Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2017-08-02, 21:00 Michał Zaręba/Redakcja

Proces lustracyjny prof. Kopcewicza

W Sądzie Okręgowym w Toruniu odbyła się kolejna rozprawa prof. Jana Kopcewicza - oskarżonego o kłamstwo lustracyjne. Zdaniem IPN były rektor UMK był TW "Leszkiem".
Sąd przesłuchał dwoje świadków.

- Imię Leszek nie utkwiło mi w pamięci jako pseudonim konkretnej osoby - zeznał Henryk M., asystent byłego szefa toruńskiej Służby Bezpieczeństwa.

Henryk M. podkreślał też, że nie miał nigdy do czynienia z fikcyjnymi tajnymi współpracownikami. Mówił, że nie zna przypadków, które potwierdzałyby taką praktykę, ale potwierdził, że znał przypadek nakładania klauzuli TW na wyrost, z założeniem, że dana osoba w przyszłości może się nim stać.

Tym samym Henryk M. zaprzeczył słowom kluczowego świadka w procesie Grzegorza F., także funkcjonariusza SB, który miał zwerbować Kopcewicza, ale przed sądem zmienił swoje wcześniejsze zeznania złożone w IPN i dowodził, że rejestracja była fikcyjna.

Teczki pracy TW "Leszek" nie ma. Prokuratorzy IPN zakładają, że została ona zniszczona na początku lat 90. Grzegorz F. zostanie ponownie przesłuchany przed sądem we wrześniu.

Adwokat Jana Kopcewicza pytał z kolei drugiego świadka - dziś ówczesną dyrektor biura rektora czy sytuacja związana z prof. Ryszardem Bauerem i okoliczności jego pozostania na Zachodzie, były znane powszechnie na uczelni. Kobieta odpowiedziała twierdząco.

- Rozmawiało się o tym na uniwersytecie, był to taki przypadek niepowszechny - pozostanie nauczyciela akademickiego poza granicami w tamtym czasie. Jeśli chodzi o sprawy mieszkaniowe tym zajmował się dział administracyjny - zeznała była dyrektor biura rektora.

Z akt IPN wynika, że TW "Leszek" przekazywał informacje o fizyku Ryszardzie Bauerze, o jego służbowym wyjeździe do USA, spotkaniu z synem w RFN, o tym, że postanowił zostać tam na stałe i w związku z tym miał zwrócić służbowe mieszkanie. W drugiej notatce TW "Leszek" przekazał, że fizyk był z żoną w Kanadzie na stypendium naukowym i chce przedłużyć staż zagraniczny, jeśli nie wróci zostanie zwolniony z toruńskiej uczelni.

- Informacje te zostały pozyskane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, spisane, a następnie z tych informacji powstał wyciąg, który przekazany został do innej sprawy (...) - powiedziała Emila Kępińska z Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Gdańsku.

Wyciągi pochodzą z 1983 roku. Jeden podpisany jest najprawdopodobniej przez Grzegorza F. Drugi przez innego funkcjonariusza SB.

- To wymyślona historia - podkreśla prof. Jan Kopcewicz.

- Ja nie wiem czy w ogóle jakiś "Leszek" był. Uważam, że to całkowicie mityczna historia. To rektor miał się zajmować jakimś mieszkaniem? To śmieszne. Z profesorem Baurem w życiu nie rozmawiałem (...) - powiedział były rektor UMK.

Prokuratura zarzuca Kopcewiczowi złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego w 2008 r. Oświadczenia lustracyjne profesor składał w 1996 r., 1999 r., 2002 r. i 2008 r.

Prof. Jan Kopcewicz był rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w latach 1982-84, 1987-90 oraz 1999-2005, prorektorem w roku 1981, a w latach 1996-99 i 2005-08 dziekanem wydziału biologii.

Kolejna rozprawa we wrześniu.
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-04-19, godz. 19:44 Paliły się trawy i trzcinowiska w gminie Kruszwica 10 zastępów straży pożarnej gasiło pożar traw i trzcinowisk w miejscowości Grodztwo w gminie Kruszwica. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych terenu. » więcej 2019-04-19, godz. 18:25 Radny pyta o posterunek policji na Osowej Górze. Prezydent Bydgoszczy odpowiada Budowa nowego posterunku policji na Osowej Górze w Bydgoszczy nie została wstrzymana - zapewnia prezydent miasta. Interpelację w sprawie komisariatu na Osowej ... » więcej 2019-04-19, godz. 17:14 Kieszonkowcy nie mają świąt! Warto też zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem Kujawsko-pomorscy policjanci przygotowali poradnik o tym, jak bezpiecznie zrobić zakupy i nie dać się okraść w centrum handlowym, na dworcu czy przystanku. » więcej 2019-04-19, godz. 15:00 Praca, praca, praca, a później: święta, święta! [wideo] Sprzątnie mieszkań i zakupy. Tak wyglądają ostatnie przygotowania przed świętami wielkanocnymi. Z mieszkańcami Torunia rozmawiał w Wielki Piątek nasz reporter. » więcej 2019-04-19, godz. 13:42 Nie będzie wypłaty, będą nagrody? Bydgoszcz chce zapłacić nauczycielom Za zajęcia dodatkowe i jako nagrody - w takiej formie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski planuje przekazać pieniądze nauczycielom za czas strajku. Zgodnie z pr ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:18 Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej! Toruńskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało aranżacje świąteczne w chałupach na terenie skansenu. Wystawy ilustrują przygotowania do świąt , tradycj ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:53 W roli głównej: pirat drogowy. Śledziła go policyjna kamera Pędził ponad sto kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Kierowca opla został zatrzymany w Złotnikach koło Żnina. 36 - latek ponad dwukrotnie przekroczył ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:34 Specjaliści od przedmiotów z duszą. Czy wielki biznes to kupi? Chodzi o to, by duże firmy zainteresowały się drobną wytwórczością ludzi niepełnosprawnych - o tym rozmawiano podczas piątkowego posiedzenia Komisji Przedsięb ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:58 Jedni strajkują, inni - dla protestujących - spacerują Reakcje na strajk nauczycieli? Wsparcie. W czwartek nauczyciele spotkali się w centrum Bydgoszczy, by dodać sił swoim związkowcom, z kolei w Toruniu - dla nau ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:22 Terytorialsi pamiętają o weteranach AK, czyli akcja "Paczka dla bohatera" (galeria) Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” tuż przed świętami Wielkanocnymi w odwiedzili weteran ... » więcej
1234567