Piątek, 06 grudnia 2019 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Żalno w powiecie tucholskim - wypadek śmiertelny - droga zablokowana.
Żalno w powiecie tucholskim - wypadek śmiertelny - droga zablokowana.
Żalno w powiecie tucholskim - wypadek śmiertelny - droga zablokowana.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-03-23, 14:28 Michał Słobodzian/Redakcja

Naukowcy o wycofaniu patronatu UMK dla Bydgoskich Dni Bioetycznych

Od lewej: dr Izabela Kapsa, dr Marcin Wałdoch i prof. Lech Witkowski/fot. Magdalena Gill
Od lewej: dr Izabela Kapsa, dr Marcin Wałdoch i prof. Lech Witkowski/fot. Magdalena Gill
- Na uniwersytecie powinno się rozmawiać o wszystkim – mówił politolog dr Marcin Wałdoch podczas audycji „Regionalny Punkt Widzenia”. - To konflikt światopoglądowy, trudno rozstrzygnąć, która ze stron ma rację - dodała jego koleżanka dr Izabela Kapsa.
Bydgoskie Dni Bioetyczne pt. „Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku” nie odbędą się na terenie Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Petycję przeciwko organizowaniu takiego spotkania w murach uczelni wystosowała partia Razem. Napisano w niej: „zapowiedziane prelekcje są w jawnej sprzeczności z misją UMK, który powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania”.

W programie konferencji jest m.in. wykład o etyce i moralności w medycynie, o zagrożeniach bioetycznych, kulturowych i socjologicznych ideologii gender, planowane jest także wystąpienie Kai Godek – współautorki projektu „Zatrzymaj aborcję”.

Rzecznik UMK Marcin Czyżniewski uzasadniając wycofanie patronatu, tłumaczył, że „uniwersytet powinien być miejscem konfrontacji różnych idei, ale nie można kwestii światopoglądowych prezentować w formie dającej złudzenie naukowości”.

- Uczelnia jest miejscem dla tego typu spotkań? - pytał Michał Słobodzian naukowców z Bydgoszczy podczas porannej audycji „Regionalny Punkt Widzenia” w Polskim Radiu PiK.

- Prawdopodobnie, gdyby dopuszczono do takiej debaty, mogłaby być konstruktywna. Być może zjawiliby się przeciwnicy? Sami przedstawiciele partii Razem odebrali sobie możliwość przerzucania się argumentami, co jest zawsze kulturotwórcze i konstruktywne, bo to w końcu wymiana poglądów – mówił dr Marcin Wałdoch, politolog z UKW w Bydgoszczy. - Poza tym uniwersytet to miejsce, w którym powinno się rozmawiać o wszystkim, bo jeśli wykluczamy cokolwiek, nadając temu metkę ideologiczności, to popadamy w poważną pułapkę. Pewnie w taką samą, w jaką wpadano w XVI wieku na uniwersytetach w Europie, gdzie o teorii Kopernika nie bardzo chciano rozmawiać, bo to też dla niektórych nie była nauka - dodał.

- To konflikt światopoglądowy, trudno rozstrzygnąć, która ze stron ma rację - dodała dr Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy. - Decyzja UMK mogła być podyktowana tym, że do rangi autorytetów wyrastają dziś osoby znane, które niekoniecznie mają wiedzę naukową – dodała.

- Nie jestem ani sympatykiem tego, że jakaś partia protestuje, bo uniwersytet powinien samodzielnie podejmować decyzję. Jednocześnie nie jestem też zainteresowany tym, by biegający po studiach telewizyjnych światopoglądowi fundamentaliści mieli nagle być rzecznikami akademickiej debaty na autonomicznym uniwersytecie – mówił prof. Lech Witkowski, filozof z KPSW w Bydgoszczy.

Posłuchaj całej audycji
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-12-06, godz. 19:15 Najpiękniejsza choinka i świąteczny jarmark czekają na bydgoszczan! [galeria, wideo] 18 - metrowa choinka rozbłysła tysiącami światełek. Na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyło się uroczyste uruchomienie oświetlenia na wielkim świątecznym świerku. ... » więcej 2019-12-06, godz. 18:12 Pracownicy bydgoskich domów pomocy społecznej wołają o pomoc...dla siebie Dziesięć minut na jednego podopiecznego, za mało podnośników i łóżek elektrycznych, dwie opiekunki na kilkudziesięciu chorych - tak według pracowników bydgosk ... » więcej 2019-12-06, godz. 17:18 Orszak świętego Mikołaja z prezentami dla chorych dzieci od Caritas i policji Ulicami Bydgoszczy przejechał w piatek (06.12.) konwój Świętego Mikołaja. Starszy jegomość z workiem prezentów w towarzystwie Polfinka i serca Caritas podjech ... » więcej 2019-12-06, godz. 15:04 Bydgoski „mechanik” ma trzy nowe pracownie. Nauczyciele i uczniowie zachwyceni Wyremontowane pomieszczenia i nowy sprzęty - w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy uroczyście otwarto dziś trzy pracownie - mechatroniczną i informa ... » więcej 2019-12-06, godz. 13:28 Trzylatka potrzebuje pomocy! Mikołajkowy Koncert Charytatywny dla Karinki Ma cztery latka, zachorowała nagle, rodzice wierzą, że najgorsze już za nimi. Teraz potrzebuję pieniędzy na rehabilitację. W sobotę (7 grudnia) w Białych Błot ... » więcej 2019-12-06, godz. 12:39 Weekend cudów, czyli dary jadą do potrzebujących. Finał „Szlachetnej Paczki” W sobotę (7 grudnia) rozpoczyna się Weekend Cudów, czyli wyjątkowe dwa dni, w których „Szlachetna Paczka” dostarczy pomoc do kilkudziesięciu tysięcy potrzebuj ... » więcej 2019-12-06, godz. 12:13 Wygraj biżuterię YES na Gwiazdkę. Świąteczny konkurs w Polskim Radiu PiK Pięknie zastawiony stół, w tle lśniąca choinka, pod którą - masa prezentów. My też lubimy ten świąteczny obrazek. Chcesz podarować biżuterię na święta, a może ... » więcej 2019-12-06, godz. 10:19 Janusz Dzięcioł nie żyje. Zginął w wypadku na przejeździe kolejowym Tragedia wydarzyła się w piątek rano na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Białym Borze koło Grudziądza. W wypadku zginął Janusz Dzięcioł. » więcej 2019-12-06, godz. 09:38 Posłowie ponownie zajmą się projektem ws. utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Sejm ponownie zajmie się obywatelskim projektem ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Pierwsze czytanie zaplanowano na najbliższe posiedze ... » więcej 2019-12-06, godz. 08:21 Mikołajki z Polskim Radiem PiK. Mnóstwo prezentów dla dzieci z Cerkwicy Małej [zdjęcia, wideo] Wielka góra prezentów urosła w naszej bydgoskiej siedzibie. Wszystkie przekazaliśmy dzieciakom z Domu Dziecka w Cerkwicy Małej, które dziś zaprosiliśmy na Mik ... » więcej
1234567