Niedziela, 05 lipca 2020 r.   Imieniny: Marii, Antoniego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
MOJA GAZETKA (20/0011/06/2020)
2018-03-23, 14:28 Michał Słobodzian/Redakcja

Naukowcy o wycofaniu patronatu UMK dla Bydgoskich Dni Bioetycznych

Od lewej: dr Izabela Kapsa, dr Marcin Wałdoch i prof. Lech Witkowski/fot. Magdalena Gill
Od lewej: dr Izabela Kapsa, dr Marcin Wałdoch i prof. Lech Witkowski/fot. Magdalena Gill
- Na uniwersytecie powinno się rozmawiać o wszystkim – mówił politolog dr Marcin Wałdoch podczas audycji „Regionalny Punkt Widzenia”. - To konflikt światopoglądowy, trudno rozstrzygnąć, która ze stron ma rację - dodała jego koleżanka dr Izabela Kapsa.
Bydgoskie Dni Bioetyczne pt. „Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku” nie odbędą się na terenie Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Petycję przeciwko organizowaniu takiego spotkania w murach uczelni wystosowała partia Razem. Napisano w niej: „zapowiedziane prelekcje są w jawnej sprzeczności z misją UMK, który powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania”.

W programie konferencji jest m.in. wykład o etyce i moralności w medycynie, o zagrożeniach bioetycznych, kulturowych i socjologicznych ideologii gender, planowane jest także wystąpienie Kai Godek – współautorki projektu „Zatrzymaj aborcję”.

Rzecznik UMK Marcin Czyżniewski uzasadniając wycofanie patronatu, tłumaczył, że „uniwersytet powinien być miejscem konfrontacji różnych idei, ale nie można kwestii światopoglądowych prezentować w formie dającej złudzenie naukowości”.

- Uczelnia jest miejscem dla tego typu spotkań? - pytał Michał Słobodzian naukowców z Bydgoszczy podczas porannej audycji „Regionalny Punkt Widzenia” w Polskim Radiu PiK.

- Prawdopodobnie, gdyby dopuszczono do takiej debaty, mogłaby być konstruktywna. Być może zjawiliby się przeciwnicy? Sami przedstawiciele partii Razem odebrali sobie możliwość przerzucania się argumentami, co jest zawsze kulturotwórcze i konstruktywne, bo to w końcu wymiana poglądów – mówił dr Marcin Wałdoch, politolog z UKW w Bydgoszczy. - Poza tym uniwersytet to miejsce, w którym powinno się rozmawiać o wszystkim, bo jeśli wykluczamy cokolwiek, nadając temu metkę ideologiczności, to popadamy w poważną pułapkę. Pewnie w taką samą, w jaką wpadano w XVI wieku na uniwersytetach w Europie, gdzie o teorii Kopernika nie bardzo chciano rozmawiać, bo to też dla niektórych nie była nauka - dodał.

- To konflikt światopoglądowy, trudno rozstrzygnąć, która ze stron ma rację - dodała dr Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy. - Decyzja UMK mogła być podyktowana tym, że do rangi autorytetów wyrastają dziś osoby znane, które niekoniecznie mają wiedzę naukową – dodała.

- Nie jestem ani sympatykiem tego, że jakaś partia protestuje, bo uniwersytet powinien samodzielnie podejmować decyzję. Jednocześnie nie jestem też zainteresowany tym, by biegający po studiach telewizyjnych światopoglądowi fundamentaliści mieli nagle być rzecznikami akademickiej debaty na autonomicznym uniwersytecie – mówił prof. Lech Witkowski, filozof z KPSW w Bydgoszczy.

Posłuchaj całej audycji
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-07-05, godz. 18:43 Jachty i przyczepy sprawdzane przez policję. Zalew Koronowski pod kontrolą [wideo] Policjanci i strażacy kontrolują w niedzielę jachty i przyczepy kempingi nad Zalewem Koronowskim. Sprawdzają szczelność znajdujących się na jednostkach instal ... » więcej 2020-07-05, godz. 13:46 Uciekał przed policją, jechał pod prąd, uszkodził dwa radiowozy. Pościg w regionie Ucieczka pojazdem i czynna napaść na policjantów - takie zarzuty grożą 30-latkowi z Ciechocinka, który po tym, jak nie zatrzymał się do kontroli, uciekał prze ... » więcej 2020-07-04, godz. 18:00 Europoseł wsparł kampanię Andrzeja Dudy. Konferencja w Toruniu - Nachodzące wybory rozstrzygną, czy będziemy mieć w Polsce dalszą współpracę między rządem a prezydentem, czy będziemy mieć wojnę na górze - mówił w Toruniu ... » więcej 2020-07-04, godz. 16:45 O trudnych wspólnych dziejach Polski i Ukrainy. Czas na wnioski Lepszego czasu na przyjaźń polsko-ukraińską nie będzie — powiedział w sobotę w Aleksandrowie Kujawskim minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanows ... » więcej 2020-07-04, godz. 15:00 Dobra zabawa z celtycką kulturą. Takie rzeczy w Toruniu Sobota jest kolejnym dniem muzycznych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Tańca i Muzyki Celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń 2020”. W Młodzieżowym Domu Kultury o ... » więcej 2020-07-04, godz. 14:30 Dobro powraca. Kiedyś sami otrzymali pomoc, teraz pomagają innym Trzy lata temu, po nawałnicy, otrzymali pomoc. Teraz sami chcą pomóc. Mieszkańcy Gąsawy zorganizowali zbiórkę dla poszkodowanych powodzią z gminy Bircza na Po ... » więcej 2020-07-04, godz. 13:02 O tarczy i rodzinie na konferencji w Grudziądzu. Głos za kandydaturą obecnego prezydenta Pomoc państwa w ramach tarczy antykryzysowej płynie do każdej miejscowości w kraju, również do Grudziądza - powiedziała goszcząca w sobotę w tym mieście posła ... » więcej 2020-07-04, godz. 10:39 Rowerem w góry. Od muzeum do muzeum. Na cześć poety! Rowerzyści z Inowrocławia wyruszyli w rajd do Zakopanego. W ten sposób chcą uczcić 160. rocznicę rodzin Jana Kasprowicza. Do pokonania mają 560 kilometrów. » więcej 2020-07-04, godz. 09:23 Toruński Skyway w tym roku zmieni się w AutoSkyway Festival. Instalacje na lotnisku W Toruniu  rozpoczął się  otwarty nabór projektów na AutoSkyway Festival. Tegoroczna edycja odbędzie się poza centrum miasta - na lotnisku. » więcej 2020-07-04, godz. 09:22 Rycerze na starcie. Golub-Dobrzyń wzywa do walki! [film z drona] Determinacja rycerstwa zwyciężyła. W piątek - z zachowaniem sanitarnych obostrzeń - rozpoczął się 44. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Golubi ... » więcej
1234567