Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2013-09-26, 11:26 Polska Agencja Prasowa

Europejska Noc Naukowców w piątek na UMK

Blisko 30 pokazów, prezentacji i eksperymentów przygotowali na piątek organizatorzy Europejskiej Nocy Naukowców na toruńskim uniwersytecie. Z tej okazji odbędzie się także premiera wydanej przez UMK książki popularyzującej naukę.
W programie Nocy znalazły się m.in. pokazy 25 najbardziej lubianych przez toruńskich studentów chemii doświadczeń, warsztaty formowania szkła, warsztaty budowy robotów dla dzieci, plenerowy pokaz wykorzystania chemii w efektach specjalnych czy instruktaż nocnej obserwacji nieba przez teleskop.

Przygotowano także grę miejską pod nazwą "Zaginiony skarb dr. Wiewióra" dla młodzieży ponadgimnazjalnej, interaktywną grę planszową "Laboratorium przygód – czyli czy muchy żyją w nosie, a mole tylko w szafie? Jaki jest szczyt szczytów i czy to prawda, że co ma wisieć nie utonie?" oraz warsztaty "Zrób sobie zdjęcie 3D".

Noc Naukowców będzie także miejscem premiery najnowszej publikacji popularyzującej naukę wśród najmłodszych. Książkę pt. "Psotopolis. Gigawędrówka" wydana została przez Program "Absolwent UMK".

"Celem książki jest popularyzacja nauki, a zarazem promocja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Opowiada ona historię trzech Psotnikusów: Złośnicy, Niszczyciela i Szkodnika, którzy grasują po różnych wydziałach UMK i psocą, ale do czasu" - powiedziała Kinga Nemere-Czachowska, koordynatorka Programu Absolwent UMK.

Przygody żądnych psot bohaterów są okazją do rozwiązywania przeróżnych zadań, zagadek i łamigłówek. Publikacja szczególnie jest polecana uczniom z klas I-IV szkół podstawowych.

Autorami samej koncepcji i tekstu są: Kinga Nemere-Czachowska, Dorota Swobodzińska (absolwentka ochrony dóbr kultury UMK), Piotr Waśniewski (z biura Programu Absolwent UMK) oraz Anna Wielbińska (koordynator Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki). Ilustracje i opracowanie graficzne są dziełem Karola Banacha, studenta II roku grafiki UMK, a opiekę artystyczną nad książką sprawował artysta grafik Edward Saliński, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiej Uczelni.

Publikacja nie będzie sprzedawana. Książkę będzie można zdobyć podczas Europejskiej Nocy Naukowców na UMK w Toruniu jako nagrodę dla najaktywniejszych uczestników imprez, otrzymają ją także słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego na UMK, który zainauguruje swoją tegoroczną działalność w najbliższą sobotę.

"Impreza rozpocznie się w piątek godz. 18 i potrwa do północy, a większość wydarzeń odbędzie się na Wydziale Chemii przy ul. Gagarina 7. Wstęp na wszystkie odsłony Nocy Naukowców tradycyjnie jest bezpłatny, ale z przyczyn organizacyjnych udział w niektórych przedsięwzięciach wymagał wcześniejszej rejestracji" - zaznaczył Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK.
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-11-26, godz. 20:15 Toruń premiuje najlepszych absolwentów UMK. I to mieszkaniami! Pięcioro absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odebrało klucze do mieszkań. To nagroda za dobre wyniki w nauce. To już 6. edycja miejskiego pr ... » więcej 2020-11-26, godz. 17:50 Finał Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Fart”. Gala w internecie „Wiara i rozum” - takie było hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Fart”, zorganizowanego przez Fundację „Wiatrak” w ... » więcej 2020-11-26, godz. 16:38 Inowrocławski tramwaj odzyskał swój blask! Tramwajowy wagon, który od dekady stoi na ul. Św. Ducha w bliskim sąsiedztwie inowrocławskiego rynku znów wygląda jak nowy. W założeniu ma on stanowić atrakcj ... » więcej 2020-11-26, godz. 14:46 Tu jeździ się wolno. Tempo 30 na dwudziestu ulicach w centrum Włocławka Ważna informacja dla kierowców z Włocławka. W piątek (27 listopada) w centrum miasta zacznie obowiązywać strefa Tempo 30. Na dwudziestu ulicach w Śródmieściu ... » więcej 2020-11-26, godz. 14:02 Prezydentowi Inowrocławia nie podoba się, że wojewoda zmienił nazwę ulicy Zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta zapowiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Ma to związek z decyzją wojewody, który tzw. zarządzeniem zastępc ... » więcej 2020-11-26, godz. 13:05 Notariusze czekają na pytania! Bezpłatne konsultacje w sobotę (28 listopada) Notariusze - także w regionie Kujaw i Pomorza - organizują w listopadzie dzień otwarty. - Liczymy na wiele pytań - mówi Lech Borzemski z Krajowej Rady Notaria ... » więcej 2020-11-26, godz. 12:18 Radni proszą o pomoc dla szpitala w Grudziądzu. List do marszałka Całbeckiego Grudziądzcy radni jednym głosem  proszą  marszałka o pomoc dla specjalistycznego szpitala w Grudziądzu.  Przewodniczący wszystkich klubów wspólnie ponad podzi ... » więcej 2020-11-26, godz. 11:31 Prof. Świątkowski: Stwórzmy wydział medyczny na bazie bydgoskiego UKW - Obecnie jest dobry moment na zmianę sytuacji i powstanie wydziału lekarskiego w Bydgoszczy - uważa prof. Maciej Świątkowski. Bydgoski radny, który był gości ... » więcej 2020-11-26, godz. 10:07 Wifi dla mieszkańców Tucholi. Nowe miejsca z darmowym dostępem do sieci Już nie tylko na rynku mieszkańcy Tucholi będą mogli korzystać z bezpłatnego Internetu. W mieście pojawiły się cztery nowe lokalizacje. Wszystko dzięki unijne ... » więcej 2020-11-25, godz. 21:29 Uważają, że policja jest brutalna. Protestowali w Toruniu Stop brutalności policji! Stop wyprowadzaniu Polski z Unii! - to główne hasła protestów, które odbyły się w Toruniu pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i kilka m ... » więcej
1234567