Środa, 26 lutego 2020 r.   Imieniny: Mirosława, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-08-08, 08:53 Maciej Wilkowski/Monika Siwak-Waloszewska

Wielki Dzień Pszczół

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizowane są spotkania przy ogrodowej pasiece. Fot. 4freephotos.com
W całej Polsce obchodzony jest w czwartek pierwszy Wielki Dzień Pszczół. Święto poświęcone pszczołom odbędzie się w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 130 placówek edukacyjnych z całego kraju, organizujących wakacyjne zajęcia dla dzieci.
Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także trzech urzędów wojewódzkich i pięciu urzędów marszałkowskich.

W Bydgoszczy Wielki Dzień Pszczół zorganizował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W Ogrodzie Botanicznym UKW przy ul. Niemcewicza, odbyły się spotkania przy ogrodowej pasiece.

Zainteresowani mogli poznać budowę ula, dowiedzieć się jakie korzyści dają ludziom pszczoły oraz jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach. Nie zabrakło degustacji miodu oraz zabaw i konkursow dla najmlodszych.

To co pokazują w pierwszym odcinku "Pszczółki Mai" to "najprawdziwsza prawda" - tak właśnie wyglądają plastry, w których znajdują się larwy pszczół i miód. A dziś można było się o tym przekonać w samym środku Bydgoszczy.

Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, a całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Do wymierania pszczół przyczynia się człowiek. Specjaliści podkreślają, że każdy z nas może coś zrobić by pomóc pszczołom przetrwać.

Zdaniem naukowców za wymieranie pszczół odpowiada także rozpowszechnienie telefonii komórkowej, która zakłóca u pszczół zdolność orientacji w terenie .

Na świecie opisano dotychczas ponad 20 tys. gatunków pszczół, w tym cztery gatunki pszczół miodnych. W Polsce znanych jest ok. 470 gatunków pszczół dziko żyjących (w tym trzmiele, murarki, porobnice, zadrzechnie, samotnice i pszczolinki).
Dzięki pszczołom możliwa jest egzystencja większości roślin, jednakże całe roje giną z powodu wirusowych chorób. Materiał Moniki Siwak-Waloszewskiej

Wiadomości lokalne

2020-02-26, godz. 21:46 Paweł Frątczak: „na emeryturze będę miał co robić, mam tysiące modeli samochodów pożarniczych” Związany przez wiele lat z Bydgoszczą i Toruniem, rzecznik komendy wojewódzkiej, a potem przez lata KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak odchodzi na emeryturę. » więcej 2020-02-26, godz. 21:12 Śmierć na komendzie we Włocławku. Sprawie przygląda się prokuratura 38-letni mężczyzna zmarł na Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku. Został zatrzymany w związku ze sprawą narkotykową. Do tragedii doszło minionej nocy. » więcej 2020-02-26, godz. 19:16 Do Ostromecka autobusem miejskim? Tak, od maja! To będzie linia nr „40” Będzie całoroczna linia autobusowa łącząca Bydgoszcz z gminą Dąbrowa Chełmińska. Zgodę na utworzenie takiego połączenia wyrazili bydgoscy radni. » więcej 2020-02-26, godz. 17:46 Pacjenci mogą być spokojni. We włocławskim szpitalu nie będą zamykane oddziały - Nie ma w planach likwidacji oddziałów - zapewnia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Karolina Welka na konferencji prasowej zapr ... » więcej 2020-02-26, godz. 16:46 Powstaje Park Kulturowy w Bydgoszczy. Które tereny miasta wejdą w jego skład? Ma uporządkować miejską przestrzeń, określić zasady dotyczące takich szczegółów jak m.in. elewacje, stolarka okienna, meble w ogródkach czy reklamy. » więcej 2020-02-26, godz. 15:50 Kolejny fragment S5 dla kierowców, ale jedną nitką i dwukierunkowo Dziś (26.02) przełożono ruch z drogi krajowej nr 5 na jedną jezdnię budowanej drogi S5 między węzłami Żnin Północ a Szubin Północ. » więcej 2020-02-26, godz. 13:42 Joanna Scheuring - Wielgus o centrum Camerimage. Co na to miasto? - Władze Torunia powinny mieć świadomość, że polski rząd zawsze może wycofać się z współfinansowania budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, a zaan ... » więcej 2020-02-26, godz. 12:46 Środa Popielcowa w Kościele katolickim (list biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy) Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku w środę, 26 lutego, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wez ... » więcej 2020-02-26, godz. 11:50 Koalicja PO - SLD bydgoskiej Rady Miasta: trzy razy „nie" dla apeli opozycji Jesteśmy oburzeni ! - mówili bydgoscy radni PiS po tym, jak głosami koalicji PO-SLD, do porządku obrad środowej (26.02.) sesji Rady Miasta nie zostały wpisane ... » więcej 2020-02-26, godz. 10:42 Ktoś rozpylił gaz pieprzowy w V LO w Bydgoszczy. Ewakuowano 300 osób Uczniowie V LO w Bydgoszczy wrócili już do szkoły. Alarm - związany z rozpyleniem gazu pieprzowego w jednej z klas - odwołany. Ewakuowani uczniowie, nauczycie ... » więcej
1234567