Czwartek, 23 maja 2019 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2016-11-20, 21:00 Redakcja

Obchody Bydgoskiego Listopada'56 i Kongres Polsko-Węgierski

Niedzielna uroczystość na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Fot. Profil FB Mirosława Jamrożego
Niedzielna uroczystość na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Fot. Profil FB Mirosława Jamrożego
Msza św. i przemarsz na miejsce dawnej zagłuszarki zachodnich rozgłośni radiowych w Bydgoszczy były kolejnym punktem obchodów 60-rocznicy spalenia wieży na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy.
18 listopada 1956 r. bydgoszczanie zaprotestowali przeciwko komunistycznej władzy. Około 3 tys. osób przemaszerowało na Szwederowo, gdzie spalono urządzenie zagłuszające zachodnie rozgłośnie m.in. Radio Wolna Europa, przedstawiające prawdziwe fakty z Polski i innych państw ówczesnego obozu socjalistycznego.

- Najpierw był Czerwiec 56', potem wydarzenia węgierskie, a potem wydarzenia bydgoskie, które są powiązane z tym, co działo się na Węgrzech - przypominał Zdzisław Cisowski z Komitetu Obchodów Bydgoskiego Listopada' 56.

W obchodach uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy Bydgoszczy oraz przedstawiciele Zgromadzenia Narodowego Węgier.

Główne rocznicowe uroczystości odbyły się w piątek w Urzędzie Wojewódzkim. Dr Marek Szymaniak z bydgoskiej delegatury IPN, poinformował, że w rezultacie ponownie wszczętego postępowania sądowego, możliwa będzie rehabilitacja uczestników wydarzeń z 1956 r., których skazano na więzienie za chuligaństwo.

Obchodom rocznicy Bydgoskiego Listopada' 56 towarzyszył także Kongres Polsko-Węgierski zorganizowany w ramach Roku Solidarności Polsko-Wegierskiej. W Bydgoszczy pojawili się m.in. węgierski poseł Adam Mirkoczki i historyk, polonista Miklos Mitrovits.

Rok Solidarności został ustanowiony dla upamiętnienia wydarzeń z 1956 roku, gdy Polacy i Węgrzy podjęli walkę o wolność.

Wiadomości lokalne

2019-05-23, godz. 23:01 Mówią, że będzie smród, dlatego nie chcą chlewni i protestują! Mieszkańcy Szelejewa protestowali dziś na sesji Rady Gminy w Gąsawie przeciwko planom budowy w ich miejscowości przemysłowych chlewni. » więcej 2019-05-23, godz. 22:45 Tomasz Latos uważa, że środki unijne są dzielone niesprawiedliwie - Nie wszyscy są równo traktowani jeżeli chodzi o podział środków unijnych - mówił w Grudziądzu Tomasz Latos. Kandydat Zjednoczonej Prawicy do Europarlamentu ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:23 Nie marnujcie swoich głosów! Głosujcie na lewicę - apeluje SLD z Torunia Toruńska lewica apeluje do mieszkańców regionu o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2019-05-23, godz. 17:21 Jest kasa na Camerimage w Toruniu, ale nie odbędą się inne festiwale Toruń dołoży 1,7 mln zł do organizacji w mieście festiwalu Camerimage. Tak zdecydowali dziś radni. Kwota pozwoli przygotować tę edycję imprezy - powiedział dz ... » więcej 2019-05-23, godz. 14:26 Klienci wierzą, że kupują jaja ze wsi, a dostają... jajka z niespodzianką Jaja wiejskie pod lupą inspektorów handlowych, którzy zapowiadają częstsze kontrole targowisk. Powód? Okazuje się, że na rynkach pojawia się nabiał niewiadome ... » więcej 2019-05-23, godz. 13:45 „Marchewa" dla strażaków z Gruczna. „Nowy” wóz bojowy za 1 euro „Marchewa” jest już w Polsce. To 28-letni wóz bojowy, który trafił do strażaków ochotników z Gruczna (powiat świecki, gmina Świecie). » więcej 2019-05-23, godz. 13:02 Kanał Bydgoski zmieni się nie do poznania. Tak widzą go studenci [projekty] Kawiarnie i restauracje, drewniane kładki, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego i place zabaw, zaprojektowane przez studentów UTP, pojawią się nad Kanałem By ... » więcej 2019-05-23, godz. 12:42 Myślimy o wojnie tak, jak pokazał nam serial? O „Czterech pancernych” na konferencji Most łączący kulturę polską i rosyjską; Frontowy szyk - czyli jak wyglądały kostiumy bohaterek; Rudy 102 na froncie historycznym - to tylko niektóre zagadnien ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:44 Wyciek gazu koło Świecia. Koparka uszkodziła gazociąg, ewakuowano mieszkańców Podczas prac ziemnych w Dolnych Morgach doszło do uszkodzenia gazociągu średniego ciśnienia przez koparkę. Na miejsce pojechało sześć zastępów straży pożarnej ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:00 Prof. Roman Bäcker: Mamy do czynienia z rewolucją antypedofilską w Polsce - Rewolucja oznacza, że to społeczeństwo stawia wymagania i określa, co jest dobre, a co złe - mówił w porannej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Roman ... » więcej
1234567