Sobota, 16 lutego 2019 r.   Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2017-09-23, 12:44 Redakcja

Kolejne Bydgoskie Autografy odsłonięte

Laureaci Bydgoskich Autografów 2017. Fot. Bartosz Kustra
Laureaci Bydgoskich Autografów 2017. Fot. Bartosz Kustra
Mistrzynie olimpijskie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, chirurg prof. Wojciech Zegarski oraz artysta fotografik Jerzy Riegel to kolejne wyróżnione osoby, które odsłoniły swoje podpisy w Alei Bydgoskich Autografów na ul. Długiej. Wszystkich doceniono za zasługi w promocji miasta w kraju i na świecie.
Wyboru tegorocznych laureatów dokonała Kapituła. Temu gremium przewodniczy prezydent Bydgoszczy, a jego członkami są przedstawiciele bydgoskich uczelni publicznych, lokalnych mediów oraz samorządu. Po raz pierwszy w posiedzeniu uczestniczyli laureaci ubiegłorocznych Bydgoskich Autografów.

W czasie uroczystości odsłonięcia autografów prezydent Rafał Bruski pokreślił, że kultura, sport i medycyna od wielu lat są silną stroną miasta, a właśnie te dziedziny reprezentują tegoroczni laureaci. Zaznaczył, że wszystkich łączy olbrzymi profesjonalizm.

Wioślarki Fularczyk-Kozłowska i Madaj chociaż nie są rodowitymi bydgoszczankami, to największe sukcesy odniosły w barwach bydgoskiego klubu Lotto-Bydgostia. Wspólnie zdobyły złoty medal w dwójce podwójnej na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Fularczyk-Kozłowska w swoim dorobku ma też brązowy medal olimpijski z Londynu (2012), wywalczony w tej samej konkurencji z poznanianką Julią Michalską. Obie laureatki mogą poszczycić się też medalami mistrzostw świata i Europy.

Jerzy Riegel zajmuje się fotografią czarno-białą, a szczególnie upodobał sobie trudną i pracochłonną technikę - izohelię. W swoich bardzo charakterystycznych pracach uwiecznia ludzi, pejzaże i dawną architekturę, a szczególne miejsce w jego twórczości zajmują tematy bydgoskie. Jego fotografie prezentowane były w wielu krajach, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. W tym roku został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Prof. Wojciech Zegarski jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Jest kierownikiem Katedry Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii - Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się na chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jelita grubego.

Aleja Bydgoskich Autografów" powstała w 2007 r., co roku odsłanianych jest kilka tabliczek. Wśród uhonorowanych są m.in.: aktor Leonard Pietraszak, reżyser Jerzy Hoffman, pianista Rafał Blechacz, rzeźbiarz Michał Kubiak, b. dyrektor Filharmonii Pomorskiej Eleonora Harendarska, dyrektor Opery Nova Maciej Figas, piłkarz Zbigniew Boniek, wioślarz Robert Sycz i żużlowiec Tomasz Gollob.

Odsłonięciu Bydgoskich Autografów 2017 towarzyszył szereg wydarzeń: zawody na ergometrach, wystawa fotografii Jerzego Riegla, a na Starym Rynku stanął mammobus, w którym kobiety po 50. roku życia mogły skorzystać z darmowej diagnostyki.
Kolejne Bydgoskie Autografy odsłonięte
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-02-16, godz. 08:02 O energii odnawialnej i nie tylko! W Grudziądzu powstanie "Młyn Energii"! W Grudziądzu powstanie centrum edukacji i nauki o nazwie 'Młyn Energii'. Porozumienie w tej sprawie podpisał dzisiaj marszałek województwa Piotr Całbecki i pr ... » więcej 2019-02-16, godz. 07:09 Czy Skarb Bydgoski wypromuje Bydgoszcz? Gadżety promujące bydgoski skarb wkrótce będą dostępne dla mieszkańców i turystów. W Bydgoskim Centrum Informacji pojawią się wkrótce kubki, koszulki, czy baw ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:25 Na warszawskich szynach Hyundai, a nie PESA? - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by dokładnie zbadać uczciwość całego przetargu na zakup tramwajów w Warszawie - zapowiedział na konferencji prasowej sek ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:45 Setna rocznica zakończenia powstania wielkopolskiego - uroczystości w Bydgoszczy Setną rocznicę zakończenia powstania wielkopolskiego uczczono w Bydgoszczy. Jedynego zwycięskiego powstania w historii Polski. » więcej 2019-02-15, godz. 18:20 Do banku z dowodem osobistym? Interwencja Polskiego Radia PiK Kolejna interwencja dziennikarska na prośbę Naszych Słuchaczy, tym razem dotycząca ochrony danych osobowych. » więcej 2019-02-15, godz. 17:18 Kosma Złotowski: W Bydgoszczy powinien powstać port multimodalny W trakcie lutowej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad przyszłością planu działań Komisji Europejskiej na rzecz pobudzenia transportu śródlądowe ... » więcej 2019-02-15, godz. 16:15 Zarzuty dla mężczyzny, który miał spowodować wypadek na A1 Kierowca, który jadąc pod prąd spowodował karambol na autostradzie A1 - usłyszał prokuratorskie zarzuty. » więcej 2019-02-15, godz. 15:15 Europoseł Kosma Złotowski pyta Komisję Europejską o przetarg na dostawy tramwajów dla Warszawy Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski wysłał do Komisji Europejskiej pytanie dotyczące wątpliwości związanych z wygraną firmy Hyundai Rotem w prze ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:05 Zanim Kujawską w Bydgoszczy pojedzie tramwaj. Niebawem rozbiórka kamienic [wideo] To ostatnie chwile budynków u zbiegu ul. Kujawskiej i Toruńskiej w Bydgoszczy. Trwają przygotowania do ich rozbiórki w związku z budową linii tramwajowej na u ... » więcej 2019-02-15, godz. 12:25 Nie pili alkoholu, a jeżdżą jak pijani! Przemęczeni kierowcy oszukują system liczący ich czas pracy. Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Bydgoszczy zapowiada jeszcze więcej kontroli na nowym ... » więcej
1234567