Niedziela, 27 września 2020 r.   Imieniny: Wincentego, Mirabeli, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-02-21, 12:42 Monika Kaczyńska/Redakcja

O jeden krok bliżej do budowy obwodnicy Lubrańca

Uczestnicy uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. budowy obwodnicy Lubrańca. Fot. Łukasz Piecyk
Uczestnicy uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. budowy obwodnicy Lubrańca. Fot. Łukasz Piecyk
Województwo kujawsko-pomorskie, powiat włocławski oraz gmina Lubraniec będą wspólnie działać na rzecz budowy obwodnicy Lubrańca. Przedstawiciele tych samorządów w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisali list intencyjny w sprawie realizacji inwestycji.
Budowa obwodnicy będzie częścią projektu przebudowy 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 270 z Brześcia Kujawskiego do granicy województwa, realizowanej przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Obwodnica Lubrańca poprawi komunikację w skali całego regionu, ale jej budowa to przede wszystkim ulga dla mieszkańców, a także ważne przedsięwzięcie dla rozwoju miejscowości, przy której przebiega. Po zakończeniu inwestycji zatłoczony dziś odcinek trasy wojewódzkiej przebiegający przez Lubraniec zostanie przejęty przez samorząd gminny i stanie się aleją służącą dalszemu rozwojowi tego miasta - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Trasa o długości około 5,3 kilometra otrzyma parametry techniczne drogi klasy G o nośności do 10 ton na oś. Droga będzie miała szerokość 7 metrów, zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra.

Na trasie powstanie most na Zgłowiączce a także dwa ronda. Gmina Lubraniec zobowiązuje się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupu gruntów niezbędnych do realizacji inwestycji, podobnie jak powiat włocławski nieodpłatnie przekaże też grunty inwestorowi. Inwestycja znajduje się w tej chwili na ostatnim etapie przygotowywania dokumentacji. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w przyszłym roku.

Budowa obwodnicy Lubrańca będzie częścią większej inwestycji samorządu województwa, w ramach której planowana jest gruntowana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 270 na około 30-kilometrowym odcinku z Brześcia Kujawskiego przez Izbicę Kujawską do granicy województwa. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj" planowane jest jeszcze w tym roku.

- Droga nr 270 to kolejna duża inwestycja na terenie powiatu włocławskiego. Planowana w jej ciągu obwodnica Lubrańca będzie się krzyżowała z trzema drogami powiatowymi, a także przebiegiem dawnej kolejki wąskotorowej - powiedział wicemarszałek Dariusz Kurzawa. Dodał, że samorząd ruszy wkrótce z kolejnymi ważnymi projektami drogowymi.

W uroczystości podpisania listu intencyjnego wzięli udział również wicestarosta włocławski Marek Jaskulski, członek zarządu powiatu włocławskiego Tomasz Jezierski, burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński oraz jego zastępca Marek Góreczny.

- Obwodnica Lubrańca skróci i umożliwi dojazd do brzeskiej strefy gospodarczej, jest też istotna dla bezpieczeństwa mieszkańców Lubrańca - powiedział burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński.

- Lubraniec otrzyma drogę, która udrożni przejazd przez to miasteczko. Nie ukrywam, że w ostatnim czasie na skutek budowy autostrady i towarzyszących jej zjazdów, a także pewnego boomu gospodarczego w naszym powiecie dużo się dzieje. Dlatego inwestycje komunikacyjne są bardzo ważne, zwłaszcza w skali dróg wojewódzkich - powiedział wicestarosta Marek Jaskulski.

Realizacja inwestycji rozpocznie się wiosną 2019 roku, a zakończy za około 2 lata.
O jeden krok bliżej do budowy obwodnicy Lubrańca (Popołudnie z nami)
Włocławek

Wiadomości lokalne

2020-09-27, godz. 12:41 Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody w regionie Obchody w Bydgoszczy rozpoczęło (o 10.30) nabożeństwo w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Po mszy świętej zebrani złożyli kwiaty ... » więcej 2020-09-27, godz. 08:09 Co gryzie pszczelarzy? O tym mówiło się podczas dorocznego forum w Przysieku Do Przysieka koło Torunia zjechali pszczelarze i konsumenci pszczelich przysmaków. 28. Forum Pszczelarza w Przysieku było okazją do spotkań, dyskusji, wymiany ... » więcej 2020-09-26, godz. 18:00 Czterech poszkodowanych w wypadku drogowym w Przyłubiu [zdjęcia] W sobotę, 26 września przed południem doszło do poważnego wypadku drogowego w Przyłubiu koło Bydgoszczy. » więcej 2020-09-26, godz. 15:02 Grzyby na poligonie to łatwy cel, ale tam równie łatwo można stracić życie Uwaga amatorzy grzybobrania na podtoruńskim poligonie. Policja przypomina o zakazie wstępu na obszar wojskowy i prowadzi w tym rejonie wzmożone kontrole. Spac ... » więcej 2020-09-26, godz. 08:01 Te warsztaty są cenne i dla ludzi, i dla owadów, bo budują relacje [foto] Niecodzienne warsztaty odbyły się w Białych Błotach pod Bydgoszczą. Osoby niepełnosprawne wraz z osobami bezdomnymi tworzyły domki dla owadów. Na miejscu byli ... » więcej 2020-09-25, godz. 20:45 Wojewoda: OSP jest fenomenem podziwianym przez cały świat Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył OSP promesy na zakup sprzętu i wyposażenia oraz termomodernizację budynków. » więcej 2020-09-25, godz. 20:30 W Inowrocławiu stypendia dla młodych, zdolnych i pracowitych Prezydent Ryszard Brejza, już po raz siedemnasty przyznał stypendia młodym inowrocławianom, którzy rozpoczynają studia dzienne i wyróżniają się osiągnięciami ... » więcej 2020-09-25, godz. 19:34 Klimat leży młodzieży na sercu, dlatego głośno protestują w Toruniu i Bydgoszczy [wideo] Młodzież zabiera głos w sprawie klimatu. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Toruniu kilkaset młodych osób głośno wyraziło swoją troskę o przyszłość planety. » więcej 2020-09-25, godz. 17:32 Gry, zagadki i dąb czyli 115. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego Dąb Pamięci Mariana Rejewskiego, ozdobił plac przed Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy. Był też tort, wykład i zwiedzanie sali pamięci, a w plana ... » więcej 2020-09-25, godz. 15:19 Rozmowa dnia: skąd kryzys w Zjednoczonej Prawicy, jak z niego wyjść? - Kryzysom w koalicji powinien zapobiec przede wszystkim zdrowy rozsądek — powiedział poseł Tomasz Latos, gość dzisiejszej Rozmowy Dnia. » więcej
1234567