Wtorek, 12 listopada 2019 r.   Imieniny: Renaty, Witolda, Jozafata
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-08-08, 08:53 Maciej Wilkowski/Monika Siwak-Waloszewska

Wielki Dzień Pszczół

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W całej Polsce obchodzony jest w czwartek pierwszy Wielki Dzień Pszczół. Święto poświęcone pszczołom odbędzie się w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 130 placówek edukacyjnych z całego kraju, organizujących wakacyjne zajęcia dla dzieci.
Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także trzech urzędów wojewódzkich i pięciu urzędów marszałkowskich.

W Bydgoszczy Wielki Dzień Pszczół zorganizował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W Ogrodzie Botanicznym UKW przy ul. Niemcewicza, odbyły się spotkania przy ogrodowej pasiece.

Zainteresowani mogli poznać budowę ula, dowiedzieć się jakie korzyści dają ludziom pszczoły oraz jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach. Nie zabrakło degustacji miodu oraz zabaw i konkursow dla najmlodszych.

To co pokazują w pierwszym odcinku "Pszczółki Mai" to "najprawdziwsza prawda" - tak właśnie wyglądają plastry, w których znajdują się larwy pszczół i miód. A dziś można było się o tym przekonać w samym środku Bydgoszczy.

Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, a całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Do wymierania pszczół przyczynia się człowiek. Specjaliści podkreślają, że każdy z nas może coś zrobić by pomóc pszczołom przetrwać.

Zdaniem naukowców za wymieranie pszczół odpowiada także rozpowszechnienie telefonii komórkowej, która zakłóca u pszczół zdolność orientacji w terenie .

Na świecie opisano dotychczas ponad 20 tys. gatunków pszczół, w tym cztery gatunki pszczół miodnych. W Polsce znanych jest ok. 470 gatunków pszczół dziko żyjących (w tym trzmiele, murarki, porobnice, zadrzechnie, samotnice i pszczolinki).
Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, jednakże całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Materiał Moniki Siwak-Waloszewskiej

Wiadomości lokalne

2019-11-12, godz. 17:05 Naukowcy z UKW nagrodzeni! Egzoszkielet pomoże chorym, a rozdrabnianie przyspieszy recykling! To pierwszy tak duży sukces naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na tegorocznych targach iEna 2019 w Norymberdze - które są jedną z naj ... » więcej 2019-11-12, godz. 15:05 Ramy okienne i panele podłogowe do pieca. 36 mandatów we Włocławku Stare meble, odpady po remontach i plastikowe butelki - to wrzucają do pieców włocławianie. W tym roku strażnicy miejscy nałożyli już 36 mandatów za spalanie ... » więcej 2019-11-12, godz. 14:15 Długi weekend na drogach: trzy osoby zginęły, zatrzymanych 54 pijanych kierowców Trzy osoby straciły życie na drogach w naszym regionie w miniony długi weekend. Niestety znowu było wielu takich, którzy wsiedli za kierownicę po wypiciu alko ... » więcej 2019-11-12, godz. 13:33 Ewa zginęła na przejściu, 23-latka przeprasza rodziców w sądzie. Jaka będzie kara? 23-letnia sprawczyni śmiertelnego wypadku na bydgoskich Kapuściskach stanęła we wtorek przed sądem. Niespełna rok temu potrąciła na pasach przy ul. Szpitalnej ... » więcej 2019-11-12, godz. 11:39 Rozpoczęła się nowa kadencja Parlamentu. Kto nas reprezentuje w Warszawie? 25 posłów i 5 senatorów będzie reprezentować nasze województwo podczas rozpoczynającej się nowej kadencji Parlamentu. » więcej 2019-11-12, godz. 11:20 Poseł Lenz: Spodziewam się w Sejmie debat pełnych emocji. Będzie się dużo działo - Spokojnie już było — odpowiedział poseł Tomasz Lenz na pytanie, jaka będzie rozpoczynająca się we wtorek IX kadencja Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Tomasz ... » więcej 2019-11-12, godz. 10:45 Katedra i kuria odcięte od świata. Podpisy pod petycją zbierane w parafiach i w Internecie - Jako mieszkańcy Diecezji Bydgoskiej zwracamy się do Pana Prezydenta i do Rady Miasta Bydgoszczy z prośbą o cofnięcie decyzji o zamknięciu ruchu samochodoweg ... » więcej 2019-11-12, godz. 08:03 Świąteczne dekoracje rozświetlą Bydgoszcz. Trwają przygotowania do montażu trwają przygotowania do wykonania świątecznej iluminacji miasta. Każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcia z rozświetlonymi anielskimi skrzydłami. Na Starym Rynk ... » więcej 2019-11-12, godz. 07:11 Stadion Polonii będzie ładniejszy. Trwa przebudowa obiektu w Bydgoszczy Trwa modernizacja stadionu Polonii, dzięki której obiekt będzie lepiej odpowiadać potrzebom żużlowców i kibiców. Cały czas trwają prace budowlane przy budowie ... » więcej 2019-11-11, godz. 21:43 Prezydent Andrzej Duda w Rypinie. Było przemówienie i śpiewanie pieśni patriotycznych [wideo] Prezydent na placu przy Nowym Rynku pojawił się kilka minut po 20.00. W wystąpieniu dziękował za zaproszenie i mówił o tym, jak ważne jest dla niego to spotka ... » więcej
1234567