Piątek, 22 lutego 2019 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Autostrada A1 w kierunku Gdańska zablokowana po zderzeniu dwóch aut. Policja wyznaczyła objazd drogą krajową nr 91!
Autostrada A1 w kierunku Gdańska zablokowana po zderzeniu dwóch aut. Policja wyznaczyła objazd drogą krajową nr 91!
Autostrada A1 w kierunku Gdańska zablokowana po zderzeniu dwóch aut. Policja wyznaczyła objazd drogą krajową nr 91!
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-08-08, 08:53 Maciej Wilkowski/Monika Siwak-Waloszewska

Wielki Dzień Pszczół

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W całej Polsce obchodzony jest w czwartek pierwszy Wielki Dzień Pszczół. Święto poświęcone pszczołom odbędzie się w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 130 placówek edukacyjnych z całego kraju, organizujących wakacyjne zajęcia dla dzieci.
Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także trzech urzędów wojewódzkich i pięciu urzędów marszałkowskich.

W Bydgoszczy Wielki Dzień Pszczół zorganizował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W Ogrodzie Botanicznym UKW przy ul. Niemcewicza, odbyły się spotkania przy ogrodowej pasiece.

Zainteresowani mogli poznać budowę ula, dowiedzieć się jakie korzyści dają ludziom pszczoły oraz jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach. Nie zabrakło degustacji miodu oraz zabaw i konkursow dla najmlodszych.

To co pokazują w pierwszym odcinku "Pszczółki Mai" to "najprawdziwsza prawda" - tak właśnie wyglądają plastry, w których znajdują się larwy pszczół i miód. A dziś można było się o tym przekonać w samym środku Bydgoszczy.

Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, a całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Do wymierania pszczół przyczynia się człowiek. Specjaliści podkreślają, że każdy z nas może coś zrobić by pomóc pszczołom przetrwać.

Zdaniem naukowców za wymieranie pszczół odpowiada także rozpowszechnienie telefonii komórkowej, która zakłóca u pszczół zdolność orientacji w terenie .

Na świecie opisano dotychczas ponad 20 tys. gatunków pszczół, w tym cztery gatunki pszczół miodnych. W Polsce znanych jest ok. 470 gatunków pszczół dziko żyjących (w tym trzmiele, murarki, porobnice, zadrzechnie, samotnice i pszczolinki).
Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, jednakże całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Materiał Moniki Siwak-Waloszewskiej

Wiadomości lokalne

2019-02-22, godz. 22:01 Autostrada A1 w kierunku Gdańska zablokowana po zderzeniu dwóch aut Autostrada A1 jest zablokowana w kierunku Gdańska na wysokości miejscowości Dziardonice w powiecie włocławskim, gdzie 22 lutego wieczorem zderzyły się dwa aut ... » więcej 2019-02-22, godz. 20:29 Przed rozpoczęciem nauki poznają miasto i uniwersytet Rozpoczął się Tydzień Orientacyjny dla studentów Erasmusa w Toruniu. W semestrze letnim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będzie się uczyć prawie 120 osób z ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:48 Tomasz Gollob zyskał wsparcie "Selenki"! [film] Tomasz Gollob został ambasadorem marki 'Selenka'. Znana w regionie wytwórnia wód mineralnych z Wieńca-Zdroju będzie wspierała kosztowne leczenie najlepszego w ... » więcej 2019-02-22, godz. 15:51 Jaka przyszłość schronisk dla zwierząt w Bydgoszczy i Toruniu? Trwa rozbudowa schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy. Wykonawca robót niedługo skończy prace przy konstrukcji budynku. W przetargu na prowadzenie schroniska dl ... » więcej 2019-02-22, godz. 14:09 Marzenia o siłowni, placu zabaw czy ściance do wspinaczki na wyciągnięcie ręki...po rządowe pieniądze Są dwa programy. Pierwszy adresowany jest do klubów sportowych, drugi do samorządów. W obu chodzi o to, by rozwijać infrastrukturę sportową. Wnioski o dofinan ... » więcej 2019-02-22, godz. 13:27 Aktywnością zawodową Polacy nie grzeszą. Wielu z nich nie chce się pracować Bydgoszcz i Toruń mają dość niska stopę bezrobocia, powiat wypada znacznie gorzej. Tyle, że nie sama 'stopa' jest w tych statystykach najważniejsza... » więcej 2019-02-22, godz. 12:42 Fabryka nierządu. Trzy osoby "zatrudniały" dziesięć prostytutek W ręce policjantów kryminalnych z Bydgoszczy wpadło troje sutenerów, którzy z przestępczego procederu zrobili stałe źródło dochodu. Kobietom świadczących usłu ... » więcej 2019-02-22, godz. 10:29 Jarosław Gołębiewski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy odwołany ze stanowiska! Przyczyn tej decyzji na razie nie znamy. Być może chodzi o opóźnienia przy budowie drogi ekspresowej S5 i problemy z włoskim wykonawcą, który chce więcej pien ... » więcej 2019-02-22, godz. 08:45 Upadłość konsumencka? Nie dla każdego dłużnika. Kto i kiedy może "upaść"? W czwartek, ludzie spętani spiralą długu, mieli okazję dowiedzieć się, jak ratować domowy budżet. Comiesięczne porady oferuje Bydgoskie Centrum Organizacji Po ... » więcej 2019-02-22, godz. 08:00 Nie było lekarza, nie było rodziny, więc pomogła policja! 84 -latek z Nakła zawiadomił córkę, że ma problem z oddychaniem, po czym kontakt się urwał. Karetka wciąż była w drodze. Zdesperowana bydgoszczanka wezwała po ... » więcej
1234567