

6. Dlaczego – rzekomo starając się o jak najszybszą realizację inwestycji – nie polecił Pan podległym sobie spółkom, żeby przystąpiły do ogłoszonych przeze mnie przetargów?

7. Czy zarzucając mi przekroczenie 30-dniowego terminu na przeprowadzenie egzekucji administracyjnej kieruje się Pan Prezydent wiedzą merytoryczną czy – znowu – partyjnymi instrukcjami? Czy Pan Prezydent i Pański polityczny mocodawca macie świadomość, że wywłaszczenie Tartaku to wywłaszczenie dwóch prężnie działających spółek oraz kilku w pełni wyposażonych lokali mieszkalnych i innych pomieszczeń,
w związku z czym wymaga wielu dodatkowych czynności takich jak np. zabezpieczenie finansowe, wyłonienie firmy transportowej i magazynu? Nadmieniam, że przywoływany przez Pana Prezydenta przepis art. 16 ust. 3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych nie znajduje w niniejszej sprawie zastosowania albowiem odnosi się on do decyzji ZRID, którym nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności.

8. W tym miejscu zasadne jest pytanie, ile trwały postępowania egzekucyjne wobec osób fizycznych, nie przedsiębiorstw (czyli niewymagające takiego nakładu finansowego i organizacyjnego), w okresie pełnienia przez Pana funkcji wojewody? Dla ułatwienia podpowiem, że dłużej, znacznie dłużej niż 30 dni, na które Pan się powołuje. Jak Pan to wyjaśni?

Wierzę, że wnikliwie zapozna się Pan Prezydent z moimi pytaniami i w sposób wyczerpujący na nie odpowie. Odpowiedzi oczekuję zarówno ja, jak i coraz bardziej zniecierpliwieni mieszkańcy Bydgoszczy. Gdyby miał Pan Prezydent trudności
z udzieleniem odpowiedzi, ufam, że Pański polityczny autorytet pan poseł Olszewski wspomoże Pana głęboką wiedzą merytoryczną. Jeśli zaś z jakichś powodów nie podoła, jestem gotów wysłać na pomoc moje służby.

Nadmieniam, że pomimo dotychczasowego braku dobrej woli z Pańskiej strony, dokładam wszelkich starań, aby przyspieszyć postępowanie egzekucyjne. Kosztem innych wydatków w budżecie wojewody zabezpieczyłem środki finansowe i realizuję wyłanianie wykonawcy z wolnej ręki. Po podpisaniu stosownych umów, zostanie Pan Prezydent o tym fakcie niezwłocznie poinformowany.

Z wyrazami szacunku

WOJEWODA KUJAWSKO-POMORSKI
Mikołaj Bogdanowicz

Dziś, 25.04.2018, nadeszła odpowiedź prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego na pismo kujawsko-pomorskiego wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Obydwa teksty są dostępne w załącznikach.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-08-21, godz. 19:25 Iwona Hartwich, Antoni Mężydło, Arkadiusz Myrcha na czele listy KO Toruń - Włocławek Poseł Tomasz Lenz zaprezentował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgu toruńsko-włocławskim. » więcej 2019-08-21, godz. 18:03 Prawo i Sprawiedliwość wyjechało w teren swoim PiS - busem Spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy, Tucholi, Inowrocławia, Barcina, Żnina. PiS-BUS z kandydatami z okręgu numer 4 tej partii do Sejmu, wyruszył w środę (21.0 ... » więcej 2019-08-21, godz. 17:13 PSL o listach wyborczych w regionie: - Ostoja racjonalności i odpowiedzialności W środę (21.08.) w Bydgoszczy, Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska przedstawiło kandydatów w wyborach parlamentarnych z okręgu bydgoskiego i toruńsko ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:46 Pieniądze szpitala przelewały na swoje konta. Proces byłych księgowych ze Żnina Wieloletnie pracownice szpitala w Żninie zeznawały dziś w procesie o wyłudzenie 7 mln zł z konta lecznicy. Oskarżonymi o to są byłe księgowe: Renata G. i Elżb ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:23 Na koncercie w Lubostroniu: miłość, nienawiść, przerażenie i spokój...tanga Pałac w Lubostroniu organizuje koncert na zakończenie wakacji. W najbliższą niedzielę (25 sierpnia) zabrzmią tanga Astora Piazzolli. Wykona je kwartet: Filip ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:00 Wystartowała „Wyprawka dla Żaka”. Pierwszych 100 dzieci dostało swoje plecaki [wideo] To już 19. akcja „Wyprawka dla Żaka'. Plecaki z kompletnym wyposażeniem trafią do dzieci niepełnosprawnych i z rodzin wielodzietnych. » więcej 2019-08-21, godz. 13:22 Lewica prezentuje kandydatów na wybory. „Różnorodność naszą siłą” Znamy nazwiska pierwszych pięciu kandydatów Lewicy do Sejmu w okręgu bydgoskim. » więcej 2019-08-21, godz. 12:23 Spowodował wypadek po pijanemu, zostawił samochód i poszedł spać Do dwóch lat więzienia grozi mieszkańcowi gminy Kowal (powiat włocławski), który pijany spowodował kolizję i uciekł pieszo do domu. » więcej 2019-08-21, godz. 11:15 Prace ziemne zakończone odkryciem. Wykopali amunicję z czasów wojny Ręczny granatnik przeciwpancerny oraz kilkadziesiąt sztuk pocisków moździerzowych pochodzących z czasów II wojny światowej zabezpieczyli policjanci z komendy ... » więcej 2019-08-21, godz. 10:25 CBA w inowrocławskim ratuszu i 30 innych miejscach w regionie. W związku z aferą fakturową Agenci CBA na polecenie prokuratury weszli do urzędu miejskiego w Inowrocławiu, gdzie prowadzą przeszukania. Jak informuje Agencja, czynności prowadzone są w ... » więcej
1234567