Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-09-26, 11:26 Polska Agencja Prasowa

Europejska Noc Naukowców w piątek na UMK

Blisko 30 pokazów, prezentacji i eksperymentów przygotowali na piątek organizatorzy Europejskiej Nocy Naukowców na toruńskim uniwersytecie. Z tej okazji odbędzie się także premiera wydanej przez UMK książki popularyzującej naukę.
W programie Nocy znalazły się m.in. pokazy 25 najbardziej lubianych przez toruńskich studentów chemii doświadczeń, warsztaty formowania szkła, warsztaty budowy robotów dla dzieci, plenerowy pokaz wykorzystania chemii w efektach specjalnych czy instruktaż nocnej obserwacji nieba przez teleskop.

Przygotowano także grę miejską pod nazwą "Zaginiony skarb dr. Wiewióra" dla młodzieży ponadgimnazjalnej, interaktywną grę planszową "Laboratorium przygód – czyli czy muchy żyją w nosie, a mole tylko w szafie? Jaki jest szczyt szczytów i czy to prawda, że co ma wisieć nie utonie?" oraz warsztaty "Zrób sobie zdjęcie 3D".

Noc Naukowców będzie także miejscem premiery najnowszej publikacji popularyzującej naukę wśród najmłodszych. Książkę pt. "Psotopolis. Gigawędrówka" wydana została przez Program "Absolwent UMK".

"Celem książki jest popularyzacja nauki, a zarazem promocja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Opowiada ona historię trzech Psotnikusów: Złośnicy, Niszczyciela i Szkodnika, którzy grasują po różnych wydziałach UMK i psocą, ale do czasu" - powiedziała Kinga Nemere-Czachowska, koordynatorka Programu Absolwent UMK.

Przygody żądnych psot bohaterów są okazją do rozwiązywania przeróżnych zadań, zagadek i łamigłówek. Publikacja szczególnie jest polecana uczniom z klas I-IV szkół podstawowych.

Autorami samej koncepcji i tekstu są: Kinga Nemere-Czachowska, Dorota Swobodzińska (absolwentka ochrony dóbr kultury UMK), Piotr Waśniewski (z biura Programu Absolwent UMK) oraz Anna Wielbińska (koordynator Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki). Ilustracje i opracowanie graficzne są dziełem Karola Banacha, studenta II roku grafiki UMK, a opiekę artystyczną nad książką sprawował artysta grafik Edward Saliński, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiej Uczelni.

Publikacja nie będzie sprzedawana. Książkę będzie można zdobyć podczas Europejskiej Nocy Naukowców na UMK w Toruniu jako nagrodę dla najaktywniejszych uczestników imprez, otrzymają ją także słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego na UMK, który zainauguruje swoją tegoroczną działalność w najbliższą sobotę.

"Impreza rozpocznie się w piątek godz. 18 i potrwa do północy, a większość wydarzeń odbędzie się na Wydziale Chemii przy ul. Gagarina 7. Wstęp na wszystkie odsłony Nocy Naukowców tradycyjnie jest bezpłatny, ale z przyczyn organizacyjnych udział w niektórych przedsięwzięciach wymagał wcześniejszej rejestracji" - zaznaczył Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK.
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-11-21, godz. 21:10 Transplantacje rodzinne - nie zawsze możliwe. Z jakiego powodu? Jak przygotować się do oddania krewnemu nerki? O tym mówili specjaliści na spotkaniu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-21, godz. 20:25 Tu zajdzie zmiana. We Włocławku powstanie centrum przesiadkowe W przyszłym roku we Włocławku ruszy budowa centrum przesiadkowego. Będzie kosztować 16 mln złotych. Blisko 8 mln złotych miasto otrzymało z Regionalnego Progr ... » więcej 2019-11-21, godz. 19:45 Rośnie siedziba IPN w Bydgoszczy. Jest już wiecha Budowa nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy na półmetku. Na budynku powieszono wiechę. » więcej 2019-11-21, godz. 19:02 Dyskusja nad projektem budżetu Torunia i apel do rządu Toruńscy radni przyjęli apel do rządu o podjęcie działań rekompensujących samorządom ubytki dochodów. Toruń szacuje, że w 2020 roku wpływy z powodu wprowadzen ... » więcej 2019-11-21, godz. 18:15 Pali coraz mniej osób, ale palenie tytoniu to wciąż problem Coraz mniej Polaków sięga po papierosy. W 2011 roku paliło 31 proc. naszych rodaków, w tym roku 21 proc. - Mamy spadek, ale papierosy to nadal problem, także ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:23 Gminie Sadki nie po drodze z Metropolią Bydgoską Gmina Sadki nie jest już częścią Metropolii Bydgoskiej. Zdaniem wójta Dariusza Gryniewicza, gmina nie odnosiła żadnych korzyści z przynależności do stowarzysz ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:11 Gdzie leży „Piąty ocean”? W Świeciu! Rozpoczął się tam festiwal podróżników W Świeciu rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Podróżników „Piąty Ocean”. Przez trzy dni miłośnicy przygody będą opowiadać o swoich małych i większych podróżac ... » więcej 2019-11-21, godz. 15:08 Jak eksperci oceniają rynek nieruchomości w Bydgoszczy? Nie jest źle „Bydgoszcz da się lubić - uwarunkowania i perspektywy rynku nieruchomości” - to konferencja, która odbyła się dziś na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodnicz ... » więcej 2019-11-21, godz. 14:13 Dopalacze i pestycydy pod lupą w Bydgoszczy. Otwarto nowe laboratorium Dobrzy specjaliści i najlepszy w Polsce sprzęt - w Bydgoszczy otwarto Laboratorium Chemiczne, w którym badane będą dopalacze i pestycydy oraz Krajowe Laborato ... » więcej 2019-11-21, godz. 13:07 Łukasz Schreiber będzie kierował Komitetem Stałym Rady Ministrów, Michał Dworczyk szefem Kancelarii Premiera Premier Mateusz Morawiecki powołał w czwartek kierownictwo KPRM, szefem kancelarii został ponownie Michał Dworczyk, poseł PiS Krzysztof Kubów - szefem gabinet ... » więcej
1234567