Poniedziałek, 25 maja 2020 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Ministerstwo Zdrowia: 148 nowych zakażeń koronawirusem; brak w Kujawsko-Pomorskiem
Minister zdrowia: myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.
Ministerstwo Zdrowia: 148 nowych zakażeń koronawirusem; brak w Kujawsko-Pomorskiem
Minister zdrowia: myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.
Ministerstwo Zdrowia: 148 nowych zakażeń koronawirusem; brak w Kujawsko-Pomorskiem
Minister zdrowia: myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2016-11-20, 21:00 Redakcja

Obchody Bydgoskiego Listopada'56 i Kongres Polsko-Węgierski

Niedzielna uroczystość na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Fot. Profil FB Mirosława Jamrożego
Niedzielna uroczystość na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Fot. Profil FB Mirosława Jamrożego
Msza św. i przemarsz na miejsce dawnej zagłuszarki zachodnich rozgłośni radiowych w Bydgoszczy były kolejnym punktem obchodów 60-rocznicy spalenia wieży na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy.
18 listopada 1956 r. bydgoszczanie zaprotestowali przeciwko komunistycznej władzy. Około 3 tys. osób przemaszerowało na Szwederowo, gdzie spalono urządzenie zagłuszające zachodnie rozgłośnie m.in. Radio Wolna Europa, przedstawiające prawdziwe fakty z Polski i innych państw ówczesnego obozu socjalistycznego.

- Najpierw był Czerwiec 56', potem wydarzenia węgierskie, a potem wydarzenia bydgoskie, które są powiązane z tym, co działo się na Węgrzech - przypominał Zdzisław Cisowski z Komitetu Obchodów Bydgoskiego Listopada' 56.

W obchodach uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy Bydgoszczy oraz przedstawiciele Zgromadzenia Narodowego Węgier.

Główne rocznicowe uroczystości odbyły się w piątek w Urzędzie Wojewódzkim. Dr Marek Szymaniak z bydgoskiej delegatury IPN, poinformował, że w rezultacie ponownie wszczętego postępowania sądowego, możliwa będzie rehabilitacja uczestników wydarzeń z 1956 r., których skazano na więzienie za chuligaństwo.

Obchodom rocznicy Bydgoskiego Listopada' 56 towarzyszył także Kongres Polsko-Węgierski zorganizowany w ramach Roku Solidarności Polsko-Wegierskiej. W Bydgoszczy pojawili się m.in. węgierski poseł Adam Mirkoczki i historyk, polonista Miklos Mitrovits.

Rok Solidarności został ustanowiony dla upamiętnienia wydarzeń z 1956 roku, gdy Polacy i Węgrzy podjęli walkę o wolność.

Wiadomości lokalne

2020-05-25, godz. 09:26 Dariusz Kurzawa: Zbieranie podpisów dla Rafała Trzaskowskiego nie oznacza jego poparcia Zbieranie przez Polskie Stronnictwo Ludowe podpisów dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich nie oznacza jego poparcia, ale staranie o r ... » więcej 2020-05-25, godz. 07:56 Uczniowie klas I-III wracają na zajęcia. Co zrobić, by się nie nudziły? Klasy bez pluszaków i dywanów, dystans oraz mierzenie temperatury i dezynfekcja rąk przy wejściu - tak wygląda powrót dzieci do szkolnych ławek. » więcej 2020-05-24, godz. 18:30 Ojciec i nastoletnia córka nie żyją. Tragiczny wypadek w Tonowie koło Żnina Dwie osoby zginęły w niedzielę popołudniu w wypadku w miejscowości Tonowo (powiat żniński). Na powiatowej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo. » więcej 2020-05-24, godz. 18:12 Nowe zakażenie koronawirusem w regionie. Ile takich osób w powiatach? O jednym, nowym zakażeniu koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem informuje w niedzielę (24 maja) wieczorem Urząd Wojewódzki. » więcej 2020-05-24, godz. 16:06 Płyną wpław przez Wisłę, by zapobiec utonięciom. „Za dużo ludzi ginie w wodzie” Chcą zwrócić uwagę na przyczyny utonięć w Polsce. Pływacy Leszek Naziemiec i Łukasz Tkacz dotarli w niedzielę do Torunia. » więcej 2020-05-24, godz. 09:34 Samochód uderzył w latarnię, w środku zakleszczona kobieta. Wpadł w poślizg? Do poważnego wypadku doszło w sobotę po godz. 23.00 przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z Zamczysko. Samochód osobowy wpadł w poślizg i uderzył w uliczną lat ... » więcej 2020-05-24, godz. 08:56 Angielski barkarz pływa po Brdzie. Planuje dotrzeć do Szczecina Kilka dni temu w bydgoskim porcie zacumowała angielska barka kanałowa. Jak się okazało, to stara barka transportowa zbudowana w 1944 roku do przewożenia węgla ... » więcej 2020-05-24, godz. 07:30 Nowe miejsce wypoczynku i cumowania łodzi nad Wisłą. Rewitalizacja Starego Fordonu W bydgoskim Starym Fordonie będzie można odpoczywać nad Wisłą i cumować łodzie. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę umocnionego nabrzeża. To kolejny etap rew ... » więcej 2020-05-23, godz. 21:27 Protest Obywateli RP w Bydgoszczy. Kazik: Jestem wolny, poparcia nie potrzebuję Lista przebojów Obywateli RP zabrzmiała w sobotę w centrum Bydgoszczy. W akcji protestacyjnej wzięło udział kilka osób. » więcej 2020-05-23, godz. 20:55 Mężczyzna zginął przygnieciony przyczepą rolniczą Do tragicznego zdarzenia doszło 23 maja w miejscowości Trzebiegoszcz w powiecie lipnowskim. » więcej
1234567