Niedziela, 29 marca 2020 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-03-23, 14:28 Michał Słobodzian/Redakcja

Naukowcy o wycofaniu patronatu UMK dla Bydgoskich Dni Bioetycznych

Od lewej: dr Izabela Kapsa, dr Marcin Wałdoch i prof. Lech Witkowski/fot. Magdalena Gill
Od lewej: dr Izabela Kapsa, dr Marcin Wałdoch i prof. Lech Witkowski/fot. Magdalena Gill
- Na uniwersytecie powinno się rozmawiać o wszystkim – mówił politolog dr Marcin Wałdoch podczas audycji „Regionalny Punkt Widzenia”. - To konflikt światopoglądowy, trudno rozstrzygnąć, która ze stron ma rację - dodała jego koleżanka dr Izabela Kapsa.
Bydgoskie Dni Bioetyczne pt. „Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku” nie odbędą się na terenie Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Petycję przeciwko organizowaniu takiego spotkania w murach uczelni wystosowała partia Razem. Napisano w niej: „zapowiedziane prelekcje są w jawnej sprzeczności z misją UMK, który powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania”.

W programie konferencji jest m.in. wykład o etyce i moralności w medycynie, o zagrożeniach bioetycznych, kulturowych i socjologicznych ideologii gender, planowane jest także wystąpienie Kai Godek – współautorki projektu „Zatrzymaj aborcję”.

Rzecznik UMK Marcin Czyżniewski uzasadniając wycofanie patronatu, tłumaczył, że „uniwersytet powinien być miejscem konfrontacji różnych idei, ale nie można kwestii światopoglądowych prezentować w formie dającej złudzenie naukowości”.

- Uczelnia jest miejscem dla tego typu spotkań? - pytał Michał Słobodzian naukowców z Bydgoszczy podczas porannej audycji „Regionalny Punkt Widzenia” w Polskim Radiu PiK.

- Prawdopodobnie, gdyby dopuszczono do takiej debaty, mogłaby być konstruktywna. Być może zjawiliby się przeciwnicy? Sami przedstawiciele partii Razem odebrali sobie możliwość przerzucania się argumentami, co jest zawsze kulturotwórcze i konstruktywne, bo to w końcu wymiana poglądów – mówił dr Marcin Wałdoch, politolog z UKW w Bydgoszczy. - Poza tym uniwersytet to miejsce, w którym powinno się rozmawiać o wszystkim, bo jeśli wykluczamy cokolwiek, nadając temu metkę ideologiczności, to popadamy w poważną pułapkę. Pewnie w taką samą, w jaką wpadano w XVI wieku na uniwersytetach w Europie, gdzie o teorii Kopernika nie bardzo chciano rozmawiać, bo to też dla niektórych nie była nauka - dodał.

- To konflikt światopoglądowy, trudno rozstrzygnąć, która ze stron ma rację - dodała dr Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy. - Decyzja UMK mogła być podyktowana tym, że do rangi autorytetów wyrastają dziś osoby znane, które niekoniecznie mają wiedzę naukową – dodała.

- Nie jestem ani sympatykiem tego, że jakaś partia protestuje, bo uniwersytet powinien samodzielnie podejmować decyzję. Jednocześnie nie jestem też zainteresowany tym, by biegający po studiach telewizyjnych światopoglądowi fundamentaliści mieli nagle być rzecznikami akademickiej debaty na autonomicznym uniwersytecie – mówił prof. Lech Witkowski, filozof z KPSW w Bydgoszczy.

Posłuchaj całej audycji
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-03-29, godz. 20:24 Region: 79 hospitalizowanych z powodu koronawirusa; 47 chorych W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 79 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. W niedzielę potwierdzono 10 nowych przypadków zakażenia ... » więcej 2020-03-29, godz. 16:33 Pracownicy Szpitala Biziela z koronawirusem. Oddział neurochirurgii zamknięty Pięcioro pracowników neurochirurgii w bydgoskim szpitalu Biziela zakażonych koronawirusem. Oddział zamknięty. Przyjęcia pacjentów wstrzymane. » więcej 2020-03-29, godz. 15:03 Region: kolejne 10 osób zakażonych koronawirusem; łącznie 47 chorych [wideo] W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 10 przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 47 osób — poinformował w niedzielę po południu rzec ... » więcej 2020-03-29, godz. 13:25 Rywalizacja „Rowerowa Stolica Polski” przeniesiona na wrzesień. Przez koronawirusa Nie wiosną, a jesienią - koronawirus pokrzyżował plany miłośnikom dwóch kółek. Ze względu na epidemię organizowana przez Bydgoszcz druga edycja Rowerowej Stol ... » więcej 2020-03-29, godz. 11:23 Przyłbice dla walczących z koronawirusem powstają na UTP. Brawo! Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych, by wesprzeć służbę zdrowia w walce z koronawirusem. » więcej 2020-03-29, godz. 09:00 Bydgoskie Centrum Onkologii: co się zmieniło w czasie epidemii koronawirusa? Centrum Onkologii w Bydgoszczy stara się pracować normalnie, choć nie bez koniecznych ograniczeń. Oddziały szpitalne przyjmują pacjentów. Przeprowadza się ope ... » więcej 2020-03-29, godz. 07:30 Ulga dla tych, którzy walczą z epidemią. Są dwa miejsca odpoczynku i relaksu Cel jest jeden: personel medyczny ma 'złapać oddech' i nabierać sił do dalszej pracy. Samorząd województwa uruchomił dwa tzw. ośrodki wytchnieniowe dla pracow ... » więcej 2020-03-28, godz. 22:16 Koronawirus w Polsce: 157 nowych przypadków, jedna osoba nie żyje - Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w sobotę wieczorem (28.03.) Ministers ... » więcej 2020-03-28, godz. 17:40 Ponad 430 tys. osób w regionie czeka na "trzynastkę". Pieniądze będą za kilka dni W przyszłym tygodniu rozpocznie się wypłata dodatkowych świadczeń dla emerytur i rencistów. Tak zwaną 'trzynastykę' w naszym regionie otrzyma ponad 400 tysięc ... » więcej 2020-03-28, godz. 16:20 Drzewo zawaliło się na mężczyznę. Strażacy i helikopter w akcji [wideo] Akcja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i strażaków na drodze w Złej Wsi Wielkiej. Ratownicy pomagali mężczyźnie przygniecionemu przez drzewo. Helikopter zabra ... » więcej
1234567