Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2017-09-23, 12:44 Redakcja

Kolejne Bydgoskie Autografy odsłonięte

Laureaci Bydgoskich Autografów 2017. Fot. Bartosz Kustra
Laureaci Bydgoskich Autografów 2017. Fot. Bartosz Kustra
Mistrzynie olimpijskie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, chirurg prof. Wojciech Zegarski oraz artysta fotografik Jerzy Riegel to kolejne wyróżnione osoby, które odsłoniły swoje podpisy w Alei Bydgoskich Autografów na ul. Długiej. Wszystkich doceniono za zasługi w promocji miasta w kraju i na świecie.
Wyboru tegorocznych laureatów dokonała Kapituła. Temu gremium przewodniczy prezydent Bydgoszczy, a jego członkami są przedstawiciele bydgoskich uczelni publicznych, lokalnych mediów oraz samorządu. Po raz pierwszy w posiedzeniu uczestniczyli laureaci ubiegłorocznych Bydgoskich Autografów.

W czasie uroczystości odsłonięcia autografów prezydent Rafał Bruski pokreślił, że kultura, sport i medycyna od wielu lat są silną stroną miasta, a właśnie te dziedziny reprezentują tegoroczni laureaci. Zaznaczył, że wszystkich łączy olbrzymi profesjonalizm.

Wioślarki Fularczyk-Kozłowska i Madaj chociaż nie są rodowitymi bydgoszczankami, to największe sukcesy odniosły w barwach bydgoskiego klubu Lotto-Bydgostia. Wspólnie zdobyły złoty medal w dwójce podwójnej na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Fularczyk-Kozłowska w swoim dorobku ma też brązowy medal olimpijski z Londynu (2012), wywalczony w tej samej konkurencji z poznanianką Julią Michalską. Obie laureatki mogą poszczycić się też medalami mistrzostw świata i Europy.

Jerzy Riegel zajmuje się fotografią czarno-białą, a szczególnie upodobał sobie trudną i pracochłonną technikę - izohelię. W swoich bardzo charakterystycznych pracach uwiecznia ludzi, pejzaże i dawną architekturę, a szczególne miejsce w jego twórczości zajmują tematy bydgoskie. Jego fotografie prezentowane były w wielu krajach, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. W tym roku został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Prof. Wojciech Zegarski jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Jest kierownikiem Katedry Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii - Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się na chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jelita grubego.

Aleja Bydgoskich Autografów" powstała w 2007 r., co roku odsłanianych jest kilka tabliczek. Wśród uhonorowanych są m.in.: aktor Leonard Pietraszak, reżyser Jerzy Hoffman, pianista Rafał Blechacz, rzeźbiarz Michał Kubiak, b. dyrektor Filharmonii Pomorskiej Eleonora Harendarska, dyrektor Opery Nova Maciej Figas, piłkarz Zbigniew Boniek, wioślarz Robert Sycz i żużlowiec Tomasz Gollob.

Odsłonięciu Bydgoskich Autografów 2017 towarzyszył szereg wydarzeń: zawody na ergometrach, wystawa fotografii Jerzego Riegla, a na Starym Rynku stanął mammobus, w którym kobiety po 50. roku życia mogły skorzystać z darmowej diagnostyki.
Kolejne Bydgoskie Autografy odsłonięte
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2018-12-13, godz. 20:16 Bez odblasków pieszy jest niewidoczny. Policjanci pokazywali to dzieciom 300 dzieci z Bydgoszczy i okolic wzięło udział w zorganizowanej w kinoteatrze Adria imprezie uświadamiającej konieczność stosowania elementów odblaskowych. » więcej 2018-12-13, godz. 18:24 Milena Kindziuk w Bydgoszczy: Śmierć ks. Popiełuszki nie była dziełem przypadku - Jest mało prawdopodobne, że ks. Jerzy Popiełuszko był torturowany w bunkrach w Kazuniu i zmarł dopiero 25 października - dowodziła dr Milena Kindziuk, autor ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:28 Policjant karze mandatem? Tym razem były nagrody dla kierowców Happening 'Bezpieczne Przejście 'zorganizowano w Świeciu. Policjanci zamiast mandatu nagradzali kierowców, którzy poprawnie zachowywali się na drodze. » więcej 2018-12-13, godz. 15:17 Bydgoszczanie złożyli hołd ofiarom wojskowych obozów internowania W ramach obchodów 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy odsłonięto tablicę poświęconą ofia ... » więcej 2018-12-13, godz. 14:47 Stan wojenny wraca pamięcią w trakcie wieczornych uroczystości w Toruniu Toruńskie obchody 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, rozpoczęły się już w nocy 13 grudnia br. Od wczesnych godzin wieczornych mieszkańcy Toru ... » więcej 2018-12-13, godz. 14:33 Grudniowa noc stanu wojennego. Odwiedź wystawę we Włocławku Kujawsko-Pomorskie czci pamięć o wydarzeniach sprzed 37 lat. W gmachu głównym Biblioteki Miejskiej we Włocławku zorganizowano z tej okazji okolicznościową wys ... » więcej 2018-12-13, godz. 11:27 Pamięć o stanie wojennym w uroczystościach na Pomorzu i Kujawach Dokładnie o północy z 12 na 13 grudnia mieszkańcy Torunia uczcili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W nocnych uroczystościach przy kościele akademick ... » więcej 2018-12-13, godz. 10:12 Stan wojenny w Polsce planowano miesiące wcześniej! Wydarzenia sprzed 37 lat, pierwsze godziny stanu wojennego w naszym regionie, ocena politycznej i historycznej tamtych wydarzeń z dzisiejszej perspektywy - o ... » więcej 2018-12-13, godz. 09:54 W trzy lata objechali świat autostopem! Wyruszyli 1 września 2014 roku, wrócili trzy lata później. Po drodze odwiedzili Europę, Azję, Australię i Oceanię. W planach początkowych ich wyprawa miała tr ... » więcej 2018-12-13, godz. 08:03 Żywa choinka? Tylko z legalnych źródeł. Najlepiej z nadleśnictwa! Świerki, jodły a może sosny - wybór jest duży - Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż świątecznych drzewek. Polskie Radio PiK odwiedziło Nadleśnictwo Dąbrowa. » więcej
1234567