Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-10-07, 15:40 Monika Siwak-Waloszewska

NFZ wprowadza zmiany w kwestii drobnych interwencji medycznych

Coraz więcej drobnych zabiegów medycznych jest wykonywanych w poradniach a nie w szpitalach. To efekt zmian, które wprowadza NFZ.
Chodzi o drobne interwencje, typu wyjęcie ciała obcego z ucha. Najwięcej przesunięć z opieki szpitalnej do ambulatoryjnej dotyczy procedur urologicznych - poinformowała Jolanta Szydłowska z NFZ w Bydgoszczy. Lekarze rodzinni mają przeprowadzać dokładniejsze wywiady z pacjentami, dzięki czemu szybciej będzie można wykryć m.in. raka.

NFZ przygotował projekt zarządzenia, które ma wejść w życie od nowego roku. Ma być m.in. więcej tzw. badań patronażowych, czyli wizyt położnych u najmłodszych dzieci. Mają one przychodzić także w 3., 4. i 9. miesiącu życia dziecka.

Przesunięcia finansowe są wynikiem weryfikacji lliczby ubezpieczonych możliwej dzięki systemowi e-WUŚ. W naszym województwie na czerwono - czyli jako nieuprawnieni - wyświetlają się nazwiska około 8 procent pacjentów. To nieco więcej niż średnio w Polsce - mówi zastępczyni dyrektora kujawsko-pomorskiego NFZ, Elżbieta Kasprowicz

Nawet jeśli system pokaże, że pacjent jest nieuprawniony, może skorzystać z porady lekarza - wystarczy, że pacjent napisze oświadczenie, iż jest ubezpieczony.

Uwagi do proponowanych zmian w POZ można zgłaszać do 11 października.
Drobne zabiegi wykonywane w poradniach a nie w szpitalach, to niektóre ze zmian wprowadzanych przez NFZ. Materiał Moniki Siwak-Waloszewskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-11-13, godz. 21:05 Testowali seniorów z wiedzy obywatelskiej. Olimpiada na bydgoskim UKW 75 pytań i 60 minut na odpowiedź - kujawsko-pomorscy seniorzy pisali e środę test z wiedzy obywatelskiej. » więcej 2019-11-13, godz. 19:48 Trasa S5: sześć firm chce kończyć odcinek za Włochów, wyrzuconych z budowy W środę otwarto oferty firm budowlanych, które zgłosiły chęć budowy odcinka trasy S5 - od Białych Błot do Szubina. Zgłosiło się sześć firm. » więcej 2019-11-13, godz. 18:54 Bilet Uczniowski i Karta Malucha dla mieszkańców Metropolii Bydgoszcz 10 złotych za bilet miesięczny i 100 złotych za całoroczny zapłacą od 1 grudnia dzieci i młodzież z czterech ościennych gmin w okolicach Bydgoszczy za korzyst ... » więcej 2019-11-13, godz. 18:08 To była największa zbrodnia popełniona przez Niemców. Prezentacja teki edukacyjnej IPN Nauczyciele historii nie tylko z regionu Kujaw i Pomorza otrzymali nową tekę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem są to materiały na temat Zbrodn ... » więcej 2019-11-13, godz. 16:08 Protest w Mamliczu przeciw planom burmistrza Barcina. "Dzieci potrzebują tej szkoły!" - Skoro gmina ma pieniądze na basen czy lodowisko, to na szkołę też muszą się znaleźć - mówią mieszkańcy Mamlicza w gminie Barcin. Protestują przeciw planom b ... » więcej 2019-11-13, godz. 15:22 Wenezuelka chce zostać w Toruniu. Boi się mafii, która zmusiła ją do przemytu narkotyków - Boję się o życie swoje i moich dzieci - mówi Wenezuelka Yurbi, która przebywa w Toruniu i próbuje zalegalizować swój pobyt w Polsce. Kobieta - szukając prac ... » więcej 2019-11-13, godz. 14:26 Dzienne domy opieki medycznej ułatwią powrót do zdrowia po pobycie w szpitalu W regionie powstają dzienne domy pomocy medycznej. To nowa forma wsparcia, która ma pomóc w sprawowaniu opieki nad osobami chorymi i ułatwić ich powrót do peł ... » więcej 2019-11-13, godz. 13:12 Sejmik województwa zatwierdził zmiany personalne w samorządzie regionu Paweł Zgórzyński i Marek Domżała zostali nowymi radnymi województwa z PSL. Zastąpili Dariusza Kurzawę i Ryszarda Bobera, którzy dostali się do parlamentu. Now ... » więcej 2019-11-13, godz. 11:15 Samobójstwa, depresje, kryzysy. Dlaczego młodzi cierpią? Konferencja w Toruniu Pół tysiąca! młodych ludzi w ubiegłym roku odebrało sobie życie. Co czwarty nastolatek cierpi na depresję. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zorganizowana z ... » więcej 2019-11-13, godz. 09:52 Zbigniew Girzyński: Mam nadzieję na merytoryczną debatę Niespokojnie też już było — mówił w Rozmowie Dnia poseł Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do wtorkowej wypowiedzi posła Tomasza Lenza z ... » więcej
1234567