Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-08-08, 08:53 Maciej Wilkowski/Monika Siwak-Waloszewska

Wielki Dzień Pszczół

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W całej Polsce obchodzony jest w czwartek pierwszy Wielki Dzień Pszczół. Święto poświęcone pszczołom odbędzie się w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 130 placówek edukacyjnych z całego kraju, organizujących wakacyjne zajęcia dla dzieci.
Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także trzech urzędów wojewódzkich i pięciu urzędów marszałkowskich.

W Bydgoszczy Wielki Dzień Pszczół zorganizował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W Ogrodzie Botanicznym UKW przy ul. Niemcewicza, odbyły się spotkania przy ogrodowej pasiece.

Zainteresowani mogli poznać budowę ula, dowiedzieć się jakie korzyści dają ludziom pszczoły oraz jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach. Nie zabrakło degustacji miodu oraz zabaw i konkursow dla najmlodszych.

To co pokazują w pierwszym odcinku "Pszczółki Mai" to "najprawdziwsza prawda" - tak właśnie wyglądają plastry, w których znajdują się larwy pszczół i miód. A dziś można było się o tym przekonać w samym środku Bydgoszczy.

Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, a całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Do wymierania pszczół przyczynia się człowiek. Specjaliści podkreślają, że każdy z nas może coś zrobić by pomóc pszczołom przetrwać.

Zdaniem naukowców za wymieranie pszczół odpowiada także rozpowszechnienie telefonii komórkowej, która zakłóca u pszczół zdolność orientacji w terenie .

Na świecie opisano dotychczas ponad 20 tys. gatunków pszczół, w tym cztery gatunki pszczół miodnych. W Polsce znanych jest ok. 470 gatunków pszczół dziko żyjących (w tym trzmiele, murarki, porobnice, zadrzechnie, samotnice i pszczolinki).
Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, jednakże całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Materiał Moniki Siwak-Waloszewskiej

Wiadomości lokalne

2019-08-22, godz. 17:12 Nowy początek dla drogi S5 w Kujawsko-Pomorskiem. Kiedy rozpoczną się prace? Ponownie wybrani zostaną wykonawcy 3 odcinków drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim po tym, jak z winy nierzetelnego wykonawcy trzeba było od ... » więcej 2019-08-22, godz. 15:32 Koalicja PO-KO: kwestie socjalne najważniejsze, ale samorządność również Koalicja PO-KO przedstawia swoich kandydatów z okręgu Bydgoszcz-Inowrocław w nadchodzących wyborach parlamentarnych. » więcej 2019-08-22, godz. 13:40 Te mury same nie runą! Ktoś im „pomaga” i kradnie cegły świeckiego zabytku! Zamek krzyżacki w Świeciu jest rozbierany przez złodziei. Przestępcy kradną cegły z murów XIV - wiecznej twierdzy. Burmistrz miasta wyznaczył nagrodę za infor ... » więcej 2019-08-22, godz. 11:30 Bydgoski program in vitro: trzy kobiety spodziewają się dziecka Do miejskiego programu, który działa od kwietnia, zostało zakwalifikowanych prawie 60 par - informuje bydgoski ratusz. » więcej 2019-08-22, godz. 10:45 Zwolnienie ze służby po rzekomej libacji na komisariacie w Toruniu Już dziesięciu funkcjonariuszy dotyczy postępowanie dyscyplinarne związane z incydentem w komisariacie Toruń-Śródmieście. Ze służby zwolniono już pierwszego p ... » więcej 2019-08-22, godz. 09:30 Fordon wprawdzie nadal Stary, ale już wygląda jak nowy! Na ulicę Bydgoską w Starym Fordonie powróciły samochody i autobusy. To oznacza, że pierwszy etap rewitalizacji tej części Bydgoszczy został zakończony. Prace ... » więcej 2019-08-22, godz. 08:15 Głębiej, szerzej, dalej! Noteć pogłębiona, oczyszczona z roślinności, znów na fali! Trwa awaryjne udrożnienie szlaku żeglugowego rzeki Noteci. Prace polegają przede wszystkim na wykopaniu koryta o szerokości 10 m i głębokości 0,5 m od istniej ... » więcej 2019-08-22, godz. 07:00 Policja jak błyskawica. Miesiąc i ponad 4 tysiące mandatów. Głównie za prędkość Policyjna grupa „SPEED” pracuje od miesiąca, a już skontrolowała prawie 5 tysięcy pojazdów na kujawsko - pomorskich drogach. Stan liczników śledzi 33 funkcjon ... » więcej 2019-08-21, godz. 19:25 Iwona Hartwich, Antoni Mężydło, Arkadiusz Myrcha na czele listy KO Toruń - Włocławek Poseł Tomasz Lenz zaprezentował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgu toruńsko-włocławskim. » więcej 2019-08-21, godz. 18:03 Prawo i Sprawiedliwość wyjechało w teren swoim PiS - busem Spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy, Tucholi, Inowrocławia, Barcina, Żnina. PiS-BUS z kandydatami z okręgu numer 4 tej partii do Sejmu, wyruszył w środę (21.0 ... » więcej
1234567