Piątek, 05 czerwca 2020 r.   Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2018-04-25, 16:52 Redakcja

Wojewoda i prezydent Bydgoszczy wymieniają listy ws. budowy TU

Choć na rondzie - skrzyżowaniu ulic Ujejskiego, Glinki i Karpackej pojawił się już asfalt wykonawca cały czas czeka na egzekucję pobliskiego tartaku. Fot. Tomasz Kaźmierski
Choć na rondzie - skrzyżowaniu ulic Ujejskiego, Glinki i Karpackej pojawił się już asfalt wykonawca cały czas czeka na egzekucję pobliskiego tartaku. Fot. Tomasz Kaźmierski
18 kwietnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przekazał komunikat w związku z wcześniejszym oświadczeniem rzecznika wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Chodzi o postępowanie egzekucyjne dotyczące tartaku przy ul. Ujejskiego.
Dziś z kolei na poprzedni komunikat prezydenta Bruskiego odpowiada wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz (tekst prezentujemy w całości):

Szanowny Panie Prezydencie,

w odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 4 kwietnia 2018 r. znak PM.020.47.2018 dziękuję za troskę, jaką wykazuje Pan Prezydent w sprawie budowy Trasy Uniwersyteckiej. Mam jednak podstawy sądzić, że jest to troska fałszywa. Przejawia się bowiem w kolejnym bezpodstawnym ataku, tożsamym z aktywnością Pańskiego partyjnego kolegi i politycznego patrona, pana posła Pawła Olszewskiego, zamiast w działaniach stricte merytorycznych, których oczekują mieszkańcy Bydgoszczy.

Pozwoli Pan Prezydent, że zadam Panu kilka pytań w kontekście tej najważniejszej
z punktu widzenia bydgoszczan inwestycji:

1. Dlaczego nie dokonał Pan wykupu nieruchomości leżących na trasie przebiegu inwestycji, dzięki czemu stałby się Pan właścicielem gruntów i potrzebowałby jedynie pozwolenia na budowę?

2. Dlaczego jako wierzyciel obowiązku niepieniężnego, przez rok od wydania decyzji ZRID nie zrobił Pan nic w celu polubownego załatwienia konfliktu z dotychczasowym właścicielem spornej nieruchomości, a przynajmniej nie były widoczne żadne efekty aktywności podległych Panu służb?

3. Czy spotkał się Pan z właścicielami nieruchomości leżących na trasie przebiegu inwestycji, choćby tymi, którzy o takie spotkanie prosili? Jeśli tak, to kiedy i gdzie oraz jakie poczynił Pan wówczas ustalenia?

4. Dlaczego wnioski o wszczęcie egzekucji administracyjnej i tytuły wykonawcze złożył Pan dopiero wtedy, gdy projekt budżetu wojewody został przekazany do Ministerstwa Finansów, o czym musiał Pan wiedzieć, bo jako były wojewoda doskonale zna Pan terminarz konstruowania budżetu państwa?

5. Czy odrzucenie przez Pana zaproponowanego przeze mnie porozumienia dotyczącego finansowania egzekucji było obliczone na przedłużenie postępowania egzekucyjnego, ponieważ takie otrzymał Pan instrukcje partyjne?

6. Dlaczego – rzekomo starając się o jak najszybszą realizację inwestycji – nie polecił Pan podległym sobie spółkom, żeby przystąpiły do ogłoszonych przeze mnie przetargów?

7. Czy zarzucając mi przekroczenie 30-dniowego terminu na przeprowadzenie egzekucji administracyjnej kieruje się Pan Prezydent wiedzą merytoryczną czy – znowu – partyjnymi instrukcjami? Czy Pan Prezydent i Pański polityczny mocodawca macie świadomość, że wywłaszczenie Tartaku to wywłaszczenie dwóch prężnie działających spółek oraz kilku w pełni wyposażonych lokali mieszkalnych i innych pomieszczeń,
w związku z czym wymaga wielu dodatkowych czynności takich jak np. zabezpieczenie finansowe, wyłonienie firmy transportowej i magazynu? Nadmieniam, że przywoływany przez Pana Prezydenta przepis art. 16 ust. 3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych nie znajduje w niniejszej sprawie zastosowania albowiem odnosi się on do decyzji ZRID, którym nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności.

8. W tym miejscu zasadne jest pytanie, ile trwały postępowania egzekucyjne wobec osób fizycznych, nie przedsiębiorstw (czyli niewymagające takiego nakładu finansowego i organizacyjnego), w okresie pełnienia przez Pana funkcji wojewody? Dla ułatwienia podpowiem, że dłużej, znacznie dłużej niż 30 dni, na które Pan się powołuje. Jak Pan to wyjaśni?

Wierzę, że wnikliwie zapozna się Pan Prezydent z moimi pytaniami i w sposób wyczerpujący na nie odpowie. Odpowiedzi oczekuję zarówno ja, jak i coraz bardziej zniecierpliwieni mieszkańcy Bydgoszczy. Gdyby miał Pan Prezydent trudności
z udzieleniem odpowiedzi, ufam, że Pański polityczny autorytet pan poseł Olszewski wspomoże Pana głęboką wiedzą merytoryczną. Jeśli zaś z jakichś powodów nie podoła, jestem gotów wysłać na pomoc moje służby.

Nadmieniam, że pomimo dotychczasowego braku dobrej woli z Pańskiej strony, dokładam wszelkich starań, aby przyspieszyć postępowanie egzekucyjne. Kosztem innych wydatków w budżecie wojewody zabezpieczyłem środki finansowe i realizuję wyłanianie wykonawcy z wolnej ręki. Po podpisaniu stosownych umów, zostanie Pan Prezydent o tym fakcie niezwłocznie poinformowany.

Z wyrazami szacunku

WOJEWODA KUJAWSKO-POMORSKI
Mikołaj Bogdanowicz

Dziś, 25.04.2018, nadeszła odpowiedź prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego na pismo kujawsko-pomorskiego wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Obydwa teksty są dostępne w załącznikach.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-06-05, godz. 16:03 Hodowla marihuany w gminie Dragacz. Zatrzymanemu grozi do 10 lat więzienia Kryminalni ze Świecia wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego z Grudziądza w gminie Dragacz zlikwidowali plantację konopi indyjskich. Funkcjonariusze ... » więcej 2020-06-05, godz. 14:55 Msza św., koncert z Janem Pawłem II i uroczysta sesja. Święto Województwa Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego już w niedzielę (7 czerwca). Na tegoroczne obchody Urząd Marszałkowski zaprasza do Włocławka - pierwszego miasta w  re ... » więcej 2020-06-05, godz. 14:06 Kilka wejść do szkoły, izolatka, wiele sal egzaminacyjnych. Matury podczas epidemii Kujawsko-pomorskie szkoły przygotowane do matury. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbędzie się wyłącznie w formule pisemn ... » więcej 2020-06-05, godz. 12:17 Nowy rektor UTP w Bydgoszczy wybrany. To prof. Marek Adamski Prof. Marek Adamski wygrał wybory na rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Otrzymał 53 głosy, podczas gdy jego rywal - prof. Tomasz ... » więcej 2020-06-05, godz. 11:51 Wiceminister Gembicka: Odnieśliśmy sukces w walce z koronawirusem - Głosowanie nad wotum zaufania było okazją do podsumowania dotychczasowych działań rządu w zakresie walki z koronawirusem. Poradziliśmy sobie ze szczytem epi ... » więcej 2020-06-05, godz. 10:52 Służby i setki ludzi szukają zaginionego Piotra. Siostra 16-latka prosi o pomoc Specjalistyczny sprzęt, służby ratunkowe i ogromna rzesza ludzi dobrej woli - trwa szósty dzień poszukiwań 16-letniego Piotra Nowarkiewicza z Ciela (gmina Bia ... » więcej 2020-06-05, godz. 09:59 Otwierają „Słoneczko". Przebadali ponad 100 osób, nikt nie jest zakażony Żłobek przy Placu Poznańskim w Bydgoszczy będzie czynny od poniedziałku - poinformował Urząd Miasta. Jak podawaliśmy, kolejne badania opiekunki z placówki wyk ... » więcej 2020-06-05, godz. 09:24 Wyciąg z konta żnińskiej lecznicy zaskoczył wszystkich. Czy zaskoczy wyrok? Koniec procesu byłych księgowych ze szpitala w Żninie, oskarżonych o wyprowadzenie z kasy centrum zdrowia ponad 7 milionów złotych. Proceder miał trwać 11 lat ... » więcej 2020-06-04, godz. 19:15 Maj 2020: trzy tysiące bezrobotnych więcej. Rok temu to praca szukała ludzi Ponad 71 tysięcy - tyle osób w regionie pozostaje bez pracy. Maj to drugi miesiąc z kolei, w którym odnotowano wzrost bezrobocia na Kujawach i Pomorzu. Dane z ... » więcej 2020-06-04, godz. 18:43 Czarne chmury nad radnym Jakubem Mikołajczakiem (PO) za wypowiedź o Janie Pawle II Tomasz Lenz, szef regionalnych struktur PO w Toruniu w mocnych słowach odniósł się do wystąpienia Jakuba Mikołajczaka na antenie TVP Bydgoszcz, w której suger ... » więcej
1234567