Wtorek, 19 listopada 2019 r.   Imieniny: Seweryny, Maksyma, Salomei
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-02-21, 12:42 Monika Kaczyńska/Redakcja

O jeden krok bliżej do budowy obwodnicy Lubrańca

Uczestnicy uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. budowy obwodnicy Lubrańca. Fot. Łukasz Piecyk
Uczestnicy uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. budowy obwodnicy Lubrańca. Fot. Łukasz Piecyk
Województwo kujawsko-pomorskie, powiat włocławski oraz gmina Lubraniec będą wspólnie działać na rzecz budowy obwodnicy Lubrańca. Przedstawiciele tych samorządów w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisali list intencyjny w sprawie realizacji inwestycji.
Budowa obwodnicy będzie częścią projektu przebudowy 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 270 z Brześcia Kujawskiego do granicy województwa, realizowanej przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Obwodnica Lubrańca poprawi komunikację w skali całego regionu, ale jej budowa to przede wszystkim ulga dla mieszkańców, a także ważne przedsięwzięcie dla rozwoju miejscowości, przy której przebiega. Po zakończeniu inwestycji zatłoczony dziś odcinek trasy wojewódzkiej przebiegający przez Lubraniec zostanie przejęty przez samorząd gminny i stanie się aleją służącą dalszemu rozwojowi tego miasta - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Trasa o długości około 5,3 kilometra otrzyma parametry techniczne drogi klasy G o nośności do 10 ton na oś. Droga będzie miała szerokość 7 metrów, zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra.

Na trasie powstanie most na Zgłowiączce a także dwa ronda. Gmina Lubraniec zobowiązuje się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupu gruntów niezbędnych do realizacji inwestycji, podobnie jak powiat włocławski nieodpłatnie przekaże też grunty inwestorowi. Inwestycja znajduje się w tej chwili na ostatnim etapie przygotowywania dokumentacji. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w przyszłym roku.

Budowa obwodnicy Lubrańca będzie częścią większej inwestycji samorządu województwa, w ramach której planowana jest gruntowana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 270 na około 30-kilometrowym odcinku z Brześcia Kujawskiego przez Izbicę Kujawską do granicy województwa. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj" planowane jest jeszcze w tym roku.

- Droga nr 270 to kolejna duża inwestycja na terenie powiatu włocławskiego. Planowana w jej ciągu obwodnica Lubrańca będzie się krzyżowała z trzema drogami powiatowymi, a także przebiegiem dawnej kolejki wąskotorowej - powiedział wicemarszałek Dariusz Kurzawa. Dodał, że samorząd ruszy wkrótce z kolejnymi ważnymi projektami drogowymi.

W uroczystości podpisania listu intencyjnego wzięli udział również wicestarosta włocławski Marek Jaskulski, członek zarządu powiatu włocławskiego Tomasz Jezierski, burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński oraz jego zastępca Marek Góreczny.

- Obwodnica Lubrańca skróci i umożliwi dojazd do brzeskiej strefy gospodarczej, jest też istotna dla bezpieczeństwa mieszkańców Lubrańca - powiedział burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński.

- Lubraniec otrzyma drogę, która udrożni przejazd przez to miasteczko. Nie ukrywam, że w ostatnim czasie na skutek budowy autostrady i towarzyszących jej zjazdów, a także pewnego boomu gospodarczego w naszym powiecie dużo się dzieje. Dlatego inwestycje komunikacyjne są bardzo ważne, zwłaszcza w skali dróg wojewódzkich - powiedział wicestarosta Marek Jaskulski.

Realizacja inwestycji rozpocznie się wiosną 2019 roku, a zakończy za około 2 lata.
O jeden krok bliżej do budowy obwodnicy Lubrańca (Popołudnie z nami)
Włocławek

Wiadomości lokalne

2019-11-19, godz. 07:03 Dziura w toruńskim budżecie. Które inwestycje trzeba było przełożyć? Z powodu mniejszych wpływów z podatku PIT Toruń ograniczy wydatki na inwestycje. Prezydent Michał Zaleski zaprezentował projekt przyszłorocznego budżetu. » więcej 2019-11-18, godz. 21:34 Przed laty sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi. Teraz odebrali odznaczenia Krzyże Wolności i Solidarności wręczone. Uroczystość podczas, której dawni opozycjoniści z Kujaw i Pomorza odebrali wyróżnienia odbyła się w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-18, godz. 20:46 Elektrośmieci i baterie w zwykłym śmietniku? Tak nie można! Stare komputery, sprzęt AGD i zużyte baterie wymieniają torunianie na zdrowe owoce. To kolejna akcja studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwe ... » więcej 2019-11-18, godz. 18:56 Mniej pieniędzy w kasie Inowrocławia. Na czym będzie trzeba zaoszczędzić? W miejskiej kasie Inowrocławia w przyszłym roku będzie o 12 mln złotych mniej w stosunku do roku bieżącego. Miasto zmuszone jest szukać oszczędności, zrezygnu ... » więcej 2019-11-18, godz. 17:52 Fotografie pod gołym niebem. O czym ta wystawa? O sukcesach, a nie porażkach Chcą uczyć młodych ludzi o zwycięstwach, a nie klęskach narodowych. Na bydgoskim Placu Wolności otwarta została wystawa fotograficzna Jarosława Goliszewskiego ... » więcej 2019-11-18, godz. 15:34 Napadł na dwie stacje benzynowe i sterroryzował pracowników. Policja już go ma 32-letni mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu za dwa rozboje, których dokonał na stacjach benzynowych. Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia. » więcej 2019-11-18, godz. 14:31 Jak hodować gęsi? Kto się zdecyduje, może liczyć na szkolenia w Urzędzie Marszałkowskim Do zakładania niewielkich, przydomowych hodowli gęsi zachęca rolników z naszego regionu Urząd Marszałkowski. I organizuje szkolenia dla chętnych. » więcej 2019-11-18, godz. 13:32 Kurtki, bluzy, spodnie a zwłaszcza buty pilnie potrzebne. Zbiórka dla bezdomnych Zimowa odzież i buty potrzebne są dla bezdomnych trafiających na oddział ratunkowy Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Na przeciw tym potrzebom wychodzi parafia ... » więcej 2019-11-18, godz. 12:46 Stypendia Ministra Nauki dla naukowców z bydgoskiego UTP. Ponad 5 tys. miesięcznie Dr inż. Weronika Kruszelnicka z wydziału inżynierii mechanicznej i dr Dariusz Kulus z wydziału rolnictwa i biotechnologii znaleźli się wśród 211 naukowców z c ... » więcej 2019-11-18, godz. 11:57 Szlam z resztkami zwierząt rozrzucony na łące we Wdeckim Parku Krajobrazowym Polskie Radio PiK, po apelach okolicznych mieszkańców, interweniuje w sprawie niebezpiecznego składowiska odpadów we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Dochodzenie ... » więcej
1234567