Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r.   Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-08-08, 08:53 Maciej Wilkowski/Monika Siwak-Waloszewska

Wielki Dzień Pszczół

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W całej Polsce obchodzony jest w czwartek pierwszy Wielki Dzień Pszczół. Święto poświęcone pszczołom odbędzie się w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 130 placówek edukacyjnych z całego kraju, organizujących wakacyjne zajęcia dla dzieci.
Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także trzech urzędów wojewódzkich i pięciu urzędów marszałkowskich.

W Bydgoszczy Wielki Dzień Pszczół zorganizował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W Ogrodzie Botanicznym UKW przy ul. Niemcewicza, odbyły się spotkania przy ogrodowej pasiece.

Zainteresowani mogli poznać budowę ula, dowiedzieć się jakie korzyści dają ludziom pszczoły oraz jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach. Nie zabrakło degustacji miodu oraz zabaw i konkursow dla najmlodszych.

To co pokazują w pierwszym odcinku "Pszczółki Mai" to "najprawdziwsza prawda" - tak właśnie wyglądają plastry, w których znajdują się larwy pszczół i miód. A dziś można było się o tym przekonać w samym środku Bydgoszczy.

Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, a całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Do wymierania pszczół przyczynia się człowiek. Specjaliści podkreślają, że każdy z nas może coś zrobić by pomóc pszczołom przetrwać.

Zdaniem naukowców za wymieranie pszczół odpowiada także rozpowszechnienie telefonii komórkowej, która zakłóca u pszczół zdolność orientacji w terenie .

Na świecie opisano dotychczas ponad 20 tys. gatunków pszczół, w tym cztery gatunki pszczół miodnych. W Polsce znanych jest ok. 470 gatunków pszczół dziko żyjących (w tym trzmiele, murarki, porobnice, zadrzechnie, samotnice i pszczolinki).
Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, jednakże całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Materiał Moniki Siwak-Waloszewskiej

Wiadomości lokalne

2018-12-16, godz. 20:03 Urząd Marszałkowski zaprosił torunian na świąteczne warsztaty Kiermasz świąteczny, zabawy dla dzieci i konkursy. Tak wyglądały warsztaty świąteczne w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. » więcej 2018-12-16, godz. 17:39 Tomasz Gollob: jest szansa na operację w Szwajcarii Jest szansa na operację w Szwajcarii. Chciałbym spróbować, taka możliwość jest raz w życiu - powiedział były żużlowiec Tomasz Gollob, który walczy o to, żeby ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:49 Rzecznik wojewody: W poniedziałek koniec eksmisji tartaku na Ujejskiego [wideo] W poniedziałek ma się zakończyć egzekucja tartaku przy ul. Ujejskiego w Bydgoszczy - poinformował rzecznik kujawsko-pomorskiego wojewody Adrian Mól. To oznacz ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:53 Ciekawa inicjatywa w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych Ręcznie robione świąteczne ozdoby, biżuteria, odzież, zabawki, czy torby - wszystko to można kupić w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych. » więcej 2018-12-16, godz. 13:56 Jakie choroby - oprócz boreliozy - przenoszą kleszcze? Zbada to Kujawsko-Pomorski Sanepid Kujawsko-Pomorski Sanepid ogłasza nowy projekt. Stacja - jako jedyna w kraju - zbada kleszcze na obecność trzech groźnych patogenów. » więcej 2018-12-16, godz. 12:00 Bydgoszczanie uczcili 96. rocznicę zabójstwa prezydenta Narutowicza W Bydgoszczy uczczono 96. rocznicę zabójstwa Gabriela Narutowicza. Pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Polski zginął z rąk zamachowca 16 grudnia 1922 ro ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Liczne atrakcje czekają w Łuczniczce na fanów Tomasza Golloba Charytatywny turniej piłkarski dla Tomasza Golloba odbędzie się dziś (w niedzielę) w bydgoskiej hali Łuczniczka. Dochód z imprezy w całości przekazany zostani ... » więcej 2018-12-15, godz. 19:36 Na drogach będzie bardzo ślisko. Jest ostrzeżenie dla kierowców W nocy z soboty na niedzielę ma być na drogach regionu bardzo ślisko. Przed oblodzeniem ostrzega wydział zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. » więcej 2018-12-15, godz. 18:59 Bez książki nie da się żyć. 70 lat biblioteki w Kołodziejewie Mieszkańcy Kołodziejewa w gminie Janikowo uroczyście obchodzą dziś jubileusz 70-lecia Biblioteki, ważnego miejsca życia kulturalnego wsi. » więcej 2018-12-15, godz. 17:10 Zaprzęg Św. Mikołaja wyrzeźbił z lodu. Atrakcje Jarmarku Świątecznego w Bydgoszczy Trwa Bydgoski Jarmark Świąteczny. Stragany ze wszystkim, co kojarzy się z Bożym Narodzeniem, stoją na ul. Mostowej i moście Sulimy-Kamińskiego. W pobliżu Domu ... » więcej
1234567